Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 18 mesajın 16-18 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    demirc Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    walera bende sgknın sitesinde 2 yıl önce 1800 günden emekli olanların ölümü durumunda maaşının geride kalanlara kalmayacağını okumuştum emeklilik işlemleri sırasındada kayseri sgk müdürü sürekli iş göremezlik gelirinin aileye kalacağını ancak emekli maaşının kalmayacağını bu nedenle imkanın varsa 3600 günü tamamla demişti 2 saattir neti karıştırıyorum kalmaz diye hiçbir resmi yerde hiçbir şey bulamadım ya sgk müdürleri bi taraflarından uyduruyor yada madde varda biz bulamıyoruz

Üye
    muntada al ansar Avatarı

Son Giriş
    13.10-2017
    Saat
    19:44
    Yaşadığı Yer
    trabzon
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

ya vardı bende okumuştum malul ayğlığı kısmında sgk sitesinde vardı kafadan uydurmuyoruzki ama şimdi kaldırmışlarsa bilemiyorum

Üye
    muntada al ansar Avatarı

Son Giriş
    13.10-2017
    Saat
    19:44
    Yaşadığı Yer
    trabzon
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    kalbimdesin bak burada ne yazıyor buyur oku ​HİZMET SÜRESİ 7 YIL 6 AY OLAN VE MALULLÜK AYLIĞI ALAN DEVLET MEMURU EMEKLİSİ, VEFAT ETTİĞİNDE EŞ VE ÇOCUKLAR AYLIK ALABİLMEKTEDİRLER.Konuyu, ilk olarak 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre, ikinci olarak 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu hükümlerine göre değerlendirmeye tabi tutacağız.
    Birinci değerlendirme; 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu;
    Hizmetleri 5 ila 10 yıl arasında bulunan ve ağır bir maluliyet söz konusu olan kişilere 15 sene fiili hizmeti bulunan maluller gibi maaş bağlanabilmesi ilk kez 6741 sayılı Kanun ile sağlanmıştır (1), Kişinin vefatı halinde de eşi ve çocuklarına aylık bağlanabilmesi 1984 yılında çıkan 3284 yasa ile sağlanmıştır.( 2 )
    Sonuç; 6741 sayılı Kanun gereği malullük maaşı alan kişinin vefatında bu aylıklar eş ve çocuklara intikal etmektedir. Aylıkların intikali için yine 5434 sayılı Kanunda belirlenen şartlar dikkate alınmaktadır.
    Eş için çalışıp çalışmama şartına bakılmamaktadır.
    Kız çocuklar için evli bulunmama ve devlet memuru olmama şartı aranmakta, sigortalı veya bağ-kurlu çalışma halinde dahi aylık alabilmektedirler.
    Erkek çocuklar 18 yaşına kadar şart aranmadan, orta öğrenim görüyor ise 20, yükseköğrenim görüyor ise 25 yaşını tamamladıkları tarihe kadar başka bir durum aranmaksızın aylık alabilmektedirler, Erkek çocukların şayet malul durumda iseler yine aylıklarını almaya devam edebilme imkanları da bulunmaktadır.
    NOT; 5434 sayılı Kanunun 53 üncü maddesinin son fıkrasında bulunan hüküm, yine 5434 sayılı Kanunun ek 13 üncü maddesinde yapılan değişiklikle uygulama alanı kalmayan bir ibare olarak yer almaktadır.
    İkinci değerlendirme; 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu;
    Kanun 2008 yılı Ekim ayı başından itibaren yürürlüktedir. Bu kanun dul ve yetimlere aylık bağlanması için gerekli olan 10 hizmet yılını 5 yıla çekmiştir. ( 3 )
    5 hizmet yılı ile 10 hizmet yılı arasında bulunanların vefatı halinde Kanunda yer alan şartların taşınması kaydıyla dul ve yetimler aylık alabilmektedirler. ( 4 )

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12