Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 26 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    CAHİT1974 Avatarı

Son Giriş
    03.12-2010
    Saat
    22:50
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Emeklilik için hangi şartlara tabiyim?
    raporumu 1992 yılın temmuz ayında aldım raporumda %40 özürlüdür ve de süreklidir ibaresi var

işe 1992 yılı ekim ayında başladım. vergi indirim belgesi almadan emekli olabilir miyim? şu an ssk dan 4100 gün primim var

vergi indirim belgesi alarak mı emekli olsam şartları daha iyi olur vergi indirim belgesi almadan önceki işe başlamadan evvel aldığım raporumlamı emekli olsam şartları daha iyi olur

Üye
    LODOS DENiZCiSi Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

Verdiğin bilgilere göre erken emeklilik hakkını elde etmişsin.Ancak asıl uğraş şimdi başlıyor. Şu an emeklilik için başvurduğunuzda SGK sizi hastaneye sevkedecek ve engelinizin en az %40 olduğuna karar verilirse emekli edileceksiniz.Erken emeklilik tarihiniz geldiği için Vergi indirimini almanız şu aşamada pek bir şey ifade etmiyor.Şayet vergi indirimi alırsanız tekrar rapor istenmeyecektir.Sizde takdir edersinizki şu dönemde vergi indirim hakkını almak daha zor.

Üye
    CAHİT1974 Avatarı

Son Giriş
    03.12-2010
    Saat
    22:50
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Güzel kardeşim dikkat edersen ben ssk olmadan raporumun olduğunu yazdım
    yani benim engelim ana doğumundan vede gördüğüm 4958 sayılı 27,07,2003 tarihli ssk kanununda ssk olmadan engelli olduğunu ibra edenlerin 15-yıl vede 3600 gün üzerinden yaşlılık aylığından faydalanabileceği yazıyor

ben bu durumda vergi indirim belgessi alınıb alınmayacağını vede vergi indirim belgesi alarak emekli olmakmı vergi indirim belgesi almadanmı emkli olmanın daha avantajlı olacağını soruyorum saygılarımla

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    273
    Verilen Beğeniler
    434

Hayır, güncel tarihli bir rapor almadan ve ona karşılık vergi indirim hakkı elde etmeden erken emekli olmanız söz konusu olamaz.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Yasaklı Üye
    Makri Avatarı

Son Giriş
    02.08-2013
    Saat
    01:02
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

OturanBoğa,
    LODOS DENiZCiSi'nin söyledikleri ile sizin söyledikleriniz çelişiyor. Siz vergi indirimi almadan emekli olunamayacağını söylerken, LODOS DENİZCİSİ gerek olmadığını ifade ediyor.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    273
    Verilen Beğeniler
    434

1 Ekim 2008'den önce ilk kez sigortalı olan SSK'lıların erken emeklilik için vergi indirim hakkı elde etmiş olması şarttır.
    Bunu çok net olarak söyleyen bi SGK yazısı var (ama şimdi bulamadım).
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    seeyoulater Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:00
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

bülent bey pekı bundan once kı yıllarda ssk lı yanı benim (2006) yılında başladı sigortam %50 raporum var ve calışıyorum benmde ılerıde emeklı olabılmem için vergı dairesinden belge almam sartmı ?

bu konuda yardımcı olursanız sevınım şimdiden tsk ederım...

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    27.03-2017
    Saat
    13:44
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    1

Evet vergi ind. belgesi almanız şart ....

Üye
    seeyoulater Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:00
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

tsk ederım ilker bey ..

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    27.03-2017
    Saat
    13:44
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    1

Vergi ind. belgesi almak için yapmanız gerekenleri biliyormusunuz...
    http://www.engelliler.biz/forum/cali...-evraklar.html

Yasaklı Üye
    Makri Avatarı

Son Giriş
    02.08-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

SGK uzmanı Ali TEZEL''in bir okura verdiği cevap;
    SORU: Merhaba Ali Bey ben 1983 doğumluyum. 01.12.2001 ilk işe giriş tarihim 2002 ve 2003 ile 2008’de de 1 ay hariç hep aktif olarak sigortalıyım ve şu anda da sigortalıyım. Ayrıca, devlet hastanesinden almış olduğum %40 özürlü raporumda bulunmakta bu kısa bilgiden sonra soruma gelince
    1- Ne zaman emekli olabilirim?
    2- raporum emekliliğime etkisi ne olur ? 3- raporum maaşımı etkiler mi?
    4- bir de kendime ait işyeri açmak istiyorum şu anda SSK’lıyım ve Bağkur’a geçmek zorundamıyım? Teşekkürler, BURAK
    YANIT: Şimdiki kanunlara göre varolan raporunuzla defterdarlıktan vergi indirim belgesi alırsanız 19 yıllık sigortalılık süresi ve 4240 günle emekli olursunuz.... Yeni yasadan sonra vergi indirim belgesine gerek yok ama SGK Merkez Sağlık Kurulundan yüzde 40 raporunuzun onanması gerekecek..Kendinize ait işyeri açar vergi mükellefi olursanız Bağ-Kur’lu olursunuz...

Üye
    LODOS DENiZCiSi Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

Sevgili cahit,
    Raporunuz eski tarihli olduğu için erken emeklilikte dikkate alınmayacaktır. SGK sizi hastaneye sevk ederek yeni tarihli rapora göre emekli edecektir.

Vergi indirimi konusuna gelince.
    Vergi indirimi almanız demek defterdarlığın sağlık komisyonuna girmeniz ve engel oranlarınızın tek tek gözden geçirilmesi demektir.
    Vergi indirimi şu aşamada neden gereksiz dediğime gelince.
    Vergi indirimi aldığınızda çalıştığınız kurum sizin maaşınızda ufak bir artış sağlayacaktır.Siz vergi indirimini alıp bir gün sonra emekliliğe müracaat edeceksiniz.Bu kısa süre için defterdarlığın sağlık komisyonuyla cebelleşmenin ne anlamı var.Ayrıca bu durum sizin emeklilik tarihinizi geciktirir vede 3-4 ay maaşınızı gec alabilirsiniz.Sizin niyetiniz bir an önce emekli olmak olduğundan bu vergi indirimi hakkı size extra bir bir kazanç sağlamayacaktır.
    Yok ben vergi indirimi alacağım ve buradan aldığım oranla emekliliğe başvuracağım diye diretir defterdarlığa giderseniz Engel derecenizin %40'ın altında olma olasılığıda çok yüksektir.Maliye bu konuda daha bir ince eleyip sık dokumaktadır.Şuda varki vergi indirimi alırsanız bir daha rapor istenmeden emekli olabileceksiniz.Ama forumu ıncelersenız,defterdarlığa başvuranların çektiği sıkıntıları görüp benım sözlerime hak vereceksiniz.
    Size tavsiyem erken emeklilik için SGK'ya başvurun ve SGK sizi hastaneye sevk etsin.
    Kolay gelsin.

Yasaklı Üye
    Makri Avatarı

Son Giriş
    02.08-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Dün, görüş bildirmeden Ali TEZEL'in SGK'nın genelgesinden önce yayınlanmış bir yazısını yayınlamıştım. Daha öncesinde de OturanBoğa ile LODOS DENİZCİSİ'nin konuyla ilgili farklı yorumları vardı. Bu konuda, SGK'nın Oturan
    Boğa'nın görüş bildirdiği doğrultuda genelgesi var. Yani 5510 sayılı yasanın yürürlüğe girdiği 01/10/2008'den önce sigortalı olanlar Vergi indirim belgesi alarak, sonrasında sigortalı (4/a) olanlar ise 5510/28 madde esasları dairesinde emekli olabilecekler.

Üye
    44mustafa44_ Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa
    Son Giriş
    31.10-2016
    Saat
    13:25
    Yaşadığı Yer
    Karaman
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

çok karışık işler herkes şaşırıyor ne yapacağını ve özürlü raporunu defalarca almak zorun da bırakıyorlar. bunun hiç bir şekilde bir mantığı yok

Üye
    aek Avatarı

Son Giriş
    22.11-2010
    Saat
    13:19
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: OturanBoğa Mesajı Gör
    1 Ekim 2008'den önce ilk kez sigortalı olan SSK'lıların erken emeklilik için vergi indirim hakkı elde etmiş olması şarttır.
    Bunu çok net olarak söyleyen bi SGK yazısı var (ama şimdi bulamadım).
    benim kafam karıştı şimdi
    ben 2010 ocakta emekliliği hak ediyorum
    %90 vergi indirimi raporum var ( bunu 2004 te aldım =
    ve 2000 yılında da & 75 özürlülük raporu almıştım ve bunda süreklidir yazıyor

şimid ben emekli olmak yeniden mi rapor alıcam
    hangi evraklarla nereye başvurucam

Sayfa 1 / 2 12 SonSon