Sayfa 1 / 4 1234 SonSon
Toplam 46 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ahmet03 Avatarı

Gerçek Adı
    ahmet sivrikaya
    Son Giriş
    01.03-2013
    Saat
    14:13
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    1988 de ssk girişim ve 120 gün prim ödemem var. 12-02-1990 da bağkur girişim var ve devam ediyor .
    Yeni çıkan yasadan yararlanıp emekli olmak istedim ve bağkura müracat ettim. afyonda mavi hastaneye sevk ettiler ve %45 rapor aldım ve bağkura teslim ettim a
    nkaradan ret geldi dediler. itiraz ettim 5510 yasanın 28. maddesine göre emekli olmak istiyorum diye dilekce verdim ama gene ret gelmiş
    yazısı hala elime gelmedi .

Şimdi ne yapmam lazım yasa benim gibi 3. derece özürlülerin 18 yıl ve 4640 gün primle emekli olabileceğimizi yazıyor . Peki neden ret geliyor ?
    bir yol gösterirseniz minnettar olurum

sevgilerimle

Üye
    mevlude Avatarı

Gerçek Adı
    Mevlüde
    Son Giriş
    11.04-2013
    Saat
    14:32
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Ümraniye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Öncelikle ssk dan emekli olabilmeniz için son 7 yıl dikkate alındığı için fazla çalışmanızın sskdan olması gerekir. Şuan bağkurdan emekli olabilmeniz için bir şirkette çalışıyor göstererek vergi indirim belgenizi alabilirsiniz. Vergi indirim belgeniz elinize ulaştıktan sonra aşağıdaki genelgede yazan şartlara uyuyorsanız emeklilik için başvurunuzu yeniden yapabilirsiniz.
    T.C.
    SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
    Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü
    Sigortalı Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı
    Adres ve Posta Kod: Mithatpaşa Cad. No: 7 06437 Sıhhiye/ANKARA
    Tel: 0312 458 75 02 Fax: 0312 431 59 06 e-posta: tahsis@sgk.gov.tr
    1
    Sayı : B.13.2.SGK.0.00.00.00/ 130 / 374 30/04/2009
    Konu : Maluliyet İşlemleri.
    G E N E L G E
    2009/67
    3- Kurumun ilgili sağlık kurulunca sigortalıların 5510 sayılı Kanunun 25 inci
    maddesine göre malul olup olmadığına karar verilirken, sigortalının ilk defa sigortalı olduğu
    tarihte malul olup olmadığı da tespit edilmektedir. Kanunun yürürlük tarihinden sonra
    malullük sigortasından tahsis talebinde bulunan 4 (b) sigortalılarından ilk defa sigortalı
    olduğu tarihte bu Kanuna göre malul olduğu tespit edilenlere, yaşlılık sigortasından aylık
    bağlanabilmesi için en az 3960 prim gün sayısının bulunması gerektiğinden, söz konusu
    sigortalılardan ilk defa sigortalı olduğu tarihte malul olması nedeniyle maluliyet talepleri
    reddedilenlere ilişkin kararların sosyal güvenlik il müdürlüklerine/sosyal güvenlik
    merkezlerine intikali halinde, sigortalının 3960 prim gün sayısının kontrolü yapılmak ve
    sigortalı bilgilendirilmek kaydıyla çalışma gücü kaybı tespit edilmek üzere ilgili belgeler
    Maluliyet ve Kurum Sağlık Kurulları Daire Başkanlığına gönderilecektir.

Üye
    ahmet03 Avatarı

Gerçek Adı
    ahmet sivrikaya
    Son Giriş
    01.03-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

tesekkür ederim bağkurlularında vergi indirim raporu alması gerekiyormu ayrıca ben internet cafe işletiyorum baş vursam kendim alamazmıyım illaki bir şirkette çalışıyor göstermem mi gerekiyor pirim gün sayım 7500 günden fazladır ve sigortaya girmeden öncede özürlüydüm bu durumda ne yapmalıyım ?

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:48
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Arkadaşım Bağkur daki memurlar hala malulen emeklilik için değerlendiriyor dilekçeleri sen sana gelen ret cevabına itiraz et 5510/28 kanununa göre değerlendirilmesini talep et..
    Hala itiraz ederse oradaki memur sizi ilgili kurumlara şikayet edeceğini belirt ve hatta bimer e yaz şikayetini sen misler gibi emekli olursun sitemiz dede mevcut zaten 5510/28 kanununa göre emekli olan arkadaşlar var...
    Not: Bagkurluların vergi ind.hakkı almasına gerek yok...

Üye
    ahmet03 Avatarı

Gerçek Adı
    ahmet sivrikaya
    Son Giriş
    01.03-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çok tesekkür ederim kardes.Ret gelen yazıya itiraz ettim ve dilekcemde 5510 yasanın 28. maddesine göre emekli olmak istediğimi belirttim ama gene ret gelmiş telefonla sormuştum ama yazı henüz elime gelmedi.
    Ayrıca bimer kim bir şahısmı? yoksa bir kurum mu? ilgilendiğin için teşekkür ederim saygılarımla

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:48
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Üye
    ahmet03 Avatarı

Gerçek Adı
    ahmet sivrikaya
    Son Giriş
    01.03-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

teşekkür ederim kardeşim kusura bakma sana zahmet verdim .gelişmeleri paylaşırız inşallah bu durumda olan arkadaşlarada faydamız olur

Bimere de yazdım durumu anlattım ve cevap bekliyorum gelişmeri paylaşırız gene saygılarımla

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Red gerekçesinin yazılı olarak size bildirilmesi şart. Aksi mümkün değil. Büyük olasılıkla sgk sağlık kurulu işgücü kaybınızın rapora rağmen %40'ın altında olduğuna karar vermiştir...

Üye
    ahmet03 Avatarı

Gerçek Adı
    ahmet sivrikaya
    Son Giriş
    01.03-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Evet ret gerekcelerini bildiren yazı geliyor.peki sgk sağlık kurulunun benim aldığım raporu düşürme hakkı varmı? Bu durumda ne yapmam lazım.
    Ben 2 yaşımdan beri özürlüyüm askerede almadılar. Sevk ettikleri hastaneden de %45 rapor verdiler .Bu raporu yok sayabilirler mi bağkurun böyle keyfi hareket etme yetkisi var mı?
    Şimdi ne yapmam lazım acaba zahmet olmazsa bilgi verirseniz memnun olurum.

Saygılarımla

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Aslında sağlık kurulunun oranı düşürmeye hakkı yok. Onlar sadece sakatlık oranı cetveli'ne bakıp, hastanenin verdiği raporun bu cetvele uygun veriliip verilmediğini kontrol edebilirler.
    Eğer cetvele rağmen sgk oranı düşürmekte ısrar ederse, bu durumda dava açmaktan başka yol yok. Şuradaki danıştay kararı tmel alınmalı (kırmızı yazılar özellikle): http://www.engelliler.biz/forum/huku...ler-hukuk.html

Üye
    ahmet03 Avatarı

Gerçek Adı
    ahmet sivrikaya
    Son Giriş
    01.03-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

teşekkür ederim ret yazısını bugün aldım.

Sayı:B.13.1SGK.4.03.10.01-Sig.-32808
    Konu: Maluliyet talebiniz.
    İLGİ: 27.09.2010 tarih 24852 Karar sayılı Genel Müdürlük yazısı.

24.08.2010 tarihli maluliyet itiraz dilekçenize istinaden dosyanızda bulunan tüm rapor ve
    ekleri Genel Müdürlüğümüz Sağlık Kuruluna göndermiş olup , ilgi de kayıtlı yazı ile adı geçen
    kanunda belirtilen %60 oranda çalışma gücünü kaybetmediğiniz (Malül olmadığınız)
    bildirilmiştir. Bu durumda Malüllük aylığı bağlanamayacağını
    Bilgilerinize rica ederim.

Samet FİDAN
    İl Müdür Yrd

bu yazı geldi yani gene eski yasaya göre göndermişler ben itiraz dilekcemde 5510/28 maddesinden yararlanmak istediğimi belirtmiştim. Bu durumda ne yapmam lazım saygılarmla

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Tüüüüüüüüüüüüüüüüü! Bu kadar mı iş bilmez bu kadar mı ceberrut olunur! Yazıklar olsun onlara!

Bence Samet Fidan'In yanına gidin ve bu yanıtı yanınıza alıp, "ben size malulen emeklilik için başvurmadım, ben size 5510/28 kapsamında erken Yaşlılık emekliliği için başvurdum. Sizse bana maluliyet değerlendirmesi yapıp red yanıtı gönderdiniz. Bu işlemi düzeltmezseniz hakkınızda valiliğe ve başbakanlığa şikayette bulunacağım" deyin.

Üye
    ahmet03 Avatarı

Gerçek Adı
    ahmet sivrikaya
    Son Giriş
    01.03-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

malesef kardeşim böyle bakalım iş yerimi kapatma dilekcesi vereceğim ve nereye kadar gidilecekse gideceğim gerekirse ankaraya bile kendim gideceğim bu yoldan dönüş yok ben mahkeme uzun sürer diye avukatlarla görüşmemiştim ama ne olursa olsun.Gerekirse 1-2 yıl bekleyeceğim ama genede vaz geçmeyeceğim. Ve dediğin gibi o şahısada bunları anlatacağım olmazsa onun hakkında da suç duyurusu yapacağım. Önce bir müdürle falan konuşayımda demedi demesinler. E artık yapacak başka bir şey kalmadı. Saygılarımla

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

%40 ve üzeri rapor alan tüm bağkurlular 5510/28 kapsamında erken Yaşlılık emekliliğinden yararlanır. Bağkur çalışanları neredeyse her seferinde ceberrutluk yapsa da bu kanun çok açık, çok net.

Üye
    ahmet03 Avatarı

Gerçek Adı
    ahmet sivrikaya
    Son Giriş
    01.03-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    evet kanun çok açık ama nedense bu arkadaşlar kendilerini kanunun üstünde görüyor herhalde
    Ben aldığım raporların bütün sayfalarını doktorların tanılarının yazdığı kağıtların bile fotokopisini çekmiştim
    gerekirse bu fotokopilerle ankaraya gidip yüksek sağlık kuruluna kendim müracat edeceğim ama önce bağkur müdürlüğüne bi varayım derdimi anlatayım müdür beyle bir görüşeyim sonuç ne olacak benim %45
    raporum bağkurun gönderdiği (mavi hastahane) sağlık kurulundan verdiler. Ben orada bulanan çalışanlara merak edip sormuştum bu raporu düşürebilirlermi diye ve o kişiler sağlık kurulundaki memurlar bu raporu hiç kimse düşüremez demişlerdi.Ne yapalım kardeş bir engelde burada çıktı karşımıza zaten hayat engellerle dolu bununla mücadele ettiğimiz yetmiyor birde 23 yıl prim ödediğimiz kurum bize bu eziyeti reva görüyorya daha ne diyeyim. saygılarımla kardeşim

Sayfa 1 / 4 1234 SonSon