Sayfa 5 / 11 İlkİlk 123456789 ... SonSon
Toplam 158 mesajın 61-75 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Buzulırmak Avatarı

Son Giriş
    29.06-2012
    Saat
    16:54
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşım % 40 la emekli oldum diyorsun sakatlık indiriminden faydalanıyor muydun

Üye
    ferhat_gebze Avatarı

Son Giriş
    30.08-2009
    Saat
    17:10
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sayın oturan boğa siz zamanı geldiğnde hemen emekli mi olun diyosunuz yani fazla çalışışsam da emekli aylığım artmazmı demek istiyosunuz,emekli maaşının yüksek olması için sigortamın yüksek yatmasınamı bağlı demek istiyosunuz?

Üye
    Abdullah68 Avatarı

Son Giriş
    16.08-2009
    Saat
    21:24
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben 1993 ilk giriş, 16 yıl fiili çalışma, 5699 prim gün sayısı ve 1460 net maaş ile Nisan 2009 da emeklilik müracatımı yaptım. 950 net maaş ve 141 tl geçim indirimi bağlandı.
    Not: Primlerim tavandan yattı

Detaylar: http://www.engelliler.biz/forum/emek...tml#post312709

Üye
    bulnes Avatarı

Son Giriş
    04.09-2017
    Saat
    11:12
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    6

Abdullah68 arkadaşım,
    Gerçekten çalışma süresi boyunca primleriniz hep tavandan mı yatırıldı.Eğer öyle ise emekli maaşınız çok azzzz
    Yoksa son yıllarda mı tavandan yatırıldı ise kaç yıl olduğunu belirtirseniz o zaman daha iyi bir fikir verecektir.

Üye
    aek Avatarı

Son Giriş
    22.11-2010
    Saat
    13:19
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Abdullah68, bir de toplam yatırılan para 285.00 lira mı yoksa 28.500 lira mı

Üye
    mozenalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    02:33
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    2

Arkadaşlar...
    Bu 10 yıl çalışıp 25 yıl çalışmış gibi emekli maaşı alma durumu memurlar için de mi aynı? Memurlarda durum nedir?

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:49
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Hayır sürekli tavandan yatmış olması mümkün değil.Zaten söylemiş 1.460 tl net maaş alırken emekli olduğunu.Bu miktar tavan için yeterli değil.
    Ben tavana yaklaştışı ama her zaman tavanı bulmadığı halde 1.270 tl emekli aylığı alıyorum.

Üye
    celik Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet KAVCU
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Beyoğlu
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Ufukalp;
    sen emeklimisin ben seni çalışıyor biliyordum..

Üye
    bulnes Avatarı

Son Giriş
    04.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    6

Evet haklısın Ufuk Bey, zaten bir uyuşmazlık olduğunu fark ettiğimden dolayı direkt soruyu sorup açık cevap almak amacıyla yazdım.
    Açıklama için teşekkürler.

Bu arada sorayım başka bir konu başlığı altında sormuştum da:

1 Ekim 1994 SSK girişliyim.Şu ana kadar çalıştım. Arada boşluklarımda var. Ama ortalama olarak baktığımızda son 5 seneye kadar öyle ahım şahım yüksekten ödenmedi.son 5 sene ise hatırı sayılır bir brüt maaştan (Geçen sene ortalama aylık 3.467 TL brüt ücret, bu sene ise ilk 6 ay için ortalama 2.432 TL brüt ücret) (geçen sene mesai yaptığımızdan dolayı yüksektir) ödendi.

Daha emekliliğime yaklaşık 2,5 sene var.Bu 2,5 senede ortalama bu ücretten gider.
    Yani demek istediğim şu emekli zamanım geldiğinde son 7,5-8 sene adam gibi yüksek ücretten ödenmiş olacağı ama diğer 9-10 senenin ise ortalama olarak asgari ücretten biraz yüksek ödenmiş olduğu.Tabi emekli olduğumda da prim sürem de 5300-5400 olacaktır.

Emekli maaşımın daha yüksek olması adına emekli olmayıp biraz daha çalışmanın faydası var mı? Veya yüksek emekli maaşı için ne yapmak lazım.Bu saatten sonra tavan ücretten gösterilse dahi emekli maaşına ne kadarlık bir artış katkı sağlar?
    Gerekirse hizmet dökümlerimi bile gönderebilirim.

Sevgilerimle

Üye
    mozenalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    02:33
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    2

Arkadaşlar memurlarda durum nasıl oluyor izah edebilecek biri var mı? 15 yılda emekli olunduğunu biliyordum en son değişmediyse tabi bi de 15 yıl çalışınca 25 yıl çalışmış gibi mi maaş alacaz?

Üye
    ergün Avatarı

Gerçek Adı
    ergün
    Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    18:17
    Yaşadığı Yer
    didim
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

emekliliğiniz hayırlı olsun abdullah68,
    141 tl geçim indirimi olarak bağlanan tutar,zannedersem ek gelir olarak bağlanan tutardır.bence bu 141 tl olan tutar,biriken olmalıdır.yani sanırım bu 4-5 aylık biriken tutardır.
    primleriniz tavandan değil ama genel itibari ile ortalamanın üstünden bir rakam üzerinden ödenmiş.zira çevremde gördüğm kadarı ile bugün için 1600tl üstünde maaş alanlar var.(sanıyorum bu arkadaşlar tavandan veya buna yakın rakamdan primleri ödenmiş.)

Üye
    edipbalkan Avatarı

Gerçek Adı
    edip
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    16:28
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: aek Mesajı Gör
    Abdullah68, bir de toplam yatırılan para 285.00 lira mı yoksa 28.500 lira mı
    28.500 lira asgari ücretten yatsa dahi olamaz 285.000 de biraz uçuk bir rakam sanki ?

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:49
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: celik Mesajı Gör
    Ufukalp;
    sen emeklimisin ben seni çalışıyor biliyordum..
    Evet Çelik emekliyim.
    ..................................................

Bulnes,
    Emekli aylığı hesabında genelde son 10 yıl etkilidir.
    10 yıldan önceki prime esas kazanç tutarları pek bir etki etmeyip,şayet %60 aylık bağlanma oranını geçecek kadar prim gün sayınız olursa aylık bağlanma oranını yükseltir.
    7-8 yıla en az 2 yıl daha yüksek primle katkı yapmak emekli aylığınıza olumlu yönde yansıyacaktır.
    Bu şekilde prim gün sayınızda 6000 in biraz üstüne çıkar.
    Bu tarihten sonra şayet 5 yıldan daha fazla bir süre çalışmaya niyetiniz yoksa hemen emekli olunuz derim,çünkü bu 5 yıl size pek bir katkı sağlamayacaktır diye düşünüyorum.Çünkü o 5 yılın sonunda prim gün sayınız ancak %60 aylık bağlanma oranına ulaşacaktır.Halbuki o 5 yılı beklemeden olduğunuzda zaten aylığınız %60 üzerinden bağlanacaktır.Engelli erken emekliliğin avantajı buradadır zaten.
    Bu yüzden hem emekli aylığı,hem de tekrar çalışarak elde edeceğiniz kazancı göz önüne alırsak hiç uğruna o kadar beklemenin anlamsızlığı ortaya cıkmaktadır.
    Kısaca size,emekliliği hakettikten sonra 2 yıl daha çalışıp ondan sonra hemen emekli olmanızı öneririm.
    Bu benim görüşüm tabi umarım anlatmak istediklerimi anlatabilmişimdir.
    ..................................

Ergün,
    Evet bence de 0 141 tl aylık ek ödeme miktarı olamaz.
    3 veya 4 aylık birikmiş ek ödeme olmalı o rakam.

Üye
    bulnes Avatarı

Son Giriş
    04.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    6

Sayın Ufuk Bey,
    Açıkcası ne şimdiye kadar birileri bu konuda açıklama yaptı ne de benim aklıma emekliliği hak kazandıktan sonra 2 sene daha çalışmak geldi.
    Ama dedikleriniz mantıklı gibi.Her ne kadar aylık bağlanma oranlarının neye göre belirlendiğini bilmiyorsamda
    Ben şunu sormak istiyorum, diyelimki hemen emekli olduğumda (atıyorum) 1000 TL emekli maaşı alacağım. Eğer emekli olmayıpta 2 sene daha çalışırsam bu 1000 TL kaba tahminle de olsa kaç para olacaktır.
    Bundaki amacım emekliliğimi 2 sene daha geciktirmeye değip değmeyeceğini görmek.
    Açıklamalarını ve ilginiz içinde ayrıca çok teşekkür ederim.
    Sayg ve sevgilerimle,

Üye
    gringo Avatarı

Son Giriş
    18.04-2015
    Saat
    23:01
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Sevgili bulnes,
    Emeklilik aylığını belirleyen en önemli faktör,tüm çalışma hayatın boyunca adına yatırılan prim tutarıdır...Bu tutar ne kadar yüksek olursa emekli maaşında o kadar yüksek olur...Senin, hak etmene rağmen emekli olmayışın tabiki toplam prim tutarının yükselmesine ve sana daha fazla bir emekli maaşı olarak geri dönmesine sebeb olacaktır.Ancak almadığın maaş ile biriksin diye uğraştığın tutar arasındaki fark ne olur,işte asıl soru bu..Ben kendi adıma hesap yaptım,Emeklilik zamanım gelince hemen olacağım.Zira daha fazla maaşım olsun,prim günüm yükselsin diye hak ettiğim halde emekli olmaz isem beklediğimde alacağım fark,kaçırdığım maaşı kurtarmıyor...Bu yüzden sana naçizane tavsiyem,,,Prim gün ve yaşın doldu ise hemen emekliliğe müraacat et....(Ama bu emekli olup,benim gibi çalışmaya devam edecekler için daha uygun..)
    Ekim 2009'da benimde sürem doluyor.Müraacat edip %40 engel ve yaşlılıktan emekliliğimi isteyeceğim...SSK'dan toplam 5.746 gün ve yaklaşık 232.000 TL tutar ile bağlanacak maaş,sanırım forumdaki birçok kişinin sorusuna da yanıt olacaktır...Hoşçakal...

Sayfa 5 / 11 İlkİlk 123456789 ... SonSon