Sayfa 2 / 6 İlkİlk 123456 SonSon
Toplam 77 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Takipteyiz...
    Dilerim süreç sonunda o kurumda çalışan iş bilmez kişiler işinden olur...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

iremsu
    Misafir Üye
    iremsu Avatarı

merhaba
    oturan boğa işbilmez kişilermi ali cengiz oyunumu daha çözemedim ?

sevk için avukatımın çektiği tebligatlarda yanıtsız kaldı ..bunun üzerine il sağlık müdürlüğüne gittik.Müdür bey yapılacak birşey yok kurumun kuruma yaptırımı olamaz dedi.
    Bizde bugün işten çıkarılmayı bekledik.Bugun bankanın özel sağlık sigortası fesh edildiği için emekli sandığına düştüm.Mecbur kaldılar sevk vermeye
    Perşembe meslek hastanesi yolcusuyum.Orası meslek hastalığıdır dedimi yaktım çıralarını
    demedimi ? bilmiyorum
    emekliliğimden halen ses soluk yok.Ama benim bir sorum olacak?
    -ben 2007 y.s.selim devlet hastanesinin özürlü kurulundan %50 rapor aldım ve vergi indirimindende yararlanıyorum ya ankarada aynen kabul etti %50 yi...
    ben emekli olmak için tekrar rapor almak zorundamıyım yada meslek hastanesi
    raporu meslek hastalığıdır diye vermezse emekli olamıyormuyum?

şimdiki rivayette bu oturan boğa arkadaşım?Eğer vermezse emekli olamazsın diyorlar.
    ssk muhattabım değilsin diyor...banka biz özel sandığız sskya bağlıyız ssk sorduk olamazsın diyor
    şimdi de meslek hastanesi meslek hastalığır demezse olamazsın diyor

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Vergi indirim hakkı elde eden kişilerden emeklilik talebinde bulunduklarında yeniden sağlık raporu istenmez.
    SGK defterdarlığa soracak "bu kişi sakatlık indirimi hak etti mi" diye, onlar "evet" diyecek, sgk da emeklilik işlemini gerçekleştirecek. Bu kadar.

Meslek hastalığı ise apayrı... Emeklilikle hiç hiç hiç bir ilgisi yok. O, sürekli ya da geçici iş göremezlik gelirine dair tespit için yapılan bir şey...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

iremsu
    Misafir Üye
    iremsu Avatarı

tamam işte bende öyle diyorumda beni duyan yok...bi siz

iremsu
    Misafir Üye
    iremsu Avatarı

Sigortalı olduktan sonra özürlü olan ve vergi indirimi alan arkadaşlar
    eğer EMEKLİ olduysanız hangi kurum ve engel oranınızı belirtirmisiniz.

ayrıntı yazmak istemiyorsanız bile oldum olmadım diye lütfen belirtin.

Üye
    ergün Avatarı

Gerçek Adı
    ergün
    Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    18:17
    Yaşadığı Yer
    didim
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ssk dan,%53 oran ,ve vergi muafiyeti ile oldum...
    sorun süreç ve bağlanan maaş ile ilgiliydi,ama oda çözüldü...

Üye
    lütfis Avatarı

Gerçek Adı
    lütfiye
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir/üçyol
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bende sonradan ani işitme kaybı ile işitme engelli oldum rapor ve vergi indirimi ile emeklliğe başvurdum onaylandı bu ay maaş alabilecekmişim öle dediler sgk dan.

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    08:44
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Ben sigorta başlangıcından 4 sene sonra işitme kaybı yaşadım %52 rapro aldım vergi ind. yolladım %52 olarak onaylandı ama daha emeklilige 4 sene var ....İnşallah bi aksilik olmaz ise 4yıl sonra emekliyim...

iremsu
    Misafir Üye
    iremsu Avatarı

saol lütfis maaş bağlanınca bana yazarmısın bide ne gibi sorun yaşadın
    ilker valla tam sorumun karşılığını yazmışsın saollasın ,bide emekli olaymışın iyiymiş ama neyse
    ergün bide sen söylermisin arkadaşım sigortalın oldun ondan sonramı engel oluştu.(bu engel özür konusuda beni kasıyor ya...kimi diyor engelli kelimesi kimi diyor özürlü kelimesi neysem konu dışı zaten...ayrıca bu başlığı değiştiren moderatörü tanıyan varmı? )

Üye
    ergün Avatarı

Gerçek Adı
    ergün
    Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    18:17
    Yaşadığı Yer
    didim
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

evet irem,
    engelim sigortalı olduktan, yaklaşık 15 yıl sonra oluştu.

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    11:33
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    52
    Verilen Beğeniler
    56
    Blog Mesajları
    10

Kaza öncesinde hiçbir şekilde sigortam olmamasına karşın kazadan 9 yıl sonra bağ-kurlu olarak primlerimi yatırmaya başladım..Sigortalılık başlangıcımdan 2 yıl sonra SSk'ya geçtim ve 4 yıl sonrada maliyeden vergi indirimi aldım..12 yıldır sigortalıyım ve şimdi bag-kurdan malülen emeklilik için uğraşıyorum dilekçemi verdim

Temmuz ayında hastaneye sevk ettiler biz acemilik gidip sadece nöroloji doktorundan rapor aldık ve bag- kura teslim ettik ..Sgk sağlık kurulundan %60 çalışma gücünüzü kaybetmediğinizden malülen emekli olmanız mümkün değildir diye yazı geldi..

Ben tekrar hastaneye sevk aldım ve 6 doktorun onayının olduğu bir rapor aldım..Bu sefer ben teslim edemedim çünkü vermediler kendileri gönderdiler yaklaşık 1-1,5 ay sonra yani bu yakınlarda temmuzda aldığım raporu ve askerlikten almış olduğum raporumu istedikleri bir ara karar geldi bana temin ettim ve gönderdim ...Şimdi sonuçlanmasını bekliyorum ....

Kolay gelsin sizede...

iremsu
    Misafir Üye
    iremsu Avatarı

oturan boğa; bankam biliyorsunuz özürüm doğuştan değil diye emekli yapmıyor bende ıkı haftadır meslek hastanesine gidiyorum.Hastane müdürü bile ciddi destek.Fakat meslek hastalığı değildir dedi doktor.Yarın kesin raporu verecek...
    peki benim durumum ani işitme kaybı değil yaşlılığa veya genetiğe bağlı değil
    bunu diyebilmeniz için hastalığınız şu diyebiliyor olmanız lazım dediğimde
    doktorun verdiği cevabı aynen yazıyorum''bu konu beni aşar...hocalarım bile bulamamış''

neyse benimde aklıma gelen ben gidiyim bir aylık sigortalı oluyum biyerde ondan sonrada sskya başvuruyum nasılsa ssk kabul edip bankaya dönecek 11 yıllık primler
    orada yatıyor çünkü.Eşimde avukata para verdik.Bırak hem parası olmayanlar içinde emsal olursun diyor
    siz?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Bence doğrudan bankanızı dava edin.

Meslek hastalığına dair bir şey diyemicem, bilmiyorum.

Üye
    iremsu Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

naber ilkercim artık bana hak veriyormusun?

ya yasada ufak nüansları kaçırıyor olabilirmiyiz?

şu ilgili maddeyi buraya inceden inceye ekleyebilirmisin noktasına kadar
    hukuk oyunları varmı bir bakıyım?

Üye
    iremsu Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    merhaba,

Benim bu siteye giriş sebebime neden olan çalıştığım kurumun ;özürüm doğuştan olmaması ve maluliyetimin (%50 3.derece özürlü oluşum)de malulen emekli olmama yetmediği için kurumum emeklilik talebimi red etmişti.
    Kurumum özel sandık olmakla beraber tamamen tüzük olarak ssk ya bağlıdır.

ben bu kuruma 1998 de girdim.
    sigorta başlangıcıım;1993
    prim sayım:4600
    2007 den buyana maliye bakanlığından onaylı özür raporum var.
    1969 doğumluyum

Kurumumun neden emekli olamayacağıma dair göndermiş olduğu tebligatı aynen yazıyorum.(ilker ikinci ...... vakası demiştin ya onuda solladım.)
    Bülent beyin yazmış olduğu dilekçeye istinaden 2 ay sonra ilkerinde desteği ile gönderilen cevap;

ilgide kayıtlı bulunan yazınızda özetle halen ........ 1998 yılından beri ........ sicil numarası ile çalışmakta bulunduğunuz 2005 yılında işitme sinirerinde başlayan rahatsızlık sonucu 2007 yılında işitme kaybına uğredığınız, bu arada 2007 ağustos ayı itibari ile %50 özürlü olarak 3. derece vergi indiriminden istifade edeceğinize dair t.c gelir dairesi başkanlığı b.m.v.d.başkalığı ,mükellef hizmetleri grup müdürlüğünce gerekli yazı alınmış oluduğunu bu nedenle özürlü sattüsünden emekli olmak istediğinizi bildirerek gerekli işlelerin yapılması istenilmektedir.

yukarıda açıklanan hususların tespiti yönünde vakfımıza tevdi etmiş olduğunuz sağlık raporları ve tüm yazışma fotokopileri talepleriniz doğrultusunda değerlendirilmeye alınmış olup gerek vakfımıza bağlı olarak görev yapan kkb hastalıkları uzmanı .............. inceleme ve görüşlerinde gerekse halen yürürlükte bulunan kanun ve mevzuat hükümleri doğrultusunda yapılan araştırmalarda aşağıdasıralan hususlar tespit olunmuştur.

tarafınızadan muhtelif sağlık kuruluşlarından hastalığınızla ile ilgili olarak almış olduğunuz sağlık raporlarınız uzman dr.....tarafından incelemeye alınmış olup hastalığınızın doğuştan kalıtımsal hastalık olmadığı bu hastalığa çalışırken maruz kalındığı çok ileri derecede sensoriel işitme kaybının bulunduğu açıklanmıştır.

506 sayılı s.sigortalar mülga kanun un 52. maddesi ve 5510 sayılı genel. s. sigortasıkanunun 14 ve 26 meddeleri ile vakıf statüsünde meslek hastalıkları şu şekilde ifade edilmiştir. ''meslek hastalığı sigortalının çalıştığı ve yaptığı işin niteliğinden dolayı tekrarlana bir sebele veya işin yürütüm şartları yüzünden uğradığı geçici veya sürekli bedensel veya ruhsal özürlülük halleridir. bu kanun kapsamında ilk defa çalışmaya başladıkları tarihte mevcut hastalık veya arızası bulunanlar bu hastalık ve arızaların malul sayılması gerektirecek düzeyde olmadığını kurum veya kurum dışı hastanelerden işe girmeden önce alınmış usulune uygun sağlık raporu veya dayanağı tıbbı maddelerle kanıtlamakla yükümlüdür. Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihte malul sayılmayı gerektirecek derecede hastalık ve arızaların bulunduğu önceden veya sonradan tespit edilen sigortalılaar bu hastalık ve arızaları nedeniyle maluluk sigortası yardımından yararlamazlar.
    denilmekte olup bu metinlerden yola çıkıldığında bankamıza intisabınızın yapıldığı tarihte böyle bir hastalığınızın olup olmadığına dair ispatı ispatı tamamen size ve alacağınız rapora bağlı olcaktır.

hastalığınızın meslek hastalığı olup olmama hususunda ilgili sağlık kurumu tarafından tespit edilmesi zorunludur.İhtilaf olması halinde s.s.y.sağlık kurulu onayı ile meslek hastalığı sayılır denilmektedir.

diğer taraftan 5510 ssve gnl. s. sigortası kanunun 25. maddesi (değişik 17.4.2008 ,5754-13 maddesi malul sayılma şartlarını belirlemiş olup buna göre sigortalı veya işverenın talebi üzerine kurumca yetkilendirilen sağlık hizmetleri sunucularının sağlık kurullarınca usulune uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbı belgelerin (ben belgemi pazardan aldım ya incelenmesi sonucu sigortalı için çalışma gücünün meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün %66'sını kaybettiği tespit edilen sigartoalı malul sayılır.anncak sigortalı ilk defa işe başladığı tarihten önce çalışma gücünün %60 kaybettiği önceden veya sonradan tespit edilirse sigortalı bu satalık veya özürü sebebiyle malul aylığından yararlanamz hükmü getrilmiştir.

..... ayrıca kanunun 26.maddesini yazmışlar:

sigoralıya maluluk aylığı bağlana bilmesi için a b c d maddelerini sıralayıp, özürlü belgemin ve vergi indirmi alıyor olmamın hastalığımın doğştan olup olmadığı tespit edilemediğinden meslek hastalığı olduğuda kanıtlanmadığından
    emekli olamazsın diyor.

meslek hastanesinde yapılan tetkiklerde meslek hastalığı olmadığı yönünde ama biz b ukadar bilgi değiliz eğitim ve araştırma hastanesi daha iyi bilir dedi.

tebligatta ki son cümlede şöyle;

meslek hastalıkları hastanesinden veya eğitim araştırma hastanesinden hastalığınıza ilişkin heyet raporu alınması halinde bu rapor ve diğer belgelerin sgk sağlık işleri daire başkanlığına gönderilmesi suretiyle malüliyet ve sakatlık durumunuzun belirleneceğini bilgilerinize rica ederiz.

1. bunu paylaşıyım istedim bu gibi durumla karşılaan ne yaparı öğrensin diye...
    2. yorumlarınızı rica ediyorum
    3. benim yavuz sultan selim hastanesinin özürlü sağlık kurulunun verdiği ve defterdalığın da kabul ettiği raporu kabul etmiyoruz demeye getirmişler onu soruyorum?
    4. bunlar işi yokuşamı sürüyor anlamak istediğim yoksa cidden bilmiyorlarmı
    bu konularda beni aydınlatabilir misiniz

saygılarımla

bu arada arkadaşlar avukatım var ...ama önce işe dönüş davası açtı o bitecek sonra bu başlayacak. o emekliliği hak edersin diyor

Sayfa 2 / 6 İlkİlk 123456 SonSon