Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
Toplam 52 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    karakas69 Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    26.01-2017
    Saat
    15:59
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    bülent abi,
    1) emeklilik başvurusunu yaparken işyerimi kapatıpmı başvurmam lazım.
    2) işyerimi kapattım fakat rapor oranım düştü 1 yıl daha beklemem icapettiğinde 1 yılı ssk lı olarak ödeyip emekli olabilirmiyim.yoksa bağkurlu mu olmam lazım.veya askerliğimi yapmıştım onu borçlana bilirmiyim.

bilgi verirseniz sevinirim.

Üye
    miremur Avatarı

Gerçek Adı
    Emrullah
    Son Giriş
    08.11-2016
    Saat
    22:22
    Yaşadığı Yer
    Adana/yüreğir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

1)Bağkurdan ne zaman kapatacağını öğrenebilirsiniz,bende net oalarak bilmiyorum.
    2)en son 3.5 yıl nereye prim yatırırsanız oradan hak sahibi olursunuz,
    3)Gün yıl prim şartlarınız uyuyor ve yetiyorsa neden askerlik borçlanmasını düşünüyorsunuz.Zaten sizin normalde borunuz yokmu?Azmı geldi borç üstüne askerlik borcunu talep ediyorsunuz.

Üye
    karakas69 Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    26.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

emrullah kardeş,askerlik borçlanmasını,raporum yüzde 60 ın altında gelirse 16 yılı tamamlamak için kullanabilirmiyim diye sormak istemiştim.

Üye
    miremur Avatarı

Gerçek Adı
    Emrullah
    Son Giriş
    08.11-2016
    Saat
    22:22
    Yaşadığı Yer
    Adana/yüreğir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Yinede askerlik borçlanmasının mantığı yok.Sen şimdi emekliliğe başvursan evrak gitti geldi hastane rapor bağ-kur Ankara derken zaten 8-10 ay geçer.Olumlu geldi mesele yok.Aksi halde zaten normal emekliliğinin zamanı gelmiş olur.Ne dersin?

Üye
    karakas69 Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    26.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent bey,prim borcumu ayarladım bu hafta yatırıp, 5510/28 e göre emeklilik müracatımı yapıcam.
    her ihtimale karşı hastaneden raporum yüzde 60 ın altı çıkarsa (sol kol amuzdan ampute,üst ekstremite), bağkurluluğum 15 yıl 2 ay.rapor 50-59 arası gelirse 16 yıl için kalan 10 aylık süreyi askerlik borçlanması yapıp emekli olabilir miyim.
    çünkü emekli olamassam 20000 tl lik prim borcunun 10000 tl sini kredi çektim. askerliikten sonra sakatlandım(1992), sakatlıktan sonra bağkurlu oldum (1.1.1995).

vereceğiniz bilgiler için tşk ler

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Hadi hayırlısı...
    Tabii ki askerlik borçlanması yapabilirsiniz. Askerliğiniz ilk sigortalılığınızdan önce ise, borçlandığınız süre kadar öne alınır sigortalılık başlangıcı ve tabii o süre priminize eklenir.

Sizin için en önemli konu, kurumun 25. maddeye göre malulen değil, 28. maddeye göre sakatlıktan dolayı erken yaşlılık emekliliğinden işlem yapması...Buna çok dikkat edin.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    karakas69 Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    26.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar bağkura borcumu yatırdım 31 martta emeklilik başvurumu yaptım.haseki hastanesine sevk ettiler ordanda randevu aldım.raporumu alıp emekli olucam kısmetse.şu ana kadar sorunsuz ilerledim,inşallah bir sorun çıkmadan kurtulurum.gelişmeleri buraya yazıcam......

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Takipteyiz...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    karakas69 Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    26.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar,

raporumu aldım hasekiden, SOL OMUZ DEZARTİKÜLASYON yazdı doktor sağolsun .ama oran yazmıyor.
    sordum oran niçin yazmıyor diye. artık sadece teşhis yazıyoruz diyolar.
    ilk dolaştırdığım evrakta doktor hem onuz dezartikülasyonu yazdı hem de oranı %60 yazdı.
    heyetin verdiği raporda oran yazmıyo şimdi.

acaba ankaraya mı gidip oran orda belirlenecek...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Aslında hastaneler bu konuda yanlış uygulama içinde. Malulen emeklilik tespitinde evet, rapora oran yazılmıyor, ama onun dışındaki başvurularda oran yazılması gerek.
    Yazılmaması soun yaratır mı, belki; bilmiyorum... Büyük olasılıkla SGK sağlık kurulu raporu değerlendirip oranı kendisi belirleyecektir...

Bekleyip görmekten başka bir yol gibi...

Üye
    karakas69 Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    26.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

evet bülent abi biraz araştırdım kasım 2009 da bi genelge yayınlanmış oran yazılmıyo.oranı sgk sağlık kurulu belirleyecek.hayırlıssıyla emeklilik onayım gelir inşallah.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

2009'da bir genelge yayınlanmış mı, yayınlanmışsa genelgede ne yazıyprmuş, bilmiyorum. Bence görevli kişi bilmeden konuşuyor olabilir...

2008 sonunda maluliyet tespitine dair yayınalanan bir yönetmlik var ve orada "g) Sağlık kurulu raporlarının karar hanesinde çalışma gücü kayıp oranı belirtilmez, "Sosyal Güvenlik Kurumunca belirlenecektir." ibaresi yazılır" der. Bunun dışında kalan rapor için özürlülük ölçütü yönetmeliği vardır ve orada 8. ve 9. maddeler oranın yazılmasını öngörür...

Üye
    karakas69 Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    26.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Sayı : B.13.2.SGK.0.11.07.00/951-14.910.517
    13/11/2009
    Sevk verilen sigortalılarımıza maluliyet ve iş kazası raporları yerine genellikle özür oranı içerir rapor tanzim edildiği görülmekte olup hastane sevk yazılarında; Çalışma Gücü ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı Tespit İşlemleri Yönetmeliği esaslarına göre maluliyet veya iş kazası talebi dikkate alınarak rapor düzenlenmesi ve raporlandırma aşamasında kullanılan dayanağı tıbbi belgelerin de gönderilmesi gerekmektedir.
    Bu hususta yapılacak tıbbi işlemlerde rapor hazırlamakla yetkili kılınan hastanelerin dikkat etmesi gereken unsurlar aşağıda açıklanmıştır.

Sağlık Kurulu Raporlarında;
    1-a) Hastane adının,
    b) Sigortalı veya hak sahibinin adı, soyadı, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, baba adı ve doğum tarihi bilgilerinin,
    c) Raporun tarih ve sayısının,
    ç) Hastaneye giriş ve çıkış tarihlerinin,
    d) Sigortalı/ hak sahibinin mühürlü fotoğrafının,
    e) Sağlık kurulu raporunun düzenlenme nedeninin, (maluliyet, iş kazası, meslek hastalığı)
    f) Kimlik tespiti yapılarak sigortalı/hak sahibinin talebine esas teşkil eden hastalık ya
    da arızalarının, ilgili branşlarca muayenesi sonucu, muayene bulgularının her bölümün karşısına ayrıntılı olarak yazılmasına,
    g) İlgili branşlarca yapılan tetkik sonuçlarının sağlık kurulu raporuna yazılıp, tetkik raporlarının aslı ya da onaylı fotokopilerinin eklenmesine,
    ğ) Eklenen test ve tetkik belgelerinde sigortalı/hak sahibinin adı, soyadı ve tetkik tarihinin belirtilmesine,
    h) Devam eden tedavisi varsa tedavi protokolünün belirtilmesine,
    ı) Tıbbi terimlerin kısaltılmaksızın yazılmasına,
    i) Daha önce aynı hastanede tedavi görülmüş ise, buna ilişkin işlem tarihinin de yer aldığı epikrizler, ameliyat notları, patoloji raporları, tetkikleri ve benzeri belgelerin aslı veya resmî onaylı fotokopilerinin eklenmesine,
    j) Hekim muayeneleri, tetkikler vb. işlemler tamamlandıktan sonra bilgisayar ortamında yazılmış ve sağlık kurulunca onayları tamamlanmış, asıl nüshasının sevk veren sosyal güvenlik il müdürlüğüne gönderilmesine, hasta yakınlarına bir nüsha verilecek ise “aslı gibidir” onayı yapılarak verilmesine,
    k) Sağlık kurulu raporlarının karar hanesinde çalışma gücü kayıp oranı belirtilmeksizin, "Sosyal Güvenlik Kurumunca belirlenecektir." ibaresinin yazılmasına,
    dikkat edilecektir.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Yok mehmet, bu aktadığın da maluliyet ve iş kazalarının tespiti için geçerli...

Üye
    karakas69 Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    26.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ok abi .doğru ben yanlış anlamışım.Bülent abi raporumda sadece, teşhis:sol omuz dezartikulasyonu karar:durumunu bildirir rapordur diyor.oran yazmamışlar.birde sgk da bi tanıdık arkadaş var bağkura sordu 9 gün oldu rapor daha bağkura gitmemiş.normalmi bu gecikme....

Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon