Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 26 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    S&S Avatarı

Son Giriş
    19.06-2017
    Saat
    22:27
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    28 Haziran 2011 Güncel:

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: S&S Mesajı Gör
    Arkadaşlar herkese merhaba. Ilk bu başlıkla bu sitede emeklilik mücadelesinde başladım ve bu nedenden dolayı bu başlıkta sizinle bu sürecin sonunda emekli olduğumu gururla sunarım

postacı 27.06.2011 tarihinde resmen evraklarımı teslim etti. 01.05.2011 tarihinden itibaren emekliler kervanına katılmış bulunmaktayım

ben ileri düzeyde kalp hastasıyım. en son aldığım raporun sonucunu yazıyorum:
    SOL VENTRİKÜL EGZANTRİK HİPERTROFİSİ
    NORMAL SİSTOLİK FONKSİYONU-GRADE İ DİASTOLİK DİSFONKSİYONU
    SOL ATRİYAL DİLATASYON
    AORT KAPAK HASTALIĞI
    AORT DARLIĞI (İLERİ)
    AORT YETRSİZLİĞİ (ORTA)
    MİTRAL YETERSİZLİK (ORTA-İLERİ)
    TRİKÜSPİT YETERSİZLİĞİ (HAFİF)
    PULUMER ARTER BASINCI HAFİF YÜKSEK
    AORT KÖKÜ VE ÇIKAN AORTADA DİLATASYON

Bu sonucu "İNTERNATİONAL HOSPİTAL" DAN verdiler. daha önce Traky Ünüverstesi, GATA (askerlikten muhaf) vs.

Yaş 41
    sigorta başlangıç tarihi 01.01.1990
    Toplam SSK 20 yıl hizmet 6150 gün prim, prim miktarı 250 000 ytl.+ bağ kur (toplam 6812)
    Bağ kur 1 yıl 10 ay 3 gün birinci basamak. 03.1995-11.1996
    halen çalışıyorum (geçim indirimi almıyorum), fakat kendimi git gide yetersiz kalmaya başladım. sürekli halsizlik ve çok çabuk yorulma. anlayacan daha fazla dayanma gücüm kalmadı.

bu verdim bilgilerle malülen veya erken emekli olabilir miyim? olursam ne kadar (tahmini) maaş alabilirim (şu anki brüt ortalaması 3066 ytl).
    vergi indirimi için müracat etmem gerekiyor mu.
    ve olma ihtimalim var ise ne yapmam gerekiyor nerelere müracat etmem gerekiyor.

yardımnların için şimdiden sağol.

saygılarımla.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:16
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    964
    Verilen Beğeniler
    1.253

Sakatlık indirimi almak için defterdarlığa başvurun: http://www.engelliler.biz/forum/saka...-evraklar.html
    sakatlık oranı cetveli'ne göre %40 ve üzeri rapor ve buna karşılık en az 3. dereceden vergi indirim hakkı elde ederseniz, yaş beklemeksizin hemen emekli olabilirsiniz.
    Tek yapmanız gereken vergi indirim hakkı elde etmek... Bu hakkı elde ettiğinizde emeklilik için son çalıştığınız yerdeki sigorta müdürlüğüne başvuru yapacaksınız...

Not: Vergi indirimi için defterdarlığa başvururken çalışıyor olmanız şart ve/fakat başvurunun sonucunu beklemek için çalışıyor olmanız gerekmiyor. Başvurudan sonra işten ayrılsanız da defterdarlık başvurunuz devam eder. Yeter ki olası aksama ya da sonuç bildirimi işyerinizde kaybolmasın ve size bildirilebilsin.

Ne kadar emekli aylığı alabileceğinizi bilemiyorum. Ama süre olarak da prim olarak da çok yüksek bir düzeydesiniz. Bana sorsanız 2000 tl'ye yakın bir aylık bağlanır.
    Emsal olabilir belki: http://www.engelliler.biz/forum/emek...iyorsunuz.html
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    S&S Avatarı

Son Giriş
    19.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın Oturan Boğa verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
    En yakın zamanda belgeleri toplayıp ,sonuca ulaştığımda sizleri bilgilendirecem.
    Bir şey daha sorabilirmiyim,malüliyet nedeniyile erken emekliğye ayrıldığmda,işyerinden birikmiş kıdem tazminatını alabilirmiyim . (12 yıl)

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    964
    Verilen Beğeniler
    1.253

Tabii ki alabilirsiniz.
    Emeklilik şartlarını tamamladığınıza dair sigorta müdürlüğünden “Kıdem Tazminatı Alabilir” yazısı alıp işverene sunmanız halinde tazminatınızı alabilirsiniz.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    S&S Avatarı

Son Giriş
    19.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba.
    bugün SGK'dan malullük tespiti için evraklarımı aldım,fakat bizim ilçede kardiyoloji uzmanı olmamasından merkeze sevk verdiler.
    bu arada dahiliye uzmanı bir doktorla görüştüm ve bana %60 üzeri rapor alabilecem söyledi.
    Bu nedenden dolayı ,ben malulen emekli mi olsam veya maluliyetten dolayı vergi indirimine müracat edip malulüliyetten dolayı erken emekliye mi ayrılsam,hangisi daha mantıklı ?
    ikinci bir sorum olacak Bağ-kur günlerim alacaım emekliliğimi nasıl etkiler.
    teşekkürler

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    964
    Verilen Beğeniler
    1.253

Malulen emeklilikle Maliye'den alınacak sakatlık indirimi ile erken Yaşlılık emekliliği arasında sizin için maaş açısından bir fark olmaz. Tek fark, malulen emekli olursanız emekli maaşınızı kestirmeden çalışamazsınız, oysa yaşlılık emekliliğinden yararlanırsanız, emekli aylığı alırken -sosyal güvenlik destek primi ödeyerek- çalışabilirsiniz.

maluliyet cetveli'ne göre malul sayılmanız gerek ki malulen emekli olabilesiniz.

Sanırım ben olsam defterdarlıktan sakatlık indirimi alır ve erken yaşlılık emekliliğinden yararlanarak emekli olmayı tercih ederdim.

Bağkur ödemeleriniz emekliliğinize kayda değer bir etki yapmayacaktır.

Üye
    S&S Avatarı

Son Giriş
    19.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın Oturan boğa.
    rahatsızlığımın tanısını yazarken EF %40 olduğunu yazmaya unutmuşum.
    Vergi dayresinden Vergi indirim süreci nasıl işliyor ve ne kadar bir zamanda tamamlanıyor.
    Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum,şu anakadar sizin verdiniz bilgiler dorultusunda işlemllerimi yapıyorum,pazartesi kurula gidiyorum SGK'da (bizim ilçemizde yeni açıldı) arkadaşlar bilgili olmadıkarı için biraz uraştırıyorlar (aynı evrak için dört beş kez gidip geliyorum) ama iğnede yardımcı olma gayretler içinde oldukları için onlarada teşekkürlerim iletiyorum.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    964
    Verilen Beğeniler
    1.253

EF %40 ne anlama geliyor? Yani işgücü kaybı oranınız %40 mı? Öyleyse, malulen emekli olmanız mümkün değil. Malulen emekliliğe dair detayları yukarıda yazdım...

Defterdarlıktan sakatlık indirimi alıp ona binayen erken yaşlılık emekliliğnden yararlanmaya dair bilgi de bu başlıktaki ilk mesajımda mevcut.
    Sakatlık indirimi işlemleri 2-3 ayda tamamlanıyor.

Üye
    S&S Avatarı

Son Giriş
    19.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba.
    Soru : EF %40 ne anlama geliyor.
    Cevap: Enjeksiyon Fraksiyonu ,yani sizde olan kalp hastalıkların ,kalbinize veren zararın ölçüm birimi (kalbin emdiği kan ve sisteme pompaladığı kan verimi).
    Malüliyet derecesi ona göre tespit ediliyor .

KALP HASTALIKLARI
    A. Kapak hastalıkları
    Klas l hastalar %10
    Fizik muayene ve laboratuvar sonuçlarına göre hafif düzeyde kapak hastalığı tespit edilmiş veya kapak hastalığı nedeni ile girişimsel-cerrahi olarak tedavi edilmiş hastalarda aşağıdaki şartların varlığı; NYHA Sınıf 1 semptomlar ve sistolik kalp yetmezliğine neden olan ventriküler fonksiyon bozukluğunun (mitral yetersizliği hastalarında EF>%60, aort yetersizliğinde >%55, diğer durumlarda >%50) ve ventriküler dilatasyona ait bulguların olmaması.

Klas 2 hastalar %30
    Fizik muayene ve laboratuvar sonuçlarına göre orta düzeyde kapak hastalığı tespit edilmiş veya girişimsel-cerrahi olarak tedavi edilmiş hastalarda aşağıdaki şartların varlığı; NYHA Sınıf 2 semptomlar ve kalpte laboratuar testleri ile (EKG, ekokardiyografi vb.) ortaya konmuş dilatasyon/hipertrofi varlığna rağmen sistolik fonksiyonların normal olması (mitral yetersizliği hastalarında EF>%60, aort yetersizliğinde >%55, diğer durumlarda >%50).

Klas 3 hastalar %50
    Fizik muayene veya laboratuvar sonuçlarına göre orta-ileri düzeyde kapak hastalığı tespit edilmiş veya kapak hastalığı nedeni ile girişimsel-cerrahi olarak tedavi edilmiş hastalarda aşağıdaki şartların varlığı; NYHA Sınıf 3 semptomlar ve laboratuvar bulguları ile ortaya konmuş sol ventrikül sistolik fonksiyonlarında azalma (mitral yetersizliği hastalarında EF %30-%60, aort yetersizliğinde %30-%55, diğer durumlarda %30-%50).

Klas 4 hastalar %100
    Fizik muayene veya laboratuvar sonuçlarına göre orta-ileri düzeyde kapak hastalığı tespit edilmiş veya kapak hastalığı nedeni ile opere edilmiş hastalarda aşağıdaki şartların varlığı; NYHA Sınıf 4 semptomlar ve laboratuvar bulguları ile ortaya konmuş ciddi ventrikül fonksiyon (EF<%30).

Üye
    S&S Avatarı

Son Giriş
    19.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhabalar.
    Bugün Devlet hastanesinden rapor için heyetten geçtim.
    %100 rapor verdiler.
    Bu raporu SGK'ya göndereceklerini söylediler.
    Normalde bu rapor kaç günde SGK'ya ulaşır ?
    SGK'da herhangi bir onaylama süreci var mı ?
    %100 raporuyla vergi indirimi almadan ereken emekli olabilirmiyim.

Saygılar

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    964
    Verilen Beğeniler
    1.253

Bu oranla malulen emekliliğiniz sgk tarafından onaylanır. Rapor kuruma ulaştıktan sonra kısa sürede sonuç size bildirilir. Bence 1 ayda tamamlanır süreç

Üye
    S&S Avatarı

Son Giriş
    19.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın Oturan Boğa.
    Verdiniz bilgiler için size teşekkür ederim.
    Saygılarımna
    Gelişmelerden sizleri haberdar edecem.

Üye
    S&S Avatarı

Son Giriş
    19.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayn Oturan Boğa.
    Bu gün SGK ilçe merkezini aradım ,fakat oradaki memur benim evraklarımı sağlık kuruluna halen gönderemedini söyledei.(rapor alınan tarih 18.01.2010)
    Neden gönderemedini soğrduğumda ,bana işleri çok youn olduğuna ve evrakları gönderemedini söyledi,ne zaman göndereceni sorduğumda bana bir zaman veremeyceğni veya bir kaç ay süreceğini söyledi.
    Bu hizmetin kamu hizmet standardı yok mu?
    Bu gecikmeden dolayı kime şikayet edebilirim.
    saygılarımna

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    964
    Verilen Beğeniler
    1.253

BİMER'e şikayette bulunun.

Üye
    S&S Avatarı

Son Giriş
    19.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    SGK'ya gidip Müdür beye şikayet ettim.
    Evraklarım gönderildi. (bu işlemlere paralel olarak Vergi indirimi müracatı'da yaptım) .hangisi daha erken olursa ondan faydalanacam.
    SGK'da Kamu hizmet standartları yaymnlamış .(il bazında)
    SGK ana sayfadan ulaşabilirsiniz ve şikayet edebilirsiniz.
    Yardımcı olmazlarsa, Bülent beyin dediği gibi BİMER'e şikayet edebiliriz.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon