Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 26 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    bilbuhli Avatarı

Gerçek Adı
    faruk
    Son Giriş
    19.05-2015
    Saat
    10:41
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Yaklaşık 2 aylık kby tanısı ile diyaliz tedavisi görmekteyim.
    Halen bir işyerinde çalışmaktayım ancak malulen emeklilik için henuz başvurmadım.
    malulen emeklilik için gerekli prim ödemesi ve sigorta başlangıç süresi fazlasıyla mevcut. Benim ögrenmek istediğim konu malulen emeklilik ve vergi indirimi ile ilgili. İkisi için aynı anda mı başvuruluyor yada tek başvuru yeterli oluyor mu.
    Eğer ayrı ayrı bşvuru gerekecekse Önce hangisine başvurmalıyım? benim için avantajlı olanı hangisidir.

Bu konularla ilgili bilgi verirseniz başvuru yada başvuruları yapmaktaki tereddütüm son bulacak.

teşekkürler

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Malulen emekli olacaksanız, vergi indirimi almanıza gerek yok. Tek yapmanız gereken malulen emeklilik için sigorta müdürlüğüne başvurmaktır. Sizi hastaneye sevk ederler. Diyalize girdiğiniz için zaten maluliyet konusunda hiç bir sorun olmaz. Eğer 10 yıl sigortalılık süresi ve 1800 gün prim de tamamsa, malulen emekliliğiniz onaylanır.

Ama olası bir organ naklinde "artık malul değilsiniz" deyip malulen emekliliğinizi sonlandırırlar. Bu nedenle de malulen emekli olmanızı tavsiye etmem. Eğer sigortalılık süreniz ve prim gün sayınız erken Yaşlılık emekliliğinden yararlanmaya yeterliyse, malulen değil, erken Yaşlılık emekliliğinden yararlanmanızı öneriririm. Hem bu sayede emekli maaşı alırken aynı zamanda sosyal güvenlik destek primi ödeyerek bir işte çalışabilirsiniz de.
    Ve, erken Yaşlılık emekliliğinden yararlanabimek için defterdarlıktan sakatlık indirim hakkı elde etmeniz gerek. İşte o zaman emekliliğe başvurmadan önce defterdarlığa başvurmanız lazım.

Ne zaman erken Yaşlılık emekliliğinden yararlanabileceğinize dair kriter:

2008 oncesi - Diyaliz tedavisi görüyorum. Emeklilik için en doğru yol nedir?

Üye
    arasli05 Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    06.08-2013
    Saat
    18:04
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sayın yöneticim, herkezin olduğu gibi benimde ilk kez başıma geldiği için, sizden bilgi almalıyım.

13 aralık 2010 trh. diyaliz için fistül operasyonu geçirdim. 3 ay raporluyum ve 3 ay içinde dyalize girecem,
    işim mobilya mağazacılık olduğu için çalışamıyacağı hani biraz ağır iş. bu nedenle malulluk istemekteyim.

ssk başlama 1995 prim 2100, diyalize başladıktan sonra müracatımı yapıcam..
    bu konuda benim bildiklerim bukadar. size sormak istediğim, malul olabilirmiyim,ne ücret alırım, birde iş tazminatımı alabilirmiyim.

saygılarımla ist mustafa araslı..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Eveti malulen emekli olursunuz. Tek yapmanız gereken bu gerekçeyle sigorta müdürlüğüne başvuru yapmaktır. Sizi hastanye sevk ederler...

Alacağınız aylık değişir. Şuralardan emsallere bakabilir, hesab edebilirsiniz: http://www.engelliler.biz/forum/emek...iyorsunuz.html

Emeklilik gerekçesiyle işten ayrıldığınızda evet, işyerinizden tazminat alırsınız. Bunun için gerekli yazıyı da sigorta müdürlüğünden alacaksınız.

Not: Ama unutmayın, varolan mevzuata göre (yıllardır değişmesini bekliyoruz, ama hala bi gelişme yok) olaı bir nakilin ardından malulen emekliliğiniz iptal edilir...

Üye
    arasli05 Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    06.08-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sevgili oturan boğa,

ssk başvurdum dediğiniz gibi hastaneye sevk edildim. ( hasaki) beni ve bazı kişileri heyyete almadılar. tabi diyaliz roporu, kan değerlerini ssk nın yazısını, bunları onaylattıktan sonra heyete vermiştim. henüz raporu almadım 9 martta gel dediler
    neden heyyete girmedim diye sorduğumda sizin raporunuz onaylandı dediler.
    bu gün 23 şubatta çağırmışlardı ancak bazı kişiler izinli olduğu için 9 martta gel dediler.

şimdi esas sorum şudur ki: 9 martta benim normal iş raporum son gün, 3 ay raporlu idim. 3 ay dolduğu için ssk görünmeyecek heyyet raporunu ancak alıcam. bu aradaki kaayıpla nasıl diyalize, hastanelere gidecem emekliliğim onaylanana kada rki geçen zaman ne olacak (ortadamı kalacaz)

saygılar..

Üye
    arasli05 Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    06.08-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

A- MALÜLLÜK AYLIĞI
    1- Malullük Aylığından Yararlanma Şartları
    Malülen emekli olabilmek için önce Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığı hastanelerinin sağlık kurullarından çalışamayacak durumda olduğunu gösteren sağlık kurulu raporu alınması şarttır. Bunun dışında sigortalının en az beş yıldan beri sigortalı olması ve sigortalılık süresinin her yılı için ortalama olarak en az 180 gün veya toplam olarak en az 1800 gün prim ödemiş olması gerekir.
    Ayrıca yukarıda sayılan şartları yerine getirmek suretiyle mallülük aylığı bağlanması için yeterli değildir. Aynı zamanda sigortalının çalıştığı işten ayrılması ve son çalıştığı işyerinin bağlı bulunduğu sigorta müdürlüğüne yazılı olarak malullük aylığı talebinde bulunması gerekir.
    Talep dilekçesine sigortalının noterden onaylı nüfus cüzdanı örneği veya bağlı bulunduğu nüfus müdürlüğünden alacağı nüfus kayıt örneği, 2 adet fotoğraf ve Kurumdan alınacak beyan taahhüt belgesi doldurulup eklenmelidir.
    Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce malül sayılmayı gerektirecek derecede hastalık veya arızası bulunanlar bu hastalık veya arızaları nedeniyle malüllük sigortası yardımlarından yararlanamazlar.
    2- Malüllük Aylığının Başlangıcı
    Malullük aylığının başlangıcı sigortalının çalıştığı işten ayrıldıktan sonra Kuruma vereceği tahsis talep dilekçesinin Kurum kayıtlarına geçtiği tarihi izleyen aybaşıdır.
    Ancak, malül sayılmasına esas tutulan raporun tarihi yazılı isteğini izleyen aydan sonraki bir tarih ise rapor tarihinden sonraki aybaşıdır.
    Malullük aylığının başlaması gereken tarihte hastalık sigortasından geçici iş göremezlik ödeneği almakta olanların aylıkları ödeneğin verilme süresinin sona erdiği tarihi izleyen aybaşından başlatılır. Ancak hesaplanan Malullük aylığı geçici iş göremezlik ödeneğinin bir aylık tutarından fazla ise aylığa hak kazanan tarih ile aylığın ödenmesine başlanan tarih arasındaki fark sigortalıya ayrıca ödenir.
    3- Malüllük Aylığının Hesaplanması
    a) 01/01/2000 Tarihinden Sonra Çalışmaya Başlayanların Malüllük Aylığının Hesaplanması
    4447 sayılı Kanunla aylıkların hesaplanmasında uygulanan katsayı esasına dayalı gösterge sistemi kaldırılarak yerine Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından açıklanan en son temel yıllı kentsel yerler tüketici fiyatları indeksindeki (TÜFE) artış oranı ve gayri safi yurt içi hasıla sabit fiyatlarla gelişme hızı kadar güncelleştirilmiş prime esas yıllık kazançların esas alınması öngörülmüştür. Aylık bağlama oranı da yeniden belirlenmiştir.
    Sigortalının her takvim yılına ait prime esas kazancı, kazancın ait olduğu takvim yılından itibaren aylık talep tarihine kadar geçen takvim yılları için her yılın Aralık ayına göre Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından açıklanan en son temel yıllı kentsel yerler tüketici fiyatları indeksindeki artış oranı ve gayri safi yurtiçi hasıla sabit fiyatlarla gelişme hızı kadar ayrı ayrı artırılarak bulunan takvim yıllık kazançlar toplamının toplam prim ödeme gün sayısına bölünmesi suretiyle bulunacak ortalama günlük kazancın 360 katı aylığın hesaplanmasına esas ortalama yıllık kazancı oluşturur.
    Bu şekilde bulunan ortalama yıllık kazancın % 60’ının 1/12’si oranında Malüllük aylığı bağlanır. Sigortalı başka birinin bakımına muhtaç durumunda ise bu oran % 70’e çıkarılır.
    b) 01/01/2000 Tarihinden Önce Çalışmaya Başlayıp Bu Tarihten Sonra Aylık Talebinde Bulunanların Yaşlılık Aylığının Hesaplanması
    01/01/2000 tarihinden önce çalışmaya başlayıp bu tarihten sonra aylık talebinde bulunan sigortalıya aylık talep tarihine kadar olan toplam prim ödeme gün sayısı üzerinden 01/01/2000 tarihine kadar ve bu tarihten sonra geçen gün sayılarıyla orantılı iki kısmı aylığın toplamı kadar aylık bağlanır.
    01/01/2000 tarihine kadar olan prim ödeme gün sayısı ile orantılı aylık, 506 sayılı Kanunun 4447 sayılı Kanunla değiştirilmeden önceki, 01/01/2000 tarihinden sonraki prim ödeme gün sayısı ile orantılı aylık ise 506 sayılı Kanunun anılan Kanunla değiştirilmiş hükümlerine göre (a) maddesinde açıklandığı şekilde hesaplanır.
    4- Kontrol Muayenesi
    Kontrol muayenesi, sigortalının malüliyet halinin devam edip etmediğinin veya hastalığının ağırlaşarak başka birinin bakımına muhtaç duruma girip girmediğinin tespiti için yapılan sağlık kurulu muayenesidir. Kontrol muayenesini sigortalı isteyebileceği gibi Kurum da her zaman sigortalıyı kontrol muayenesine tabi tutabilir.
    Kontrol muayenesi sonucunda sigortalının hastalığının iyileşerek malüllük halinin ortadan kalktığı tespit edilirse, sigortalının malüllük aylığı kesilir. Hastalığın ağırlaşarak sigortalının başka birinin sürekli bakımına muhtaç duruma düştüğü tespit edilirse, bu defa % 60 olan aylık bağlama oranı % 70’ e çıkarılır.
    Sigortalının; kontrol muayenesini Kurumun yazılı bildirisinde belirtilen tarihten sonraki aybaşına kadar yaptırması gerekir. Aksi takdirde aynı tarihte malüllük aylığı kesilir. Aylığı kesilen sigortalının, kontrol muayenesini yaptırması ve malüliyetinin devam ettiğinin anlaşılması halinde; aylığı, kesildiği tarihten geçerli olmak üzere ödenir. Kontrol muayenesini bu üç aylık süre geçtikten sonra yaptıran ve malüliyeti devam edenlerin aylığının ödenmesine ise, kontrol muayenesi sonucu düzenlenen rapor tarihini takip eden aybaşından başlanır.
    5- Malüllük Aylığının Kesilmesi Ve Yeniden Bağlanması
    Malüllük aylığı bağlanan sigortalı yeniden sigortalı işte çalışmaya başlarsa malüllük aylığı kesilir. Malüllük aylığı alanların, yaşlılık aylığı alanlar gibi sosyal güvenlik destek primine tabi olarak ve malüllük aylığı kesilmeden çalışmasına kanunen imkan yoktur.
    Sigortalı olarak çalışmaya başlaması nedeniyle malüllük aylığı kesilmiş bulunan sigortalı işten ayrılarak aylığının yeniden bağlanması için yazılı olarak Kuruma başvurması halinde kontrol muayenesine tabi tutulur ve malüllük halinin devam ettiği anlaşılırsa kesilmiş bulunan aylığı yazılı başvuru tarihini izleyen aybaşından başlanarak ödenir.
    Şu kadar ki sigortalının son çalışmaları da dikkate alınarak malüllük aylığı yeniden hesaplanır. Hesaplanan bu aylık önce bağlanan aylıktan fazla ise yeni hesaplanan aylık üzerinden ödeme yapılır.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Çok bariz bir durum olduğu için sizi heyete almamış olabilirler. Raporun sorunsuzca onaylanacağını düşünüyorum... Raporu alırken sigortanızın bitmiş olması bu açıdan bi etki etmez.

Sağlık güvencesi açısından, en son prim yatırıldığı tarihten itibaren 90 gün boyunca sağlık güvenceniz devam edecek. O arada emekliliğiniz de onaylanacaktır. Bu konuda diyalize girdiğiniz merkezden bilgi ve yardım alabilirsiniz diye düşnüüyorum. Gerekirse sizi bir süre idare etsinler! Sonuçta siz onlar için "iyi ve sürekli müşteri" konumundasınız...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    arasli05 Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    06.08-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sevgili oturan boğa, sen olmasan neyapardık biz yüce yaratıcı senden razı olsun...teşekkürler..

Üye
    arasli05 Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    06.08-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sayın oturan boğa,, malulluk için yapmış olduğum raporu aldım..(heyyet onaylı) şimdi hastane dosyamı il sağlık müdürlüğüne gönderecekmiş..son kararı devlet verecek yani. sonra bana bildireceklermiş posta ile. çalışır,çalışamaz diye(ssk gittim sordum) bildiri vereceklermiş ona göre işle alakam kesilecek tabi yıllardır çalıştığım tazminatımı da alacam umarım rapor için 1 ay uğraştırıyolar bugün git haftaya gel falan derken,,,selam..

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:57
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Mustafa bey hiç bir sorun olmadan emekliliğiniz onaylanacaktır.Kurumdan emekli olur belgenizi alıp işverene verecek ve bütün haklarınızı alacaksınız..

Üye
    bilbuhli Avatarı

Gerçek Adı
    faruk
    Son Giriş
    19.05-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bütün işlemlerim halloldu emekliliğim onaylandı tahsis numaram verildi.Yalnız kafamı kurcalayan bir konu var aylık başlangıç tarihi 01/04/2011 olarak görünüyor.ben dilekçemi 23/11/2010 tarihinde vermiştim.Emekliliğim hangi tarihten geçerli olmalı?

Üye
    cavusae Avatarı

Gerçek Adı
    ercan
    Son Giriş
    26.08-2016
    Saat
    23:26
    Yaşadığı Yer
    kahramanistanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

normal kardesım verdıgın tarıhten ıtıbaren bırıkıyo toplu para alırsın artı bır aylıkda avans erıyorlar gerı almıyorlar maas tarıhı normal

faruk bey edevletten baktınmı baglanma oranıkac pırım gununkac toplam kazanc kac

Üye
    bilbuhli Avatarı

Gerçek Adı
    faruk
    Son Giriş
    19.05-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bağlanma oranı 70 gösterge 9475

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Hayırlı olsun arasli05. Bir sorun olmayacağını düşünüyorum ben de.

Faruk, tahsis tarihinden itibaren aylık birikecektir... Orada bir sorun olmaz.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    arasli05 Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    06.08-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: bilbuhli Mesajı Gör
    bağlanma oranı 70 gösterge 9475
    merhaba faruk kardeş, kaç ay sürdü malulluk bağlanması, ve benim raporda da yazmıyo derece. ssk belirliyomuş. 10 mart tan beri bekliyorum cuma bidaha gitcem ssk ya selamlar..

Sayfa 1 / 2 12 SonSon