Sayfa 1 / 4 1234 SonSon
Toplam 51 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    kevın Avatarı

Son Giriş
    26.04-2014
    Saat
    18:48
    Yaşadığı Yer
    alanya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    7 Ekim 2010 Güncel:

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: kevın Mesajı Gör
    arkadaşlar 14 ekimde haftaya perşembe günü ilk davam var...

kronik böbrek yetmezligim var. gaziantep ve antalya devlet hastanelerinde aldıgım raporlarda %80 raporum vardı...
    1800 günüm doldu ve subat ayında antalya sgk ya malulen emeklilige başvurdum. buğün gelen cevapta,
    çalışma gücünüzün en az %60 ını kaybetmediğiniz karara varılmıştır.
    bu duruma göre malullük sigortası yönünden hakkınızda yapılacak bir işlemin bulunmadıgına.....

nasıl itiraz edebilirim? bu nasıl iş! yardımlarınızı bekliyorum.

ayrıca özel bir işyerinde %80 raporumla özürlü kadrosunda çalışıyordum. maliyede kaydım var. ilk işe giriş tarihim 1996. hastalık başlangıç ve rapor tarihim 2005.

Üye
    hamido Avatarı

Son Giriş
    29.09-2010
    Saat
    18:15
    Yaşadığı Yer
    ankara/sincan
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ya kardeş cok geçmiş olsun
    ben de böbrek yetmezliği vardı ama nakilden sonra emekli oldum. %80 raporla nasıl emekli yapmadılar. yanlişlık olmasın.
    daha önceden hastalanmadan önce işe raporlama başladın o zaman sanırım zor. bildiğim kadarıyla işe engelsiz başlarsan o zaman maluliyet oluyo eğer çalişırken hastalık ortaya cıkarda rapor alırsan malullen emekli olabilirsin.

Üye
    kevın Avatarı

Son Giriş
    26.04-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    alanya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ilk işe giriş tarihim 1996 kronik böbrek yetmezligi teşhis tarihim 2005

Üye
    FaCia Avatarı

Gerçek Adı
    FaCia
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Karabuk
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

bir konuya değinmissiniz bende bu konu hakkında birşey sorcam ben siğortalı oldum yenı daha. erken emekli olmak ıcın vergi indirimden yararlanmak için başvuruda bulundum devlet hastanesinin verdiği %56lık raporu defterdarlık'a verdim sonuc qelmedi ne olcak?

Üye
    LODOS DENiZCiSi Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

Kevin,
    Sgk sizi hastaneye sevketmiş ve şu anda maluliyet derecesinden bir engelinizin olmadığına karar verilmiş diye yorumladım.Bu sebeblede malulen emeklilik hakkı vermemişler. Buradan yola çıkara kademeli erken emekliliğe göre emekli edileceksiniz . 1996 işe giriş tarihi ve %80 rapora göre 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 prim gününü doldurmanız gerekecektir.

Malûl sayılma

MADDE 25- Sigortalının veya işverenin talebi üzerine Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularının sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az % 60'ını kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalı, malûllük sigortası bakımından malûl sayılır.

Ancak, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce sigortalının çalışma gücünün % 60'ını kaybettiği önceden veya sonradan tespit edilirse, sigortalı bu hastalık veya özürü sebebiyle malûllük aylığından yararlanamaz.

Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usûl ve esaslar, Kurum tarafından çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.

Malûllük sigortasından sağlanan haklar ve yararlanma şartları

MADDE 26- Malûllük sigortasından sigortalılara sağlanan hak, malûllük aylığı bağlanmasıdır.

Sigortalıya malûllük aylığı bağlanabilmesi için sigortalının;

a) 25 inci maddeye göre malûl sayılması,

b) En az on yıldan beri sigortalı bulunup, toplam olarak 1800 gün veya başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malûl olan sigortalılar için ise en az beş yıldan beri sigortalı bulunup toplam 900 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması,

c) Malûliyeti nedeniyle sigortalı olarak çalıştığı işten ayrıldıktan veya işyerini kapattıktan veya devrettikten sonra Kurumdan yazılı istekte bulunması,

halinde malûllük aylığı bağlanır. Ancak, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendine göre sigortalı sayılanların kendi sigortalılığı nedeniyle genel sağlık sigortası primi dahil, prim ve her türlü borçlarının ödenmiş olması zorunludur.

----------

Cx571,
    Sonucun gelmesi bürokrasinin yoğunluğuna,tebligat adresinin uzaklığına vs. uzun sürebilir.Ama muhakkak olumlu veya olumsuz işyerine bir yazı gelecektir. İşlemlerin daha çabuk olmasını sitiyorsan işyerinin bağlı bulunduğu defterdalığı bizzat giderek durumu araştırman lehıne olacaktır.

Üye
    kevın Avatarı

Son Giriş
    26.04-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    alanya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ama benim önceden aldıgım %80 raporum var devlet hastanesinden işyerim göndermiş ti maliyeye kaydım da var...dava açayım mı...şu an çalışmıyorum..

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    08:44
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Vergi ind.hakkınız var ise malulen emekli olamazsınız.....
    Ve erken emeklilik hakkından faydalanarak emekli olabilirsiniz......
    ilk ssk lı oluş tarihi
    yaş bilgilerinizi verir iseniz yardımcı olmaya calışalım

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:27
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.233

"ilk işe giriş 1996 kronik böbrek yetmezligi teşhis tarihim 2005" iken malulen emekli olabilirsiniz. Bugün vergi indirim hakkı elde etmiş olsanız da olmsanız da bu hakkınız elinizden alınamaz. Bu bir.

1- İlk sigortalı olduğunuzda 18 yaşından büyükseniz, o zamanki sigortalılık staj kapsamında değilse (ki burada sorun olsa red gerekçesi buna dayanırdı. Demek ki burada bir sorun yok)
    2- İlk sigortalı olduğunuzda maluliyeti gerektirecek derecede işgücü kaybınız yok idiyse (ki burada sorun olsa red gerekçesi buna dayanırdı. Demek ki burada bir sorun yok)
    3- Bugün sizde maluliyet cetveline göre "Diyaliz gerektirir böbrek hastalıkları veya böbrek fonksiyonlarının transplantasyona rağmen tekrar bozulması" söz konusuysa
    4- En az 1800 gün priminiz ve 10 yılllık sigortalılık süreniz varsa

Malulen emeklilik başvurunuzun reddedilmesi mevzuata aykırıdır.

"Diyaliz gerektirir böbrek hastalıkları veya böbrek fonksiyonlarının transplantasyona rağmen tekrar bozulması" söz konusuysa (?), derhal sgk'na itiraz hakkınızı kullanın.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    kevın Avatarı

Son Giriş
    26.04-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    alanya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

oturan boga bütün söylediklerin doğru...zaten benim en son akdeniz tıp fakültesinde aldıgım raporda 2005 yılından beri nefrolitiazise sekonder son dönem böbrek yetmeliğiile takip ediliyor.diyaliz öyküsü yok................kan tahlillerimde iyi deyil zaten böbrek çalışma oranımda çok düşük...anlamadım ama itiraz edecem ama dava süresi geçmesin sonra nasıl itiraz edecem....
    tanı bölümünde de kronik böbrek yetmezliği diyor....diyaliz aşamasınada yakınım....
    itiraz dilekçem nasıl olsun ben alanyadayım antalyasgk gitcem....
    bencede bir yerde sorun çıktı ama anlamadım....

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.233

Aşağıdaki dilekçeyi verebilirsiniz. Ve sağlık durumunuzu gösteren ek rapor veya belge varsa, dilekçeye onu da iliştirin bence.

Sosyal Güvenlik Kurumu Antalya Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü'ne,

... / ... / 2009

... tarihinde yapmış olduğum malulen emeklilik başvurum, işgücümü maluliyet derecesinde kaybetmediğim gerekçesiyle kurumunuz tarafından reddedildi.

Bilindiği üzere maluliyet, 5510 sayılı kanunun 25. maddesi ve bu maddenin işleyişine dair 11.10.2008 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe giren Çalışma Gücü ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı Tespit İşlemleri Yönetmeliği ile düzenlenmiştir.
    Varolan sağlık koşullarımın yol açtığı işgücü kaybı oranı Yönetmeliğin Arıza/Hastalık Listesi (Ek-1)'de yer alan "F-Karın Hastalık ve Arızaları"nı düzenleyen maddesinin 4. fıkrasında belirtilen "Diyaliz gerektirir böbrek hastalıkları veya böbrek fonksiyonlarının transplantasyona rağmen tekrar bozulması" şartına uymaktadır. Bir başka ifadeyle beyan ettiğim raporlardan da anlaşılacağı üzere işgücü kaybım maluliyeti gerektirecek seviyededir.

İş bu sebeple, malulen emeklilik başvurumun Sosyal Güvenlik Kurumu Yüksek Sağlık Kurulu'nca yeniden değerlendirilmesini, gerekirse maluliyetimin tespiti için yeniden hastaneye sevkimin yapılmasını ve malulen emeklilik işlemlerimin ivedilikle tamamlanmasını arz ve talep ederim

Ad soyad
    imza

tc kimlik numaran
    adres
    telefon
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    bensalih1131 Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet
    Son Giriş
    07.03-2017
    Saat
    10:41
    Yaşadığı Yer
    KOCAELİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yumuşacık koltukta oturup loto oynar gibi raporları değerlendirip insanları magdur etmek ne kadar güzel.hiçbir sağlam insan kendi kendine vijdan muhasebesi yapmıyor ki başına gelmeye.ne zaman başına geldimi o zaman anlar.

Üye
    kevın Avatarı

Son Giriş
    26.04-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    alanya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sağol oturan boga yarın gidip başvuracam ..... haber veririm sonuç hakkında...acaba daha önce benim konumumdayken malulen emkli olan arkadaş varmı aramızda...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.233

Var tabii. Siz de olacaksınız. Hiç dert etmeyin bunu kendinize...

Üye
    kevın Avatarı

Son Giriş
    26.04-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    alanya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

inşallah....

----------

oturan boga benim elimde 2006 da antalya devlet hastanesinde aldığım %80 raporum var onun fotkopisi ve antepten aldıgım 2005 raporun fotokopisini verecem...

Üye
    kevın Avatarı

Son Giriş
    26.04-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    alanya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ayrıca bende hepatit b mevcuttu 2007 yılından beri ondan sonra hiç tahlil yapmadım....bunun malulen emeklilikte faydası olur mu?
    tahlil sonuçlarım var. onları da vereyim mi itiraz dilekçemle?

Sayfa 1 / 4 1234 SonSon