Sayfa 2 / 10 İlkİlk 123456 ... SonSon
Toplam 140 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    jon83 Avatarı

Son Giriş
    23.07-2011
    Saat
    00:23
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    slm şuan internet cafeden çıktı almak için girdim evde yazıcım yok şunu sormak isterim senin vrerdigin 5510/28 bir yazı var müdürde onu gösteriyor Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce 25 inci maddenin ikinci fıkrasına göre malûl sayılmayı gerektirecek derecede hastalık veya özürü bulunan ve bu nedenle malûllük aylığından yararlanamayan sigortalılara, en az onbeş yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3960 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla yaşlılık aylığı bağlanır. bu yazı ne anlama geliyor ilker bey sence minemr beyin verdigi bir genelge var ilk sayfasınımı götürüyüm yoksa senin söyledigin 5510/28 çıktısınımı olmassa hepsinden örnek alıp gidicem sen ne dersin ilker bey miremur bey bir genelge verdi ilk sayfasına bakarmısın dilekce ve onla gitsem yeterli olurmu

Üye
    çelik Avatarı

Son Giriş
    21.12-2013
    Saat
    17:41
    Yaşadığı Yer
    bozüyük
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşım yazını yeni gördüm bağkur müdürü doğru söylüyor malulen emekli olabilman için 15 yıl pirimin olması ve işyerini açtığında da engelli olman gerekir aynı olayı ben yaşadım...

Üye
    jon83 Avatarı

Son Giriş
    23.07-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çelik bey bu forumda söyleyen ilk kişisiniz biraz açarmısınız birazdan gene gidicem ilk defa siz söylüyorsunuz peki bu kadar arkadaş yanlış bilgimi veriyor ilker bey arkadaşımın bagkur kaydından sakatlıgı raporu yok hastaneye sevk edilip rapor alırsa erken emekli olmak istiyor ne dersiniz heeeeee ayrıca biz erken emekli olmak istiyoruz malulen degil belirtiyi çelik bey

----------

arkadaşım malulen degil yeni çıkan 5510/28 maddeden yararlanarak erken emekli olmak istiyor amacımız şimdi bagkurdan hastaneye sevk edilmek bagkurda sevk kagıdı bile yok onuda oturanboganın bir arkadaşa vermiş oldugu yazıdıa buldum çıktısını alıp götürücem işaretleme olarakta şunu işaretliycem
    Çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma
    gücünü en az ne oranda kaybettiğini,

ilker bey bagkura götürcegim evraklar şunlar dilekce ve miremur beyin vermiş oldugu genelgenin ilk sayfasını özetini forumda yazmış ayrıca bülent beyin başka bir arkadaşa vermiş oldugu hastane sevk dilekcesi eksigim yanlışım varsa düzeltin birazdan çıkıcam saygılar

Üye
    çelik Avatarı

Son Giriş
    21.12-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bozüyük
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben %80 engelliyim 1988 de işyeri açtım 2000 de kapattım 12 yıl prim günüm vardı o zamanlar eski kanuna göre malulun emekli olamadım 15 yıl prim olması gerekiyordu çok uğraştım karara itiraz ettim ret edildi bende ssk ya geçtim engelli işçi olarak 1261 gün ssk lı olarak çalıştım bağkur günlerimi de aktardım ssk ya vergi indirimi de almıştım şimdi erken emekli oldum ssk dan ....

Üye
    jon83 Avatarı

Son Giriş
    23.07-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çelik bey arkadaşım erken emeklilik için hastaneye sevk edilmek istiyor bagkur kaydından önce sakat yada özürlü degildi bagkurda sevk etmiyor hastaneye bende mevuzat arkadaşlardan bilgi alarak bagkura tekrar gidicem sizin düşünceniz nedir sonuç bagkur müdürü haklı bizmi

Üye
    jon83 Avatarı

Son Giriş
    23.07-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşımla bagkura gittik bu konuda her bagkurdan bir memura egitim veriliyormuş her şehirden bir kişiye ona gönderdiler gittim konuşmalarıımız şunlardır...üniversitiye sevk edicez diyor tamam malulen emekli olarak göndermeyelim ama dilekcede yer alan 5 başlıktan biriyle üniversiteye gidip muayane olucak dedi şunlardır
    1:sürekli iş göremez durumu girdigini
    2:çalışma gücünün veya iş kazası meslek hastalıgı sonucu meslekte kazanma gücümü enz %60 oranında kaybettigimi
    3:sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladıgım tarihten önce malul oldugumu
    4:erken yaşlandıgımı
    5: (kadın sigortalılar için )başka birinin bakımına muhtaç derecede malul çocugum bulundugunu
    arkadaşlar bana verilen dilekce 5 tane başlık var onlarıda detaylıca yazdım arkadaşlar verilen egitimde hastaneye sevk dilekcesine şunlar not alıdırılmış 2 nolu malulen emeklilik 3 nolu erken yaşlanma oda maden işlerinde çalışma zorunlugu getirlimiş seni erken yaşlanmadan dolayı gönderelim dedi
    arkadaşlar müdürün dedigi olayı kadın memurda söyledi kismi yaşlılıktan emekli olmak için meslek hastalıgını ıspatlaman gerekir diyor gelirken askerlik kagıdını birde form verdi onuda doldur getir dedi tahsis talep beyan taahhüt belgesi tahsis talep çeşidine erken yaşlanma diye yaz dedi arkadaşlar bizler kararsız kaldık memur diyorki bize egitimde verilen bu bagkur kaydından önce sakat olmayan 5510/28 maddenden emekli olamaz asla diyor varsa öyle bir dosya getir karşıma diyor onların hepsi daha önceden özürlüdür diyor yada askerlik yapmamıştır diyor bagkurda erken emeklilik diye birşey yok diyor kısmi emeklilik var diyor oda erken yaşlanmaya giriyor diyor istiyorasanız üniversitiye erken yaşlanma olarak göndericem yüzde 40 rapor alırsanız birde özellikle ben incelenmek üzere saglık kuruluna göndericem dedi şimdi iş büyüklerimize düşüyor pazartesiye kadar zamanımız var kim haklı kim dogru biliyor bülent bey raman mirumur ilker bey sorularum şunlardır...

1:bagkur kaydı yapıldıgında arkadaşım sakat özürlü degildi 5510/28 maddeye göre erken emekli olabilirmi yüzde 40 rapor alsa

2:kismi emeklililk nedir

3:erken yaşlanma diye form doldursak üniversiteye gidersek yüzde 40 alırsa emekli olabilirmyiiz

4:ha kismi emeklilik ha erken emeklilik ne farkı ikiside aynımıdır

5:bagkurun özelikle iddasıdır bagkur kaydı yapılırken sakat olmayan kismi erken emekli olamaz hiç bi şansı yok

6:sadece malulen emekli olur %60 alırsa

pazartesiye kadar sgk sorucam siz arkadaşlara soruyorum biz bu işin neresinde yanlış yapıyoruz eksigimiz nedir dogru yoldamıyız erken yaşlanma adı altında üniversitiye gitmeye kabul edelim mi saygılar jon83

Üye
    çelik Avatarı

Son Giriş
    21.12-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bozüyük
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşım bağkur da vergi muhafiyeti ile erken emeklilik yok..ancak iş kazası veya mesleki hastalıktan dolayı belli bi oranda çalışamayacak duruma gelmen halinde sevk edilen hastanede iş gücü kaybın yeterliyse o zaman malulen emekli olabilirsin.benim burada anlamak istediğim siz çalışırken sonradan mı rahatsızlandınız?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:15
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Halt etmiş o müdür ve memurlar! Başka bir başlıkta yazmıştım:

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: OturanBoğa Mesajı Gör
    Aman aman, o evrakla da gitmeyin. O işgüzar memura deyin ki:

Ben malulen değil, 5510 sayılı yasanın 28. maddesine göre işgücü kaybından dolayı erken emekli olmak için başvuruyorum.
    Malulen emeklilik için başvursaydım, evet, ilk işe başladığım tarihten önce malul olup olmadığıma dair tespit önemli olurdu. Zira ilk sigortalı olduğu tarihte maluliyet derecesinde işgücü kaybı bulunanlar Malulen emekli EDİLMEZLER.
    Ama ben malulen değil, %40 ve üzeri işgücü kaybım olduğu için erken emekliliğe başvuruyorum. Ve bu başvuruda ilk sigortalı olduğum tarihte sakatlığımın olup olmamasının da hangi oranda olduğunun da hiç ama hiç bir önemi yok.
    5510/28. madde ve Kurum tarafından 30.04.2009 tarihinde yayınlanan B.13.2.SGK.0.00.00.00/ 130 / 374 sayılı genelge bu söylediklerimi aynen teyit etmektedir. Beni, adı geçen genelgenin EK 2'sinde yer alan belge ile sevk etmelisiniz.
    Bu nedenle hastane sevkimi yaparken sadece ve sadece "Çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünü en az ne oranda kaybettiğini" seçeneğini işaretlemelisiniz.
    Malulen emeklilikle ilgili olan sigortalı olarak "ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce malul olduğu" seçeneğini boş bırakmalısınız.
    Evrakta yer alan "Çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünü en az ne oranda kaybettiğini" kısmı işaretlenecek...

1515g - Bağkur'lunun vergi indirimi alarak emekli olma prosedürü nasıldır?

http://www.engelliler.biz/forum/emek...e-karisti.html
    http://www.engelliler.biz/forum/emek...ar-ediyor.html
    http://www.engelliler.biz/forum/emek...apmaliyiz.html
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    jon83 Avatarı

Son Giriş
    23.07-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bu belgenin aynısı götürdüm çıldırdı kadın bu olurmu diyor bak diyor egitimde onun üstüne ne yazdırlar diyor baktım malülük yazıyor gözümle gördüm bülent bey size sadece erken yaşlanma yazarım diyor o olmaz asla diyor o malelen emeklilik için diyor ayrıca bana sevk talebi dilekcesi verdi sizin vermiş oldugunuz dilekceye ekleme yapmışlar aynen yazıyorum...

çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalıgı sonucu meslekte kazanma gücümü en az yüzde 60 oranında kaybettigimi elimde belgede böyle yazıyor sizin sundugunuz belge bende o işaretlenmez asla diyor erken yaşlandıgımı işaretliyceksin diyor kadın ben bu kitabi 3 defa bitirdim ayrıca bu işin egitimi alıyorum diyor bülent bey ben ısrarla sizin gösterdiginiz işaretleyin dedim bak dedi o dedi malulen emeklili içindir dedi sizin o gösterdiginiz belgenin aynısı kadında vardır çıkardı üstüne malulen diye yazıyor ne yapalım bülent bey

bülent bey erken emeklili diye birşey yok diyor kismi emeklilik var diyor oda meslek hastalıgı madencilik gibi yada bagkur kaydından önce sakat olman gerekir diyor se malulen olarak yada erken yaşlanma olarak sevk edebiliriz diyor

bana tahsis talep beyan taahüt dilekcesi verdi buna erken yaşlanmadan dolayı yaz dedi bizim kafamızı tamamen karıştırdı bizde pazartesiye bıraktık

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

1- Kurum tarafından 30.04.2009 tarihinde yayınlanan B.13.2.SGK.0.00.00.00/ 130 / 374 sayılı genelgede ifade edilen 5510 sayılı yasanın 28. maddesi Yaşlılık sigortasından sağlanan haklar ve yararlanma şartları düzenliyor mu düzenlemiyor mu?
    Düzenliyor

2- 28. madde şunu diyor mu demiyor mu?
    Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularının sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;
    a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,
    b) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün,
    malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla ikinci fıkranın (a) bendindeki yaş şartları aranmaksızın yaşlılık aylığına hak kazanırlar
    Diyor!

3- Yukarıda andığım genelgenin daha en başında (A Maddesi) yer alan şu ifadeler ne anlama geliyor?

4- 4 (b) sigortalılarının 5510 sayılı Kanunun 28 inci maddesinin beşinci fıkrasına göre(çalışma gücü kaybı % 60’ın altında olanlar) Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularına sevk işlemi yapılırken en az 4320 prim gün sayısının olması şartı aranacak, yine bu gün sayısının hizmet borçlanması yapılması suretiyle tamamlanması veya 4 (b) sigortalılarının sevk tarihinde prim borçlarının bulunması halinde sevk işlemi yapılacak, ancak sevke ilişkin tüm masraflar sigortalılar tarafından karşılanacaktır.
    10- İlgili sosyal güvenlik il müdürlüğü veya sosyal güvenlik merkezince yapılan sevk işlemlerinde 4 (a) ve 4 (b) sigortalıları için ortak hazırlanan ve Genelge ekinde bulunan sevk yazıları (Ek 2 ve Ek 3) kullanılacaktır. Eski sevk yazıları kesinlikle kullanılmayacaktır.

12- 4 (b) kapsamındaki sigortalıların 5510 sayılı Kanunun yürürlük tarihinden önce alınmış sağlık kurulu raporlarına göre ilk defa sigortalı olduğu tarihte malul olduklarına dair karar olsa bile, bunların 5510 sayılı Kanunun 28 inci maddesinin dördüncü fıkrasına göre aylık bağlanması talebinde bulunmaları halinde, eski raporlar dikkate alınmaksızın sevk işlemleri yeniden yapılacak ve alınacak yeni rapor değerlendirilmek üzere Kurumun ilgili sağlık kuruluna gönderilecektir.
    4- Sadece Bağkurlu olmadan önce maluliyet derecesinde sakatlığı bulunan sigortalılıar emekli edilebiliyorsa, 5510 sayılı yasanın 28. maddesinde yer alan %40-59 arasında işgücü kaybı olanların emekliliğine dair ibareler ne anlama geliyor!? Yoksa %40-59 arasında işgücü kaybı olanlar da mı malulen emekli olabilir!? Yoksa malulen emeklilik için alt sınır %60 değil mi oralarda!?

5- Aynı genelgenin C maddesinde yer alan şu ifadeler ne anlama geliyor:
    5- 5510 sayılı Kanunun 28 inci maddesinin dördüncü fıkrası (ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başladığı tarihte bu Kanuna göre malul olanlar) ile beşinci fıkrasına göre (çalışma gücü kaybı % 60'ın altında olanların çalışma gücü kayıp oranlarının %40-49, %50-59 arasında olup olmadığı) yapılan değerlendirmelerde, çalışma gücü kayıp oranlarının mutlaka belirtilmesi gerekmektedir. Çünkü söz konusu fıkralara göre 1/10/2008 tarihinden sonra tahsis talebinde bulunan 4 (b) sigortalılarının aylıkları hesaplanırken, aylık bağlama oranlarında esas alınacak prim gün sayıları, çalışma gücü kayıp oranlarına göre belirlenecektir.
    6- Aynı genelgenin yukarıya aktardığım EK 2 sevk evrağındaki " Çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünü en az ne oranda kaybettiğini" ibaresi Noel ağacına süs olsun diye mi koyulmuş?!

- Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Deyin ki o memurlara, burada ifade ettiğimiz şeylerin hatalı olduğunu düşünüyorsanız, Genel Müdürlüğe yazın ve görüş isteyin. Başvurumu kabul etmez ya da bu işlemi yapmazsanız hakkınızda Başbakanlığa ve Çalışma Bakanlığı'na şikayette bulunup yaşattığınız mağduriyetin sicilinize işletilmesini talep edeceğim.

Üye
    jon83 Avatarı

Son Giriş
    23.07-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bülent bey şimdi ne yapalım siz onu söyleyin bende pazartesi gidiyim bagkura miremur arkadaş şöyle bir yazı yazdı işte kanun müdüre göster,''yedinci fıkra gereği erken yaşlandığına'' maddesi uygulanacak bende çıktısını aldım götürdüm bu yanlış bilgimiydi ben sizi anlıyorum başka arkadaşlara yazdıklarınızı okudum ve gösterdiginiz dilekce örnegini alıp gittim bagkura bizim verdigimiz belgeyi doldurucaz onla üniversite hastanesine gidiceksin diyor kavgamız şurdan başlıyor memurla ben sizin dediginiz gibi çalışma gücünün ve iş kazası veya meslek hastalıgı sonucu meslekte kazanma gücünü en az ne oranda kaybettiginle sevk edilmek istiyorum diyorum kadın ise olmaz bu malulen emeklilik için seni sadece erken yaşlandıgını işaretleyerek sevk edebiliriz diyor sizin gösterdeginiz belge kadın memurda üstü malulen olarak yazılmış talep taahüt formu verdi ona erken yaşlanma yaz askerlik bitirdigine dahil yazıyla pazartesi gel dedi ayrıca şunuda belirtiyim sizin işaretlenecek dediginiz şeyin sonuna belgeden okuyarak yazıyorum şöyle bir ilave eklenmiş en az % 60 oranında kaybettigimi diye not düşülmüş size bana verilen sevk belgesinin 5 nide yazdım kavgamız işaretlemeden çıkıyor ben sizin dediginizi kadın ise erken yaşlanma işaretlenicek diyor

bülent bey erken yaşlanmadan olarak üniversiteden yüzde 40 alırsak emekli olamazmıyız ayrıca kismi emeklilik diye ögretmişler memura egitimde

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Erken yaşlanması felan saçmalık...
    O kadına gidin ve şunu sorun: Bağkur'dan sadece malulen mi emekli olunabilir? 28. maddenin 5. fıkrasında yer alan %40-59 arasında işgücü kaybı olanların emekliliğine dair maddeleri yazan insanlar salak mı? %40-59 arasında işgücü kaybı olanların emekli olmasına dair sevk işlemlerini ne diye düzenlemiş SGK genelgesi!

Ve eğer ilem yapmazsa, Başbakanlığa ve Çalışma Bakanlığına şikayet edin oradaki müdür ve personeli. Hepsinin adlarını soyadlarını alın. Bir de başvurunuzun neden kabul edilmediğine dair bir yazı.. Görsünler bakalım nasılmış...

Üye
    jon83 Avatarı

Son Giriş
    23.07-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

pazartesi günü arkadaşımla bagkurdayım sordugunuz tüm soruları bizzat kendim sorucam tşkler emeginiz için bagkurdan erken emekli olan arkadaş varsa nasıl oldugunu sürecini hastaneye nasıl ve neyle sevk edildigini yazarsa onu emsal alıp bizde aynı işlemleri yapabiliriz şimdiden herkeze tşk saygı

Üye
    miremur Avatarı

Gerçek Adı
    Emrullah
    Son Giriş
    08.11-2016
    Saat
    22:22
    Yaşadığı Yer
    Adana/yüreğir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Hangi şehirdesiniz siz.Nerenin Bağ-kuru ora yazarmısın?

Sayfa 2 / 10 İlkİlk 123456 ... SonSon