Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 22 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    sebseb Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhabalar...

Eşim haziran 2009 da geçirdiği bir trafik kazası sonucu t12 seviyesinden omurilik felçli durumda. O zamandan beri gelişmeleri oldu, fizik tedaviye devam ediyoruz, hala daha gelişmeleri sürüyor...

Ön bilgiyi verdikten sonra asıl soruma gelirsem, malulen emeklilik işlemleri için erken mi? Biz erken olmadığını düşünüp başvurduk ... SGK dan yetkili bir hastaneye sevk için işlem başlatmak istedik, önce askerlik yaptığına dair belge istediler, belgeyi çıkarttık, daha sonra da -10 yıl ve 1800 işgünü koşulunu sağlıyor bu arada - hesaplama yönteminin değiştiğini , sakatlık derecesi bu durumuyla düşük çıkacağı için - ben gelişmeleri olduğunu söylemedim onlara -malulen emekli edilemeyeceği söylediler ,
    sonra benim ısrarım sürünce şefleriyle görüştürdüler,şef de bana istirahat raporunu aldığım hastaneden "çalışamaz" raporuyla başvurursam, sevki yapabileceğini söyledi...
    Biz de raporun süresinin dolmasını bekliyoruz ...

SGK dan sevksiz emeklilik için başvurulabilir mi? Yoksa onların yönlendirdiği gibi mi yapmalıyız?

Diğer bir seçeneğimiz emeklilik işlemini ertelemek, eşimin sgk ödemelerini yapmayacağız (biz bir işyerine kendimiz yapıyoruz ödemeleri orda çalıyor gibi gözüküyor eşim), sağlık için benim üzerimden emekli sandığına geçicek, bu durumda sonradan malulen emeklilik için başvurulabilir mi?

Umarım anlatabilmişimdir, biraz karışık oldu ama yardımcı olursanız sevinirim, çok teşekkürler herkese şimdiden...

Üye
    faruk34 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    22
    Verilen Beğeniler
    3

Malulen emeklilik için (deftardarlığa gitmene gerek yok ) en az %60 rapor almanız lazım ssk hastanesinden, erken emeklilik içinde %40 rapor almalısınız(erken emeklilik için deftardarlıktan önce vergi indirimine başvuracaksınız, o sizi hastaneye sevkedecek.Tabi gün ve çalışma gününüzün şartlara uygun olması gerekir.

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    16:48
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Eşiniz büyük ihtimal ile malulen emekli olur..
    Malulen emeklilik için sgk ya müracaat edin kurum sizi yetkili hastaneye sevk eder ve tek hastalık rahatsızlıktan alacagınız %60 ve üzeri rapor ile emekli olursunuz..

Malulen emekli olabilmek için 10 yıl 1800 gün prim şartı vardır.. Bakıma muhtaclık söz konusu ise süre şartı aranmaz....

Üye
    sebseb Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İlker Bey , sgk'ya müracaat ettim, sgkdakiler bize, herhangi bir devlet hastanesinden "çalışamaz" raporu getirmemiz şartıyla, malulen emeklilik için rapor almak üzere hastaneye sevk edebileceklerini söylediler.
    Böyle bişey var mı? Eşim parapleji, 10 yıl ve 1800 gün şartını da sağlıyor.
    Sgk'dan sevksiz gidilmez mi bu maluliyet raporunu almaya? Bir de bunlar neden benden extra bi rapor daha istiyorlar anlamadım..Dediklerine göre olay yeniymiş, iyileşebilirmiş... O yüzden istiyorlarmış raporu...Bu rutin bir işlem midir? Bizim durumumuzdaki herkesten istorlar mı bu "ön raporu" ?

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    16:48
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Tam sacmalık yapmış memur sgk ya zaten malulen emeklilik için keyfi müracaat yapılır mı ya..
    Siz o memuru geçin bi üste gidin şef müdür gibi ısrarcı olun Keyfimizden müracaat etmiyoruz ki...
    Sizi sevk etsinler sevk işlemini yapmazlar ise ilgili birimlere şikayette bulunacagınızı belirtin..

Üye
    sebseb Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sormayın ilk görüştüğüm memur askerlik yaptığına dair belge istedi, neyse onu hallettik, başvuruya gittim, belgeleri alan memur da bu durumda biraz zor işiniz dedi, genelde paraplejiye vermiyolar emeklilik için gerekli oranı dedi.Ben de şefle görüştüm , benden bu "çalışmaz" raporunu da şef istedi zaten...O raporu getirin ondan sonra sevkedim dedi. Nedeni de eşim iyileşebilirmiş...Ben de belli periyodlarda tekrar rapor isteyebilirsiniz bu durumu kontrol etmek için dedim, sonra geveledi, ısrarla çalışamaz raporu istedi benden.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:15
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    958
    Verilen Beğeniler
    1.251

Halt etmiş size o cevabı verenler! Paraplejiye malulen emeklilik hakkı tanınmayacak da kime tanınacakmış! maluliyet cetveli'ni okusun bakiim orada ne diyormuş!
    Onlara deyin ki, "ben haklarımı ve mevzuatı sordum ve öğrendim. Beni malulen emeklilik için hastaneye sevk etmek zorundasınız. Bunun aksini söyleyen hiç bir düzenleme yok. Eğer hakkım olan sevk işlemini gerçekleştirmezseniz Başbakanlık BİMER'e ve Valiliğe hakkınızda şikayette bulunmak durumunda kalırım."
    Eğer sevkinizi yapmazlarsa, BİMER'e yazıp şikayet edersiniz...

Bir kişinin malulen emekli olacak derecede malul olup olmadığını değerlendirme yetkisi oradaki memurların işi değil. Onların işi maluliyetin tespiti talebinde bulunan kişiyi usulüne uygun olarak hastaneye sevk etmektir. Bu kadar basit.
    Hastaneye gidersiniz, sağlık kuruluna girersiniz, kurul maluliyet cetveli'ni açar önüne, durumunuza göre malul sayılıp sayılmamanız gerektiğini değerlendirir, tüm tanı ve teşhizleri rapora yazar ve raporu SGK sağlık kurulu'na gönderir. Bu arada sizin iyileşme olasılığınızı görürse, "1 yıl sonra kontrol muayenesine gelmelidir" diye şerh düşer...
    Sonra raporu alan SGK sağlık kurulu durumu değerlendirir ve maluliyeti tescil edip prim gün sayısının da tamam olduğunu görünce, malulen emekliliği onaylar.
    Emekli olduktan sonra kontrol muayenesi öngöülmüşse, size düşen, o tarihte kontrol muayenesi için o hastaneye gitmektir... Maluliyete neden olan sakatlık devam ediyorsa, bu tespit edilir ve emeklilik hali devam eder. Aksi halde emeklilik iptal edilir.
    Olay bu kadar basit ve nettir. Aksini söyleyen -hadi edepsizliğinden demeyelim- işgüzarlığından söyler...

Sonuç olarak, o işgüzar memurlara gidin ve 5510 sayılı kanunun 25-27. maddeleri uyarınca malulen emeklilik başvurunuzun 2008/96 sayılı genelgenin malulen emeklilik işlemlerini düzenleyen "D. MALULLÜK SİGORTASI" maddesinin "2. Sevk İşlemleri ve Masrafların Karşılanması" alt maddesi gereğince gerçekleştirilmesini talep edin.

84930570.th - Malulen emekli olabilmemiz için hastaneye sevk..?31294515.th - Malulen emekli olabilmemiz için hastaneye sevk..?74800606.th - Malulen emekli olabilmemiz için hastaneye sevk..?25836614.th - Malulen emekli olabilmemiz için hastaneye sevk..?78873441.th - Malulen emekli olabilmemiz için hastaneye sevk..? 97067506.th - Malulen emekli olabilmemiz için hastaneye sevk..?
    Rsimlerin yer aldığı albüm: ImageShack Album - 6 images
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    sebseb Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Oturanboğa başta olmak üzere yardımcı olan tüm arkadaşlar...İyi ki varsınız, çok ama çok teşekkür ederim yardımlarınız için.
    Bu istirahat raporumuz bitmeden gidip başvurucam sgk'ya, verdiğiniz kanun metinlerinin çıktılarıyla... Terbiyesiz işbilmez adamlar görsünler bakalım..
    Tekrar tekrar teşekkürler...

Üye
    Anlamsız Avatarı

Gerçek Adı
    Canalp
    Son Giriş
    10.08-2015
    Saat
    13:47
    Yaşadığı Yer
    MERSİN
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar bir düzeltme yapalım.Omurilik (prapleji) olan hastalarda gelişme,iyileşme süresi 2 yıldır.Sebseb'in anlattığına bakılırsa bu süre dolmamış daha.Bu süre dolduktan sonra kesin raporla emeklilik veya diğer işlemleri başlatabilir.Selamlar

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    958
    Verilen Beğeniler
    1.251

Kesin rapor olmasa bile, 1 yıl sonraya kontrol muayenesi şerhi konarak malulen emeklilik işlemleri başlatılabilir... Bunun aksini söyleyen bir düzenleme mi var?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Anlamsız Avatarı

Gerçek Adı
    Canalp
    Son Giriş
    10.08-2015
    Saat
    13:47
    Yaşadığı Yer
    MERSİN
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent bey somut bir örnek veriyim.1 yıl sonraya kontrol şerhinin konulması demek tedavi sürecinin devam ettiği anlamına geliyor.Yani banada her 3 ayda bir kontrol şerhi koydular ama 2 yıl dolmadan ve kesin rapor alınmadan (yüzde olarak) herhengi bir işlem başlatmadılar.Ama bu süre zarfında maaşımı tam olarak aldım.Bu örnek memur için geçerli.Selam ve saygılarımla...........

Bu süre(omurilik hasarlılar) için geçerli.

Üye
    sebseb Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Aksini söyleyen bir düzenleme olup olmadığını tespit edebilmek için , 4982 bilgi edinme yasasına istinaden bir mail hazırlıyorum sgk'ya gönderilmek üzere, en fazla 30 gün içinde geri dönüş yapmak zorundalar...
    Bakalım ne diyecekler?

Üye
    sebseb Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhabalar,

Bimere yazmıştım konuyla ilgili.. SGK'dan geri dönüş yaptılar ve " çalışamaz " raporunu istediler ...
    Açıklamaları da şu:
    " Bir kişinin malulen emekli işlemlerini başlatabilmemiz için o kişinin hasta olduğunu ve çalışamaz durumda olduğunu bilmeliyiz, bundan dolayı raporu istiyoruz... Rapor alınır ve işlemler başlatılır sonunda emekli olursunuz , iyilleşme ihtimali olan hastalarda maksimum 6 aylık periyotlarla en fazla 18 ay sonrasına tekrar kontrol raporları istenebilir..."

Şimdi devlet hastanesinden "çalışamaz" raporunu alıp başlatıcaz işlemleri... Bakalım hayırlısı...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    958
    Verilen Beğeniler
    1.251

Olmaaz! Malulen emekliliğin başlaması için önden bir rapora gerek yok! Aksini söyleyen boş söyler. Ben malulen emekli oldum. Önceden rapor felan istenmedi; istenemez de zaten! Bir kişi malulen emekliliğe başvurur, kurum o kişinin malul sayılıp sayılamayacağını öğrenmek için hastaneye sevk eder, hastane raporu verir, sgk raporu değerlendirir...
    Bu kadar net.

Üye
    sebseb Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Eşim T 12 omurilik yaralanması sonucu şu anda yürüyemiyor. Malulen emeklilik için başvurduk, Sgk'dan hastane sevki evrağı geldi.

Şimdi hastaneye gittiğimizde her bölüme mi giriyoruz heyette? Onlar mı yönlendiriyor?

Tavsiyeleriniz nelerdir? Yanlış bişey yapmayalım, tekrar tekrar hastaneye gitmek istemiyoruz.

teşekkürler.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon