Toplam 9 mesajın 1-9 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    PRENSES Avatarı

Son Giriş
    02.03-2016
    Saat
    12:13
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Soru: Ben 21.06.1965 doğumluyum, çocukluğumdan itibaren engelliyim. 1987-1990 yıllarında SSK'lı çalıştım.

1990-2010 yıllarında Bağ-Kur'lu olarak çalıştım. Halen serbest vergi mükellefi olarak bürom bulunmakta ve vergi indirimim var. SGK'ya malulen emeklilik için müracaat ettim ve talebim kabul edildi. Bağ-Kur kapsamında malulen emekli olmam halinde yine serbest meslek faaliyetimi devam ettirebilir miyim? Vergiye tabii olarak çalışmaya devam edersem SGK benden destek primi mi alır yoksa aylığımı mı keser? Ayhan Mert

Cevap:
    Ayhan Bey, malulen emekli olan kişiler hem aylık alıp hem de çalışamazlar. Yani malullük aylığı bağlandıktan sonra vergiye tabii olarak mesleğinizi icra etmeye devam etmeniz durumunda malullük aylığı kesilir. Aynı durum bağımlı (SSK'lı) çalışmaya devam etmeniz halinde de geçerlidir. Sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışma durumu da malulen emekliler için değil normal emeklilikte ve engelli raporuyla erken emeklilikte geçerlidir. Bunun mantıki izahı şudur; bir kimseye malullük aylığı bağlanmışsa, artık o kimse sosyal güvenlik deyimiyle 'iş göremez' hale gelmiş demektir. Çalışmaya devam etmeniz, sizin iş göremez durumda olmadığınız anlamına geleceği için, malullük aylığı da otomatikman kesilir.

Bugün Gazetesi Sadettin Orhan Köşe Yazısıdır...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:04
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.244

Konuya dair tablo:

Sosyal Guvenlik Destek Primi Uygulamasina iliskin Tablo - Malulen emekliler çalışabilir mi?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:51
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Evet malulen emekli olanlar hem emekli aylığı alıp hem de çalışamazlar.
    ANCAK:
    Çalışma hayatı konusunda uzman olduğu iddiasıyla gazete köşesinden soru cevaplayan bir şahıs bu kadar sığ ve baştan savma olmamalı. Gazeteye soru soran arkadaşımızın yazısını dikkatli okursak onun aslında malulen emekliliği değil,erken emekliliği kastettiği anlaşılacaktır.
    Şöyle ki;
    Yazıda arkadaşımız,engelinin çocukluğundan bu yana mevcut olduğunu, ve sonrasında da Bağkur'un emeklilik talebini kabul ettiğini belirtiyor.
    Bir Bağkur'lu,çocukluğundan bu yana engelli olacak ve Bağkur böyle bir durumda malulen emekliliğe hemen onay verecek,mümkün değil bu.
    Sanmam ya hadi diyelim ki,arkadaşın engeli işe başlarken az idi ve iş hayatı sürecinde malul duruma düştü.
    Bu durumda uzmanımızın cevabı yine üstünkörü olmaktadır.
    Arkadaşımız zaten 23 yıl sigorta süresine sahip ve 3 yıl ssk yı hiç saymasak bile 20 yıl kesintisiz Bağkuru ile 3600 günü çoktan aşmış.
    Dolayısıyla erken emekliliği fazlasıyla hak etmiş durumda.
    Böyle bir durumda bir uzmana düşen,-- aylık kesilir deyip kestirip atmak değil,yol göstermektir.
    Soru sahibini erken emekliliğe yönlendirmektir.
    Yardım umuduyla kendisine başvuran bir engelliyi,baştan savma tavırlarla geçiştiren bu tutumu kınıyorum.

Üye
    adil.a Avatarı

Gerçek Adı
    adil
    Son Giriş
    29.01-2015
    Saat
    12:22
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba arkadaşar ben malülen emekliyim .özel bir şirkette çalışmak istiyorum ,emekli maaşım kesilirmi

Forum Moderatörü
    BuTcHeR Avatarı

Gerçek Adı
    Eyüp
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:01
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    63
    Verilen Beğeniler
    0

Evet kesilir
    Malülen emekliler 4/A statüsünde çalışırlarsa emekli maaşları kesilir.

Sigortalı işte çalışan malulen emekliye 120 bin TL ceza - Memurlar.Net

Sizde bu duruma düşmeyin

Üye
    adil.a Avatarı

Gerçek Adı
    adil
    Son Giriş
    29.01-2015
    Saat
    12:22
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

tmm teşekkür edrim

Üye
    salih2934 Avatarı

Gerçek Adı
    salih demirel
    Son Giriş
    23.11-2017
    Saat
    19:57
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba ben 91liyim gecen.sene.kalp krizi.gecirdim ve pil takili.raporum 100de 100 kalp raporumda ofis isinde efor sarfetmicekmsekilde calisabilir yaziyor 3yil sigortali olma durumumda emekli olabiliyorum ssk girisi 2009 12.ay bu sekilde malulen emekli oluyorsam emeklilik sonrasi calisabilirmiyim

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:04
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.244

@salih2934

Hayır, malulen emekliler çalışamaz.

Üye
    atmaca44 Avatarı

Gerçek Adı
    Kürşat
    Son Giriş
    22.03-2017
    Saat
    18:18
    Yaşadığı Yer
    Malatya
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    5

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Böyle Bir Bilgi Buldum;

Malulen emekli olan kişi çalışabilir mi?
    Malulen emekli olan kişi çalışmak istiyorsa malül maaşını kestirmek suretiyle çalışabilir. Diğer türlü hem malülen emekli olup hemde çalışamaz.

Engelli erken emeklisi olan kişi ise SGK'ya Sosyal Güvenlik Destekleme Primi yatırmak suretiyle çalışabilir.
    Konu atmaca44 tarafından değiştirilmiştir (16.01-2017 Saat 19:26 ).