Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 33 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    aliilsan Avatarı

Son Giriş
    21.11-2012
    Saat
    21:58
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Sayın Bülent bey bu konu hakkında bir araştırma yaparmısınız. Bugün Özürlüler gazetesinden aldım bu konuyu:

Soru: "Sadettin Bey, 15 Ekim tarihli köşenizde, bir engelli okurunuza verdiğiniz yanıtı okudum. Yazınızda, 1 Ekim 2008 öncesi işe başlayan engellilerin de vergi indirim belgesi olmaksızın özür durumlarına göre erken emekli olabileceklerini belirtmişsiniz. Oysa bildiğim kadarıyla 1 Ekim 2008 öncesi işe başlayan engellilerin, erken emekli olabilmeleri için vergi indirim belgesi almaları gerekiyordu. Ben de vergi indirim belgesi olmaksızın 1989 yılından beri %40 raporla çalışan bir engelliyim. Eğer dediğiniz doğruysa ben de hemen emekli olabiliyorum. Bunu biraz açabilir misiniz?"
    Dilek Bircan

Cevap: Evet, Dilek Hanım'ın da belirttiği üzere, daha önceki yazımızda, 1 Ekim 2008 öncesi çalışmaya başlamış engellilerin de vergi indirim belgesi almaksızın erken emekli olabileceklerini belirttik. Zira sosyal güvenlik reformu olarak da ifade ettiğimiz 5510 sayılı Kanunun çalışanlar lehine olan bütün hükümleri, 1 Ekim 2008 öncesi sigortalı olanlar için de uygulanmaktadır. Dolayısıyla yeni kanunda engelliler lehine olan bütün düzenlemelerden (vergi indirim belgesinin kaldırılması ve daha erken emeklilik gibi), 1 Ekim 2008 öncesi sigortalı olan engelliler de yararlanacaktır. Aksini iddia etmek hem sosyal güvenliğin özüne hem de anayasamızdaki eşitlik ilkesine aykırı olur.

Kaynak: Bugün Gazetesi Sadettin Orhan Köşe Yazısıdır

Bahsi geçen köşe yazısı: http://www.bugun.com.tr/kose-yazisi/...-makalesi.aspx

Vergi indirim belgesi şart mı?

Soru: Sadettin Bey hayırlı çalışmalar, bendeniz özürlü bir vatandaşım.

1995 yılında %50 oranında almış olduğum iş göremezlik raporuyla halen özel sektörde özürlü kadrosundan çalışmaktayım. Vergi indiriminden faydalanmadım ancak engelli erken emekliliği için vergi indirim belgesi şartının kaldırıldığı söyleniyor. Bendeniz bu belge olmadan erken emekli olabilir miyim? Bu konuda SGK'ya e-posta ile soru sordum ama net bir cevap alamadım. Cevap verirseniz sevinirim. Muhittin Peker

Cevap: Muhittin Bey, 1 Ekim 2008 tarihi itibarıyla engellilere erken emeklilik uygulamasında vergi indirim belgesi alma şartı kaldırıldı. Ama vergi indirim belgesi bulunanlar ayrı, bu belgeyi almadan SGK'ya başvuranlar ayrı şartlarla emekli ediliyor. Vergi indirim belgeniz olmadan erken emekli olmak isterseniz %50 oranla, 16 yıl ve 4320 prim gününü doldurarak emekli olabilirsiniz. Yani 2011 yılında 4320 günü doldurmak koşuluyla emekli olabilirsiniz. Vergi indirim belgesi alırsanız prim günü şartınız 3920 güne düşer ancak sigortalılık süresi şartı 17 yıla çıkar. Bu iki alternatiften sizin için en uygunu hangisi ise onu tercih edebilirsiniz.

sadi grafik jpeg - 1 Ekim 2008 öncesi sigortalı olanlar için de vergi indirim şartı kalktı mı!?

Görüldüğü üzere engelli emekliliğinde vergi indirim belgesi şartı kaldırılmış olmakla birlikte, 1 Ekim 2008 öncesinde sigortalı olup da bu belgeye sahip olanlar için prim günü avantajı devam ediyor. Dileyen vergi indirim belgesini ibraz ederek, dileyense ibraz etmeksizin 5510 Sayılı Kanun'daki yeni şartlarla emeklilik talebinde bulunabilir.

Özürlü kadrosunda ne zaman emekli olunur?
    Soru: Merhaba Sadettin Bey. Bayan bir arkadaşım yüzde 40 raporuyla özürlü kadrosunda çalışıyor. Doğum tarihi 30.04.1972 ve işe başlama tarihi 01.04.1997. Pirim gün sayısı 4400 gün. Arkadaşımız ne zaman emekli olur? Bülent Sarıçam

Cevap: Bülent Bey, bayan arkadaşınız vergi indirim belgesiyle 3920 gün ve 17 yıl şartıyla 01.04.2014 tarihinde emekli olur.

Maaşım SSK'da mı, Bağ-Kur'da mı yüksek olur?

Soru: Sadettin Bey, ben 23.11.1965 doğumluyum. Bağ-Kur primlerimi SSK'ya devir yapabilir miyim? SSK'dan mı yoksa Bağ-Kur'dan mı emekli olursam emekli maaşı daha yüksek olur? Cemal Enver Can

Cevap: Cemal Bey, genelde SSK'dan bağlanan aylıklar Bağ-Kur'a göre yüksek olur. Fakat sizin hizmet dökümlerinizi görmeksizin 'SSK'dan daha yüksek aylık alırsınız' demem mümkün olmaz. Bağ-Kur'dan SSK'ya geçtiğinizde zaten emekli olurken hizmet birleştirmesi yapılacaktır. Bunun için sizin ayrıca talepte bulunmanız şart değil. SSK'ya geçtikten sonra en az 1260 gün prim ödemeniz halinde bu statüden emekliliğe hak kazanırsınız.

Üye
    gezgin78 Avatarı

Son Giriş
    27.12-2016
    Saat
    23:33
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Eğer Bu Doğruysa Süper Olur İnşallah Doğrudur Bilgi İçin Teşekkürler Arkadaşım.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Orhan beyin yazdığı şu ayrıntı mahkeme süreci olmaksızın işleme koyuluyor mu sgk tarafından, merak ettim?:
    "Zira sosyal güvenlik reformu olarak da ifade ettiğimiz 5510 sayılı Kanunun çalışanlar lehine olan bütün hükümleri, 1 Ekim 2008 öncesi sigortalı olanlar için de uygulanmaktadır. Dolayısıyla yeni kanunda engelliler lehine olan bütün düzenlemelerden (vergi indirim belgesinin kaldırılması ve daha erken emeklilik gibi), 1 Ekim 2008 öncesi sigortalı olan engelliler de yararlanacaktır. Aksini iddia etmek hem sosyal güvenliğin özüne hem de anayasamızdaki eşitlik ilkesine aykırı olur. "
    Yani 1 Ekim 2008 öncesinde sigortalı olanlar "ben yeni yasaya göre emekli olacağım" deyip, 5510 sayılı yasanın 28. maddesine göre emeklilik başvurusu yapabilirler mi? Yani bu kişiler vergi indirim hakkı almadan (kurum sevki ile alacakları yeni rapora istinaden) şu şartlarda emekli olabilirler mi?
    Çalışma Gücünde Kayıp Oranı %60 ve daha çok olanlar: 15 yıl, 3960 gün
    Çalışma Gücünde Kayıp Oranı %50 – %59 arası olanlar: 16 yıl, 4320 gün
    Çalışma Gücünde Kayıp Oranı %40-%49 arası olanlar: 18 yıl, 4680 gün
    primle emekli olurlar.
    Bu şartlarda emeklilik başvurusu yapan kimse bilmiyorum. Olursa, evet, özellikle primi tamam olan ve gün bekleyen arkadaşlar için iyi bir avantaj olur.

Üye
    gazi78 Avatarı

Son Giriş
    06.08-2015
    Saat
    12:47
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar aşşağıdaki linkte ekim 2008 den önce sağlık raporu alanlar için vergi indirim yazısı alınmadan emekli olunabileceği yazıyor yada benmi yanlış anladım okumanızı rica ederim.
    Saygılar

Üye
    halilha Avatarı

Son Giriş
    13.12-2017
    Saat
    15:32
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kesin bilgiye nasıl ulaşırız?

Üye
    orfeo Avatarı

Gerçek Adı
    tolga
    Son Giriş
    27.11-2013
    Saat
    13:32
    Yaşadığı Yer
    Ankara/Yenimahalle
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın Oturan Boğa,sizden ricam bu konuyu araştırabilir misiniz?Bu konu pekçok arkadaşımızı ilgilendiriyor.

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Üye
    aliilsan Avatarı

Son Giriş
    21.11-2012
    Saat
    21:58
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Evet Bülent bey bu konu hakkında herkez bilgi bekliyor.

Üye
    Soner Güç Avatarı

Gerçek Adı
    soner güç
    Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    10:47
    Yaşadığı Yer
    BURSA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Evet abi top sende bekliyoruz birde şimdi baktımda ben Bursa devlet hastanesi özürlü sağlık kurulu raporumu enson aldıgımı yani 1990 senesinde kazayı gecirmiştim öncekilerin gününü hatırlamıyorum ama elimde bulunan rapor 29.11.2006 yı gösteriyor yani ben bu söylenenlerin dışındamı için demi kalıyorum

Üye
    abdullah2727 Avatarı

Gerçek Adı
    abdullah
    Son Giriş
    28.08-2012
    Saat
    18:30
    Yaşadığı Yer
    gaziantep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

meraba arkadaşlar maliyeye vergi indirimi ile ilgili yaptıgımız başvurularda rapor oranlarımız düşürülüyor bu durumda ilerki dönemlerde emekli olmak için başvuru yaptıgımızda karşımıza bi sorun olarak çıkarmı ben bunuda merak ediyorum .çünkü işyerinde bulunan raporumda %40 özürlüyüm maliyenin sevkiyle aldıgım raporda %9 bu oranlardaki çelişki canımı sıkıyor bu konuylada ilgili bir açıklık çok iyi olur.

Üye
    bulnes Avatarı

Son Giriş
    04.09-2017
    Saat
    11:12
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    6

OturanBoğa;

Ben %50 özür raporuna sahibim. Benim emeklilik şartlarım 17 yıl, 3920 gün , bu durumda ben 1 Ekim 2011 de 17 yılımı tamamlayarak emekli olabiliyorum.
    Ama bu yazıda %50 rapor ile 2. kademe özürlü sayılıyorum.Bu durumda 16 yıl , 4320 gün ile emekliliğe hak kazanmış olacağım. Ben şu anda 16 Yıl 1 ay ile 4866 dayım.Yani yeni maddeye göre şu anda emekliliğe hak kazandım. Gerçekten bu madde uygulanıyor mu?
    Bu maddeye göre işlemlerini yapan,yapmaya başlayan arkadaşlarımız var mı?
    Gerçeği nerden, nasıl öğrenebiliriz? Çünkü emekli maaşı hesaplayana sitelerden maaşı hesaplamak istediğimde mevcut emeklilik şartlarına göre yani 17 yıl , 3920 şartına göre hesaplıyorda.Ondan dolayı meraktayım.

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:48
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Valla bu kanunu kullanıp müracaat eden yok galiba senin şartlar tutuyor Bülent abi bir denesene nasıl bir cevap alacaksın..

Üye
    bulnes Avatarı

Son Giriş
    04.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    6

Evet ya gidip sormam lazım di mi? Ben de başkası sorsun diye bekliyorum.
    Biraz önce Sultanbeyli Toplum Merkezine telefon açtım Başbakanlıl Özürlü kimlik kartım gelmiş onu almaya gideyim
    Bilgi için söyleyeyim 1,5 ay ön başvurmuştum.

Üye
    exalans77 Avatarı

Gerçek Adı
    cihangir
    Son Giriş
    18.01-2016
    Saat
    14:41
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben ssk ya mail attım bakalım ne diyecekler 2.dereceden vergi indirimim var 16.4 ile 02.06.2011 de emeklı olabılıyorum yenı düzenlemeyle
    Çalışma Gücünde Kayıp Oranı %60 ve daha çok olanlar: 15 yıl, 3960 gün
    diyor benım prim günüm 5200 15 yılı doldurdum
    bakalım ne yanıt gelecek

Üye
    bulnes Avatarı

Son Giriş
    04.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    6

İyi yapmışsın cihangir, gelir gelmez bizimlede paylaşırsın.

Üye
    türk Avatarı

Gerçek Adı
    ufuk
    Son Giriş
    18.10-2017
    Saat
    13:49
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    selam yanlış anlamamak için soruyorum oran 40 altında olanlarda faydalanabiliyormu ?gördüğüm tabloda %40 altındakilerle ilgili bilgi görmedim.

Sayfa 1 / 3 123 SonSon