Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 21 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Oguzhang Avatarı

Son Giriş
    08.04-2010
    Saat
    11:06
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Sevgili arkadaşlar merhaba.

1974 Doğumlu 1992 SSK girişliyim.

Şu an itibari ile Toplam 4330 Günlük prim ödemem mevcut.Sanırım emeklilik hakkı kazındım.Çünkü SSK nin sorgulama sayfası bana emekli olabilirsiniz diyor.

1996 Yılında çalıştığım firma beni İş ve işçi bulma kurumuna kaydetmişti.İş ve işçi bulma kurumuda beni hastaneye şevkederek Kurul raporu aldırmıştı Rapor aldığım sırada 2300 Günlük bir prim ödemem mevcuttu.%51 Sakatlık oranım raporla tescil edildi.

İş ve işçi bulma kurumuda beni yine çalıştığım firmaya şevkederek sakat işçi girişi yapmışlardı.Tabi bu arada işlemler dönemin SSK sinede kaydedilmişti.Tam hatırımda değil tabi 13 sene evvel olan bitenler.Günlerce koşturduğumu hatırlıyorum.

Şimdi Benim sormak istediğim soru şu:
    1- Emeklilik vaktim gelmiş emekli olmalımıyım sizce? Ne kadar maaş alırım?(Primler asgari ücret üzerinden ödenmiş)

2-1996 Da devlet arşivlerine zaten sakat olarak geçmiş görünüyorum.Emeklilik için vergi dairesi vs.vs.tekrar koşturmam gerekiyormu? Zaten sakatlık oranımı devlet tespit etmiş ve o oran üzerinden yine devlet beni bir işe yerleştirmiş.Raporumda SÜREKLİ ibaresi mevcut.

İş ve işçi bulma kurumunca yerleştirildiğim işten daha sonra ayrıldım ve şu anda başka bir işyerinde çalışıyorum bunuda belirtmeliyim.

Tecrübeli arkadaşlardan bu konularda bilgi desteği rica ediyorum.

Sevgiler..

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:48
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Arkadaşım raporunuzun olması vergi ind. hakkından faydalandıgınız anlamına gelmez bizzat maliyeye vergi ind. için müracaat ettin mi vergi ind. hakkı kazandıysanız emekli olmak için kuruma müracaat ederek emekli olabilirsiniz..
    Bu hakkı kazanmadıysanız yapmanız gereken bulundugunuz ilin maliyesine ve veya mal müdürlüğüne (mükellef hizmetler birimine) müracat ederek yetkili hastaney sevk edilmeniz gerekli malesef elinizdeki rapor ile vergi ind. için müracaat edemezsiniz..

Üye
    Oguzhang Avatarı

Son Giriş
    08.04-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yanıt için teşekkür ederim Sn.İlker bey.

Sorularımın tamamına yanıt alamadım. Bu konularda bilgisi olan arkadaşlarında görüşlerini rica ediyorum.

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

1.Vergi ind.hakkınız varsa emekli olun hiç beklemeyin,maaş asgariden yattıgı için 600 ila 650 arası alırsın..
    2.Vergi ind. hakkı aldıysanız koşturmanıza gerek yok almadıysanız ALLAH size sabır versin..
    3.O başka iş yeri işkura bildirmiştir senin hiçbirşey yapmana gerek yok

Üye
    Oguzhang Avatarı

Son Giriş
    08.04-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Dün Vergi dairesine gittim ve biraz araştırdım.

1993 Yılında Vergi dairesine kaydımı yapmışım. Dile kolay 17 sene evvel.

O yılları bilen bilir Aylarca koşturduğumu hatırlıyorum.Koşturduğum yerlerden biri de vergi dairesi imiş meğersem

Vergi dairesinin verdiği yazı ile SGK ye başvurmam yeterliymiş.

Arşivlerden benim vergi indirim kaydım olduğuna dair yazıyı bulup verdiler bana.Üstelikte %55 3.Derecede indirim yapılacağına dair bir yazı.

Bu vergi indirimi işyerinde bana bir avantaj sağlıyormu sahi? Yani aldığım maaşta bir fark yaratıyormu? Bunca zaman içinde aldığım maaşta bu indirimden dolayı bir fark varmıydı yokmuydu pek sorgulamamıştım.

Atladığım ya da yapmam gereken başka bürokratik işlem varmı acaba?

Sevgiler.

Üye
    ottobock Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    17:18
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

yani emekliliği hak etmişsiniz o zaman sgk ya başvurun ve emekli olun güle güle harcayın

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Yapmanız gereken sgk ya giderek emekli olamak istedginizi belirtmek ve o elinizdeki belgeyide tahsis talep formuna eklemek olacaktır..
    Sizin yerinizde olsam hemen emekli olurum...

Üye
    Oguzhang Avatarı

Son Giriş
    08.04-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Tekrar merhabalar...

Bir kaç ay evvel buraya emekliliğim konusunda bir soru sormuştum,ondan sonra gerekli işlemlere başladım müracaatlarımı tamamladım. Pazartesi bir daha gideceğim.

SSK üzernden gün sayım tamam hatta fazlası ile tamam... ama memur bugün bana sende bağkurda varmış dedi. 2001 yılında 5 aylık bir bağkur ödemem olmuştu.

Şimdi benim merak ettiğim ve kafamı karıştıran beni rahatsız eden şu.

Bağkurdaki 5 aylık dönemimden sanıyorum 1 yada 2 aylık prim borcu kalmış olmalı.Emin değilim. Eğer borç varsa Bu borç emeklilik işlemlerimde karşıma çıkarmı bir sorun yaratırmı? Bağkur sitesine girdim ancak borç sorgulayamadım. Eğer borcum varsa bunu hemen ödemem iyi olurmu?

Bu konuda tavsiye ve tecrübelerinize ihtiyacım var.

Nette araştırma yaparken yakın tarihli bir yazı buldum müsadenizle link vererek paylaşayım ihtiyacı olan arkadaşlar içinde gerekli olabilir.

http://www.alitezel.com/tezel/index....d=yazi&id=3572

Burda yazdığına göre bağkur borcu var diye ssk den emekli etmemezlik yapamazlarmış beni. Bu doğrumu dersiniz? yani karşıma 1-2 aylık bir eski borç çıkarda iş yokuşa sürülürmü?

Yanıtlar için şimdiden teşekkürler.

Üye
    S&S Avatarı

Son Giriş
    19.06-2017
    Saat
    22:27
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bağ-Kur Bilgileri

buradan bağ-kur'la ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsin ,borç,prim yılı vs.

Üye
    Oguzhang Avatarı

Son Giriş
    08.04-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Verilen linkte borcumla ilgili bir açıklama çıkmıyor.

Benzer durumlarla karşılaşan ya da bu konularda bilgisi olan arkadaşlardan tavsiye bekliyorum.

Borç çıkarsa ödemelimiyim? emeklilik başvurusu bekletilirmi? durum ne olur? Bu konuda bilgi edinmeye ve önümü görmeye ihtiyacım var.

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Kurum zaten sana der bagkur a borcun var öde diye Kuruma gide rborcunu ödersin sorun olmadan işlerin devam eder Zaten borç cıkmaz ise emekli olursun yapmanzı gereken beklemek..
    Yada bagkur a gidip borcunuzun olup olmadıgını ögrenmek bu kadar basit...

Üye
    Oguzhang Avatarı

Son Giriş
    08.04-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili arkadaşım,

Keşke o kadar basit olsa da bende tavsiye almak zorunda kalmasam,tam tersi tavsiye verebilsem.

Bak yukarıda bir link eklemiştim,onu okurmusun? yeni yasadan dolayı mağdur olan birçok insan mevcut,ben sadece benzer durumla karşılaşıp sorun yaşayan varsa tecrübelerinden faydalanmak istedim.

Bazı kurumlarımızda maalesef herşey saat gibi tıkır tıkır işlemediği gibi akla hayale gelmedik uygulamalarda mevcut.

Yeni yasadaki acaip uygulamalardan biri şu. Emeklilik başvurusu yaptınız,borcunuz çıktı diyelim.Sizinde söylediğiniz gibi borcu ödüyoruz ama işte ondan sonra olay kopuyor,çünkü yeni yasada diyorki,sigortalının borcunu ödediği zamandan itibaren sigortası başlar. Yani ben eğer 2001 yılından borcum kaldı ise ve ödersem o zamandan bu yana ödediğim sigortayı yok sayıp beni 2001 den başlamış gibi gösteriyorlar.

Bunu ben uydurmadım vallahi işte linkte de anlatıyor yaşayan ve bu durumlarla karşılaşan hatta kurumla davalık olanlar mevcut.

Ben bu durumla karşılaşan varmı? onu öğrenmek amacı ile sordum.

Üye
    S&S Avatarı

Son Giriş
    19.06-2017
    Saat
    22:27
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşım verdiğim linkte tc kimlik numaranı veya bağ-kur numaranı girdiğinde ilk sayfada yazıyor

neyi göremedin anlayamadım.
    istiyorsan özel mesajda bağ-kur numaranı ver ben kontrol edeyim.

Borç BilgisiBağ-Kur No:*************Adı - Soyadı:*************Meslek Tarihi17/02/1995Durum:TERK ETMİŞ SİGORTALI .......Son Basamak:02Son Basamak Tarihi:01/03/199630/04/2010 itibari ile Sigortalı Borç DurumuToplam Borç:0 ,00Fazla Ödeme1,09Pirim Borç Ay Sayısı:0 AY

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:16
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.245

SGK'ya olan borcunuzu ödemeden emekli edilmeniz mümkün değil... Emeklilik talebinde bulunduğunuzda o borç karşınıza çıkartılacaktır zaten...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Oguzhang Avatarı

Son Giriş
    08.04-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bağ kur sitesinde benim borç dökümüm görünmüyor. Yaklaşık 10 yıl evvelden kalma bir borç varmış sebebi nedir bilemiyorum ancak bağkur sitesinde görünmüyor,bende o borcu bu gün bizzat müracaat ederek öğrendim.

Görevli memure ile görüştüm.Dosyamın bağkur a gönderildiğini onlardan haber beklediklerini söyledi. Durumu anlattım bağkurda geçmişten kalma borcum varmış dedim. O durumda maaşın borcunu ödediğin ay başından itibaren bağlanır dedi.

Dosyam bağ-kurdan ne zaman gelir dedim. Valla belli olmaz bu onlara bağlı hatta belkide hiç gelmez borcun var diye dedi.

Biraz tavsiye alsam iyi olacak cidden. Borcu öderim sorun değil ama bağkurdan dosyamın gelip işlemlerimin tamamlanması aşağı yukarı nekadar zaman alır acaba?

Çünkü işyerimden emekli oluyorum diye ayrıldım ancak çalışmaya devam ediyorum. Tazminat yazısı almadım halen Sgk den tazminat yazısı alıp işyerine vereceğim.

Beni bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar kısaca yönlendirebilirse sevinirim.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon