TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Sayfa 3 / 6 İlkİlk 123456 SonSon
Toplam 83 mesajın 31-45 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Bilgi Hazinedir Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    509
    Verilen Beğeniler
    795

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @muntada al ansar

Estağfurullah,yanlış anlamışsınız.

Hastalık ve özel nedenler ile 1 haftadan beri sisteme girmedim.Okuyunca yanıt vermeye çalışacağım.

Saygılar.

@Zelinda74

Sizin adınıza çok üzüldüm.4C -Devlet Memuru arkadaşlarımızın emeklilik işlemleri 5510 sayılı kanunun 28. maddesi ile geçici 4. maddesine dayanarak yapıldığını bazen paylaşmamıza karşın medya ve iletişim alanlarında bulunan bilgi kirliliği nedeni ile yaşadığınız durumlarla karşılaşabiliyorlar.

2008 yılında önce SGK sigorta girişi olan kişilerin Engelli Vergi indirimi belgesi alırken evet 2019 yılında yayınlanan bir yönetmelik ile belgelerini alıyorlar.

Sizinde bahsettiğiniz gibi 4C-Devlet Memuru arkadaşlarımız 28.09.2021 tarihli yönetmelik üzerinden emekliliğe sevk edilirken 4A-işçi arkadaşlarımız engelli vergi indirimi belgesi emekli olduğu için eski hükümler üzerinden emekli oluyorlar(2019 yılı içinde yayınlanan yönetmelik hülümleri)

Burada bahsettiğim 2008 yılınden önce ilk sigorta girişi olan ,4a-işçi statüsünden çalışan ve engelli vergi indirimi alan kişilerin emeklilik hakları eski hükümler ile devam ettiğini belirtmek istedim.

Saygılar.

@muntada al ansar

Tekrar sizden çok özür dilerim.Kimseyi kırmak istemem.Afınıza sığınırım.

Allah sizden razı olsun İnşAllah.

Bu yeni yönetmelik yani 28.09.2021 tarihli yönetmelik sadece 2 ana grubu kapsıyor .

1-Malulen emekli oalcak her arkadaşımızı

2-5510 sayılı kanunun 28. maddesi ile engelli emeklisi olacak(4C-Devlet Memuru,4B-Bağkur ve de 01.10.2008 tarihinden sonra ilk defa sigortalı olan 4A-işçi ) arkadaşlarımız kapsamaktadır.

Yukarıda bahsettiğimi gruplar için evet birden çok hastalık hesaplaması yerine listede belirtilen hastalıklar ve şartların karşılanması koşulu getirildi.Sizinde belirtiğiniz gibi 28.09.2021 yönetmeliği ile yukarıda bahsettiğimiz gruplar için alınacak raporlarda balthazard formülü(çoku hastalık hesaplama sistemi) artık kullanılmayacaktır.

Ancak sizin durumunuzu bilmemekle birlikte 01.10.2008 tarihinden önce ilk defa sigortalı olan ve 4A-İşçi statüsünde çalışıp elinde Engelli Vergi İndirimi belgesi olan veya daha almamış ancak alacak olan arkadaşlarımız hala eski sistemle yani birçok hastalığın birlikte hesaplandığı balthazard sistemine hala tabidirler.

Bu grup yani Engelli Vergi İndirimi ile emekli olan veya olacak arkadaşlarımızın yönetmeliği Şubat 2019 yayınlanan ve yürürlükte olan eski hükümlerle devam etmektedir.

Saygılar.

Üye
    Zelinda74 Avatarı

Son Giriş
    26.04-2022
    Saat
    15:22
    Yaşadığı Yer
    Muğla
    Alınan Beğeniler
    14
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    @Bilgi Hazinedir

Teşekkür ederim,malesef engelli vergi indirimi yazısı alicam derken,yeni yönetmelik cıkmış, boşa zaman kaybı ve sonuç hüsran,keşke bilseydim ve zamanında basvurabilseydim, çok üzgünüm 😔

Üye
    erdinc1972 Avatarı

Son Giriş
    18.05-2022
    Saat
    17:16
    Yaşadığı Yer
    aydın
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    0

@Bilgihazinedir
    Değerli arkadaşım ;
    Memurum,1997 göreve başladım ve
    Engelli raporunu yüzde 43 olarak 2013 de aldım ve vergi indirim belgem 2014 TE çalıştığım kuruma bildirildi..
    Şimdi ben de engelli emeklisi olmak istesem SGK yeni hastalık listesine goremi degerlendirilecegim ?
    Yoksa benim kazanılmış bir emeklilik hakkım varmı ?

Üye
    fenerliyizz Avatarı

Gerçek Adı
    Erdal
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:43
    Yaşadığı Yer
    Kayseri
    Alınan Beğeniler
    39
    Verilen Beğeniler
    0

@erdinc1972 senin ssk girişin eski seni bağlamaz vergi indirimi ile emekli olursun.ekim 2008 ilk ise giriş tarihi olan kişileri ilgilendiriyor.yanlız bu kişiler engelli raporunu şubat 2019 dski yönetmeliğe göre alıyorlar.vergi indirimine alırlar Ekim 2008'den önceki ssk lılar gibi.emrklilik için ssk ya gittiklerinde bu eylül 2021 deki çıkan düzenleme karşılarına cijar sadece.Ssk derki madem sen emekli olacaksın ben seni hastaneye sevk edeceğim der olay bundan ibaret. 10 Ekim 2008 den sonra ssk ilk ise giriş sigorta baskangıcı olan 4a,4b,4c hepsi için aynıdır

Üye
    erdinc1972 Avatarı

Son Giriş
    18.05-2022
    Saat
    Yaşadığı Yer
    aydın
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    0

@fenerliyizz Dostum ben yukarıda yazdığım gibi memurum ve 1997 de göreve başladım..
    SSK li değilim yani..
    Engelli raporunu 2013 te aldım ve vergi indirimim 2014 TE başladı maaşımda.

CPH2205 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üye
    Zelinda74 Avatarı

Son Giriş
    26.04-2022
    Saat
    15:22
    Yaşadığı Yer
    Muğla
    Alınan Beğeniler
    14
    Verilen Beğeniler
    0

Erdinç bey ,ben de öğretmenim ve olamadım emekli %41 le,ama sizin vergi indirim belgenizi kurumunuza vermiş olmanız durumu değiştir mi bilmem,bana vergi indirim belgeniz önemli değil dediler Ankara dan,sadece rapora ve oranına bakıyorlarmış

Üye
    Bilgi Hazinedir Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    509
    Verilen Beğeniler
    795

@Zelinda74

İnşAllah bu haksız süreç sizler gibi tüm arkadaşlarımız lehine düzeltilir ve haklarınız sizlere geri verilir.

Saygılar.

@erdinc1972

Merhaba,

Size belirtiğim gibi devlet memuru olarak kurumunuza bildirim yapıp kayıt altına aldırmanız nedeni ile 28.09.2021 tarihli yeni yönetmelik ile ilişiğiniz kalmamıştır.

Saygılar.

@fenerliyizz

Merhaba , 4C-Devlet Memuru ve 4B-Bağkur ilk sigorta giriş tarihini ne olursa olsun(ister Ekim 2008 'den önce ister Ekim 2008 'den sonra olsun) Engelli Vergi İndirimi ile emekli olamazlar.(İlk girişi Eklim 2008 'den önce ve 4A-iŞÇİ statüsünde olup daha sonra 4B-Bağkur veya 4C-Devlet Memuru sigorta statüsüne geçilincede Engelli Vergi indirimi ile emekli olamazlar.)

Bu arkadaşlarımız 5510 sayılı kanunun 28. maddesi ve geçici 4. maddeleri ile engelli emekliliği hakları mevcuttur.

Sizinde belirtiğiniz gibi Ekim 2009'den önce ilk defa sigortalı olmak ve de hala 4A-İşçi statüsünde çalışıyor olmak gerekiyor.Yani hala eski adıyla SSK 'lı olmak gerekiyor Engelli Vergi indirimi belgesi ile emekli olabilmek için.

Bahsettiğim kişiler Engelli Vergi indirimi belgesi ile sadece çalışırken aldıkları aylık maaşlarından engelli indirimi yani maaşlarına ek tutarlar alabilirler.Başkacada bir fayda olarak kullanamazlar.

Saygılar.

Üye
    muntada al ansar Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    trabzon
    Alınan Beğeniler
    142
    Verilen Beğeniler
    16

@Bilgi Hazinedir teşekkür ederim emeğine sağlık Allah razı olsun cevap için

Üye
    Bilgi Hazinedir Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    509
    Verilen Beğeniler
    795

@muntada al ansar

Rica ederim.

Allah sizden razı olsun İnşAllah.

Saygılar.

Üye
    erdinc1972 Avatarı

Son Giriş
    18.05-2022
    Saat
    Yaşadığı Yer
    aydın
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    0

@Bilgi Hazinedir
    Çok teşekkür ederim..
    Kafayı o kadar karıştırdıki bu yeni yönetmelik inan depresyona girmiştim..
    Umarım zamanı gelince ki 1 yıl içinde dilekçemi vereceğim bir sorun yaşamam..

CPH2205 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üye
    Bilgi Hazinedir Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    509
    Verilen Beğeniler
    795

@erdinc1972

Rica ederim.

Size yürekten katılıyorum.Bu kadar yönetmelik ve mevzuat değişikliği sonucu insanlarda farklı duygu geçişleri olması çok olağan bir yaşam halini alıyor.

İnşAllah herşey gönlünüzce,sağlık ve sıhhatli bir şekilde gerçekleşir.

Saygılar.

Üye
    login Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    12:38
    Yaşadığı Yer
    Tьrkiye
    Alınan Beğeniler
    98
    Verilen Beğeniler
    81

Daha hala vergi indirimi diyorlar..!

MEMUR VERGİ İNDİRİMİ İLE EMEKLİ OLMAZ.

TV ye çıkan ünlü Sosyal güvenlik uzmanı bile Vergi İndirimi diyor.Gel de çıldırma.

Ben bu forumda 10 defa yazdım.İkide bir her sorana vergi indirimi yazmayın diye.Her emeklilik başlığında aynı şey.Ben de ilk zamanlar aynı yanılgıya uğradım! Bakın 25 senelik öğretmen sizin bu yazdıklarınıza itimat edip "Vergi indirimi almak için 3-4 ay vakit kaybettim.Belki de emekli olacaktım." diyor.

Üye
    erdincerdinc72 Avatarı

Son Giriş
    06.04-2022
    Saat
    11:47
    Yaşadığı Yer
    Muğla
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

@login

dostum memur vergi indirimi ile emekli olmaz zaten onu bilmiyen kalmadı sen rahat ol.
    olay o vergi indirim belgesini çalıştığın kuruma işletip artık engelli olduğunu beyan etmekmiş kurum kayıtlarına girmesini sağlamak.yeni yönetmelikle artık onunda bir önemi kalmamış bundan sonra engelli raporu alacaklar için..
    bizim durum önceden geliştiği için böyle oldu

Üye
    login Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    12:38
    Yaşadığı Yer
    Tьrkiye
    Alınan Beğeniler
    98
    Verilen Beğeniler
    81

@erdincerdinc72

Beni rahatsız eden bir durum yok.Yanlış bilgi verenler yüzünden mağdur olanların olduğunu ifade ettim.Daha yeni bu sayfada yazmış birisi.Siz üzerinize alınmışsınız.

Sadece Vergi indirim belgesini kuruma vermiş olmakla 28 Eylül'de çıkan yönetmelikten muaf olunduğunu mu söylüyorsunuz? Memurun çalışma gücü kaybı tespitini Maliye yapmaz. Ben böyle birşeyin söz konusu dahi olamayacağını düşünüyorum.Dayanaklarınız nedir? Memur için vergi indirimi belgesi sadece mali yönden bir anlam ifade eder.Emeklilikle hiçbir alakası yoktur.

Üye
    erdinc1972 Avatarı

Son Giriş
    18.05-2022
    Saat
    Yaşadığı Yer
    aydın
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @login

Dostum bu son çıkan yönetmelik zaten tam bir facia özellikle memur ve bagkurlu engelliler için..
    Ben zaten epey karamsardim ama bu çıkan yeni kanundaki bir madde yani " GEÇİCİ MADDE 1 –*(1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce maluliyet, çalışma gücü kaybı veya erken yaşlanma durumlarının tespiti talebinde bulunan sigortalılar ile bunların hak sahibi veya bakmakla yükümlü olduğu çocukları için, yürürlükten kaldırılan ilgili sosyal güvenlik mevzuatının Kanuna aykırı olmayan hükümleri uygulanır."
    Bu madde benim gibi bu kanundan önce hastanelere başvurup sağlık kurumlarından engelli raporu alıp bunu kendi kurumuna isletenlerin yani durumunu belgeleyenlerin bu kanundan muaf olduğu sonucu ortaya çıkıyormuş..engelli raporu seninde bildiğin üzere maluliyet tesbiti için kullanılan bir rapor.
    Yani konu kanuni teknik bir konuymus..
    Ama ben yine söylüyorum bu yönetmelik tamamen haksızlık !!
    Kesinlikle değişmesi veya iptal olması lazım..umarım kısa zamanda dava acilir !!

Sayfa 3 / 6 İlkİlk 123456 SonSon