Toplam 8 mesajın 1-8 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    eksisekiz Avatarı

Son Giriş
    23.01-2017
    Saat
    20:39
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar merhaba,

3600 işgünüm gelecek ay doluyor ve 1999/3 ayında işe başladım ve arada yaklaşık 1 sene kaybım oldu(iş değişikliği).%82 rapoum ile birlikte vergi indirimden faydalanmayada başladım.
    Arkadaşlar bildiğim kadarıyla 2014 yılının 3.ayında emekli olabiliyorum.

Şimdi size bir kaç sorum olacak.?

1-)Şirket beni 3600 işgünüm dolar dolmaz çıkarırsa ben emklilik primi falan alabilirmiyim.
    2)Şirket beni işten çıkarmadan emekli olmaya kalksam toplu paramı alabilir ve yılı tamaladığımda maaşa bağlanabilirim öyle değilmi?3
    3-)raporumun üzerinde elle yazılmış %82 ibaresi var ancak üst yazıda açıkça %82 yazıyor ve vergi indiriminden faydalanıyorum.bu elle yazılma olayını defterdarlığa sordum herhangi bir problem olmaz dediler ancak sizden de öğrenmek istiyorum bu elle yazılma olayı benim emekliliğimde bir problem çıkarırmı acaba?

Saygılarımla

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:19
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    947
    Verilen Beğeniler
    1.237

1- Emeklilik gerekçesiyle işten çıkarsanız kıdem tazminatı alırsınız. İşyeriniz sizi çıkartırsa, bunun üstüne ihbar tazminatı da eklenir.
    2- 3600 gün prim emeklilik için şart olan prim ise, evet, bu prim günü dolduğunda süreyi beklemek için emeklilik gerekçesiyle kıdem tazminatınızı alıp işten çıkabilirsiniz.
    3- Hiç bir sorun olmaz. Ki, zaten evrağın bir kaydı defterdarlıkta vardır ve emeklilik zamanınız geldiğinde defterdarlığa gidip yeni bir yazı alabilirsiniz...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    eksisekiz Avatarı

Son Giriş
    23.01-2017
    Saat
    20:39
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent abi çok teşekkür ederim.

Üye
    serkan005 Avatarı

Gerçek Adı
    serkan
    Son Giriş
    20.06-2017
    Saat
    20:45
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

3600 gününü tamamlayıp emekililiğini hak eden engelli kıdem tazminatını hemen mi alır yoksa yıl 15 yıl tamamlandıktan sonramı alır

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:19
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    947
    Verilen Beğeniler
    1.237

Hemen alır.
    Ama, her 3600'ü tamamlayan bu hakka sahip olmaz. Önemli olan şey başvuru sahibinin emeklilik için gerekli prim şartı neyse, onu tamamlamış olması... Malum, herkes 3600 primle emekli olamıyor.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:12
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Hayır,hemen alamaz.
    15 yıldan daha kısa süreli erken emeklilik imkanı mevcut değil.
    Kendi isteğiyle işten ayrılanların kıdem tazminatı hakedebilmesi için 15 yıl süre şarttır.
    3600 günü ise 10 yılda doldurmak da mümkün,ancak mevcut süre şartı dolmamış olursa 3600 gün dolar dolmaz tazminatı alıp ayrılmak mümkün olmuyor.

Üye
    hakandogualp Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Doğualp
    Son Giriş
    03.10-2017
    Saat
    18:18
    Yaşadığı Yer
    İZMİR/BAYRAKLI
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Özürlü erken emekliliğinde sadece gün şartını dolduranlar kıdem tazminatı alamazlar.Ufukalp'in dediği doğru.

Üye
    serkan005 Avatarı

Gerçek Adı
    serkan
    Son Giriş
    20.06-2017
    Saat
    20:45
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    anladım teşekkürler ufuk abim.