Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
Toplam 51 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Master Avatarı

Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    23:09
    Yaşadığı Yer
    IZMIR
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    31

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    ilker;

Slm,
    Şifrem var zaten. İşlemleri takip edebileceğim bir yer görememiştim e-devlet sitesinde..
    "4C Emeklilik İşlemleri Evrak Takibi" var fakat 4c değil 4a lazım bana.
    Ben nasıl evrak takibi yapacağım. Bilen varsa yardım lütfen

yasinayva;
    Geçmiş olsun sanada.
    Emeklilik tarihi önemli benim için..

Buldum arkadaşlar;
    SGK nın sitesinden takip ediyoruz evrakları.http://app.sgk.gov.tr/EvrakArama/

A
    drese girip T.C kimlik numaranızı girin evrak takibi sistemini çalıştırın..

Bu arada bir sorum daha var. Aldığım rapor direkt SGK kurumuna yollandı. Bana % kaç oran verildiğini nasıl öğrenebilirim?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

İzmir Bölge Sağlık Kurulu'na sorabilirsiniz. Telefonunu bilemiyorum, ama İzmir İl Müdürlüğü'nden alabilirsiniz sanırım...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Master Avatarı

Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    IZMIR
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    31

İzmir bölgeyi aradım, başvuru yaptığınız yere soracaksınız dediler ve ilçe sosyal güvenlik merkezini aradım bilgi aldım.

Bugün heyete gireli 7 gün oluyor ve rapor henüz SGK ya intikal etmemiş.
    Bu raporlar kaç günde SGK ya gidiyor bilen var mı?

Ayrıca aklıma takılan bir mevzu daha var.
    Emekli maaşını müracat tarihime göre toplu alacağım
    Fakat ben halen çalışıyorum.
    İşten mi çıkmam gerekiyor
    Bu müracaat tarihi; ilk SGK ya gidip hastaneye sevkimi aldım. O tarih mi oluyor?
    Bu süre içinde işten ayrılmam mı gerekiyor
    İşten ne zaman ayrılayım?
    Bilgili arkadaşlar beni aydınlatırsanız sevinirim. İlk başta oturanboğa

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

İzmir Bölge'nin telefonunu buraya da yazar mısın. Birilerine lazım olur ilerde...

Emeklilik işleminin başlatılması için işten ayrılmanız şart. İşten ayrılmamış olduğunuz için emekli maaşı birikemiyor... Bu durumda maluliyetiniz onanır ve/fakat sigorta müdürülüğü sizi çağırıp, "çalışma yaşamınıza son verin ki emekli maaşınızı başlatalım" der. Yani, emekli maaşı için zaman kaybetmiş oldunuz.

Şimdi yapmanız gereken şey, işten çıkış yazısı almak ve sigorta müdürlüğüne vermektir. 1 Ağustos itibarı ile emekliliğiniz işleme konur diye düşünüyorum (Eğer temmuz sonuna kadar bunu yapmazsanız, emekli maaşınız 1 Eylül itibarı ile başlatılır).

Not: Omurilik felci Başka Birinin Sürekli Bakımına Muhtaçlık olarak değerlendirilir. Bu da emekli maaşını oranında arttırır. Raporunuzda bu değerlendirmenin olduğundan (daha doğrusu emekli maaşınız hesaplanırken bunun değerlendirilip değerlendirilmediğinden) emin olun mutlaka.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Master Avatarı

Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    IZMIR
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    31

Teşekkürler OturanBoğa

Fakat bu bir risk değil mi? Malulen emekli olamazsınız gibi bir şey karşıma çıkarsa, işten de çıkışı almış olacağım.
    İşsiz gibi ortada kalmayayım sonra.

İkincisi ise raporda "Başka Birinin Sürekli Bakımına Muhtaçlık" şeklinde net bir ifade olması mı gerekiyor?
    Eğer bu gibi bir şey olması gerekiyorsa, kesin kez bu eksik yapılır. Burası Türkiye bilirsiniz
    Böyle bir şey olursa rapora itiraz mı etmem gerekiyor veya ne gibi bir şey yapmam lazım, bu ibarenin olması için?

İlgili Telefonlar:

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü: 0232 441 81 11
    Karabağlar Sosyal Güvenlik Merkezi: 0232 262 66 22

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Omurilik felci çok net bir durum olduğu için, prim günü de tamsa, malulen emeklilikte sorun çıkması mümkün değil. Ama "zaten geciktik, bari bekleyelim" derseniz, bu karar da sizin...

O ibare olmasa da omurilik yaralanmasına karşılık sgk sağlık kurulu başka birinin bakımına muhtaçlık olduğunu tespit edebilir. Emekli olduğunuzda bunu anlarsınız... Ya da, şimdiden bu konuda sigorta müdürlüğünden bilgi edinmeyi deneyin...

Üye
    Master Avatarı

Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    IZMIR
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    31

OturanBoğa tekrar teşekkür ederim size..

Çok soruyorum ama bir şey daha soracağım
    Şimdi müdür ile konuştum ve bana, "SGK dan bir belge alman lazım ki senin çıkışını yapalım. xx kişi emekliliği hak etmiştir gibi bir belge lazım bize" dedi

Bu belgeyi alabilir miyim? Veya buna benzer bir şey?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Sanıyorum Kıdem tazminatına dair bir yazıdan bahsediyor... Evet, sigorta müdürlüğüne gidip böyle bir yazı alınabilir tabii. Ama, malulen emeklilik başvurusunda sağlık kurulu raporunun sonucu belli olmadan bu yazıyı vermezler diye düşünüyorum.

Üye
    Master Avatarı

Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    IZMIR
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    31

Evet kıdem tazminatımı alacağım onun içindir %99
    O halde raporumun sonucunu bekleyeyim. Fakat ay sonuna kadar raporun sonucu SGK ya gelmesi lazım.
    Bu da biraz imkansız gözüküyor. Diğer ayın başlamasına 3 iş günü var. Büyük bir şansım varsa 3 günde raporum ulaşır ve yazıyı alırım. Alamazsam 1 aylık maaşım çöpe gidecek :\

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Şans... Sigorta müdürlüğüne gidip "1 aylık maaş söz konusu, n'oooluuuur" diye ısrarcı olmak gerek

Üye
    Master Avatarı

Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    IZMIR
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    31

O halde yarın gidiyorum

Üye
    Master Avatarı

Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    IZMIR
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    31

Bugün SGK'ya gittim ve raporumun gelip gelmediğini sordum. Gelmediğini öğrendim. Hızlandırmalarını rica ettim fakat bizim elimizden bir şey gelmez, Devlet hastanesine gideceksiniz, oradan hızlandırabilirsiniz dediler ve oradaki memur bana sen çalıştığın halde emeklilik hakkında başvuru yaptığın için %100 ret cevabı alacaksın dedi. (Haydaa) Ne yapmam lazım dedim. Senin işten çıkışının yapılması gerekiyor dedi. İş yeri de SGK'dan bir belge istiyor. XX kişi emekliliğe hak kazanmıştır diye. Bende tam cadı kazanının ortasındayım. İki tarafta bir şeyler istiyor ama benim elimde var elde sıfır. Her neyse SGK dedi ki hastaneye git, sağlık raporunun bir nüshasını fotokopi olarak al ve iş yerinden bu belge ile çıkışını yaptır.

Bastım gittim hastaneye, heyet bölümüne gittim. Çirkef ötesi konuşması olan bir bayanla karşılaştım (Ve ne yazık ki ama ne yazık ki bu bayan engelli) Bayandan raporun durumunu öğrendim ve bir fotokopisini almak istedim. Bana asla fotokopi veremeyeceğini, verirse ben onlara dava bile açacağımdan bahsetti. O halde dedim yüzdemi öğreneyim, yüzde kaç oran verildi bana dedim. Sana oran verilmedi, sadece rahatsızlığın yazıldı, SGK kendi verecek oranı dedi. Her neyse dedim, çıktım geldim iş yerine, anlattım durumu, o halde bir dilekçe yaz dediler; emeklilik için istifa ediyorum vs. Öyle bir dilekçe yazdım ve işten çıkışımı aldım sonunda..

Yarın yani 28.07.2011 tarihinde SGK'ya gidip çıkış belgemi götüreceğim ve ona göre işlem yapılmasını sağlayacağım (inş. tabi)

Yarın ki gelişmeleri aktarmaya devam edeceğim.

İyi akşamlar..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Maluliyet tespiti için verilen rapora oran yazılmaz. Bu doğru. Ama oradaki çalışanın mendeburluk yapmadan bu bilgiyi vermesi mümkündü heralde!

Üye
    Master Avatarı

Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    IZMIR
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    31

Bugün SGK'ya gittim. İşten çıkış belgemi götürdüm. İsim soyad sordular söyledim. Bilgisayarda arıyorlar arıyorlar ben yokum. İşe bak 06.07 tarihinde müracaat yaptım ve beni bulamıyorlar. Aradılar taradılar bir türlü bulamadılar. Şeflerine sordular o da baktı yokum. Müracaat yapmışım fakat sisteme kayıt edilmemiş. Garip Türkiyem benim...

Ve bana dendi, "siz yeniden müracaat formu doldurun" Doldurdum, tekrar müracaat yaptım. Hey Allahım yarabbim ya. Bizim için ne kadar önemli olan şeyler, adamlar için ne kadar basit.

Bu kadar aksiliğin üzerine oradan güzel bilgilerde aldım tabii. Rapor, 25.07 de hastaneden posta yolu ile çıkmış. Bugün veya yarın inş gelir diye düşünüyorum. Rapor geldiği an, evraklarım hemen bölgeye yollanacak . Bölgede işim 15 günde bitebilir. Yani eğer aksilik çıkmazsa 1 ay gibi sürede emekliliğimi kazanacağım.

Eğer böyle bir şeyi başarırlarsa helal olsun. Eskiden milletimiz 6-7 ay bekliyordu.

Yeni gelişmeleri yazacağım..

Üye
    hera Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    bu işin sonuna yaklaştın artık master hayırlı olsun

hadi bi de bizi diskoya götür

Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon

Başlığın Etiketleri