Toplam 10 mesajın 1-10 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #1
    Üye
    sasel78 Avatarı

    Üyelik Tarihi
    10.03-2010
    Son Giriş
    08.09-2015
    Saat
    21:42
    Mesaj
    35
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    iyi günler arkadaşlar.

    eski kanunlara göre özürlü olarak memurluğa başlayan memurlar (%40 ve üzeri raporlu olan) fiili 15 yıl çalıştıktan sonra ilk aldığı raporla emekli olabiliyordu. şimdi nasıl acaba?
    1 Ekim 2008 ten sonra kanunda bir değişiklik var mı? özür oranına göre %40-%60 arası 18 yıl. %60-%80 arası 17 yıl , %80-%100 arası 15 yıl çalışması lazım deniliyor.
    bu tarihten önce işe girenler için bu yasa geçerli mi? yeniden rapor gerekiyor mu?1 ekim 2008 ten sonra emekli olan üye varsa öncelikle onun cevaplamasını istiyorum. ya da kanunu kesin bilen birinin cevaplaması faydamızadır.

    saygılarımla

  2. #2
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:42
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    55.867
    Alınan Beğeniler
    934
    Verilen Beğeniler
    1.225

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    1 Ekim 2008 öncesinde sakat statüsünde memurluğa başlayan kişiler 15 yılda emeklilği hak ederler.
    1 Ekim 2008 öncesinde hangi statüde olursa olsun memur olup, memurluğa başladığı tarihten önce %40 ve üzerinde sakatlığı olduğunu sağlık raporuyla belgeleyen kişiler 15 yılda emekliliği hak eder.

    1 Ekim 2008'den sonra ilk kez memur olan kişiler 5510/28. maddeye tabidir:
    % 60 ve üzeri olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 15 yıldan beri sigortalı olmaları ve 3960 gün,
    % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,
    % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün
    primle emekliliği hak ederler

    Geçiş hükümleri:

    2008 sonrasi - 1 Ekim 2008 öncesi ve sonrası memurların emekliliği ile ilgili mevzuat..?
    1 Ekim 2008'den önce düz statüde memur olmuş ve/fakat a) ilk memur olduğu tarihten sonra %40 ve üzerinde işgücü kaybı oluşmuş b) ilk memur olduğu tarihten önce %40 sakat olmasına rağmen bunu bugün belgeleyememiş ve bu nedenle sonradan sakatlanan memur statüsünde sayılmış kişiler, 5510/Geçici Madde 4'e tabidir ve emeklilik talebinde bulunacakları tarihte kurumun sevki ile hastaneden %40 ve üzeri rapor almaları koşuluyla:
    % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 5760,
    % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 6480 gün
    hizmet süresi ile emekliliği hak ederler.
    Not: Yanlışım varsa düzeltin lütfen.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

  3. #3
    Üye
    sasel78 Avatarı

    Üyelik Tarihi
    10.03-2010
    Son Giriş
    08.09-2015
    Saat
    21:42
    Mesaj
    35
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    sağol bülent abi

  4. #4
    Üye
    fathoş Avatarı

    Üyelik Tarihi
    06.01-2009
    Son Giriş
    01.10-2012
    Saat
    17:23
    Yaşadığı Yer
    ankara/aydınlıkevler
    Mesaj
    12
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Bülent beyin yazdıkları doğrudur. Ben 1986 yılında %45 ile ssk lı olarak işe başlamıştım ancak memuriyete normal bir memur olarak geçişim yapılmıştı. 2008 de çıkan kanun işime yaradı. Ve şuan emekliyim.

  5. #5
    Üye
    KARBEYAZ09 Avatarı

    Gerçek Adı
    Semih
    Üyelik Tarihi
    19.08-2007
    Son Giriş
    25.08-2017
    Saat
    10:30
    Yaşadığı Yer
    Aydın/Merkez
    Mesaj
    183
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    ben 15 yılda mı emekli oluyorum bu durumda sigorta girişim 2006 %47sağlık raporumu 2007 de aldım. 07 ocak 2008 özürlü kontenjanımda basladım: http://www.engelliler.biz/forum/emek...li-olurum.html

  6. #6
    Üye
    sasel78 Avatarı

    Üyelik Tarihi
    10.03-2010
    Son Giriş
    08.09-2015
    Saat
    21:42
    Mesaj
    35
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    daha zamanın çok.şimdiden kafaNI YORMA.

  7. #7
    Üye
    erkdal Avatarı

    Üyelik Tarihi
    12.04-2006
    Son Giriş
    02.11-2015
    Saat
    09:08
    Mesaj
    5
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Merhabalar,
    İlk işe giriş tarihim 2002 dir. Engelli raporumu 2007 yılında aldım ve bu tarihte engelli kadrosuyla özel bir şirkette işe başladım. Toplam çalışma sürem 11 yıldır.
    Vergi indiriminden (emeklilik için) faydalanmak istedim ama diğer arkadaşlardan verilen oranların duyunca bu hevesimden de vaz geçtim. Bu durumda özel şirketten erken sürede emekli olmak zor gibi gözüküyor.
    Ancak memur olursam vergi indirimine (emeklilik için) otomatik olarak dahil oluyormuyum?

  8. #8
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:42
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    55.867
    Alınan Beğeniler
    934
    Verilen Beğeniler
    1.225

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Hayır hayır, memur da olsanız, bu sefer emeklilik zamanınız geldiğinde % 40 ve üezri rapor almak zorunda kalacaksınız. Kaldı ki sakat statüsünde memur olmak için de% 40 ve üzeri rapor lazım...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

  9. #9
    Üye
    napurna Avatarı

    Gerçek Adı
    irfan
    Üyelik Tarihi
    29.08-2013
    Son Giriş
    01.04-2015
    Saat
    16:55
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Mesaj
    12
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Sayın OturanBoğa burada yazdıklarınız ve pek çok başlık altında yazdığınıza göre 1998 ekim işe girişli memur işe girdikten sonra oluşan rahatsızlığıyla ilgili % 40 ve üzeri rapor alırsa erken emeklilikten rapor oranına göre faydalanabiliyor.
    Ancak sgk nın işi zorlaştırmak adına raporlarda memurluk yapamaz ibaresi gibi notların düşülmediği gerekçesiyle emeklik başvurusunu kabul etmediği yönünde duyumlarım var bu mümkünmüdür veya başına böyle şeyler gelen kişiler var mıdır.

  10. #10
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:42
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    55.867
    Alınan Beğeniler
    934
    Verilen Beğeniler
    1.225

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Yasa % 40 ve üzeri oranı şart koşuyor, "memur olamaz" gibi bir kısıtlamayı kimse dayatamaz. Yasal bir dayanağı yok...