Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 31 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ErdemG Avatarı

Son Giriş
    28.09-2016
    Saat
    15:59
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    30 Mart 2011 Güncel:

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: ErdemG Mesajı Gör
    Sevgili arkadaşlarım

Bugün itibarı ile malülen emeklilik hakkım çıktı yani Artık Malülen emekliyim.

Merhaba.
    Doğuştan Hemofili B hastasıyım Sigorta giriş tarihim 1998
    Son 5 Senedir Bir Firmada Bilgi İşlem uzmanlığı yapıyorum.
    İşe Girmeden Önce %44 rapor ile işe başladım Fakat Oran yüksek olmadığı için özürlü Emeklliğinden Faydalanamadım 5 Yılın sonunda Hastalığıma Bağlı ve iş temposu nedeniyle raporum iş göremez oranına geldi ve
    neredeyse yatalak durumuna geldim
    artık çalışmak beni zorluyor

Sigorta pirim günüm Şubat 7 ile 1800 gün
    sigortalık sürem 12 sene
    şu analacağım rapor oranı iş göremezlik kapsamında
    benim bu şartlarda malulun emekli olma ihtimalim nedir

şimdiden çok teşekkürler

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Eğer maluliyet cetveli'ne göre malul sayılacak derecede işgücü kaybınızın olduğunu belgeleyebilirseniz, evet, malulen emeklilik hakkına sahipsiniz.
    Kurum, "maluliyetinize neden olan hastalık ilk kez sigortalı olduğunuzda vardı, o yüzden malulen emekli olamazsınız" der büyük ihtimalle! Ama umursamayın, bu dediğinde derhal konuyu mahkemeye taşıyın... Zira 5510 sayılı yasanın 25. maddesi çok açıktır ve kısıtlama şu şekildedir: "Ancak, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce sigortalının çalışma gücünün % 60'ını veya vazifesini yapamayacak derecede meslekte kazanma gücünü kaybettiği önceden veya sonradan tespit edilirse, sigortalı bu hastalık veya özrü sebebiyle malûllük aylığından yararlanamaz."
    Yani, ilk sigortalı olduğunda malul değilseniz, ama bugün maluliyet cetveli'ne göre malulseniz, malulen emeklilik hakkınız var.

Yani 1800 gün dolduğunda malulen emekli olmak için en son sigortalı olduğunuz işyerinin bağlı olduğu sigorta müdürlüğüne başvurun. Sizi hastaneye sevk ederler. Maluliyetiniz tescil edilir ve sonuç tarafınıza bildirilir. Yukarıdaki gerekçeyle reddedilirse itiraz edersiniz. Yine reddedilirse dava açarsınız. Ve bu şekildeki davaların neredeyse tamamı çalışan lehine sonuçlanıyor. Emsal bir sürü karar bulabilir avukatınız...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ErdemG Avatarı

Son Giriş
    28.09-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Efendim Yukarıda verdiğiniz cetvet Listesinde Bölümü Adı Geçen

K. HEMATOLOJİK VE ONKOLOJİK HASTALIKLAR*****
    5)Pıhtılaşma faktör aktivitesi % 3 den az olan koagulopatiler (hemofililer)

Su An pıhtılaşma oranım %0.9
    Bu 6 ay öncesinden Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hemotolofi Bölümü Tarafından Raporlanmış ve Teid Edilmiştir Bu Kapsamda Devlet Aylık Olarak Bana Ev Tedavisi için Sürekli Olarak 16 Bin Ünite İlaç Teğmin Etmektedir

buna ek olarak:
    işe ilk başladığımda sadece sağ diz hareketi 0 derecede idi ve hemofili oranım %4.3 tü

Bugünkü belgelere göre hemofili düzeyim %0.9

Eklem Sorunlarım :
    Sağ Diz Eklemi Ankiloz Sol Diz Eklemi 30 Derecelik Açıda Sabir Sağ ve Sol Dirsek Eklemi İlerlemiş Ortopedik müdahele bekleyen yapıda
    Sağ Kasık Problemi Cerrahi müdahale beklemektedir
    Bu Bilgilere Göre

Kapsamda Olup Olmadığımıda Söyleye bilirseniz Çok memnun olurum olay gelsin Çok teşekkür ederim Aydınlattığınız İçin

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

İnanın bu detayı bilemiyorum. Bunu en iyi doktorunuz bilir.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ErdemG Avatarı

Son Giriş
    28.09-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çok teşekkür ederim iyi çalışmalar

Üye
    ErdemG Avatarı

Son Giriş
    28.09-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Tekrardan Merhaba...

Ben Malülen Emeklilik İçin Gerekli Evrakları topladım Fakat Frumdaki Hemofili Hastası Bir Abimiz Malülen Emekli Oldu ve İzlediği Yol Benimkinden Çok Farklıydı
    Buna Göre Benden Önce Defterdarlıktan Önce Vergi İndirime Gitmemi Sonrasında Malülen Emeklilik İşlermi Başlatmamı İstediler
    Ne Varki Abimiz Defterdarlıkla Hiç Uraşmamıştı Bile

Benim Yaklaşık 5 Sene Önceki Raporumda Pıhtılaşma Aktivitesi %4.3 (Cetvel Dışında) iken Şu Anla Aldığım Raporda Aktivite %0.9 Dur ki Buda Hastalığın 5 Yıl İçerisinde İlerlediği Yeni Tasarıdaki Gruba Girdiği Anlamına Geliyor Yani Hastalıkta Bariz Bir İlerlemenin Olduğu Üniversite Hastaneleri Tarafından Onaylanmaktadır
    Benim Hala Defterdarlıkla Uğraşmama Gerek Var mıdır

Yoksada Neden SGK Bana İşlem Başlatmıyor
    Başlatmaları İçin Ne yapmam Lazım
    Yasal Haklarım Nelerdir

Bilgilendirirseniz Çok Sevinirim
    Kolay Gelsin Erdem Gürgenci...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

SGK defterdarlıktan vergi indirim şartını arıyorsa, başvurunuzu malulen emeklilik için değil, erken Yaşlılık emekliliği için işleme koymuş demektir. Bunu kesinlikle açığa kavuşturmalısınız.
    Malulen emeklilikte asla ve asla vergi indirim şartı aranmaz.

Üye
    ErdemG Avatarı

Son Giriş
    28.09-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Tekrardan Merhabalar

Daha Önce Foruma Bir Başlık Açmıştım Oldukça Detaylı Bilgiler Aldım Lakin Bu Yolda Başıma İlginç Olaylar Geldi
    Bunları Kısaca Özetleyip Yardımlarınıza İhtiyacaımın Olduğunu Belirtirim

Şöyleki :

SGK dan Aldığım Malülen Emeklilik Dilekçesi İçin Sorun Çıkarmadılar Fakat Ne Varki Dilekçede Gerekli Evraklar Olarak 2 Madde Kafamı Karıştırdı Hatta Neredeyse Bu İşin Olmayacağına Kanat getirmeme Başladı

Şu Ki...

1 - Askeri hastaneden Düzenlenen Sağlık Raporu

2 -Hastalığın İlk Tanısının Konulduğu Hastaneden Epikriz veya Rapor

Bu İki Madde Yetmiyormuş Gibi Birde

Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Faküldeti Hemotoloji Labarotuarındaki Hemofili için Pıhtılaşma Aktivitesi Ölçümü Yapan Cihazda Yapılan 2 Testte Sapma Çıktığı Görüldü

Sorular :

Birincisi Neden Devlet Hastanesi Değilde Bir Askesi Hastaneye Yönlendirildim
    İkincisi 27 Sene Gibi Bir Zaman Aşımı Olan (Ki Hastaneni Hasgisi Bile Olduğunu Ailem Bile Hatırlamıyor) Bir Evraka Nasıl ulaşılabilir
    ve en önemlisi Arzalı Yada Aksak Olan Cihazın Tamir Yada Onarımı Yaptırmak İçin Nerelere Müracat Etmem Gerekmektedir

Nereden Nasıl Başlayacağımı Bilmiyorum İş Bu Ki Benim Durumumda Olarak Emekli Olan Hatta Bu Formumuza Üye Abilerimiz Var
    Ben İse Tek Bir Adım Dahi Atamadım Lütfen Yardımlarınıza İhtiyacım Var Şimdiden Teşekkür Ederim İyi Çalışmalar....

Üye
    cdisci Avatarı

Gerçek Adı
    CEMİL DİŞÇİ
    Son Giriş
    16.06-2017
    Saat
    11:05
    Yaşadığı Yer
    Nigde, Turkey
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

hemofiliden emekli olan arkadaşlar izlediği yolu yazarsa seviniriz bende aynı durumdayım

Üye
    ErdemG Avatarı

Son Giriş
    28.09-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Foruma Üye Olan haydarbey
    adlı Abimiz Kendi İsteğe Bağlı SGK ve Bağkur Ödemeleri İle EMekli olmuştu Hatta Bende Msn olarak Ekliydi Ama Kendisini Ne zamandır Göremiyorum Nereden Ne Yapmamız Lazım Nasıl Bir Yol İzlenir Bunun İçin Kimden Destek Almalıyız En Ufak Fikrim Dahi yok Ne varki Eğer İlk İşe Girişde Hemofili Olan Kimse Vergi İndirimi Erken Emeklilik İçin Vergi Dairesine Müracaat Etmemiş ise Yani Erken Emeklilik Yasasından Yararlanmamışsa Hemofili İçin Malülen Emeklilik Hakkı Doğuyor Ne varki Zaten Konunu İlk Cevanbımdada Bahsedildiği Gibi Malüliyet Cetvelinin K Maddesinde Yer Alan
    Pıhtılaşma Aktivitesi %3 ve ya altında Olan Hemofililer
    Açıklamaya Göre Biz Hemofililerin 10 Yıl Sigorta Süresi 1800 Gün Prim Ödemesi ve %3 ve ya altındaki Orana Sahip olması halinde Malülen Emekliye Ayırmaları Gerekmektedir Diye Düşünüyorum ki ben
    % 0.9 orana ve %91 Engelli Raporuna Sahibim
    BU AYAK SÜRÜME NEDENDİR BİR ANLAM VEREMİYORUM

Üye
    cdisci Avatarı

Gerçek Adı
    CEMİL DİŞÇİ
    Son Giriş
    16.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Nigde, Turkey
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

bende aynı durumdayım ama ben bağkurluyum ayrıca bildiğim kadarı ile haydarbey emekli olmadı daha birde işe başlarken hasta olanlar 5510/28 in ilgili fıkralarından erken emeklilik hakkından da faydalanabiliyor olmazsa o maddeden devam edersiniz hayırlısı sonuçları yazarsanız sevinirim kolay gelsin

Üye
    ErdemG Avatarı

Son Giriş
    28.09-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben Haydarbey İle Görüşmüştüm Kendisinin Bir Üst Kurula (Bağkur için) Müracaat Ettiği Ve onaylandığını Hatta Bana Ne Kadar Aylık Aldığını Bile Yazmıştı Ve Üzerine Basa Basa 2008 De Yeni Malül Cetvelindeki K Maddesinde er Alan Konuyu Dosyanın İçine Eklediğini Benimde Bunu Yapmamı ve Belirtmemi Söylemişti İş Bu Ki Bizim İçin Emeklilik Kaçınılmaz Bişey Olması Gerek...

Senin Durumun Tam Olarak Nedir Hemofili A - B % oranı Prim Günü Sigorta Süresi Falan ??

Üye
    cdisci Avatarı

Gerçek Adı
    CEMİL DİŞÇİ
    Son Giriş
    16.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Nigde, Turkey
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Bende hemofil b hastasıyım faktör<1 2006 faktör 0 2010 sonuçlarım ben erken emeklilikten yararlanarak emekli olmayı düşünüyorum 5510/28 den ben bağkurluyum 14 yıl 10 ayım var 2 ayım eksik çünkü bu maddede 15 yıla tabiiyiz bağkurlu olarak malülen emekli olmak bizler için daha zormuş bizde işe başlarken rapor olmadığı için ama sizin durumunuz farklı raporunuz var işe başlamadan siz malulen emekli olabilirsiniz hayırlısı olsun

Üye
    ErdemG Avatarı

Son Giriş
    28.09-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

2006 Senesine Ait Snucu %4.3 olan İş Gücü Kaybı ise % 44 Olan İki Raporum var Gözüm Gibi Bakıyorum Onlara Şimdiki Durumum İşe Daha Öncede Belirttiğim Gibi Faktör Oranı %0.9 İş Göremez İse % 91 Bu Raporlar Normalde Emekli Olmak İçin(SGK) Yeterli Ama Tabi Nasıl Olacak Onu Bilemiyorum. Ek Olarak Haydar bey Bağkur Emeklisi Olmuştu Onunda Eksik Evrakı Vardı Eski Raporu Yoktu Ama Başardı Bir Sene Falan Sürdüğünü Çok Çabaladığını Falan Dile Getirmişti Bana Hayırlısı Bakalım Bişeyler Yapıp Başlayacaz Tabi Yolda Gösterseler Daha İyi Olacak

Bu Arada Niğde Akın Ticareti Bilirmisin Sanırım En işlek Caddesinde idi

Üye
    cdisci Avatarı

Gerçek Adı
    CEMİL DİŞÇİ
    Son Giriş
    16.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Nigde, Turkey
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ewet iyi bilirim niğdenin büyük esnaflarından ayrıca dediğim gibi 5510/28 den emeklilik o yüzden seçiliyor bizler için çünkü bağkur da işe başlarken sağlık raporu istenmiyordu eğer olamazsanız birde o maddeden deneyin derim onda işe başlarken hasta olsanız bile daha sonra ki özür durumlarında %40 ve üzeri raporlara emeklilik hakkı veriliyor meşagatli bir iş ama sonu güzel hayırlısı olsun

Sayfa 1 / 3 123 SonSon