Toplam 15 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    kaptan35 Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    14.12-2015
    Saat
    18:49
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhaba.

castleman hastasıyım (lenfoma kanserinin bir çeşidi) ayaklarda nöropati ve hipertansiyon var. halen tedavi görmekteyim. ilik nakli olucam.
    SSK ya malülen emekli olmak için başvurdum. tüm işlemlerimi hallettim. sevk edildigim hastanede %85 rapor aldım .evraklarımı SSK ya teslim ettim. 2 ay oldu. beklemedeyim.
    2000 iş günüm var. çalışanım ama sürekli rapor alıyorum. emekli olur muyum?
    maaş ne kadar baglenır ve benim gibi malülen emekli olanlar ne gibi haklara sahip olur?

bilgi verirseniz çok sevinirim.

şimdiden teşekkürler.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:15
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    958
    Verilen Beğeniler
    1.251

Malulen emeklilik başvurunuzda SGK hastaneye sevk etti değil mi? Öyleyse, malulen emekliliğiniz onaylanacaktır diye düşünüyorum. Bugünlerde gelişme olur...

Ne kadar malulen emekli maaşı alabileceğinizi bilemem. Bu ödediğiniz prim miktarına bağlı. Örnekler: http://www.engelliler.biz/forum/emek...iyorsunuz.html

Malulen emekli olduğunuzda siz ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler yaşam boyunca sağlık güvenceseinde olacaksınız. Ve vefat söz konusu olduğunda bu malulen emeklilik maaşınız geride kalan hak sahiplerine kalacak.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    kaptan35 Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    14.12-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba dostum.verdigin bilgiler için çok teşekkür ederim.

----------

ekteki linke baktımda arkadaşların çogunda + ek ödeme var.bu ne ödemesi bende alırmıyım ek ödeme..ayrıca ayaklarımdaki nöropati rahatsızlıgından dolayı araba almak istiyorum.malülen emekli olunca araç vergi indiriminede baş vursam olurmu.benim asgeri ücretten 2000 iş günüm var...

tekrar teşekkürler..

Üye
    edipbalkan Avatarı

Gerçek Adı
    edip
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    16:28
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

O ek ödeme agi yada vergi iadesi gibi birşey sanırım

Araç olayına gelince araba alabilmek için ya h sınıfı ehliyetin olacak ki onu sana vermezler sanırım yada %90 ve üzeri sakatlıgın olacak üzgünüm bu haktan faydalanamazsın yada konu hakkında tam bilgisi olan arkadaş varsa daha net anlatsın bilgilendirsin seni

Üye
    kaptan35 Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    14.12-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba, sgk dan kanser hastalığım dolayısıyla arıza/hastalık listesinin K-7 hükmü dikkate alınarak ` la malülen emekliliğe hak kazandım. 2000 den fazla günüm var k-7 hükmü ne demek ve tahminen ne kadar maaş alırım.bilgi verirmisiniz.

teşekkürler...

benim emeklilige başvurdugum tarihten itibaren [1 yıl oldu]hep rapor aldım.her ay rapor parası aldım..şimdi ben emekli oldum.bana toplu bir para verilecekmi..ve ne kadar verilir.ayrıca bana nekadar aylık baglanır.bilgi verirmisiniz.

Üye
    iron1981 Avatarı

Gerçek Adı
    cengiz demir
    Son Giriş
    01.05-2014
    Saat
    15:35
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba,

babamda da castleman hastalığı mevcut. malullük için başvuru yaptık. bizi neler bekliyor. %60 malullük durumunuza kim karar verdi. sosyal güvenlik merkezi mi? yoksa hastaneye sevk edildiniz mi? hastaneye sevk halinde ne gibi işlemler yaptınız (tetkik,heyet vs) malulen emekli olan asgari ne kadar maaş alıyor.

teşekkürler,

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    958
    Verilen Beğeniler
    1.251

Cengiz bey, hastane tanıyı koyar, ama maluliyet kararını sgk bölge sağlık kurulu verir.

Maaş değişkendir: http://www.engelliler.biz/forum/emek...iyorsunuz.html
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    iron1981 Avatarı

Gerçek Adı
    cengiz demir
    Son Giriş
    01.05-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba Bülent Bey,

Sigorta müdürlüğüne yaptığımız başvuru sonrası Göztepe SSK hastanesine sevk aldık ve malulen emeklilik için sağlık kuruluna başvuru yaptık. yaklaşık 1,5 ay sonra işlemlerimiz bitti ve evraklarımız gaziosmanpaşa sigorta müdürlüğüne gönderildi. Bize verilen rapor özetinde '' non hodgkin lenfoma + koroner arte hastalığı + hipertansiyon + böbrek yetmezliği + hafif işitme kaybı'' yazıyor. doktorları dolaşırken hematoloji hekimi tarafından rapora yazılan bilgilerde; ''düşük dereceli remisyona girmeyen veya tedavi sürecinde olan non hodgkin lenfoma p'' yazıyor. diğer branlarında değerlendirmesi var.

fakat sgk'nın evrakizle ekranından baktığımda; ''` yok red sig bilg'' şeklinde bir yazı var. henüz sigorta müdürlüğünden bilgi gelmedi ama ben internetten bunu görebiliyorum. hastaneden aldığımız raporda yazılanlara göre malulük cetvelinde yer alan bir hastalık olmasına rağmen nasıl red verilebiliyor. bu süreçten sonra nasıl itiraz etmeliyim.
    bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.
    iyi günler,

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    958
    Verilen Beğeniler
    1.251

Önce red kararı elinize ulaşsın, ondan sonra o karara karşı sigorta müdürlüğüne gidip itiraz etmelisiniz.

Üye
    iron1981 Avatarı

Gerçek Adı
    cengiz demir
    Son Giriş
    01.05-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bülent abi,
    biz birden fazla hastalıktan ötürü mü emekli olamadık acaba. asıl bizi bu hale sokan hastalık (non-hodgkin lenfoma) tek başına %70 ama diğerleri 55-45 falan. anlamadım gitti. ben mi yanlış yorumluyorum acaba okudukca kafam karışıyor.

Üye
    iron1981 Avatarı

Gerçek Adı
    cengiz demir
    Son Giriş
    01.05-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bülent abi,
    babamdaki hastalıklardan en önemlisi olan castleman (poems sendromu) arıza hastalıklar listesinde; ''Hodgkin dışı lenfomalar'' olarak adlandırılmakta, özür oranları cetvelinde ise; ''Düşük dereceli remisyona girmeyen veya tedavi sürecinde olan %70'' olarak belirtilmektedir. raporda da aynen bunlar yazıyor. fakat diğer hastalıklarımızda mevcut (koroner arte hastalığı + hipertansiyon + böbrek yetmezliği + hafif işitme kaybı) bunlar ayrı ayrı oranlandırılmış. toplamda 1800 günümüz var.
    bunlara göre babam malulen emekli olamazmı neden red verdiler anlamadım.

ARIZA/HASTALIK LİSTESİ

K. HEMATOLOJİK VE ONKOLOJİK HASTALIKLAR*****
    1) Aplastik, hypoplastik, miyelofitizik, orak hücreli anemi, thalassamia major, paroksismal nokturnal hemoglobinüri, hemolitik anemiler ve diğer hemoglobinopatiler
    2) Lösemiler
    3) Kemik iliği ile ilgili bozukluklar (dismyelopoietik anemiler )
    a)Miyeloproliferatif hastalıklar (polistemia vera, myelofibrozis, primer trombositoz)
    b)Miyelodisplastik sendrom
    4) Trombosit hastalıkları
    5) Pıhtılaşma faktör aktivitesi % 3 den az olan koagulopatiler (hemofililer)
    6) Monoklonal gamopatiler (Multiple miyelom, hafif veya ağır zincir hastalıkları, waldenström makroglobinemisi, primer amiloidoz)
    7) Hodgkin dışı lenfomalar
    8) Hodgkin Hastalığı
    9) Sarkomlar
    ***** K listesinde yer alan hematolojik ve onkolojik hastaliklar, klinik ve laboratuar bulguları ile tedaviye yanıtlarına göre değerlendirilir.

ÖZÜR ORANLARI CETVELİ
    VII. LENFOMALAR
    a. Hodgkin Lenfoma
    1-Evre I-II remisyonda (Remisyon sonrası 5. yıla kadar) 20
    2-Evre I-II remisyonda (Remisyon sonrası 5. yıldan sonra) 10
    3-Evre III-IV remisyonda 40
    4-Remisyona girmeyen veya tedavi sürecinde olan 80
    b. Non-Hodgkin Lenfoma
    1-Düşük dereceli remisyonda (Remisyon sonrası 5. yıla kadar) 20
    2-Düşük dereceli remisyonda (Remisyon sonrası 5. yıldan sonra) 10
    3-Düşük dereceli remisyona girmeyen veya tedavi sürecinde olan 70
    4-Orta veya yüksek dereceli remisyonda 40
    6- Orta veya yüksek dereceli remisyona girmeyen veya tedavi sürecinde olan 80

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    958
    Verilen Beğeniler
    1.251

SGK maluliyet cetveli'ne bakıp, ona uygunsa malulen emekli ediyor. Bu yasal değil aslında! Ama sgk ve maliye söz konusu olduğunda mevzuat çok da umursanmıyor!

Red kararı ile birlikte şu karar doğrultusunda dava açın derim: http://www.engelliler.biz/forum/emek...emeklilik.html

Üye
    iron1981 Avatarı

Gerçek Adı
    cengiz demir
    Son Giriş
    01.05-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba bülent abi,
    itiraz dilekçem nasıl olmalıdır. benim konuma uygun itiraz dilekçe örneği var ise gönderirmisin.
    teşekkürler,

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    958
    Verilen Beğeniler
    1.251

Malulen emeklilik başvurumuz "...." gerekçesiyle reddedildi.
    Ne var ki 5510 sayılı yasanın malulen emekliliğini düzenleyen 25. maddesi gereğince % 60'ın üzerinde işgücü kaybım bulunduğu gibi (ÖZÜRLÜLÜK ÖLÇÜTÜ, SINIFLANDIRMASI VE ÖZÜRLÜLERE VERİLECEK SAĞLIK KURULU RAPORLARI HAKKINDA YÖNETMELİK, Özür Oranları Cetveli, HEMATOLOJİK HASTALIKLAR üst başlığı Madde VII/b-3 "Düşük dereceli remisyona girmeyen veya tedavi sürecinde olan % 70"), maluliyet için kurumunuzun temel saydığı Arıza Hastalık Listesi'ne göre de malul sayılacak düzeyde işgücü kaybımın bulunduğu aşikardır (Madde K-7 "Hodgkin dışı lenfomalar").

İş bu gerekçelerle maluliyetimin yüksek sağlık kurulu'nca yeniden değerlendirilmesini ve malulen emekliliğimin onanmasını arz ve talep ederim.

Üye
    iron1981 Avatarı

Gerçek Adı
    cengiz demir
    Son Giriş
    01.05-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    çok teşekkür ederim bülent abi.
    hastanede hekim hekim dolaşırken hematoloji hekiminin yazdığı tanı ve detaylarının (non hodgkin lenfoma düşük dereceli remisyona girmeyen veya tedavi sürecinde) aynı hastanenin sağlık kurulu raporunda (sgk müdürlüğüne gönderdiği) ''non hodgkin lenfoma'' olarak gördüm hastalığın evresinden türünden bahsedilmemiş. kemoterapi tedavimize dair belgede yok. yani hastane sağlık kurulundan eksik bilgi/belge aktarılmış gibi. nasıl iş anlamadım. hastaneye gidip hekim ile görüşeceğim. yeni bir macera başlıyor. bakalım neler olacak.