Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 42 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    MoonSHeeR Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz
    Son Giriş
    12.10-2016
    Saat
    23:05
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba,

Çocukken geçirdiğim kaza nedeniyle Sol bacagım hem kısa (2cm) hem ince hem de gücsüz.. Aynı zamanda Sol ayagım küçük (4 numara). Sol ayak bileğim sadece %10 oynuyor o da üstüne basınca ben oynatamıyorum. Sol ayak parmaklarım oynamıyor. Ayağımda his ve duyu yok (sinirler olmüş, bununla ilgili EMG raporum var) dolayısıyle kendi tabirimce kısmi felçli sayılırım. çömelemiyorum, merdivenleri tutunmadan çıkamıyorum(tutunarakta çok zorlanıyorum). 45-50 metreden fazla yol yuruyemiyorum, bacagımın gucu kalmıyor, yardım almadan sol ayakkabı ve cograbımı giyemiyorum .uzun sure sandalyede oturamıyorum ,ayagım davul gibi şişiyor .Ayakta fazla kalamıyorum.
    Dolayısıyle hareket kısıtlılığım var. Yürüyüş bozuklugu var (Topallıyorum). Bu durumda İş bulamıyorum, bulsam da uzun süre çalıştırmıyorlar.
    1970 Doğumluyum ve 1991 de işe girişim var, 6000 in üzerinde hizmet hesabım var.

Araştırmalarıma gore eger en az %40 özürlülük raporu alırsam, hemen emekli olabilirmişim.

_ Acaba yukarıda yazdığım özürlülük durumum %40 rapor almama yeterli olur mu ?
    _ Benim özrüme yakın özrü olupta rapor almış arkadaslar var mı ?

Yardımcı olursanız sevinirim..

Üye
    MoonSHeeR Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz
    Son Giriş
    12.10-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benim Durumuma Yakın Durumda Olan Kimse Yok Anlaşılan.Ben rapor için baglı bulunduğum kurumdan sevkimi isteyecegim fakat kurum hastane masraflarını benim karşılayacagımı soyledi.Hastane yetkilileri Ortopedik ve Nörolojik bir durum olduğu için 200TL civarında masraf olur diyorlar.Malum calışmıyorum ve param yok.Borç bularak bu işe kalkışacagımdan dedim ki, belki benzer rahatsızlıktan rapor alan veya alamayan arkadaslar % kaç ? rapor aldıklarını yazarlarsa ona gore heyete basvuracaktım.. Boşu boşuna bu parasızlıkta bide 200TL den olmayayım demiştim ama hiç kimse cevap vermemiş...Yokmu az bucuk bana uyan bilgisi olan arkadaş ??

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    16:48
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Bak şimdi işkura git ben özürlü olarak kayıt edin de onlar senden rapor isterler sen de yok dersin işkur seni yetkili hastaneye sevk eder ozaman raporunu ücretsiz alabilirsin...

Üye
    MoonSHeeR Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz
    Son Giriş
    12.10-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hay allah razı olsun sizden.. Bakın bu benim aklıma hiç gelmedi.. Çok Saolun...

Acaba durumum % 40 ı gecermi ?? Benzer sorunla rapor alan arkadaslar lütfen tecrubelerinizi paylaşın..

Üye
    levent retinis pigmentoza Avatarı

Gerçek Adı
    Levent
    Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    01:08
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

özür dereceni öğrenmenin tek yolu rapor çıkartman..herkesin durumuna göre değişiyor özürlülük oranı.

ayrıca emekli olabilmen için alacağın raporun en az %40 olması ve bununda maliye tarafından onaylanıp vergi indirim belgesi alman şart.

Üye
    MoonSHeeR Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz
    Son Giriş
    12.10-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Anlıyorumda Ben çalışmıyorsam maliye ile vergi indirimi ile ne alakam olabilirki ?
    6000 iş gunun üzerinde gunum var ve işe girişimde 1991 yılının 1. ayı.Özürlülük raporum % 40 ve üzeri çıkarsa.. Yinede maliyeye mi gidecegim ?? Dostum bilgi verir yol gosterirsen sevinirim..

Üye
    levent retinis pigmentoza Avatarı

Gerçek Adı
    Levent
    Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    01:08
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

evet..vergi indirimi belgen olmadan emekli olamazsın.bu yüzden çalışırken bu belgeyi almak zorundasın

Üye
    MoonSHeeR Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz
    Son Giriş
    12.10-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hmm.. Ozaman sigortalı bir işe girdiktem sonra baglı bulunduğum Sosyalguvenlik kurumundan özürlülük tespiti için hastaneye sevkimi isteyecegim sanırım..doğrumu anladım..... Peekiiiiiiiiii tüm bu aşamalardan sonra kurul bana % 40 ın üzerine özürlülük raporu verirseeee.... Çalıştığım sektörün hangi sektör olduğu veya şöyle sorayım yaptığım işten ötürü bana " bu meslekte çalışanlar vergi indiriminden yararlanamaz " deme şansı varmı ???

Seni sorularımla yormak istemem ama inan bu cevaplara cok ihtiyacım var...

Üye
    1Umut Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

moonseer, 1 Ekim 2008'ten sonra işe giriş yapanlar için artık vergi indirimi gerekmiyor. Direkt SGK'ya başvurup emeklilik talebinde bulunulabiliyor. SGK'nın sevki ile %40 ve üstü rapor alabilirlerse erken emekli olabiliyorlar. Ancak sizin gibi işe giriş tarihi daha eski olanların, çalıştığı süre içinde maliyeden vergi indirim hakkı kazanmış olması gerekiyor.

Verdiğiniz bilgilere göre erken emeklilik için gerekli şartları sağlıyorsunuz.
    Yapmanız gereken ilk önce bir işte çalışmaya başlamak ve defterdarlığa vergi indirimi başvurusu yapmanız. Maliyenin onayı ile vergi indirimi hakkı elde ettikten sonra kısa süre de çalışsanız emeklilik talebinde bulunabilirsiniz.

Çalıştığınız sektörün özür durumunun tesbitinde bir faktör değildir. %40 ve üzeri özür durumu olan herkes erken emeklilik hakkına sahiptir.

Üye
    MoonSHeeR Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz
    Son Giriş
    12.10-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkur ederim...

Üye
    LODOS DENiZCiSi Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: 1Umut Mesajı Gör
    moonseer, 2003'ten sonra işe giriş yapanlar için artık vergi indirimi gerekmiyor..
    Bir düzeltme 01.10.2008 yürürlüğü giren 5510 sayılı kanundan sonra işe girenler için vergi indirimi şartı yok.

Monser bir defa vergi indirimi alırsan bir daha ne rapor isterler nede oranın düşürürler. Emeklilik hakkı için vergi indirimi almak zorundasın.

Üye
    MoonSHeeR Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz
    Son Giriş
    12.10-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Anlıyorum.. Hepinize verdiğiniz bilgiler için sonsuz teşekkur ederim... P.tesi işlemlere başlayacagım hayırlısıyla..Allah yardımcımız olsun..

Üye
    1Umut Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Lodos Denizcisi farkettim, düzeltmiştim. Teşekkürler.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Hangi sakatlıkların/hastalıkların hangi oranda işgücü kaybına neden olduğuna dair: işgücü kaybı cetveli
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    MoonSHeeR Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz
    Son Giriş
    12.10-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Çok tesekkur ederim OturanBoğa.. Bu cetvel hesaplama açısından cok işime yaradı.. ama yinede hekim olmadıgımız ve terimleri tam bilemediğimizden sonuçtan emin olamıyoruz... keşke benim durumuma yakın heyete girmiş bir arkadas olsaydı da bizi aydınlatsaydı..?

Yine de cok sağolasın..

Sayfa 1 / 3 123 SonSon