Toplam 12 mesajın 1-12 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ahmetalbayrak Avatarı

Gerçek Adı
    ahmet albayrak
    Son Giriş
    07.02-2011
    Saat
    20:31
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    iyi aksamlar
    ben böbrek yetmezliğinden dolayı sskdan 10 yıl ve 1800 gün primle 01.02.2010 tarihinde malülen emekli oldum
    şuan maaş alıyorum kontrol muyenesine çağrılacak mıyım? emekliliğim iptal olur mu?

Üye
    falim Avatarı

Gerçek Adı
    murat
    Son Giriş
    27.07-2016
    Saat
    18:55
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

nakil olduysanız ginede %40altında rapor vermezler diye düşünüyorum bide konturole çagırıldınızmı

Üye
    ahmetalbayrak Avatarı

Gerçek Adı
    ahmet albayrak
    Son Giriş
    07.02-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hayır çağrılmadım ve emekli olurken (kontrole çağrılmak kaydıyla malülen emekli sayılmasına) diye bir belgede verilmedi şuan ne olcak bilmiyorum doğrusu

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:13
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    946
    Verilen Beğeniler
    1.237

Varolan düzenlemeye göre nakil sonrası maluliyetin ortadan kalktığı iddiasıyla malulen emeklilikler iptal ediliyor. Yani, sizin de nakil sonrası malulen emekliliğinizi iptal ettirmeniz gerek.

Ne var ki şöyle bir yeni durum var: Yeni yayınlanan sakatlık oranı cetveli'ne göre artık nakil sonrası %40 değil %70 rapor veriliyor. Bu da 5510 sayılı yasanın 25. maddesinde ifade edilen "çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az % 60'ını kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalı, malûl sayılır" şartının artık nakillli kişiler için karşılanması anlamına geliyor!

Şimdi bu yeni durum henüz uygulamada karşışlık bulmadı. Bunu ilk yapan siz olabilirsiniz... Bence yapmanız gereken şey şu dilekçe ile sigorta müdürlüğüne başvuru yapmaktır (ve lütfen tüm gelişmeleri bizlerle paylaşın):

Diyaliz gerektiren böbrek hastalığımdan dolayı xxx tarihinde malulen emekli edildim. Emekliliğimde herhangi bir kontrol muayenesi şerhi bulunmuyor.
    xxx tarihinde böbrek nakli oldum.

Bilindiği üzere bugüne kadar nakil söz konusu olduğunda maluliyetin ortadan kalktığı öne sürülerek malulen emeklilikler sonlandırılıyordu. Ne var ki 16.12.2010 tarihli resmi gazetede yayınlanan Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik'in EK-2 Özür Oranları Cetvelinde nakil sonrası verilecek olan işgücü kaybı oranları %40'dan %70'e çıkartılmıştır.

Bu yeni gelişme ile, organ nakli gerçekleşen kişilerin de 5510 sayılı yasanın 25. maddesinde ifade edilen "çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az % 60'ını kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalı, malûl sayılır" şartını karşıladığı çok açıktır.

İş bu gerekçeyle, malulen emekliliğimin devamının yasalara uygun olduğunun teyit edilerek tarafıma yazılı yanıt verilmesini arz ve talep ederim.

Üye
    .mustafa. Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    13:05
    Yaşadığı Yer
    bolu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

01.04.2009 tarihinde böbrek nakli oldum. beş ay önce de %46 oranında rapor aldım. şimdi bu yazınıza istinaden 16.12.2010 tarihli yasa gereği %46 lık oranıma itiraz mı etmeliyim.
    diyelim ki ettim sonuç şuanki oranımdan daha düşük gelebilir mi.

anladığım kadarıyla böbrek nakillilere şuan minimum %70 veriliyor. yanlışım varsa düzeltin lütfen...
    buda ne demek 1800 iş gününü dolduran böbrek nakilli hasta malülen emekli olabiliyor demek midir?
    yardımlarınız için teşekkürler...
    iyi akşamlar diliyorum.

Üye
    RenaL Avatarı

Son Giriş
    21.01-2012
    Saat
    16:08
    Yaşadığı Yer
    afyonkarahisar
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

mustafa bey; bende böbrek nakilliyim ve bu iş için çok mücadele verdim.. o raporu unutup tekrar başvuru yapın nasılsa %70 verecekler 1800 gün ile 10 yılda hizmet varsa kesin emekli olursunuz.. ben bugun aldım emekli olduğumun haberini darısı başınıza..

Üye
    .mustafa. Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    13:05
    Yaşadığı Yer
    bolu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

dostum o raporu unutma şanşımız yokmuş sanırım, sadece itiraz edebiliyormuşuz. bildiğim kadarıyla raporu olana hiç bir hastane yeni bir rapor düzünleyemiyormuş.elinde ne varsa diyelim %46 buna itiraz etmemiz gerektiğini bana hastane yetkilileri söyledi.
    hayırlı olsun emekliliğin.
    darısı hepimizin başına...

Üye
    ahmetalbayrak Avatarı

Gerçek Adı
    ahmet albayrak
    Son Giriş
    07.02-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yardımlarınız ve vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler, peki ben sigortalı bir işte çalışabilirmiyim? çalışırsam durum ne olur? ne yapmalıyım? teşekkürler sağlıklı günler

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    946
    Verilen Beğeniler
    1.237

Malulen emekli olanlar emekliliklerini iptal etmeden sigortalı bir işte çalışamazlar.

Üye
    arasli05 Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    06.08-2013
    Saat
    18:04
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yaaaa kessinler arkadaş..bizler düzelekte...werdikleri 3 kuruşu omasa başındaki bürokratmış gibi oturan..............onlara haşlık olsun...ayrıca özürlü statüsüne başvurun nakil sonrası...

Üye
    ertuğrul16 Avatarı

Son Giriş
    23.11-2013
    Saat
    19:46
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

renal kardeş nasıl emekli oldun bizde başvurduk ama kabul edilmedi itiraz da red edildi bir yol göster anlatırsan sevinirim.çok sağol allah razı olsun şimdiden.10 yıl 1800 gün var yüzde 70 rapor var.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    946
    Verilen Beğeniler
    1.237

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bu mağduriyeti ortadan kaldırmak için durmadan "çalışıyoruz" diyorlar ama, hepsi palavra! Yıllardır hukusuz ve vicdansız olarak insanları mağdur ediyor sgk!

Dava yoluna gidince hak alınır diye düşünüyorum ama, bugüne de davası sonuçlanan kimse yazmadı siteye... Ben olsam bi an düşünmeden dava açarım...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...