Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 25 mesajın 16-25 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:44
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Siz malulen emekli olmazsınız bu kesin boşuna zamanınızı harcamayın şimdi yapmanız gereken ise vergi ind.hakkı alıp engellilere tanınan haktan faydalanarak erken emekli olmak..
    07/1998 tarihinden itibaren yılınızı 15 yıla ayrıca prim sürenizi de 3600 güne tamamlamayarak emekli olabilirsiniz...
    Çalıştığınız iş yerinde çalıştığınıza dair belge alarak (Maliyeye mükellef hizmetler birimine) vergi ind.için müracaat etmeniz gerekli...

Üye
    dotanu53 Avatarı

Gerçek Adı
    İbrahim
    Son Giriş
    09.12-2016
    Saat
    12:53
    Yaşadığı Yer
    Rize Fındıklı
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar; Bir sigorta müşaviri iddia ediyor ki,her ne şekilde olursa olsun,sakatlık derecesi 5 puan artarsa malülen emekli olursun,diyor. Ancak ben ilk işe girerken ,%77 heyet raporu ile işe başlamıştım. 10 yıl ikinci derece olarak vergi indiriminden yararlandım.
    İki yıl önce; yeniden heyete girince, sakatlığın yüksek dendi %90 oldu. Birinci dereceye yükselmiş oldum,2 yıldır aynı şekilde çalışyorum.
    Ancak; malülülen emeklilik muracaat ettiğimde, Heyet doktorları %92 verdik demelerine rağmen bana gelen red cevabında;%60 oranında sakat olduğum yazıyor. Nasıl itiraz edebilirim,bilgisi olan varmı?
    Öte yandan; aynı benimle beraber çalışan engelli arkadaşım; Ankaraya itiraz etti,yeniden tespitler yapıldı,sonuç belli değil.
    %80 oranında ilk işe başlamıştı;şimdi böbrek hastası,beyinde su toplaması da var. Malülen emeklimi olacak yoksa red mi edecekler göreceğiz. Aynı benim şartlardadır,gün sayısı ve senesi de aynen benim gibi; ENGELLİLERİN RAPOR ÇİLESSİ DEVAM EDİYOR....

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    17:03
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

İbrahim,
    %100 de alsanız sonucu değiştiremezsiniz,nedenini siz de dile getiriyorsunuz zaten;ilk sigortalı olurken malul derecede sakat olmanız.
    Boşa zaman ve emek sarfetmeyin,malulen emekliliğiniz mümkün değil.
    Siz vergi indirimi ile erken emeklilik konusuna eğilin.

Üye
    GuRuR Avatarı

Son Giriş
    03.12-2017
    Saat
    16:26
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İbrahim bey, malulen emekli olamazsınız çünkü işe girişte zaten malul durumdaydınız.Rapor oranınız %93 olsada bu durum değişmez.Ha çalışırken bir iş kazası gecirirseniz Allah göstermesin çalışamayacak durumda olursanız sürekli işgöremezlik parası alırsınız.Bence şu anki rotanız erken emeklilik olmalı az bir süre kalmış sayılır.Hatta bundan sonraki aylık primlerinizi yüksekten ödemeye çalışın, emekli olduğunuzda maaş cok düşük olmasın.Eğer şu anda çalışmazsanız %93 raporla devletten ağır özürlü bakım aylığı alırsınız.Bunun yanında ötv siz araç alıp, bir yakınınız bu aracı kullanabilir.

Üye
    dotanu53 Avatarı

Gerçek Adı
    İbrahim
    Son Giriş
    09.12-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Rize Fındıklı
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent bey;
    Daha önce de bu konu hakkında bilgi vermiştim,fikrinizi beyan etmiştiniz. Benim malülen emekli olamadığım durum hakkında. Bir süre önce bu konu hakkında BİMER e yazı yazdım. Bana gelen cevabi sizinle paylaşmak istiyorum. Sizden bilgi istiyorum ne dersiniz?

Konu : Talebiniz

Sn: İbrahim KARAMAHMUTOĞLU
    dolunay_laz-53@hotmail.com

24.02.2012 tarihli, 97981 başvuru sayılı BİMER iletiniz incelenmiştir.
    İletinizde yılda 4 ay mevsimlik işçi olarak çalıştığınız için sosyal yardım ve evde bakıcı maaşı alamadığınızı belirtilmektedir.
    Başvurunuzda işe başlarken maluliyet derecesinde sakat olan kişi, sakatlığı ilerlese veya başka bir hastalığa yakalansa dahi malulen emekli olamadığını belirtmekte iseniz de; Çalışma Gücü ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı Tespit İşlemleri Yönetmeliğinin 4. bölüm 12. maddesi (b) fıkrasında; “Eski ve çalışmaya engel olmayan bir arızanın Arıza/Hastalık Listesinde (Ek-1) belirtilen seviyelere yükseldiği” hükmüne göre, malul sayılacağı ifade edilmiş ise de dilekçenizde; ilk işe girerken % 77 sakatlık raporu aldığınız belirtilmekte olduğundan ilgili Yönetmeliğin (b) fıkrası uygulanamaz.
    Söz konusu Yönetmeliğin 4. bölüm 12. maddesi (c) fıkrasında ise; “çalışma gücünün en az % 60’ını kaybetmiş haliyle ilk defa çalışmaya başlayan ancak daha sonra ortaya çıkan farklı bir hastalık veya arıza nedeniyle bu Yönetmelik hükümlerine göre çalışma gücünün en az % 60’ını kaybettiği sigortalılar malul sayılır” hükmü bulunduğundan ortaya çıkan farklı bir hastalık durumunda bu durumunu açıklayan yeni sağlık kurulu raporu ile bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne müracaatınız gerekmektedir.
    Maluliyet ile ilgili karara itirazınız durumunda; talebinizi açık ve net olarak belirten bir dilekçe ile bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne müracaat ederek dosyanızın bir kere de Yüksek Sağlık Kurulunda incelenmesini isteyebilirsiniz.
    Ayrıca akülü araba ile ilgili talebiniz için Tıbbi Malzeme Daire Başkanlığına başvurabileceğiniz hususunda,
    Bilgilerinizi rica ederim.

Ecz. Serpil BAHADIR
    Şube Müdürü V.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:05
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    933
    Verilen Beğeniler
    1.223

Okuduğumdan anladığım, yukarıda bbizim yazdığımız şeyleri söylemişler... Malulen emekli olamazsınız.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    17:03
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Yukarıda Bimer'in cevabında bir de şu husus var ki şahsen ben öyle birşeyden habersizdim;

''Söz konusu Yönetmeliğin 4. bölüm 12. maddesi (c) fıkrasında ise; “çalışma gücünün en az % 60’ını kaybetmiş haliyle ilk defa çalışmaya başlayan ancak daha sonra ortaya çıkan farklı bir hastalık veya arıza nedeniyle bu Yönetmelik hükümlerine göre çalışma gücünün en az % 60’ını kaybettiği sigortalılar malul sayılır” hükmü bulunduğundan ortaya çıkan farklı bir hastalık durumunda bu durumunu açıklayan yeni sağlık kurulu raporu ile bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne müracaatınız gerekmektedir.''

Burada söylenmek istenen şu;örneğin ortopedik bir engel ve %60 işgücü kaybıyla işe başlandı. Bu rahatsızlık ilerleyip %90 lara dahi çıksa işe girerken malul derecede olduğundan emekli olunamaz.
    Ancak:
    İşe girerken malul derecedeki bu engel mevcut olmakla beraber,işe başlarken olmayan farklı bir rahatsızlıktan %60 ve üzeri işgücü kaybı oluşursa,örneğin böbrekler iflas eder ve diyalize bağımlı hale gelirse malulen emekli olunabilir.
    Yazıdan benim anladığım bu ve bunu daha önce pek bilmiyordum.

Üye
    dotanu53 Avatarı

Gerçek Adı
    İbrahim
    Son Giriş
    09.12-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Rize Fındıklı
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

1998 yılı 7. ayında işe başladım. Yılda 4 ay çaykur Çay fabrıkasında mevsimlik işçi olarak çalışıyorum. 3600 gün sayısı ve 15 yılı bekliyorum. Geçen yıl işten çıktıktan sonra 7,5 ay isteğe bağlıya sigorta pirimi ödedim.
    Toplam 3167 gün sayım oldu. şimdi 14 eylülde işten çıkardılar,yine isteğe bağlı pirim ödesem olurmu? Bir şirkete veya fırında çalışır gösterip sigorta pirimini ödesem iyi olur,yoksa emekli olunca düşük maaş alırsın dıyorlar,bu konuda bilgi istıyorum.
    Ek 5 yasası diye birşey varmış pirim ödeyip gün sayısı almak,bu konuda bilgi verirmisiniz?
    Teşekkürler....

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:44
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

İsteğe bağlı ödeme yapmayın bir iş yerinde ssk lı olarak çalışan görünün ve ssk primi ödeyin. Bu arada vergi indirim hakkı alın (Bu hakkı almamış iseniz) sonra 3600 gün ve 15 yıl şartını tamamladığınız vakit sgk ya erken emekli olmak için müracaat edin.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:05
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    933
    Verilen Beğeniler
    1.223

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    İlker'e ek olarak, unutmayın, son 2520 prim hangi statüde ise, emeklilik de o statüde değerlendirilir. İsteğe bağlı çok olursa, bağkur emeklisi olursunuz ve maaşınız düşük olur
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12