Sayfa 2 / 10 İlkİlk 123456 ... SonSon
Toplam 140 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ceren.kozaner Avatarı

Son Giriş
    06.07-2011
    Saat
    10:33
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    ilker bey 1451 gün daha yalıştıktan sonra prim gün şartınızı tamamlamış olacaksınız.Yıl şartınız da tamamsa emeklilik işlemleriniz başlayacaktır. Yıl şartınızı hesaplayalım 2800 gün gün 7 yıl 7 ay yaparsa 8 yıl 5 ay daha çalışmanız gerekli.yani yaklaşık 4 yıl yıl şartınız için çalışacaksınız.

ilker bey sigorta giriş yılınız kaç

iskoçyalı bey siz 1997 yılında giriş yapmışsınız ama ödenmiş priminiz yaklaşık 3 yıl yani eski adı emekli sandığı nda hizmet süreniz hesaplanırken sizin giriş yapıpta çalışmadığınız yılları saymıyorlar fiilen çalıştığınız gün primlerini sayıyorlar ki mantıklısıda bu adam kişinin sigorta başlangıcı var ama primi 40 günlük diyelim bu kişi 13 yıllık mı sayılacak.Gerçekten üzücü ama mantıklı olan da buymuş.muhasebe bölümünüze danışın isterseniz.

Üye
    iskocyalim Avatarı

Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    14:45
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ceren hnm. Öncelikle üzüldüğümden dolayı size inanasım gelmiyor yanlış anlamayın muhalefet ediyorumda. Senin idda ettiğin şekilde bizim emekli olma durumumuz çok zor

Peki bu 2008 den sonra memur olanların koşullarında
    18 seneden beri sigortalı olmak diye bir şey yazıyor.

b) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün,

Sonuçta bizde sigortalıyız emekli sandığına bağlı değiliz diye biliyorum. Bu bir umut olamaz mı.
    ----------------------------------------
    Tamda aradığım şeyi buldum linki koysam sorun olmaz sanırım.
    6 şubatta yazmış Şevket Tezel. Dualarım koşulun onun anlattığı şekilde olması ile.

Yazı kalın harfle yazılmış düzeltemedim gerekliyse düzeltirseniz sevinirim ama lütfen silinmesin konu ile baya alakalı

AliTezel.com - Szc Gazetesi: 01.10.2008’den Sonra Memur Olanlarn zrl Emeklilii Koullar Farkl - SSK Emekli Aylklarnda nemli Dnem

01.10.2008’den Sonra Memur Olanların Özürlü Emekliliği Koşulları Farklı
    Soru: 01.09.1979 doğumlu 3.grup engelli kızım 01.09.1997'de başladığı SSK sigortalılığında bir yıl çalıştıktan sonra 3,5 yıl isteğe bağlı Bağ-Kur primi ödedi. 2002-2010 arasında SSK'lı olarak çalışan kızım bu dönemde yüzde 50 vergi indirim hakkı kazandı. 01.09.2010'dan itibaren de memur olan kızımın yeniden vergi indirim belgesi alması gerekir mi? Emekliliği nasıl olabilir? Güner ATAMAN

Cevap: Kızınızın sosyal güvenlik geçmişinden bilinçli bir ebeveyne sahip olduğu belli oluyor. Kızınız memurluğa devam ederken SGK'nın sevk edeceği hastaneden alacağı çalışma gücü kayıp raporu yüzde 50-59 arasında olursa 16 yıl ve 4 bin 320 günle, yüzde 40-49 arasında olursa 18 yıl ve 4 bin 680 günle emekli olabilir. Memuriyetten 3 yıl 5 ay sonra ayrılırsa vergi indirim hakkıyla 18 yılını dolduracağı 01.09.2015'te SSK'lılıktan emekli olabilir. Kızınız memuriyete ilk defa 01.10.2008'den sonra başladığından 5434 sayılı Kanuna tabi olmayıp 15 yılla memuriyetten emekli olma hakkına sahip bulunmuyor. Bu indirimden yararlanmakta olan çalışanlardan bulundukları İl veya İlçe Sınırları dışındaki bir işyerinde çalışmaya başlayanların, yeni işyerlerinin bulunduğu ilde Gelir Müdürlüğüne, İlçede Vergi Dairesi Müdürlüğü veya Malmüdürlüğüne, eski işyerinin bağlı bulunduğu Gelir Müdürlüğü, Vergi Dairesi Müdürlüğü veya Malmüdürlüğünden alacakları sakatlık indiriminden yararlanabileceklerine dair yazıyı ibraz etmeleri gerekiyor.

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:48
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Burada bir yanlışlık söz konusu ceren hanım ben 01.10.1997 yılında çalışma hayatına atıldım şuan itibariyle zaten 14 yıl yapıyor 2014 yılında süremi dolduruyorum zaten sadece eksik olan primlerimi tamamlamam gerekli diye düşünüyorum...

Üye
    ceren.kozaner Avatarı

Son Giriş
    06.07-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

biz emekli olurken hizmet birleştirmesi yaparak emekli olacağız arkadaşlar.Bu ne nedenle prim günümüzün takabül ettiği yıl kadar hizmet süremiz sayılıyor.Bunda anlaşılmayak ne var ben anlayamadım. 10 gün primi olan kişinin 1995 te girişi olunca o kişi 15 yıl mı birleştirme yapacak birazmantıklı düşünün.Ama eğer ssk da kalsaydık dediğiniz gibi olacaktı bizler birleştirme yaparak emekli olacağız arkadaşlar bu yüzden benim kaybım 3 yıl oldu.3 yıl boşluğum vardı.Keşke sizlerin dediği gibi olsaydı.

iskoçyalı bulduğun yazıda memurlukta çalışmadığın yıllar da hizmet süresi olarak sayılır yazan bir yer göremedim ben....Ayrıca kişiye memurluktan ayrılıp son 7 yıl prim gün sayısı çoğunluğunu ssk da bırakması içi 3 yıl 5 ay memur olarak çalıştıktan sonra ayrılıp ssk ya geçmesini ve ssk dan 2 yıl beklersen daha çabuk emekli olursun önerisini sunuyor...

iskoçyalı bey gerçekten çok güzel bir yazı Ali Tezel bile memuriyetten ayrılıp SSK' dan emekli olma önerisini sunmuş kişinin kızına.Siz maalesef yazıyı okumadan yada anlamadan sevinmişsiniz..

Üye
    iskocyalim Avatarı

Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İllaki 10 gün primi olan 15 yıl birleştirme yapmıcak. kaç günün varsa onu sayarlar.
    10 gün primim varsa 4620-10 yaparsın kalan 4610 gün çalışırsın. Prim gün sayısında anlaşmazlık yok zaten.

Senin katiii olarak söylediğin şey şumu 16 seneye tabi olan birisi 3 sene ssk lı calısmışlıgı varsa 13 sene mecbur memur olarak calısacak. Ozaman yukardak lınkte ne anlatmak ıstedı. Kafam allak bullak oldu. Benim iddaam ve bana mantıklı gelen yukardakı lınkte anlatılmış olan. Sen o lınkte anlatılanı muhasebedekı arkadaslara gosterme sansın varsa sorarmısın ne dıcekler.
    ------------------
    İyide Bizim primlerimiz emekli sandığına ödenmiyorki. Özlük bölümünde adam gözümün önünde beni sgk nın sitesine girerek sigortalı yaptı. Biz SGK lıyız diye biliyorum ben. Emekli sandığına yeni kayıt yok eskiler yavaş yavaş emekli olunca emekli sandığıda kapanacak. Herkes SGK lı olcak tek Çatı altında toplancak.

Ben orda işten ayrıl ssklı bir işe gir diye bişey okumadım. Okudugum şey aşagıda.

Memuriyetten 3 yıl 5 ay sonra ayrılırsa vergi indirim hakkıyla 18 yılını dolduracağı 01.09.2015'te SSK'lılıktan emekli olabilir.

Üye
    ceren.kozaner Avatarı

Son Giriş
    06.07-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ssk sana der ki şart olarak şu kadar yıl da şu kadar prim günü der.neden çükü ssk da boşluk olma ihtimali yüksektir.bi işe girersin çıkartır seni boşta beklersin bi iş bulana kadar.Ama aktif memurlukta öyle değil girdinmi zaten boşluğun olamaz.(ücretsiz izin,askerlik hariç)senin boş yıllarını kurum hizmet süresi olarak sayarmı?

evet katii olarak söylediğim o dur.

Memuriyetten 3 yıl 5 ay sonra ayrılırsa vergi indirim hakkıyla 18 yılını dolduracağı 01.09.2015'te SSK'lılıktan emekli olabilir. şimdi bu yazıyı açıklıyım anlamadı isen bu yazıda diyorki emekliliğin memuriyetten değil ssk dan olur diyor.memuriyetten ayrılıp ssk ya emekilik başvurusu yapacak ve son 7 yıl içerisinde hangi kuruma primi fazla ödendi ise o kurumdan emekli olunacağı için 3 yıl 5 aydan fazla çalışmamasını öneriyor

iş kanununa göre sgk alt dallara ayrılıyor malesef 4a 4b 4c olarak yani tüm çalışanlar ssk lı değil.özel sektörde kalsaydın dediğin gibi olacaktı her şey

Üye
    iskocyalim Avatarı

Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Peki aktif memurlukta boşluk olmazda ozaman neden memurluktan emeklı olmak ıcın 18 sene 4640 gün istiyor. 6480 gun neden demıyor kanun 18 sene memursun ve boşluk vermıcen ozaman neden 4640 gun ıstıyor emeklılık koşulunda ?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: ceren.kozaner Mesajı Gör
    şimdi ben memurlukta 16 yıl ve 4320 gün şartlarına tabiyim daha yeni memur olduğum için. 16 yıl şartını açıklarsak benim ssk giriş yılım 1998, 4 yıl da boşluk var hizmet birleştirmesi yaptığımda ben 12 yıl değil 8 yıl lık memur sayılıyorum.
    Şöyle anlatayım:
    Zaten hizmet birleştirilmesi denen şey geçmişten bu yana hep bu şekilde olagelmiştir. Yani, 10 yıllık ssk'lılık varsa ve/fakat bu 10 yılda sadece 500 gün sigortanız yatmışsa, emekli sandığı'nda hizmet birleştirilmesi yaptığınızda birleştirilecek ve hizmet süresine eklenecek olan gün sayısı 500'dür. Bu konuda hiç tereddüt yok. Yıllardır bu minvalde soru cevaplıyoruz.

Ne var ki, yeni yasada, 1 ekim 2008'den sonra ilk kez memur olacak kişiler için "siz de 28. maddeye tabisiniz" deniyor. Böyle olunca, daha önce hesapta olmayan sigortalılık süresi de devreye sokulmuş oluyor. Bu da kafa karıştırıyor. Şöyle ki:

1 ekim 2008'den sonra ilk kez memur olanlar (28. madde):
    • % 60 ve üzeri olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 15 yıldan beri sigortalı olmaları ve 3960 gün,
    • % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,
    • % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün,
    1 ekim 2008'den önce memur olanlar (Geçici madde 4):
    • Memurluğa başlamadan önce %40 ve üzeri oranda raporu bulunanlar en az 5400 gün primi bulunmak şartı ile ,
    • Memurluğa başladıktan sonra %40 ve üzeri işgücü kaybı oluşanlar:
      • %50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 5760 gün primi bulunmak şartı ile,
      • %40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 6480 gün primi bulunmak şartı ile,
      • [%60 ve raporu olanlar zaten malulen emekli olur]
    Görüldüğü üzere, "sigortalı olma süresi" diye yeni bir kavram var 1 ekim 2008'den sonra ilk kez memur olacaklar için de. Şimdi soru şu: 1 Ekim 2008'den sonra ilk kez memur olan biri için "en az XX yıldan beri sigortalı olma" şartının pratik karşılığı nedir? Tamam, ne kadar ssk primi varsa o kadar süre hizmet süresine eklenecek. Peki, sonra sigortalılık süresini 15-16-18'e nasıl tamamlayacak? 15'e tamamlasa 3960 olan şart otomatik olarak 5400'e; 16'ya tamamlasa 4320 olan şart 5760'a; 18'e tamamlasa 4680 olan şart 6480'e çıkmış oluyor.
    E nerede bunun adaleti ve mantığı?

Biraz karışık gibi görünebilir, ama aslında çok basit...

Ne düşünüyorsunuz bu konuda arkadaşlar?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    iskocyalim Avatarı

Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ceren hnm ıle bır turlu anlasamadık haftalardır bu konuya bır cozum arıyoruz ama ıkımızden baska kımsede yazmıyor.
    Banada mantıklı gelıyor ozaman derdı kardesım sız 18 seneye tabısınız zaten memursunuzda 6480 prım gununu tamamlarsınız. Neden 4280 gun dıyor.

bu konuya son noktanın konması ıcın yardımlarınızı rıca edıyoruz özellıkle memur arkadaslar.

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Bu konuyu en iyi bilgi edinme kapsamında sormak lazım ben sordum ama hala cevap yok kafam karışıyor nasıl olacak bilemiyorum

Üye
    ceren.kozaner Avatarı

Son Giriş
    06.07-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar açık olarak belli.siz hizmet birleştirmesi için dilekçe verince ssk dan hizmet dökümünüzü isterler bu kişinin 1997 de başlangıcı varmış demezler prim gününüz 3600 ise varsayalım 10 yıllık memur olursunuz ve yıllık izniniz de 30 güne çıkar bu kadar basit.

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Bugün mebbis ten baktım ben sadece Askerlik borçlanmamı birleştirmişler ve hizmet sürem 1 yıl 11 ay 3 gün olmuş 540 gün askerlik borçlanması yapmıştım...Demek ki sizin dediğiniz gibi olacak 2300 günüm kaldı onu da birleştirmek için dilekçe vereceğim..
    Yani 16 yılı doldurmak için 8 yıl daha çalışmam lazım zaten 8 yıl çalışırsam prim sıkıntımda olmadan emekli olurum...
    6 aydır memurum kaldı 7yıl 6 ay

Üye
    ceren.kozaner Avatarı

Son Giriş
    06.07-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

inş sizin dediğiniz olur

ben size söylemiştim bende üzüldüm ama malesef öyle olacak.çünkü kurum prim günü kadar geriye gidermiş.ssk da kalsaydık gaha erken emekli olacaktık.

2300 günü birleştime için adaylık kalkınca dilekçeni kabul ederler bana öyle oldu

emekli ikramiyende artar.

araştırmak her yeri araştırmak çok önemli bilgi için.Dikkat ettinizmi bilgi arayan soruyu soran bendim ama araştırarak bu sefer cevap veren ben oldum.iskoçyalı üzülerek söylüyorum ama siz okuduğunuz yazıyı bile anlamadan buraya yapıştırıyosunuz ve birde çok güzel yazı diyorsunuz umutla bende okuyorum ama malesef oluyoruz.

Üye
    iskocyalim Avatarı

Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ceren ınanmamak ıcın elımden gelen her seyı yaptım ama demekkı senın dedıgın gıbı bu benı baya bır etkılıcek. Benım 3 yıl calısmıslıgım var 18-3 = 15 yıl daha calısmam gerekecek oysa ssk dan emeklı olsam 9 senem falan kalıyor. Belkı bende son 3 yılımı dısardan odeyerek ssk dan emeklı olurum.

Tam mahkemelik konu bu ozaman gelsin ben kesin dava açarım bu konu hakkında denerim gene şansımı neden ozaman orda 18 yıldan berı ssklı olmak yazıyorsın dıye

Üye
    demir1 Avatarı

Gerçek Adı
    DEMİR
    Son Giriş
    25.01-2017
    Saat
    14:09
    Yaşadığı Yer
    türkiye
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ceren.kozaner;

bende ssk süremi borçlandım emekliye esas kademe ve dercem düştü brn şu an 2001 kasım da başladığım memuryete 4/1 emekli kesintim 6/3 den de maaş almaktayım. 15 yıl hizmet süremi tamamladığın 20 .08.2012 de inşallah emekliliği hak edeceğim. 1524 gün ssk var idi.
    ayrıca ssk sürelerini saydırman sadece emekli keseneğine yaramaktadır. yıllık iznini 30 güne çıkarmaz eğer kamuda çalışmadı isen.
    memuriyette bir fiil 10. yılını dolduruğun gün 30 gün izin kazanırsın.
    mesela ben 20.11.2011 de 10 yılımı doldurduğum gün ilave 10 gün izinin eklenmesini isteyeceğim.

Sayfa 2 / 10 İlkİlk 123456 ... SonSon