Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 33 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    pexas, eğer maaş bağlanırken bakıma muhtaçlık düzeyinde bağlanmamışsa, yeni rapor mutlaka gerekli değişikliği sağlar.
    Başvurunuza gelecek yanıtı beklemekten başka bir şey yapamazsınız şu anda.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    dostempati Avatarı

Gerçek Adı
    Kalperen C* Türkoğlu
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kalpOder Turan * Krt
    Alınan Beğeniler
    34
    Verilen Beğeniler
    0

Dilekçe ve raporumu sgk ya yolladım. Benim işlemler 5434 sayılı kanuna göre yapıldığından maaş artırma gibi bir hakkım olmadığıyla ilgili yazı gönderilmiş. Yani yüzde on artış ile ilgili madde hükümleri bana uygulanamıyor.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

1 Ekim 2008 sonrasında malulen emekli olanlar (4a-b-c fark etmeksizin) 5510 sayılı yasaya tabi değil midir? Ben malulen emekliliğin 5434 değil 5510 sayılı yasaya göre yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bu minvalde itiraz etmeyi deneyin bence

Üye
    dostempati Avatarı

Gerçek Adı
    Kalperen C* Türkoğlu
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kalpOder Turan * Krt
    Alınan Beğeniler
    34
    Verilen Beğeniler
    0

Yazıda tam olarak dediği şu : 5510 sayılı kanunun yürürlüğe girdiği 1.10.2008 tarihinden önce aylık alanların, aylıklarının artırılması, azaltılması, kesilmesi, yeniden bağlanması işlemleri 5434 sayılı kanun hükümlerine göre yapıldığından hakkınızda yapılacak işlem bulunmamaktadır.

Ben bu aylık almayı normal maaş olarak algıladım. Yani 2008 den önce görevdeydim ve aylık almaktaydım. Burada aylıktan kasıt emekli aylığı mıdır? Tam olarak hangi yönetmelikten bahsediyorsunuz? Bir inceleyeyim...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

"1.10.2008 tarihinden önce aylık alanların" ifadesinden ksıt, emekli aylığı olmalı. Aksi mümkün değil. 1.10.2008 tarihinden önce tahsis talebinde bulunup maullük aylığı alanların işlemleri 5510 sayılı yasaya göre yapılır.

Üye
    biyo Avatarı

Gerçek Adı
    Bünyamin
    Son Giriş
    29.07-2013
    Saat
    14:06
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar ben bağkurdan emekliyim ben kuruma sordum emekli olurken bakıma muhtaç olup olmadığım raporumda belli olmadığı için normal emekli edilmişim rapor alıp başvuru yapmam gerekliymiş benim soracağım başvuru yaparsam şu anda 550 tl olan maaşım ne kadar artar acaba sagılarımla

Üye
    çelik Avatarı

Son Giriş
    21.12-2013
    Saat
    17:41
    Yaşadığı Yer
    bozüyük
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar bende bir yıl önce %80 vergi indirimi raporuyla emekli oldum daha sonra bakım ücreti içinde rapor aldım rapor%64 ağır özürlü bakıma muhtac ibareli ve bakım ücreti bağlandı bu raporu dilekçe ile sgk ya göndersem maşıma yansırmı?

Üye
    dostempati Avatarı

Gerçek Adı
    Kalperen C* Türkoğlu
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kalpOder Turan * Krt
    Alınan Beğeniler
    34
    Verilen Beğeniler
    0

Büyük ihtimal 2008 den öncekiler ve 2008 den sonrakiler arasında bazı farklılıklar var. Konuyu araştıracağım.

Sayın Çelik: Daha önce bakıma muhtaç olarak işlem yapılmadıysa aşağıdaki dilekçeyi kendinize göre düzenleyip rapor fotokopisiyle kuruma yollayın. 1 ayda cevap alırsınız.

Tc. kimlik no :
    Emekli sicil no :

1- bakıma muhtaçlık sebebiyle malülen emekli oldum.31/5/2006 tarih ve 5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanununun Malûllük aylığının hesaplanması, başlangıcı, kesilmesi ve yeniden bağlanmasıyla ilgili 27. maddesinde : "Malûllük aylığı; prim ödeme gün sayısı 9000 günden az olan sigortalılar için 9000 gün üzerinden, 9000 gün ve daha fazla olanlar için ise toplam prim ödeme gün sayısı üzerinden, 29 uncu madde hükümlerine göre hesaplanır. Sigortalı başka birinin sürekli bakımına muhtaç ise tespit edilen aylık bağlama oranı 10 puan artırılır." hükmü bulunmaktadır. Ayrıca 17.07.1964 tarih ve 506 sayılı sosyal sigortalar kanununun malullük aylığının hesaplanmasıyla ilgili 55. maddesinde “Malûllük aylığı bağlanmasına hak kazanan sigortalıya bu Kanunun 61 inci maddesine göre bulunacak ortalama yıllık kazancının % 60’ının 1/12’si oranında malûllük aylığı bağlanır. Sigortalı başka birinin bakımına muhtaç durumda ise bu oran % 70’e çıkarılır. Buna göre hesaplanan malûllük aylığı 61 inci maddenin son fıkrası hükümlerine göre artırılır.” hükmü bulunmaktadır.
    Sürekli bakıma muhtaç durumda bulunmam sebebiyle yukarıda belirttiğim kanun maddeleri hükümlerinin tarafıma uygulanarak aylık bağlama oranımın on puan artırılmasını istiyorum. Gereğini arz ederim.

Üye
    çelik Avatarı

Son Giriş
    21.12-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bozüyük
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

dostempati;

arkadaşım benim ilk sigortam 1988 de bağkur 12 yıl daha sonra 2005 de ssk 4 yıl olmak üzere toplam 5700 gün prim ile malulen değil erken emekli oldum dediğiniz şartlar bana geçerli olurmu?

Üye
    dostempati Avatarı

Gerçek Adı
    Kalperen C* Türkoğlu
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kalpOder Turan * Krt
    Alınan Beğeniler
    34
    Verilen Beğeniler
    0

Yukarıdaki maddeler malülen emeklilerden bahsediyor. Sizin durumunuzu tam olarak bilmiyorum. Kuruma bir dilekçeyle başvurursanız gerekli açıklamayı yapacaklardır. Ya da Bimer e " şu an bakıma muhtaç durumdayım maaşımda herhangi bir artış yapılması mümkün müdür? " diye sorun.

Üye
    dostempati Avatarı

Gerçek Adı
    Kalperen C* Türkoğlu
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kalpOder Turan * Krt
    Alınan Beğeniler
    34
    Verilen Beğeniler
    0

1 Ekim 2008 gününden önce işe girenler için 5434 sayılı kanun gereğince emekli aylığı hesaplanacaktır. Biz buna "statü emekli aylığı" diyoruz. Eşit derece ve kademe memurların hepsi ne zaman emekli olurlarsa olsunlar ömürleri boyunca aynı aylığı alırlar. Ancak, 1 Ekim 2008 gününden sonra ilk defa memur olanlar için artık "statü emekli aylığı" değil aylık kazançları ile aylık bağlama oranlarının çarpımı kadar emekli aylığı verilecektir. Mesela, ayda 1500 lira kazanan birisi 1 Ekim 2008 günü öncesinde memur olmuşsa derece ve kademesine göre 25 yıl ile (yüzde 75 aylık bağlama oranıyla) en az 1125 lirayla emekli olacak iken aynı aylık kazancı elde eden 1 Ekim 2008 sonrası memur olmuş kişi ise yüzde 50 aylık bağlama oranı ile 750 lira emekli aylığı alacaktır. Benzer şekilde ayda 1000 lira kazanç bildirilen düz memurlar da ileride 65 yaşına gelip emekli olduklarında 500 lira emekli aylığı alacaktır.
    Ali Tezel
    atezel@htgazete.com.tr
    Habertürk

Bu bilgiler ile bana gönderilen bilgiler örtüşüyor. 2008 öncesi 5434 e göre emekli ediliyor. Bu durumda aylık artışı da hayal oluyor.

Üye
    çelik Avatarı

Son Giriş
    21.12-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bozüyük
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar az önce sgk bilgi edinme ile görüştüm %80 raporla ssk dan erken emekli olduğumu aynı hastalığımın ilerlediğini bildirdim benden yeni raporla bağlı olduğum sgk ya başvurmamı istediler gelişmeleri yazacağım...

Üye
    albatros_070 Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:56
    Yaşadığı Yer
    karaman
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

bu Başka Birinin Sürekli Bakımına Muhtaçlık ve 10 puan artışı sanırım emekliler için bi durum mu arkadaşlar tam olarak anlayamadım da...

Üye
    çelik Avatarı

Son Giriş
    21.12-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bozüyük
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sgk dan emekliler için olan durum...

Üye
    67m Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    04:16
    Yaşadığı Yer
    zonguldak
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 1 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @OturanBoğa malulen emekli olan hastam icin kontrol muayenesine gidecegiz.bakima muhtaclik icin ne yapmaliyiz?hastaneye dilekcemi veriliyor ?ornek dilekce mevcutmudur?

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon