Toplam 5 mesajın 1-5 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Fikret LULACi Avatarı

Gerçek Adı
    fikret
    Son Giriş
    02.10-2010
    Saat
    10:15
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    12 yıllık bağkur çalışanıyım
    . İki buçuk yıl önce behçet hastalığına yakalandım. Bu süre zarfında iki atak geçirdim. Atak sonucu sol tarafımda güç kaybı ve görme kaybı yaşıyorum
    .Kahvehane işletmecisiyim, çalışamadığımdan dolayı işyerimi kapatmak zorunda kaldım.
    Malulen emeklilik için yaklaşık bir yıl önce başvuru yaptım kaybımın %60 ın altında olduğu için emekli olamadığım cevabını aldım.

Ne yapabilirim?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    07:06
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Behçet hastalığı için (daha doğrusu onun yol açtığı kısıtlılıklar için) sakatlık oranı cetveli'nde hangi oranda rapor veriliyor bilmiyorum. Ama %40 ve üzeri rapor veriliyorsa, 5510/28. madde kapsamında erken emeklilik hakkından yararlanabilirsiniz:
    % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,
    % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün,
    Not: Bağkur'da emekliliğe temel olacak rapor, emeklilik zamanı geldiğinde kurum sevki ile alınacak rapor olmak zorundadır. Yani bugün alınacak raporların bir anlamı olmaz.

Üye
    MESTAN Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    12:33
    Yaşadığı Yer
    içinizden biri
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    4

Bülent abi bu noktada şöyle bi soru gelmiyomu akla 2006 dan önce 40 ve üzeri raporu olan bağkurlu madem günü dolunca rapor alarak emekli olacak o halde bi hak kaybı yok mu? düşürülen oranlar için soruyorum.Farzedelim vatandaş 2006 dan önce bağkurluydu böyle bir uygulama olduğu için vergi indirimi almadı daha sonra ssk lı oldu bu sefer oranlar değişti.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    07:06
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Bence de elinde rapor olan birinden yeni rapor isteyerek o kişinin emekliliğini riske sokmak haksızlıktır ve dahası hukuksuzluktur da. Ama adamlar bu konuda ısrarcı ve uygulamada geri adım da atmıyorlar.
    Dava açıp kovalamak lazım...

Üye
    MESTAN Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    12:33
    Yaşadığı Yer
    içinizden biri
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    4

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bu soruya Bimerin ne cevap vereceğini merak ediyorum en kısa zamanda soracağım