Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 21 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    erkanbursa Avatarı

Son Giriş
    03.10-2017
    Saat
    23:07
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    15 Kasım 2010 Güncel:

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: erkanbursa Mesajı Gör
    28. maddeden tekrar değerlendirilmesini talep ettim. üniversitenin verdiği %45 raporla emekli oldum
    maaş balanma tarihi raporun verildiği tarih geçerli o tarihten itibaren ödediğim primleride iade ediyorlar

1992 yılında ssk girişim var
    1996 yılında bağkurlu oldum
    %46 raporum var
    4 ocak 2010tarihinde özürlülere tanınan hakla 18 yıl sigortalılık ve 4680 gün prim şartlarını doldurarak 5510 sayılı kanunun 28. maddesine göre emeklilik dilekçemi verdim
    2 gün önce cevap geldi tabi bütün arkadaşlarınki gibi benim raporda 25.maddeye göre değerlendirilmiş %60 ın altında olduğundan red edilmiş

bugün tekrar dilekçe yazıp 28. maddeye göre değerlendirilmesini talep ettim

bu işin sonuna kadar gitmeye kararlıyım neden böyle yaptıklarını anlamak mümkün değil memurların bilgi eksikliğimi yoksa bağkur özürlüleri emekli yapmak istemiyor mu?

yine red alırsam ne yapmalıyım?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:25
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.226

Neden olacak, işgüzarlıklarından!!! Bu sefer reddeedlmeyecektir... Çünkü Bağkur'un mantığı belli, süründürebildiği kadar süründürecek, en sonunda kaçınılmaz olarak emekli edecek!
    Dilekçeyi verirken şefe çıkıp konuyu anlatmayı denediniz mi?

Üye
    erkanbursa Avatarı

Son Giriş
    03.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

şef izindeymiş geldiğinde mutlaka görüşeceğim teşekkürler

Üye
    ancıl Avatarı

Gerçek Adı
    selçuk
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:35
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    1

İstediğiniz kadar dilekçe yazın yine red cevabı gelecektir. Lütfen faydalanacağınız yasayı inceleyip sonra başvuru yapın. Siz malül sayılacak oranda dereceniz yok. 28. maddeden yararlanmazsınız.

Yaşlılık sigortasından sağlanan haklar ve yararlanma şartları
    MADDE 28-
    Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce 25 inci maddenin ikinci fıkrasına göre malûl sayılmayı gerektirecek derecede hastalık veya özürü bulunan ve bu nedenle malûllük aylığından yararlanamayan sigortalılara, en az onbeş yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3960 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla yaşlılık aylığı bağlanır.

Erken emeklilik için vergi indirimi aldıysanız sigortadan 16 yıl, 3760 gün primle emekli olabilirsiniz. 506 sayılı yasanın 87. maddesine göre emekliliğinizi isteyebilirsiniz
    Eğer bağkur iseniz 18 yıl, 4 bin 680 primle emekli olabilirsiniz.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    17:03
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Ancıl,
    arkadaş zaten maluliyetten bahsetmemiş,erken emeklilik söz konusu.
    Evet kardeş mutlaka yetkili biriytle görüşün başvuruyu yaparken,yine yanlış değerlendirmesinler.

Üye
    ancıl Avatarı

Gerçek Adı
    selçuk
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    1

ufukalp;

4 ocak 2010tarihinde özürlülere tanınan hakla 18 yıl sigortalılık ve 4680 gün prim şartlarını doldurarak 5510 sayılı kanunun 28. maddesine göre emeklilik dilekçemi verdim
    2 gün önce cevap geldi tabi bütün arkadaşlarınki gibi benim raporda 25.maddeye göre değerlendirilmiş %60 ın altında olduğundan red edilmiş

bugün tekrar dilekçe yazıp 28. maddeye göre değerlendirilmesini talep ettim
    Ufuk 28. maddeyi iyice oku.

MADDE 28-
    Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce 25 inci maddenin ikinci fıkrasına göre malûl sayılmayı gerektirecek derecede hastalık veya özürü bulunan ve bu nedenle malûllük aylığından yararlanamayan sigortalılara, en az onbeş yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3960 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla yaşlılık aylığı bağlanır.
    16 yıl, 3760 gün primle emekli olabilir. 506 sayılı yasanın 87. maddesine göre emekliliğini isteyebilir. Ama 28. madde asla

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Ancıl,
    Bir maddenin bir kısmını alıp devamını belirtmeyince dediğin gibi görünebilir,ancak maddenin tam metninde devamına bakarsak durum açıkça ortaya çıkar.
    Son paragrafta bold karakterde belirttiğim kısma bir göz at istersen.

MADDE 28- Yaşlılık sigortasından sigortalıya sağlanan haklar şunlardır: a) Yaşlılık aylığı bağlanması.
    b) Toptan ödeme yapılması.
    (Değişik ikinci fıkra: 17/4/2008-5754/16 md.) İlk defa bu Kanuna göre sigortalı sayılanlara;
    a) Kadın ise 58, erkek ise 60 yaşını doldurmuş olmaları ve en az 9000 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması şartıyla yaşlılık aylığı bağlanır. Ancak, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılanlar için prim gün sayısı şartı 7200 gün olarak uygulanır.
    b) (a) bendinde belirtilen yaş şartı;
    1) 1/1/2036 ilâ 31/12/2037 tarihleri arasında kadın için 59, erkek için 61,
    2) 1/1/2038 ilâ 31/12/2039 tarihleri arasında kadın için 60, erkek için 62,
    3) 1/1/2040 ilâ 31/12/2041 tarihleri arasında kadın için 61, erkek için 63,
    4) 1/1/2042 ilâ 31/12/2043 tarihleri arasında kadın için 62, erkek için 64,
    5) 1/1/2044 ilâ 31/12/2045 tarihleri arasında kadın için 63, erkek için 65,
    6) 1/1/2046 ilâ 31/12/2047 tarihleri arasında kadın için 64, erkek için 65,
    7) 1/1/2048 tarihinden itibaren ise kadın ve erkek için 65,
    olarak uygulanır. Ancak yaş hadlerinin uygulanmasında (a) bendinde belirtilen prim gün sayısı şartının doldurulduğu tarihte geçerli olan yaş hadleri esas alınır.
    Sigortalılar, ikinci fıkranın (a) ve (b) bentlerinde yer alan yaş hadlerine 65 yaşını geçmemek üzere üç yıl eklenmek ve adlarına en az 5400 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla da yaşlılık aylığından yararlanabilirler. (1)

Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularının sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;
    a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,
    b) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün,
    malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla ikinci fıkranın (a) bendindeki yaş şartları aranmaksızın yaşlılık aylığına hak kazanırlar. Bunlar 94 üncü madde hükümlerine göre kontrol muayenesine tâbi tutulabilirler.
    Bakanlıkça tespit edilen maden işyerlerinin yeraltı işlerinde sürekli veya münavebeli olarak en az 20 yıldan beri çalışan sigortalılar için ikinci fıkrada belirtilen yaş şartı 55 olarak uygulanır.
    55 yaşını dolduran ve erken yaşlanmış olduğu tespit edilen sigortalılar, yaş dışındaki diğer şartları taşımaları halinde yaşlılık aylığından yararlanırlar. (1)

Üye
    ancıl Avatarı

Gerçek Adı
    selçuk
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    1

Pardon ufukcuğum kusra bakma benim burda yanlışım var, özür dilerim. Aslında benim iyice okumam gerekliydi.

Yaşlılık emeklisi olmak yerine zaten erken emekliliği hak etmiş 506 sayılı yasanın 87. maddesine göre dilekçe yazsa daha iyi olurdu bence. Ama tercih onun

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Ancıl kardeşim özürlük bir durum yok.
    Bizler burada fikir alışverişleri ile ortak noktalarda buluşacak,elimizden geldiğince faydalı paylaşımlar için çaba göstereceğiz.
    Yukardaki 28 madde de zaten erken emekliliği kapsamaktadır başlıkta yaşlılık aylığı yazması doğaldır.Erken yaşlanma ile alakası yok tamamen normal erken emeklilik yani.

Üye
    erkanbursa Avatarı

Son Giriş
    03.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşım ben ssk dan değil bağkurdan emekli olmak için dilekçe verdim 28. madde gayet açık 18 yıl sigortalılık 4680 gün prim ve %40 özürlülük oranı aranıyor

Üye
    erkanbursa Avatarı

Son Giriş
    03.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

4 ocak 2010 tarihinde 18 yıl sigortalılık 4680 gün prim şartlarını tamamlayarak %46 raporla erken emeklilik için başvurdum. %60 ın altında olduğu için malulen emekli olamazsınız denilerek ağustos ayında red cevabı aldım
    oysa dilekçemde 28. madeye göre değerlendirilmesini belirtmiştim. yeni bir dilekçeyle itiraz ettim 28. maddeden tekrar değerlendirilmesini talep ettim .üniversitenin verdiği %45 raporla emekli oldum
    maaş balanma tarihi raporun verildiği tarih geçerli o tarihten itibaren ödediğim primleride iade ediyorlar

red alan arkadaşlar peşini bırakmayın sonunda oluyor.

Üye
    Islık Avatarı

Son Giriş
    27.11-2017
    Saat
    13:41
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Emekliliğiniz hayırlı uğurlu olsun sağlıkla uzun yıllar allah emekli maaşı almayı nasip etsin darısı bütün arkadaşlara olsun.

Üye
    özçiçek Avatarı

Gerçek Adı
    Demet
    Son Giriş
    18.08-2017
    Saat
    01:02
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

hayırlı olsun bundan sonra ki yaşamanızda sağlıklı güzel günleriniz olsun...

Üye
    PRENSES Avatarı

Son Giriş
    02.03-2016
    Saat
    12:13
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Sizin adınıza çok sevindim. Emekliliğiniz hayırlı olsun. Allah uzun yıllar emekli maaşı almanızı nasip etsin...

Üye
    erkanbursa Avatarı

Son Giriş
    03.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    5510 sayılı kanunun 28. maddesine göre emekli oldum şuanda 610tl maaş almaktayım 4833 gün ödenmiş pirimim var ve maaşın bu ödenen prim üzerinden hesaplandığını söylediler oysa 28. maddeye göre 9000 günden az olanların pirimi 9000 güne tamamlanarak hesaplanır diyor bu konudaki görüşleriniz nelerdir? teşekkürler

Sayfa 1 / 2 12 SonSon