Sayfa 1 / 4 1234 SonSon
Toplam 46 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    fbservet Avatarı

Son Giriş
    19.06-2017
    Saat
    11:01
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    15.06.1992 tarihi ile 17.04.2008 tarihleri arasında Uz.J.Çvş.olarak görev yaptım daha sonra istafa ederek ayrıldım ve şu an boştayım.Kemdim ücretini ödeyerek (Zira emekli sandığı sevk edilemezsiniz ancak kendi çabanızla ücretini ödeyerek rapor alabilirsiniz dedi)

Devlet hastanesinden ''REMİSYONDA ATİPİK PSİKOZ VE OPERE EDİLMİŞ LOMBER DİSK HERNİSİ TANISI'' ile tarafıma %50 sakat raporu verildi bende gerekli evraklar ve dilekce ile dışarıdan '' AÇIKTAN MALÜLEN'' emeklilik için emekli sandığına gönderdim.Şu anda benim merakım karar hanesinde'' ÇALIŞARAK HAYATINI KAZANAMAZ'' şeklinde bir ibare yok sadece %50 sakat şeklinde ibare var bu şekilde emekli olabilir miyim?

2.Raporun görüşülmesinde mevcut hizmet sürem göz önüne alınırmı alınırsa yaklaşık 3 yıl olan yıpranma payımda bu süreye dahil edilirmi.Malum dışarıdan malülen emekliklik için başvurdum bundan sonra süreç nasıl işler.Malüliyet cetvelinde REMİSYONDA ATİPİK PİSKOZU '' ancak heyette %45 maluliyeti var dediler ve şu anki durumu çalışamaz dendi buna rağmen tarafıma verilen raporda '' şu anki durumu çalışamaz'' diye bir ibare yok bu sorun çıkarırmı.

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Üye
    bodrumlu Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    02.06-2011
    Saat
    01:42
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

malülen emekli olursanız hiç bir yerde çalışamazsınız.çalıştığınız tespit edildiğinde malüliyetiniz sona erdirilir.ayrıca %50 rapor malülen emekli olmanız için yeterli değil. En az %60 almanız gerekiyor.ancak vergi indirimi ile erken emeklilik yolunuz açık.vergi indirimi için başvuruda bulunun .sizi hastaneye sevk edecekler orada eski raporunuzu referans gösterip çok kolay bir şekilde vergi indirimi raporu alabilirsiniz(%40 minumum)vergi indirim belgenizi aldıktan sonra sgk ya başvurup emekliliğinizi isteyebilirsiniz.şimdiden hayırlı olsun.

Üye
    fbservet Avatarı

Son Giriş
    19.06-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

bodrumlu;

Ama yıpranma ile birlikte 18 yılı aşkın hizmetim var bu göz önüne alınmıyormu.18 yıl ve yukarısı için mekli sandığının %30-%39 arası bir raporla adi malüllük verildiğini söyleniyor.acaba yıptanma birlikte 18 ylı aşkın görev sürem bu %50 raporla emekli olmama yetmezmi.

Üye
    bodrumlu Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    02.06-2011
    Saat
    01:42
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

valla emekli sandığı için ayrı bir düzenleme varmı bilmiyorum.normal olarak benim bahsettiğin sgk için geçerli.yıpranma payın yıl hesabinda işe yarar rapora yaramaz herhalde.

Üye
    fbservet Avatarı

Son Giriş
    19.06-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

bodrumlu;

daha önce bilgi edinme kapsamında bana cevaben 18 yıl ve üzeri için %30-39 arası 16 ile 18 arası %40-49 15-16 yıl arasına %50-59 rapor olaması gerekir dirye cevap verildi ama yinede tereddütte yim.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:32
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    932
    Verilen Beğeniler
    1.222

%50 oranındaki rapor sizi emekli edecektir... Hiç bir sorun yaşamazsınız diye düşünüyorum
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    fbservet Avatarı

Son Giriş
    19.06-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Çok teşekkür ederim inanın günlerdir uyku uyuyamıyordum.bu haber herşeye bedel çok teşekkürler.

Arkadaşlar Bilgi edinme kapsamında Emekli sandığından bilgi istedim cevabı aşağıdadır;

Şayet, Sakatlık Kontenjanından YARARLANMADAN göreve girmiş iseniz, tarafınıza MALÜLEN emekli aylığı bağlanabilmesi için;
    1) Malüliyetiniz nedeniyle BULUNDUĞUNUZ GÖREVİ YAPAMAYACAK DURUMDA olduğunuza dair alacağınız raporun gönderilmesi ve sözkonusu raporunuzun Sağlık Kurulumuzca incelenerek Malül olduğunuza karar verilmesi halinde, en az 10 yıl hizmetiniz olması gerekmektedir.
    2) Bulunduğunuz görevi yapamayacak derecede olmasa da MALÜL iseniz;
    a) Malüliyetinize dair alacağınız Raporun Sandığımıza gönderilmesi ve Sağlık Kurulumuzca incelenerek karara bağlanması,
    b) Malüliyet oranınız yüzde 40-49 arasında ise, toplam hizmet sürenizin en az 18 yıl,
    c) Malüliyet oranınız yüzde 50 ve daha yukarı ise, toplam hizmet sürenizin en az 16 yıl olması halinde tarafınıza MALÜLEN emekli aylığı bağlanması yönünden durumunuz incelenebilecektir.

Diğer taraftan; kayıtlarımızın incelenmesinde, 1.4.2010 tarihinde Sağlık Kuruluna havale edildiği anlaşılmış olup, anılan kurulca alınacak karara göre gerekli işlemler en kısa zamanda yapılacak ve sonuçtan tarafınıza da bilgi verilecektir.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    932
    Verilen Beğeniler
    1.222

Evet, bir sorun olmayacak gibi görünüyor...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    fbservet Avatarı

Son Giriş
    19.06-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Bu gün yazı geldi cevapta'' 5434 Saylı Kanunun 44-54 üncü maddeleri uyarınca malül olmadığına karar verilmiştir'' yazıyor

bende hemen SGK yüksek sağlık kuruluna itiraz dilekcesi gönderdim.Oran falanda göstermemişler.acaba idre mahkemesinede dava açsammı?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    932
    Verilen Beğeniler
    1.222

Kurluda "şu anki durumu çalışamaz" denmesine güvenerek emekliliğiniz onaylanır diye düşünüyordum. Demek ki kurul öyle değerlendirmemiş. İtiraz etmeniz doğru olmuş. Şimdi oradan gelecek yanıta göre hareket edersiniz... Eğer yine malul sayılmayacağınız yönünde karar olursa, sanırım malulen değil de %50 rapora karşılık erken yaşlılık emekliliğinden yararlanmak için beklemeniz gerekecek...

Üye
    fbservet Avatarı

Son Giriş
    19.06-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Oturam boğa kardeş bu karara itiraz ederkene maliyeye de gittim onlara vergi indirimi almak için ne yapmalıyım dedim. onlar da şu anada ssk lı bağkurlu yada emekli sandığına bağlı olmadığınız için hiç birşey yapamayız dediler .
    Bu yaşlılk aylılığı için ne yapmalıyım bana ne tavsiye ederseniz

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    932
    Verilen Beğeniler
    1.222

İlk sigortalı olduğunuz tarih?
    Hangi statüde kaç gün yatırılmış priminiz var?
    Kamuda çalışma olasılığınız yoksa, primlerinizi tamamlamak için hangi statüde prim yatırmayı düşünüyorsunuz?

Üye
    fbservet Avatarı

Son Giriş
    19.06-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

OturanBoğa;

Kardeş 16.haziran 1992tarihinden 17 nisan 2008 tarihine kadar muazzaf askeri personel olarak görev yaptım ve istifa ettim
    o günden bu güne SGK ya bağlı olarak çalışmadım
    sanırım yıpranma dahil 18 yıl üzri görevim var.

Durum bu. ne önerirsiniz.

he bu şartlarım varken 2022 maaş başvurusu olur mu olursa 18 yılı gecen bu emekli sandığım ne olur. Emekli sandığı yaşlılık aylığı oluyor mu ?

aydınlatırsanız sevinirim önerileriniz

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    932
    Verilen Beğeniler
    1.222

Eski adıyla Emekli Sandığı'na 5510 sayılı yasanın Geçici 4. maddesi uyarınca emekli edilmek için başvuru yapın.
    Bu madde, memuriyete başladıktan sonra %40 ve üzeri oranda işgücü kaybı olan kişilerin emekliliğini (de) düzenler.
    Buna göre: %50 ilâ %59 arasında işgücü kaybı raporu bulunan sigortalılar en az 5760 hizmet süresi ile, %40 ilâ %49 arasında işgücü kaybı raporu bulunan sigortalılar ise en az 6480 hizmet süresi ile erken yaşlılık emekliliğinden yararlanırlar.

Yani, malulen değil, -erken- yaşlılık emekliliğinden yararlanarak emekli olabilirsiniz.

Üye
    fbservet Avatarı

Son Giriş
    19.06-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Teşekkür ederim

Hocam bu konuda nasıl bir yol izleyeyim.Emekli sandığına Erken Yaşlılık emekliliği için dilekcemi vereyim . Yoksa yeni rapormu alayım yada mevcur raporum geçerli olurmu bana yardımcı olursanız sevinirim.

Sayfa 1 / 4 1234 SonSon