TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 43 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    emir2011 Avatarı

Gerçek Adı
    serhat
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:57
    Yaşadığı Yer
    erzurum-trabzon
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    9

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar şimdi bir sorum olacak, ben 2000 girişli devlet memuruyum hastalığım var ama bu hastalığımdan dolayı engelli raporu filan almadım, şuan artık bu raporu almak istiyorum yönetmelik eki hastalık listesinde hastalığım mevcut, anlamadığım konulara gelirsek ben diyelim engelli indirimi için rapor çıkartmak istiyorum bana herhangi bir oran verilmedenmi rapor çıkartılacak, ikincisi diyelim raporumu aldım ve 5 ay sonrada emekli olmak istedim emekli olacağım zamandadamı aynı raporu çıkaracağım bilgi verebilirseniz sevinirim teşekkürler

Üye
    Tuncay0017 Avatarı

Gerçek Adı
    Tuncay
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    21:41
    Yaşadığı Yer
    Çanakkale
    Alınan Beğeniler
    17
    Verilen Beğeniler
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    @emir2011

Engelli raporu için heyete gireceksiniz size belli bı oranda yuzdelikli süreli veya süresiz bir rapor verilecek o raporu vergi indirimi için vergi dairesi ne vereceksiniz vergi indirimi niz gelince SGK ya gidip emeklilik başvurusu nu yapacaksınız

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:04
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3.446
    Verilen Beğeniler
    3.943

@emir2011

Dışarıdan alacağınız güncel engelli raporunu emeklilik için kullanamayacaksınız. Emekliliğe temel olacak olan raporlarda artık oran belirtilmeyecek, sadece SGK Hastalık Listesi'ne göre tanı yazılacak.
    Henüz emeklilik zamanı gelmeden sgk sevki ile sağlık durumunun tescil edilmesinin nasıl olacağına dair bir düzenleme yok. Ama her koşulda sgk'dan sevk almak şart. Aksi halde hastaneler eski sakatlık oranı cetveli'ne göre oran yazan rapor düzenlerler.

Hasılı, wgk'ya gidip "emeklilik zamanım yaklaşıyor, beni hastaneye sevk edin ki güncel SGK Hastalık Listesi'ne göre sağlık raporu alıp size teslim edebileyim" deyin. Bakalım ne olacak...

Üye
    emir2011 Avatarı

Gerçek Adı
    serhat
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    erzurum-trabzon
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    9

Valla açıkcası Allah herkese kolaylık versin, şimdi şuan tek yaptığım Vergi dairesinden hastaneye sevk almak oldu, anladığım kadarıyla hastane bana engelli yüzdesi oranını belirleyecek bu oran %40 üstünde de olsa altında da olsa hiçbir anlam ifade etmeyecek, ben SGK ya gidip 28-.09-.2021 tarihli yönetmeliğe göre beni hastaneye sevk edin diyeceğim, onlarda sevk edecekler, eğer hastalık listesinde hastalığım varsa kurul oran belirtmeden bir daha rapor verecek. Olayın özeti bu sanırım.
    Benim yapmak istediğimde vergi dairesi aracılığı ile raporumu alıp emekli dilekçemi vermek olacaktı. Diğer türlü hastalık listesine göre verdiklerinde MAMULEN emekli olmuş olacağımki mamulen emekli maaşları düşük oluyor sanırım.

Şimdi öncelikle burası sağolsun araştırmalarım sonucu çıkardığım yorumlar.
    1-Doğuştan engelim var, ancak bunun için rapor çıkartmadım, 2000 yılında atanarak memur oldum, şuan 21 yıl hizmetim var, engelli indirimi almak istersem Vergi dairesi aracılığı ile ya da kendi şahsi müracatımla engelli raporu alabilirim, bu indirimden yararlanabilmek için %40 ve üstü rapor şart, birden çok şikayette baltazar uygulanır.

2- Emekli olmak istersem önümde iki seçenek var birincisi mamulen emeklilik ikincisi yaşlılık aylığı (engelli indirimi gibi birşey) mamulen emekli olmak istersem SGK ya başvurup beni hastaneye sevk etmelerini talep etmek çıkarılacak raporda engeli yüzdesi yazmayacak 28.09.2021 hastalık listesi baz alınacak, ancak bunun müracaat şartı engelimin işe girmeden önce olmaması gerekiyormuş, istisnası işe başlamadan önce olup da engelin çalışamayacak duruma gelecek kadar ilerlemesiymiş (Hastalık listesi baz alınır), diğer bir ifade ile çalışma gücünün %60'ını kaybetmek, hastalık listesi baz alınacak (buda engelli indirim oranı olan %40'a denk geliyor) yani kendimle kıyaslarsam kullanılmayacak bir durumu yok. Başvuru esnasında çalışma şartı yok, Baltazar uygulanmaz.

3-Yaşlılık aylığı rapor oranına göre gerekli hizmet yılını tamamlayınca başvurulan engelli 4/a 4/b deki emekli olan arkadaşlarınkine benziyor başvuru esnasında çalışmak şart. Baltazar uygulanır.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3.446
    Verilen Beğeniler
    3.943

@emir2011

Vergi dairesi ve vergi indirimi ile hiç bir ilginiz yok.

İlk kez raporunuzu sgk'ya işleteceğiniz için yeni düzenleme sizi bağlar.

Başka konulardan, başkalarına verilen yanıtlardan yola çıkıp kafanızı karıştırmayın. Sizin durumunuza dair cevap yukarıda

Emeklilik kriterleriniz 5510 sayılı yasanın geçici 4. maddesi ile tanımlanmıştır:

Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce 5434 sayılı Kanun hükümlerine tabi olarak çalışmaya başlamış olup, çalışmaya başlamadan önce ilgili mevzuatına göre alınmış ve en az % 40 oranında engelli olduklarını gösterir sağlık kurulu raporu bulunanlar ile en az % 40 oranında doğuştan engelli olduklarını belgeleyenlerden aylık talep tarihinde bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında sigortalı olanlara; en az 5400 gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş ya da emekli keseneği ödenmiş olması kaydıyla, istekleri halinde bu madde hükümleri esas alınarak yaşlılık aylığı bağlanır. Ancak çalışmaya başladıktan sonra, Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularının sağlık kurullarınca
    usulüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;
    a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 5760,
    b) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 6480,
    gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması kaydıyla, haklarında bu fıkra hükümleri uygulanır.

Üye
    emir2011 Avatarı

Gerçek Adı
    serhat
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    erzurum-trabzon
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    9

Bilgi için teşekkürler

Üye
    Meren Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:43
    Yaşadığı Yer
    Aydın
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

@OturanBoğa

Bülent bey 4a sigortalıyim. 2002 girişim var. İlk defa rapor alacağım.Bu düzenleme benidemi bağlar. Vergi indirimi alamayacakmiyim. SGK nin mi sevketmesi gerekir. Yoksa ben raporu alıp vergi indirimine müracaat edebilirmiyim

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3.446
    Verilen Beğeniler
    3.943

@Meren

Rapor alıp onunla vergi indirim hakkı elde edeceksiniz. O hakka istinaden günü gelince erken Yaşlılık emekliliğine başvuracaksınız
    Hayır, yeni yönetmelik sizi bağlamayacak.

Üye
    emir2011 Avatarı

Gerçek Adı
    serhat
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    erzurum-trabzon
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    9

Sayın oturanboğa bir soru daha sormak istiyorum müsadenizle, bugün ben rapor işlerini hallettiğim zaman 22.09.2000 girişli devlet memuru olarak (1-4 2200 ek gösterge 21 yıl hizmet) alacağım maaş normal memur emekli maaşı gibimi olacak yoksa forumda bazı arkadaşların 1500 civarı bahsettiği miktarmı olacak, 1500 tl emekli maaşı Allah kolaylık versin nasıl bir sistemdir bu.

Üye
    hanifeaydin Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    101
    Verilen Beğeniler
    4

daha 50 kez değişir bu kurallar yönetmelikler , anlık yaşıyoruz anlık emekli oluyoruz , emekli olmak da yetmiyor kontrole çağırıyorlar. o da yetmiyor tak maaş kesiyorlar o da yetmiyor rapor oranlarını değiştiriyorlar o da yetmiyor başka şey yumurtluyorlar.

Üye
    emir2011 Avatarı

Gerçek Adı
    serhat
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    erzurum-trabzon
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    9

01.11.2021 tarihi itibariyle SGK ya gittim, 28.09.2021 tarihli yönetmeliğe göre hastaneye sevkimi talep ettim, ancak 4/c statüsünde çalışmış olduğumdan söz konusu sevki çalıştığım kurumun yapması gerektiği bilgisi verildi, şuan çalıştığım kuruma dilekçe yazıp hastaneye sevkimi talep edeceğim, sevk sonucu düzenlenecek rapor çalıştığım yere gönderilecekmiş, sonra bu raporu Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığına gönderilecek, oradan gelecek olan cevaba göre işlemleri başlatacağım. Bakalım söylediklerim sıralamasında bir sorun oluşacak mı Anlık olarak yapacak olduğum tüm süreçleri buraya yazacağım.

Aşağıda adı soyadı, T.C. kimlik numarası yazılı sigortalı hakkında Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığınca yapılacak tespite esas olmak üzere, 5510 sayılı Kanunun 95'inci maddesi gereğince sağlık kurulu raporu düzenlenmesi gerekmektedir.

İlgilinin, muayene ve müşahede masrafları ile muayene ve müşahede için gerek görülen tıbbı test ve tetkik masrafları Kurumumuz tarafından karşılanacak olup, provizyon kontrolü yapılmayacaktır.

Bilgilerinizi, ilgili hakkında düzenlenecek sağlık kurulu raporunun dayanağı tetkiklerle beraber, 28.09.2021 tarih ve 31612 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan, Maluliyet ve Çalışma Gücü Kaybı Tespit İşlemleri Yönetmeliğinin 4. Maddesinin (g) bendinde belirtilen Hastalık listesi (Yönetmelik Ek -1) esas alınarak,**aynı Yönetmeliğin (e) bendinde belirtilen "Kurum sevkine istinaden düzenlenen sağlık kurulu raporları yalnızca durum bildirir nitelikte olduğundan, raporların karar hanesinde çalışma gücü kayıp oranı/engellilik oranı belirtilmeden “Sosyal Güvenlik Kurumunca belirlenecektir.” ibaresi yazılır." hükmü esas alınarak Müdürlüğümüze gönderilmesini arz/rica ederim.

Sevk Nedeni : Sigortalının maluliyet tespiti için durum bildirir Sağlık Kurulu Raporu

Bu yazıyı yazdım, hastaneye sevk için Müdürlük aracılığı ile hastaneye eksik hatalı bir durum varmıdır, ona göre paraflayıp imzaya göndereceğim.

Üye
    emir2011 Avatarı

Gerçek Adı
    serhat
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    erzurum-trabzon
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    9

Yazıyı yukardaki gibi yazdım ve Kaymakam tarafından imzalandı, 17.11.2021 tarihi içinde Eğitim ve Araştırma Hastanesinde MHRS üzerinde sağlık kurulu randevusu aldım. Şimdilik işlemlerim bu kadar. 17.11.2021 de bakalım bizi neler bekliyor olacak.

Üye
    emir2011 Avatarı

Gerçek Adı
    serhat
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    erzurum-trabzon
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    9

Bugün sağlık kurulu için muaneyeleri yaptırdım sadece bir rahatsızlığım var onada doktor şiddetli yazdı, 2021 hastalık cetvelinde bu hastalıkla ilgli iki veri var çok şiddetli ve şiddetli olarak bakalım çıkacak olan rapor yüzdelimi olacak ben çalıştığım kurumdan sevkimi yaptırırken özellikle raporda yüzde berlirtilmemesini bildirmiştim hastaneye

____

Evet kurula girip çıkmam bir oldu, kurul Çalıştığım yerin yazısına baktı bunu Sosyal Güvenlik belirleyecekmiş dedi, çıkabilirsiniz dediler. Yani oran belirtilmeden çıkan rapor çalıştığım kuruma gönderilecek ordanda sosyal güvenlik kurumu kamu görevlileri emeklilik daire başkanlığına gönderilecek şimdilik durum bu.

Üye
    emir2011 Avatarı

Gerçek Adı
    serhat
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    erzurum-trabzon
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    9

Sayın oturanboğa

Ben çalıştığım kurumun sevkine istinaden (4/c memur) hastanece düzenlene sağlık kurulu raporu çalıştığım yere geldi, karar bölümünde "kararın sosyal güvenlik kurumunca belirlenmesi uygundur" diyor bu raporu kamu görevlileri daire başkanlığına göndereceğiz ancak raporun aslının gitmesi şartmıdır, aslı giderse raporu geri gönderiyorlarmı, bu konuda bilginiz varmıdır.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3.446
    Verilen Beğeniler
    3.943

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @emir2011

Aslı olmak zorunda. Göndermeden önce noterde aslı gibidir yaptırıp bir nüshayı kendinize saklayabilirsiniz.

Sayfa 1 / 3 123 SonSon