Toplam 5 mesajın 1-5 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Yasaklı Üye
    ögretmen- Avatarı

Son Giriş
    21.05-2013
    Saat
    12:39
    Yaşadığı Yer
    gaziantep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    doğum tarihim: 01.07.1977
    15.02.1996 tarihi ile 15.02.2001 tarihleri arasında SSK lı olarak çalıştım. bu çalışmam karşılığında 1973 gün primim yattı.

18.11.2002 tarihinde 657 devlet memurluğuna özürlü statüsünde başladım. halen çalılmaktayım.

özürlülük durumum %50 dir. doğuştan gelen bir özürlülük söz konusudur. vergi indiriminden faydalanmaktayım.

acaba hangi tarihte emekli olabilirim.

memuriyet kıdemim 8 yıl ve kadro derecem 7/1
    25 yıl çalışıp 3/3 kadro dereceden emekli olan memurla aramda emekli maaşı bakımından çok fark olacağını düşünüyorum burada bilmediğim bir ayrıntı var mı acaba.

şimdiden çok teşekkür ederim.
    selam ve sevgiler..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

5400 gün hizmet süresi ile emekliliği hak ediyorsunuz.
    SSK'lı olduğunuz dönemdeki primlerinizi hizmet birleştirmesi yapmalısınız.

8 yıl kamu: 8 *360 = 2880
    2880 + 1973 ssk = 4853

Yani yaklaşık 2 yıl daha çalışmanız gerek...

Hep diyorum: Ne kadar erken emekli olunursa o kadar avantajlı. Yıllarca fazladan çalışarak elde alınacak maaş hiç bir zaman yıllarca alınacak emekli maaşından kacançlı olamaz.

Yasaklı Üye
    ögretmen- Avatarı

Son Giriş
    21.05-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    gaziantep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yeniden merhaba
    2010 yılında açtığım konunun üzerinden epey zaman geçmiş. Memuriyetim devam ediyor. Biraz önce personel şubesinde emeklilik işlemlerine bakan arkadaşla görüştüm bu konuyu ama bana ssk lı çalıştığım dönemde vergi indiriminden yararlanıp yararlanmadığımı sordu. ben 1793 gün ssk lı çalıştığım sürenin bir kısmında özürlü statüsündeydim ama vergi indiriminden yararlanmıyordum. 2001 yılında özürlü olarak memuriyete başlarken vergi indiriminden faydalanmaya başladım. o arkadaş da tam olarak bilmiyor konuyu ama benim ssk lı dönemimin vergi indirimine tabi olmadığı için 2001 yılından yani memuriyete başladığım ve vergi indiriminden yararlandığım tarihten hesaplanacak 15 yıl bekleyeceksin dedi. baya moralim bozuldu. Konu hakkındaki düşüncelerinizi belirtirsenizçok sevinirim. selam ve sevgiler..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Memur olmadan önce vergi indirimi hak ederek çalışmanızın bugünkü emekliliğinizle hiç ama hiç bir ilgisi yok. Siz toplamda 5400 gün hizmet sürenizi tamamladığınız gün emekliliği hak edeceksiniz. Dayanağınız da 5510 sayılı yasanın geçici 4. maddesidir:

Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce 5434 sayılı Kanun hükümlerine tabi olarak çalışmaya başlamış olup, çalışmaya başlamadan önce ilgili mevzuatına göre alınmış ve en az % 40 oranında özürlü olduklarını gösterir sağlık kurulu raporu bulunanlar ile en az % 40 oranında doğuştan özürlü olduklarını belgeleyenlerden aylık talep tarihinde bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının C bendi kapsamında sigortalı olanlara; en az 5400 gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş ya da emekli keseneği ödenmiş olması kaydıyla, istekleri halinde bu madde hükümleri esas alınarak yaşlılık aylığı bağlanır. An
    cak çalışmaya başladıktan sonra, Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularının sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;
    a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 5760,
    b) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 6480,
    gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması kaydıyla, haklarında bu fıkra hükümleri uygulanır.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Yasaklı Üye
    ögretmen- Avatarı

Son Giriş
    21.05-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    gaziantep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Çok teşekkür ederim.