Toplam 5 mesajın 1-5 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    efkor Avatarı

Son Giriş
    26.05-2010
    Saat
    09:15
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    selam

Ben 2008 tarihinde iş saatleri içerisinde trafik kazası yaptım neticede
    lombar 5 omirilik patlaması oldu. Ameliyat oldum ancak sürekli ağrılı bir
    hayat yaşıyorum bir çok doktora muayene oldum ancak yapılacak hiçbir şey olmadığını söylediler.
    Kargo işinde çalıştığım için iş yapamaz hale geldim ağrılar gece daha fazla oluyor ve beni hiç uyutmuyordu. Devlet hastanesine başvurdum ve neticede ağır iş yapamaz raporu verdi. Bu sebeple işimide kaybettim. Maluliyet için başvuruda bulundum 10 gün içerisinde heyete giricem.

Ben özel hastaneye de gittim ve ağrıların biraz daha azalması için fizik tedaviye girmek istedim ancak doktor hiçbir faydasını göremeyeceğimi bu ağrılarla hayatımı sürdüreceğimi belirtti.
    Belimde sorun olması sebebiyle uzun süre oturamıyorum ve uzun süre ayakta kalamıyorum biraz kendimi zorlasam sağ ayağımın üzerine basamıyorum bu sebeplede iş bulamıyorum. Sağ ayağımda his kaybı oldu ayağım uyuşuk kaldı.
    Benim merak ettiğim heyetten yüzde kaç oranında rapor çıkar cevaplarsanız çok sevinirim

Ayrıca kazadan itibaren ameliyat ve diğer tedavi süreçleri (epikriz raporu,mr vs) mevcut.

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Kazanın mesai saatleri arasında olması olayı iş kazası kapsamına sokmaya yetmez. Görevinizi yerine getirirken kaza yapmış olmalısınız ve bu durum dasgk müfettişlerince inceleniip iş kazası olarak tescil edlmeli. Bu oldu mu?

Malulen emeklilik için maluliyet cetveli'ne göre malul sayılmanız gerek. Tuvaletinizi yapmakta sorun yaşamıyorsanız, yürüyebildiğiniz için, maluliyet derecesinde işgücü kaybı verileceğini sanmıyorum.

Ama, maluliyet oranında verimese de, sakatlık oranı cetveli'ne göre %40 ve üzeri rapor alabilirseniz, nispeten erken yaşlılık emekliliğinden yararlanabilirsiniz. Bu kapsamda hangi şartlarda emekli olacağınız ise şunlara bağlı:
    1- Alacağınız rapor oranına ve ona istinaden defterdarlıktan hak edeceğiniz sakatlık indirimi derecesine
    2- Doğum ve ilk sigortalı olduğunuz tarihe
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    efkor Avatarı

Son Giriş
    26.05-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Selam
    Müfettişlikten sorgulama yapıldı ve cevap sgk ya gönderildi 1993 tarihinde sigorta başlangıcım var yaklaşık olarak 3900 gün pirim ödendi.
    Ben sadece şunu öğrenmek istiyorum ağır iş yapmam imkansız belirli bir iş gücü kaybım tabiki de var bildiğim kadarıyla %10 dan sonra belirli bir aylık bağlanıyor. %40 olması durumunda emeklilik süremi öğrenmek istiyorum.

Ben sadece şunu dile getirmek istiyorum beli sakat kalan insanı kimse işe almak istemiyor. Ben ne iş yapıcağımı şaşırdım. 22/02/1974 doğumluyum.

teşekkür ederim

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

İş kazası sonucu %10 ve üzeri işgücü kaybı oluştuğunda sürekli işgöremezlik geliri bağlanır. Bu çok çok çok kıymetli bir haktır. Yaşam boyu o geliri alırsınız ve sağlık güvenceli (bakmakla yükümlü olduğunuz bireyler dahil) olursunuz. Çalışsanız da çalışmasanız da bu haklarınız bakidir. Aman bu hakkınızın peşini bırakmayın.
    Ne kadar gelir bağlanacağı rapor oranına bağlı olacak...

Emeklilik konusuna gelince. %40 ile %60 arasında rapor alabileceğinizi ve buna istinaden defterdarlıktan 3. derece sakatlık indirim hakkı elde edeceğinizi varsayarsak, (gün/ay/1993 +) 16 yıl sigortalılık süresi ve 3760 gün prpimle emeklilği hak edersiniz. Yani, şu anda 3760 gün priminiz varsa ve %40 üzeri rapor alabilirseniz, hemen emekli olabilirsiniz.

Not 1: http://www.engelliler.biz/forum/saka...-evraklar.html
    Not 2: Aynı anda hem sürekli işgöremezlik gelirini hem de emekliliği hak ederseniz, ikisi arasında fazla olanın tamamını, az olanın yarısını birlikte alırsınız.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    efkor Avatarı

Son Giriş
    26.05-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    çok teşekkür ederim