Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 23 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    az_353 Avatarı

Son Giriş
    02.05-2010
    Saat
    01:46
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Nisan 2010 Güncel: ama bu siteden öğrenmiş oldugumm bilgiler sayesinde 28.madde den yaşlılık emekliliğine başvurduk ve gerekli prosedürleri yaptıktan 2 ay sonra emekli oldu (bkz: 22 numaralı mesajı)

selamun aleyküm beyler

ben size bişey danışmak istiyorum. benim babam bağkurlu ve 21 yıldır primlerini aksatmadan ödemiş. geçen yıl geçirdiği hastalık nedeni ile sag bacagı diz üstünden büyük bir bölümü kesildi (yüzde 83 ü). babama saglık kurulunca yüzde 77 özürlü raporu verdi. biz de malulen emekli olması için bağkura başvurduk
    bize gelen cevapta "çalışma gücünüz yerinde oldugundan dolayı kabul edilmemiştir, primlerinizi gününde ödemeye devam edin" yazıyordu

şimdi bizim ne yapmamız gerek?

cevap verirseniz çok sevinirim teşekkürler

Üye
    miremur Avatarı

Gerçek Adı
    Emrullah
    Son Giriş
    08.11-2016
    Saat
    22:22
    Yaşadığı Yer
    Adana/yüreğir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Eğer babanın sakatlığı %40 dahi ise 5510 sayılı yasanın 28 maddesi gereği yaşlılıktan emekli hakkı mevcut.Bağkura dilekçe ile muracatınızla onlar sizi yönlendirecektir.Karşılaşacağınız hertürlü zorluğu veya bilgi edinmeyi buraya yazarak bizlerden alabilirsiniz,Sizide emekli etmek bizler için onur olur....

Üye
    az_353 Avatarı

Son Giriş
    02.05-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

efendim öncelikle cevap verdiginiz için çok teşekkür ederim babamın doğum tarihi 05-10-1966 bağkura başlama tarihi 01-03-1988 şimdi bu verilere ve bu kesilen bacaga ve yüzde 77 rapora ragmen emekli talebini ret ettiler nasıl yapmamız gerekıyo 5510 sayılı kanun hakkında ?? bababım uzerıne işyeri var bu sıkıntı olurmu??

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:22
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    933
    Verilen Beğeniler
    1.224

maluliyet cetveli'ne göre ancak iki bacağın da 1/3 oranında amputasyonu söz konusuysa maluliyet derecesinde işgücü kaybı var sayılıyor. Bu durumda babanızın malulen emekli edilmemesi mevzuata uygun.

Ama yine de erken emekli olabilir babanız. Bunun için kuruma 5510/28. maddeye göre emekli olmak için başvurmalısınız. Tabii aşağıdaki şartlar varsa:

% 60 ve üzeri olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 15 yıldan beri sigortalı olmaları ve 3960 gün,
    % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,
    % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün,
    primle emekli edilirler
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    miremur Avatarı

Gerçek Adı
    Emrullah
    Son Giriş
    08.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adana/yüreğir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Evvela malulen emeklilik kelimesini aklınızdan silin malulen babanızı kesinlikle emekli yapmazlar.Yarin hemen bağ-kura gidip 5510 sayılı yasanın 28 maddesini uygulamalarını ısrarla talep edin...Onlar sizi hastaneye sevk edip işlemleri başlatmak zorunda yeterki siz israrcı olun...gelişmeleri yazın yardımcı olalım....

Üye
    az_353 Avatarı

Son Giriş
    02.05-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sayım miremur ve oturanboğa size sesleniyorum ben bugun tavsiyeniz üzerine bağkura gittim ve ordaki memura danıştım ordaki memur bana şu şekilde bi dilekçe yaz dedi

sgk il müdürlüne
    .........
    5510 sayılı kanunun 28.maddesinin 5. fıkrasına göre iş gücümü%40 ila %59 arsında kaybettiğim için emekli olmak istiyorum gereginin yapılmasını arz ederim

bende bu dilekçeyi yazdım ve vermeden önce sizlere bi danışmak istedim şimdi efendim babamın raporun da şu şekil yazıyo diz üstü amputasyon %38 anksiyete bozuklugu %25 ve bişey daha vardı %14 onu unuttum ne oldugunu rapor dukkanda kaldı her neyse yani raporun altında toplam özür oranı %77 yazıyo

babam 1966 dogumlu ve 1988 bagkur gırışli yani 22 yıldır prim ödüyo ve bu adamı biz nasıl emekli yapabiliriz biz iki defa başvurduk malüllük için ret geldi çalışma gücünüz yerinde oldugundan falan kabul edılmemıştır dıye biz nasıl yapmamız lazım lütfen bize bir yol gösterin ne yapmamız lazım

Üye
    miremur Avatarı

Gerçek Adı
    Emrullah
    Son Giriş
    08.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adana/yüreğir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Bak arkadaş eskiyi düşünme,şimdi doğru yoldasınız,dilekçeyi verin onlar sizi hastaneye sevk edecek,%40 ve üstü ''yaşlılılıktan'' emekli olmanıza yetecektir...

Üye
    az_353 Avatarı

Son Giriş
    02.05-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

abi çok teşekkür ederim çok saol ALLAH razı olsun

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    933
    Verilen Beğeniler
    1.224

Dilekçeyi "%40 ila %59 arsında kaybettiğim" şeklinde değil dei "%40 ve üzeri kaybettiğim" şeklinde yazın.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:33
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    52
    Verilen Beğeniler
    56
    Blog Mesajları
    10

hastaneden aldığın rapor işine yaramayacak çünkü baltazar formülüne göre SGK nın sağlık kurulundaki zevatlar neye karar verirse o olacak..

Bana % 60 çalışma gücünü kaybetmediğinden malulen emekliliği söz konusu değildir diye SGK dan yazı geldi ..Benim bilmediğim ama SGK nın bildiği bişey olmalı 2 . başvurumda o yönde gelirse dilekçe vercem bi inşaaat gösterinde tuğla falan çekeyim diye...

Üye
    miremur Avatarı

Gerçek Adı
    Emrullah
    Son Giriş
    08.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adana/yüreğir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: az_353 Mesajı Gör
    abi çok teşekkür ederim çok saol ALLAH razı olsun
    Teşekkürün kabul edildi kardeş,biz engelliler bilgili olduğumuz konularda bu güzel sitede ''Oturan Boğa'' önderliğinde yardımcı olarak mutlu ediyor ve oluyoruz...Gelişmeleri yaz olmazmı?hoşkal.....

Üye
    az_353 Avatarı

Son Giriş
    02.05-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ewet beyler selamun aleykum oncelıkle hepınızı saygıla selamlıyorum
    şimdi biz bugun butun ewrakları tamamlayıp bagkura teslım ettık hastaneye sevk kagıdı verdı pazartesı hastaneye goturcem babamı
    şimdi benim sormak istedıgım bir kaç şey var şimdi babamın uzerıne kayıtlı vergı mukellefıyettını kapattık bagkuru çalısan kısmını istege baglıya çevircez heralde
    ve bız ewrakları teslım ettık bıze verdıklerı kagatta hastane sevkınde (çalışlma gucunun ve iş kazası veya meslek hastalıgı sonucu meslekte kazanma gucunu en az ne oranda kaybettıgi) kısmı işaretliydi bu dogrumudur acaba ve benım yazdıgım dılekceyı almadılar buna gerek yok dedıller

----------

ve bıde az once netten bagkur hesabımıza baktım terk etmış sigortalı yazıyo bu ne anlama gelıyo acaba ve 136 tl fazla odeme yazıyo onun anlamı ne oluyo acaba bılgılendırıırsenı sevınırım hepınıze çok teşekkür ediyorum

Üye
    miremur Avatarı

Gerçek Adı
    Emrullah
    Son Giriş
    08.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adana/yüreğir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Dilekçenin işleme alındığı anlamı çıkar.(çalışlma gucunun ve iş kazası veya meslek hastalıgı sonucu meslekte kazanma gucunu en az ne oranda kaybettıgi)dikkat ettinmi?%60 ibaresi eklenmişmi?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    933
    Verilen Beğeniler
    1.224

"çalışlma gucunun ve iş kazası veya meslek hastalıgı sonucu meslekte kazanma gucunu en az ne oranda kaybettıgi" işaretliyse doğrudur, kurum 5510/28. maddeye göre işlem yapıyor demektir.

Üye
    az_353 Avatarı

Son Giriş
    02.05-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ewet aynen bole yazıyodu işaretledikleri kısımda (çalışlma gucunun ve iş kazası veya meslek hastalıgı sonucu meslekte kazanma gucunu en az ne oranda kaybettıgi) yani %60 ibaresi yoktu

Sayfa 1 / 2 12 SonSon