Sayfa 4 / 10 İlkİlk 12345678 ... SonSon
Toplam 140 mesajın 46-60 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Yasaklı Üye
    Makri Avatarı

Son Giriş
    02.08-2013
    Saat
    01:02
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Bülent beyin yorumlarını beklemekten başka bir care yok o zaman.
    Kolaylıklar...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:23
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.237

Bu başlıktaki 23. ve devamındaki mesajlarıma ekleyecek bir şeyim yok.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    jon83 Avatarı

Son Giriş
    23.07-2011
    Saat
    00:23
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bülent bey siz 2 madde işaretlenicek diyosunuz bizde size güvenerek onu işaretlemeyi istiyoruz memur erken yaşlanmayı işaretlemek istiyor peki biz ne yapıcaz kimin dedigi dogru bu işin dogrusu ne

bülent bey siz en son bagkurun sevk kagıdını gördünüzmü sizin dediginiz maddeye yüzde 60 oranında kaybettigimi diye ilave yapılmış biz erken emekli olmak istiyoruz diyince kadın bu malulen emekli olmak için diyor siz erken yaşlanma işaretliyceksiniz diyor sgk bilgi edinme başvuru yaptım bakalım orası ne cevap vericek saygılar jon83

Yasaklı Üye
    Makri Avatarı

Son Giriş
    02.08-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

sgk bilgi edinmenin vereceği cevap; " dosyanızın bulunduğu il müdürlüğüne başvurmanız halinde bilgi verilecektir."

Üye
    jon83 Avatarı

Son Giriş
    23.07-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

makri arkadaş benim girmedigim resmi yer yoktur yanlız bu bagkur bir başka memurları birşey soramıyosun bagırıyorlar tartışıyorlar alttan alıyosun kovar gibi yapıyorlar bilgiçlik taslıyosun ben kalkıyım gek sen otur diyolar evrakla genelge belgeyle gidiyorum bana bunları nerden buldun diyolar yani bu bagkurda devlet memurları bir tuhaf bana sökmez ama kimseyi kırmak şikayet etmek istemiyorum insanca konuşup karşılıklı iş bitirmek daha güzel adamı çıldırtıyorlar onun için saglam belge bilgilerle gidicem bülent beyin sölemiş oldugu şeyi araştırıyorum kafam karıştı erken yaşlanma olarak sevk ediliriz rapor alırız emekli olamassak diye düşünüyorum hayırlısı sgk gelsin bakalım cevap gerekirse bimere yazıcam ama bülent bey şu 2 madde için bir açıklama yapsa en son sevk kagıdını gördümü yüzde 60 oranında kaybettigimi diye ekleme yapılmış şuan sorun sevk edilme sorunu makri saygılar

Üye
    çelik Avatarı

Son Giriş
    21.12-2013
    Saat
    17:41
    Yaşadığı Yer
    bozüyük
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşım bağkur da veergi muhafiyeti diye birşey söz konusu değil.kendi işyerini açan ister sakat ister sağlam vergi mükellefidir. sakat olşarak işyeri açarsın ama sakatlığından hi,ç yararlanamazsın sağlam gibi vergini ödersin .erken emeklilik diye birşey yok.ben işyerimi engelli olarak açmıştım sağlamlar gibi vergi veriyordum götürü usulde 2000 yılında kriz nedeniyle kapattım 12 yıl bağkurum vardı sakatlığımdan yararlanırım diye emekli olmak istedim.sakatlığımı göstererekmalulen emeklilik için dilekçe verdim bağkur devlet hastanesine sevketti raporlarım ankaraya gitti emekliliğim kabul olmadı tekrar itiraz ettim askerlikten kağıt istediler bu sefer tıp fakültesine tekrar rapora gönderdilertıp ta da rapora girdim tekrar raporlar ankaraya gitti ve emekliliğime red kararı geldi gerekçesi de işi yerimi açmadan önce de aynı rahatsızlığımın olmasıymış. tekrar yazı yazdım emekli olmam için ne yapmam gerek diye bana tekrar işyeri açmam 12 yılı 15 yıla tamamlamam sonra da yaşı beklemem gerekli diye cevap geldi ben de daha hiç üstüne gitmedim bağkurun hemen işkur a kayır oldum rapor aldım ve ssk lı işçi olarak işe başladım bi iş yerinde çalışırken tekrar vergi muhafiyetei raporu da aldım bağkur prim günlerimi de bir dilekçeyle ssk ya aktardım 4 yıl ssklı çalıştım ve geçen ay ssk dan erken emekli olarak emekli oldum.yaşım 42 bağkur a göre 52 yaşı bekliyecektim...sizin durumunuz farklı anladığım kadarıyla sağlam olarak işe başlamışsın prim gününüz çok malulen emekli olabilirsiniz...erken emeklilik için işyerinizi devredin ssk ya geçip1261gün prim yatırın bu arada vergi indirimi raporu alın bağkur uda ssk ya aktarın en iyisi ssk dan erken emekli olursunuz.. hem ssknın maaşları bağkura oranla daha fazla ben bağkurdan olsaydım 550 civarı alacaktım şimdi 700 alıyorum...karar sizin...

Yasaklı Üye
    Makri Avatarı

Son Giriş
    02.08-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

jon83,

ssk, bağ-kur ve emekli sandığı çalışanlarının iş anlayışı, davranış biçimi, yaklaşımı ve diğerleri birbirinden farklı, farklıdır. Bu iş anlayışından dolayı SGK il Müdürleri bile durumdan şikayetcidir. Bu bizim problemimiz değil. Bizim
    problemimiz arkadaşınızın emekli edilmesi. Sizi hastaneye yönlendirecek birime (4/b tahsis) " işgücü kayıp oranının tespiti" yönünde sevk isteyin, o da Adminin de dediği gibi 2. şıktır. Hastaneye gittiğinizde de ücret ödemeyeceksiniz. Ücret Sgk tarafından ödenecektir. Aldığınız rapor Genel müdürlükte değerlendirilecek ve uygun görülürse emekli edilmeniz yönünde dosyanızın bağlı olduğu müdürlüğe yazı yazılacaktır. Özetle; siz ısrarla ve ısrarla 2 şıkdan sevkinizin yapılmasını talep edin.

Üye
    jon83 Avatarı

Son Giriş
    23.07-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çelik bey yazı için tşk ederim arkadaşım malulen emekli olmak istemiyor erken emekli olmak istiyor ssk geçerse işyeri devretmesi ve 42 ay prim yatırması gerekir biz tüm olasıkları düşünüyoruz zaten 42 ay bagkurda prim yatırsa bagkurdan emekli olur alacagı parada şuan ssknın aynısıdır basamak sistemine göre 14 de 600 ile 700 arası birşey baglanır bügün emekli olsa şimdi arkadaşım neden işyerini devredip hazır kurulu işini riske atsınki 5510/28 yasadan faydalanıp emekli olmak istiyor ne dükkanı devretmeye nede sskya geçmeye ihtiyacı var inatcı dedigim dedik iş bilmez bagkur memurları ne bizi dogru yönlendiriyor biz şöyle yapıcaksınız dedigimiz zamanda çok bilmiş oluyoruz ben sevk edicekleri üniversitiye gittim sordum size bagkurdan gelen hastaların sevk kagıdında hangisi işaretleniyor dedim onlarda bilmiyor sskya gittim onlarda bilmiyor sgk bilgi edinmeye sordum eger ordanda cevap alamassam bimere yazıcam sadece bülent bey 2 maddeyi işaretleyin dedi bize dayanak birşey mevzuat adres gösterse bagkura gidip hakkımızı arıycaz ama şuan bagkura gitsek bile onlar erken yaşlanmayı sevk için işaretliyor biz ise 2 maddeyi istiyoruz şuan beklemedeyiz bakalım bu savaşı kim kazanıcak saygılar

Üye
    jon83 Avatarı

Son Giriş
    23.07-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar bagkurun başvuru yapan vatandaşlara işaretlemek üzere verdigi sevk talep kagıdı varmı ama en son olan üzerinde 40 ile 59 yazan sorunu çözdüm bana verilen sevk kagıdı 5510 sayılı yasadan önceki sevk kagıdıymış şimdi bu kagıt bagkurda yok nerden temin edip üniversiteye sevk olabiliriz bendeki sevk talebinin 2 maddesinin son yazısında en az yüzde 60 oranında kaybettigimi yazıyor ama yeni sevk talep kagıdının 2 maddenin sonunda 40 ile 59 arası kaybettigimi yazıyormuş bu işaretlenip hastaneye sevk olucakmışım hatta sevk ettikleri ünivertiye gittim sordum bana 1 ve 2 madde işaretlinicek dediler ama sevk kagıdını görünce tanımadılar eger elinde olan varsa yada bulabilecegim bir internete ortamında varsa söylerse sevinirim

arkadaşlar ali tezel 5510/28 madde erken emekli olma hakkında soru ve cevap hazırlamış buraya yazıyorum.
    arkadaşlar bu yazıdan ne anlamalıyım ben arkadaşımla okuduk birşey anlamadık ve bize yazıp sormak istedik bagkur kaydından önce özürlü sakat olmayan erken emekli olabilirmi

Sayın okurum , yüzde 60'dan fazla rapor oranınız var olduğundan mevcut rahatsızlığınız Bağ-Kur'lu olmadan evvel yok (sonradan olduysa). Şimdi SGK'ya (Bağ-Kur'a) müracaat edip malulen emekli olabilirsiniz.
    Öte yandan, 5510 sayılı Kanun'un 28 inci maddesi gereğince,
    "...Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce 25'inci maddenin ikinci fıkrasına göre malul sayılmayı gerektirecek derecede hastalık veya özrü bulunan ve bu nedenle malullük aylığından yararlanamayan sigortalılara, en az 15 yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3960 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla yaşlılık aylığı bağlanır.
    Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularının sağlık kurullarınca usulüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık Kurulu'nca çalışma gücündeki kayıp oranının;
    a) % 50 ila % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,
    b) % 40 ila % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün,
    malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla ikinci fıkranın (a) bendindeki yaş şartları aranmaksızın yaşlılık aylığına hak kazanırlar..."

Yani siz de yüzde 60 ve daha fazla oranda rapora sahip olduğunuzdan 3960 gün sayısı ile (ki sizin bundan çok fazla prim ödeme süreniz var) SGK dan 4/B'li (Bağ-Kur'lu gibi) gibi erken emekli olma hakkınız da var. SGK'nm 30 Nisan 2009 günü yayınlanan 2009/67 sayılı genelgesi gereğince de; ister engelli isterseniz de malulen emekli olabilirsiniz. Genelgenin ilgili bölümü gereğince durum açıklanmıştır.
    "Sigortalılıkları devam eden 4 (b) sigortalılarından sevk talebinde bulundukları tarihte; içinde bulunulan ay ile bir önceki ayın prim borçları dışında borçları bulunmayanların, söz konusu dönemlere ilişkin borçları muaccel hale gelmediğinden, bunların sevk işlemleri yapılacak ve masrafları Kurumca karşılanacaktır."

4-4(b) sigortalılarının 5510 sayılı Kanunun 28 inci maddesinin beşinci fıkrasına göre (çalışma gücü kaybı % 60'ın altında olanlar) Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularına sevk işlemi yapılırken en az 4320 prim gün sayısının olması şartı aranacak, yine bu gün sayısının hizmet borçlanması yapılması suretiyle tamamlanması veya 4 (b) sigortalılarının sevk tarihinde prim borçlarının bulunması halinde sevk işlemi yapılacak, ancak sevke ilişkin tüm masraflar sigortalılar tarafından karşılanacaktır..."
    Siz Muğla Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü'nün verdiği cevapla birlikte, SGK Başkanlığı Sigortalı Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı Balgat-Ankara adresine itiraz dilekçesi gönderin. İtirazınıza olumlu cevap vermezlerse gidip İş mahkemesinde dava açınız. Bu arada SGK itirazınıza geç cevap verebilir, 2009/67 sayılı genelge gereğince Muğla SGK'ya yeniden müracaat edip hastaneye sevk isteyin ve bu sevkin ücretlerini SGK ödeyecek.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.237

1515g - Bağkur'lunun vergi indirimi alarak emekli olma prosedürü nasıldır?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    jon83 Avatarı

Son Giriş
    23.07-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bülent hocam bu belgeyi internetten indirdim şuan bagkurun en son sevk kagıdımı bumu bagkurdan erken emekli olan bir üyeniz bana 2 maddenin en son şu şekilde oldugunu yazdı çalışma gücünün veya iş kazası meslek hastalıgı sonucu meslekte kazanma gücümü enz %40_59 oranında kaybettigimi o sizin sundugunuz belgeyle sevk olsam üniversitiye bir sorun olurmu tahsis talep taahüt formuna ne yazıyım askerlik kagıdı istiyorlar götürüyümü birde şu yazıyı azmış ali tezel bir okuruna bizi baglarmı yoksa sadece o okur için geçerli Sayın okurum , yüzde 60'dan fazla rapor oranınız var olduğundan mevcut rahatsızlığınız Bağ-Kur'lu olmadan evvel yok (sonradan olduysa). Şimdi SGK'ya (Bağ-Kur'a) müracaat edip malulen emekli olabilirsiniz.bülent bey baştan işi saglam tutuyoruz sorularla umarım sizi sıkmıyoruzdur

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.237

Doğrusu yukarıda verdiğimdir, ama ille de %40-59 ibarelisi olsun derseniz:

fffpz - Bağkur'lunun vergi indirimi alarak emekli olma prosedürü nasıldır?

fffpz.th - Bağkur'lunun vergi indirimi alarak emekli olma prosedürü nasıldır?

Üye
    jon83 Avatarı

Son Giriş
    23.07-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

genel yayın yönetmenim öncelikle sabrınızdan sonra vermiş oldugunuz emek için teşekür ederiz bir kez daha böyle paylaşımcı bir site oluşturdugunuz için size ve ekbinize sonsuz teşekürler yarın bagkura gidicem arkadaşla şu konuda bilgi almam lazım sizden

1:en son vermiş oldugunuz belgenin hangi maddesi işaretlenicek

2:askerik yaptıgımıza dahil teskere kagıdı istiyorlar götürelem mi

3:bize verilen tahis talep taahüt formuna ne yazıcaz

4:biz sizin söylediginiz maddeyi ısrarla yazmasını istedik memur yazsamassa ne yapabiliriz

5:bizi direk üniversiteye sevk ediceklerini sölediler olurda sevk edilirsek anlaşırsak bagkurlu yüzde 40 ve üstü alırsak tekrar başka bir hastaneye sevk edebilirmi

6:bu kismi emeklilik meselesi nedir ikide bir bagkurdaki memur siz kismi emekilik istiyosunuz diyor bize

saygılar jon83

Yasaklı Üye
    Makri Avatarı

Son Giriş
    02.08-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

yalan, yalan, yalan.
    bağkurun söylediği baştan sona yalan.
    mahkemeye verin, kazanacaksınız.

Üye
    jon83 Avatarı

Son Giriş
    23.07-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    makri arkadaş görüştügüm kişi bagkur genel müdürlügünün bu işi en iyi bilen bisiymiş ankaradan kim dogru biliyor bilmiyorum adam diyorki türkiye çapında erken emekli olan yok bagkur kaydından önce sakat olmayan ve bagkura müracaat eden ve erken emekli olan yok bu 5510/28 sadece bagkur kaydından önce engelli bagkurlular için geçerli diyor malulen emekli olabilirsin diyor eger taş ocagı maden ocagında çalışıyosun erken yaşlanmadan faydalanabilirsiniz diyor gelde işin çık bagkurun emir çıkan yeri böyle diyor ne yapıcaz bilmiyorum

Sayfa 4 / 10 İlkİlk 12345678 ... SonSon