Sayfa 5 / 8 İlkİlk 12345678 SonSon
Toplam 119 mesajın 61-75 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:18
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Mehmet bey, oraya bir daha gidin ve onlara 2009/67 sayılı genelgenin C/5 maddesini okumalarını söyleyin!

"5- 5510 sayılı Kanunun 28 inci maddesinin dördüncü fıkrası (ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başladığı tarihte bu Kanuna göre malul olanlar) ile beşinci fıkrasına göre (çalışma gücü kaybı % 60'ın altında olanların çalışma gücü kayıp oranlarının %40-49, %50-59 arasında olup olmadığı) yapılan değerlendirmelerde, çalışma gücü kayıp oranlarının mutlaka belirtilmesi gerekmektedir. Çünkü söz konusu fıkralara göre 1/10/2008 tarihinden sonra tahsis talebinde bulunan 4 (b) sigortalılarının aylıkları hesaplanırken, aylık bağlama oranlarında esas alınacak prim gün sayıları, çalışma gücü kayıp oranlarına göre belirlenecektir."
    Görüldüğü üzere 28. maddenin 4. fıkrası ile 5. fıkrası birbirinden çok net olarak ayrılmış ve 4. fıkrasının ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başladığı tarihte bu Kanuna göre malul olanlar'ı kapsadığı özellikle belirtildikten sonra, 5. fıkrası için hiç bir kısıtlama getirmediği gibi, aksine, çalışma gücü kaybı % 60'ın altında olanların çalışma gücü kayıp oranlarının %40-49, %50-59 arasında olup olmadığı değerlendirilirken, mutlaka oran yazılması gerektiği de belirtilmiştir!

Nitekim bu ayrım, aynı genelgenin EK:4 evrağında da karşılık bulmuş ve orada da çok net ayrım yapılmıştır. EK:4'de Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürü'ne, "GENEL SAĞLIK SİGORTASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'nden ........ Bağ-No, ........ tahsis numaralı ........ hakkında aşağıda (X) ile işaretlenen maddelerde belirtilen konulara ilişkin görüş isteyin" denmiştir.
    ( ) Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce çalışma gücünü kaybeden sigortalının 28/dördüncü fıkrasına göre değerlendirilmesi,
    (X) Çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün % 40 ila % 59 oranında kaybedip kaybetmediği (5510/28-5),
    Ayrıca Ek:1 ve EK:1A'da maluliyete dair hastaneye sevk düzenlenirken, EK:2'de, hastaneye sevk ederken "( ) Çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünü en az ne oranda kaybettiğinin tespiti" istenmiştir.

Madem herşey maluliyete endeksli, neden bunca ayrım yapmış kanun ve genelge?!

Yani 28-4 ile 28-5 birbirinden bağımsız iki fıkradır ve uygulaması da birbirinden tamamen ayrıdır. 28. maddenin 5. fıkrası için yapılacak işlemlerin maluliyetle hiç bir ilgisi kurulamaz. İl müdürlüğüne düşen şey, kişiyi EK:2 ile hastaneye sevk etmek ve %40 üzeri raporu varsa, EK:4 ile tahsis işlemleri için ilgili Daire Başkanlığı'ndan karar talep etmektir...

Eğer bu açıklamayla da iş görmezlerse, il müdürünü ve o memuru Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'na Başbakanlığa ve Valiliğe şikayet edeceğinizi söyleyin. Bu kadar sözden anlamayan kişiler için başka yol yok!

Bagkur Sakatliktan Yaslilik Emekliligi Sevki - 94 yılından beri Bağkur'luyum. Emekli olmak istiyorum..?

Bagkur Sakatliktan Yaslilik Emekliligi Sevki EK2 - 94 yılından beri Bağkur'luyum. Emekli olmak istiyorum..?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    hacı mehmet Avatarı

Gerçek Adı
    hacı mehmet coşkun
    Son Giriş
    05.07-2017
    Saat
    12:12
    Yaşadığı Yer
    nevşehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent bey vermiş oldunuz bilgiler için tekrar teşekürler..hafta içi bidaha gidip tekrar söylüycem yine kabul etmezlerse gerekli yerlere dilekcemi yazıp durumumu izah etcem..ankaraya dahi gitmeyi düşünüyorum ..sizin yazdıklarınızın bi cıktısını alıp göstercem bakalım nolcak..gelişmeleri sürekli paylaşcam..

Üye
    çavuşağa Avatarı

Gerçek Adı
    osman yeleç
    Son Giriş
    29.07-2011
    Saat
    20:33
    Yaşadığı Yer
    çorum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bende aynen onu iddia ediyorum Oturan Boğa.

Beni28 e 4 ten malulluktan değerlendiremezler görüşündeyim.

Pardon 28 e 5 ten demek istedim.

Başbakanlık,Çalışma Bakanlığı,2 kere TBMM ye,en son Cumhurbaşkanlığına yazdım.Sonuç 0000.Sağlık kurulunun kararı:Maluliyet tesbiti:çalışma gücünün %20 sini kaybettiğineden işe devamına diye.Bundan dolayı TR de bazı şeyler tıkanıp kalıyor,adamların dediğim dedik.Onun için sağa sola dilekçe vermek boş bence.Ancak çözerse mahkeme çözer.

O senin dediğin tüm şeyleri denedim.

Oturan Boğa şu yönetmeliğin bana faydası olmaz mı. Malul sayılmaya ilişkin usul ve esaslar yönetmeliğinin 12, maddesinin 2, fıkrası: Sigortalı olarak işk defa çalışmaya başladığı tarihten önce çalışma gücünün % 60 ını kaybettiği önceden veya sonradan tesbit edilen sigortalılar hakkında bu hastalık veya özürleri sebebiyle malulluk sigortasına ait hükümler uygulanmaz.

Bu yönetmeliğin faydası olmazmı mahkeme de.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Yukarıda dedim ya, 28. maddenin 4. fıkrası ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başladığı tarihte bu Kanuna göre malul olanlar içindir. Bu kişiler, 25. maddenin 2. fıkrasında ifade bulduğu üzere 1800 günle malulen emekli olamasın diye yazılmıştır 28'in 4. fıkrası: (25'in 2. fıkrası: "Ancak, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce sigortalının çalışma gücünün % 60'ını veya vazifesini yapamayacak derecede meslekte kazanma gücünü kaybettiği önceden veya sonradan tespit edilirse, sigortalı bu hastalık veya özrü sebebiyle malûllük aylığından yararlanamaz")...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    hacı mehmet Avatarı

Gerçek Adı
    hacı mehmet coşkun
    Son Giriş
    05.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    nevşehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba kader dostlarım..buğün yine bağkura gittim.direk müdürle görüşmek için yukarı odasına cıktık sekreter sıvasa gitti ama müdür yardımcısı burda onla görüşün dedi..ımcısın odasına gittik ve ben durumumu oldu gibi anlatıp ankaradn gelen kagıdıda gösterdim ..bu kagıda göre bana red kararı veriyor memur ve seni 28 madde kapsamıyor diyor dedim..müdür iyi niyetli biri..ben 28 maddedin cıkış amacını ve bildiklerimi anlattım.müdürde kendinde olan kitaba baktı ve memuru cagırdı ..sonrasında memur yine tutturdu olamaz diye ..inan müdür yardımcısı dahi bilmiyor kanunu..baya bi dil döktükten sonra ben sinirlendim ..müdüre ben 25 maddeden emekli olamıycam 28 dende olamıycam nasıl olcam o zaman dedim.. bu kanunu yasayı bilen bi allahın kulu yokmu koca kırşehir bağkurda dedim..
    müdür bide sıgortadaki memurlara bi soralım dedi.. tabi bu arada memur hala olmaz diye başka bişey demiyo..müdür sıgorta bölümünün emeklilik memurunu cagırdı durum böyle böyle gelen kagıtlar bu diye gösterdim.. ben adamı hiç tanımıyorum adam beni dinledikten sonra sen haklısın kardeşim dedi.. müdürede kanun ve yasa geryi hakkı var emeklilik için dedi.. tabi bu arada itiraz eden memur hala olmaz diyo.. sıgortadan gelen memur ben size bi dilekce yazayım sonrasında mecburen göndercekler dosyayı ankaraya dedi.. ve dilekceyi yazdı dosyaya ekledik ve teslim ettik

bende bu dosya bir haftaya kadar gitmezse ankaraya ben kendim gidip gerekli yerlere şikayet etcem dedim..bakalım nolcak..

benim dilekcenin dikkate alınıp dosyanın gidip gitmedini nasıl ögrene bilirim..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Bu konuda ayak direyen memurları ben olsam bir dakka bile tutmam! Aldıkları aylık haramdır! Hadi bilmiyorsun, bari inadetme de anlamaya çalış!..

Üye
    hacı mehmet Avatarı

Gerçek Adı
    hacı mehmet coşkun
    Son Giriş
    05.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    nevşehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba kader dostlarım..az önce kırşehire bi yakınıma telefon edip dosyanın gidip gtmediğini ögrenmesini istemiştim..bizim dilekce dikkate alınıp dosyayı göndermişler..yakınım hem dilekceyi bizzat yazan sıgorta bölümünün memuruna hemde olmaz diye ısrar eden memura sormuş dosyayla birlikte dilekceyi gönderdık 15 güne kadar cevap gelir demişler.. bundan sonraki gelişmeleri nasıl takip edebilirim ..ankaraya nerelere telefon etmem lazım bıde telefon ederken adımı ve tc nomumu söylemem lazım..herşeyin gönlünüzce olması dilegiyle görüşmek üzere..

Üye
    hacı mehmet Avatarı

Gerçek Adı
    hacı mehmet coşkun
    Son Giriş
    05.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    nevşehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yazmış olduğum dilekcem ve dosyam ankaraya gitti bundan sonraki işlem nasıl devam etcek ankara tekrardan rapormu istiycek yoksa dosyadaki mevcut raporlara göremi degerlendirme yapcak ..dilekcemin gitti yerden nasıl bilgi alabilirim..bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bi zahmet yardımcı olurmusunuz..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Varolan raporla işlemi yapacaktır. Sonuçta raporu kurum sevki ile almıştınız...

Süreç çok da uzun sürmez diye umuyorum. 2-3 hafta içinde bir ses çıkar.

Üye
    hacı mehmet Avatarı

Gerçek Adı
    hacı mehmet coşkun
    Son Giriş
    05.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    nevşehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba kader dostlarım ..ankara sgk müdürlügünden bi tanıdık aracılıgıyla benim dosyanın ne aşamada oldunu ögrendik .dosya şuan komusyon tarafından inceleniyormuş..bu iş daha ne kadar sürecek bilmiyorum ama beklemek baya bi sitrese sokuyo insanı..herhangi bi gelişme olursa sizlerle paylaşcam..herşey gönlünüzce olsun ..görüşmek üzere..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Dilerim bunca uğraşın ardından sonuç güzel olur...

Üye
    hacı mehmet Avatarı

Gerçek Adı
    hacı mehmet coşkun
    Son Giriş
    05.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    nevşehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Dilekçe Hakkı BİMER 02.08.2011 14:58:53 ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
    Dilekçe Hakkı ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI 09.08.2011 12:20:31 SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
    Dilekçe Hakkı SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI 09.08.2011 14:00:41 SOSYAL SİGORTALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
    Dilekçe Hakkı SOSYAL SİGORTALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 10.08.2011 08:33:08 SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
    Dilekçe Hakkı SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI 10.08.2011 09:03:00 ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
    Dilekçe Hakkı ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI 10.08.2011 16:01:19 NEVŞEHİR VALİLİĞİ
    Dilekçe Hakkı NEVŞEHİR VALİLİĞİ 11.08.2011 13:23:31 SOSYAL GÜVENLİK KURUMU İL MÜDÜRLÜĞÜ
    Dilekçe Hakkı SOSYAL GÜVENLİK KURUMU İL MÜDÜRLÜĞÜ 12.08.2011 10:41:05 NEVŞEHİR VALİLİĞİ

sevgili kader dostlarım..bimere dilekce yazmışdım dosyamdaki mevcut raporlarımın 5510 yasanın 28 maddesine göre degerlendirilmesini talep etmişdim..ve dilekce sonrası yapılan işlemleri sizlerle paylaşdım ..ama henüz bi cevap almış deyilim..sizce bu ne anlama geliyor bi zahmet cevap yazarmısınız..görüşmek üzere..sonsuz selamalr..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Hiç bir fikrim yok maalesef. 150 numaralı BİMER hattını arayıp bilgi edinmeye çalışın bence.

Üye
    hacı mehmet Avatarı

Gerçek Adı
    hacı mehmet coşkun
    Son Giriş
    05.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    nevşehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bülent bey herşey gönlünüzce olması dileklerimle..ben BİMER e yazmış oldugum dilekceyi e devletten takip ettim ve yukardaki yazdıgım şeyler yazıyo ama bana henüz bi cevap dönmüş deyil..her hangi bir cevap alırsam veyada bi gelişme olursa yine sizlerle paylaşcam.ben aslında BİMER e yazış amacım acaba gercekte ilgi varmı dikkate alıncakmı yazmış oldugum dilekce diye yazmışdım..görünen o ki bizim dilekce baya bi yer dolanmış durumda bakalım sonucda ne gibi bi cevap gelcek ..

Üye
    cem şimşek Avatarı

Gerçek Adı
    cem
    Son Giriş
    07.01-2017
    Saat
    22:04
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    rahatsızlık bağkurdan öncemi sonramı

Sayfa 5 / 8 İlkİlk 12345678 SonSon