TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 21 mesajın 16-21 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ssefer88 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:21
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @OturanBoğa

abi tekrar merhaba; sağlık kuruluna girdim, raporumu aldım. yüzde 74 süresiz rapor verildi. raporda 35 puan ağır osas yazıyor (uyku apnesi), 40 puan atipik psikoz (orta derecede galiba tanı), 28 puan şeker ve kolesterol (hiperlipidemi), 7 puan da bel fıtığından verildi. bu şartlarla benim emekliliğim ne durumdadır abi bi cevaplarsan sevinirim. bir de engelli olarak mı malülen mi emekli olurum bunu da cevaplarsan sevinirim...

Üye
    Bilgi Hazinedir Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    543
    Verilen Beğeniler
    856

@ssefer88

Merhaba ,sizin sorularınızın başından beri Kısmet Hanım @KKELEBEKK ve Bülent Bey @OturanBoğa yanıtlayarak emeklilik şartlarını açıkladılar.

Sizinle paylaştıkları ve sizinde takip ettiğiniz emeklilik tablosu 5510 sayılı kanunun 28. maddesinin 5.fıkrası uyarınca hem Malulen Emeklilik ve de sizin söyleminizle Engelli Emekliliği (Çalışma Gücü Kaybı Tespiti ile Emeklilik) aynı şartlarla emekliliktir.

Bu bağlamda Malulen Emeklilik içinde Engelli Emeklilikliği içinde başvursanız her iki emeklilik sistemi aynı şartlarla ve aynı prosdürlerle birebir aynıdır.Çünkü aynı yönetmeliğe tabii işlemler yapılmaktadır.

Bunların dışında sizinle paylaşılan 5510 sayılı kanunun 28. maddesinin 5. fıkrası hükmünce siz 4B-Bağkur sigorta kolundan emekli olacağınız için siz SGK emeklilik servisine emeklilik için başvuracaksınız ve SGK sizi bişr hastaneye rapor almak için gönderecektir.Bu rapor sonucu emekliliğinize karar verilecektir.Elinizde kendinizin aldığı bir rapor olmasının hiçbir önemi yoktur.

Anladığım kadarıyal siz kendiniz bir hastanede Engelli Sağlık Kurulu raporu almışsınız.Ancak bu raporun emekliliğinize hiçbir faydası yoktur.

4B-Bağkur sigorta kolunda sigorta primi ödemeniz nedeni ile ayrıca siz Engelli Vergi indirimi ile emekli olamazsınız.Yani vergi dairesinden alacağınız Engelli vergi indirimi belgesini sadece işyeriniz var ise devlete ödediğiniz vergide indirimi sağlamakta ve SGK emeklilik servisinde kullanamamaktasınız.

Engelli Vergi indirimi ile emeklilik sadece 4A-İşçi statüsünde çalışan yani bir işyerinde maaş ile çalışanlara verilmiş bir emeklilik hakkıdır.

Bu nedenle 5510 sayılı kanunun 28. maddesinin 5 fıkrası ve sizinle paylaşılan emeklilik tablosu uyarında siz SGK emeklilik servisine emeklilik için başvuracaksınız.SGK sizi işlemlerin devamında bir hastaneye sevk edecek ve bu raporun sonucuna göre emekli olacaksınız.

Kendi isteğinizle ve SGK kurumu tarafından sevk alınmadan aldığınız Engelli Sağlık Kurulu raporunu emeklilik işlemlerinde kullanamazsınız.

Saygılar.

Üye
    ssefer88 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

Teşekkürler bilgi için...

Üye
    ssefer88 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

Tekrar merhaba, ekim 19 unda mevcut, sürekli 74 oranındaki raporumu sgk ilçe müdürlüğü kabul etti ve şu
    an sgk il müdürlüğü sağlık büro işlemlerinde dosyam. Sorum şu; dosyam ne kadar zamanda sonuçlanır ve sizce sonucu ne olur? Emekli olabilir miyim acaba? @OturanBoğa açıklarsan abi sevinirim...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:12
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3.758
    Verilen Beğeniler
    4.023

@ssefer88

4b statüsündeki emeklilikte eldeki rapor emeklilik işleminde kullanılamaz. Raporu sizden almaları usule aykırı. Birkaç haftada yeniden hastaneye sevk edilirsiniz... Yok eğer bahsettiğin raporu sgk emeklilik sevki ile hastaneden almışsan o zaman ayrı... Ama o zaman da muhtemelen sgk sağlık kurulu raporda oranın yazması babında usul hatası deyip geri çevirebilir...

4b Bağkur emekliliğinde artık tek kriter SGK Hastalık Listesi'ne göre alınacak teşhis. İsterse %99 oranlı raporunuz veya vergi indiriminiz olsun fark etmez. SGK Hastalık Listesi'ne göre yeterli tanı aldınız aldınız almadınız emeklilik mümkün değil.

Üye
    ssefer88 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    sayın @OturanBoğa abi tekrar merhaba; benim raporumu sgk kabul etti ki büyük ihtimalle, dys evrak takipte ilk sağlık kurulu büro işlemlerinde herhangi bir terslik olmadı ve dosyam tekrar ilçe sgk ya gitti. şimdi ise ilçe sgk dan tekrar sağlık kurulu büro işlemlerinde dosyam. zaten ilçe sgk daki şef de ''al raporunu hastaneden bizi de uğraştırma tekrar, getir kabul edeyim işleme koyayım'' demişti. ilk sağlık kurulu büro işlemlerinde raporum büyük ihtimalle doğru mu değil mi diye kontrol amaçlı gitti zannediyorum ve bi terslik çıkmadı. neyse abi ben işin orasında değilim. ben emekli olur muyum olmaz mıyım onu bi netleştirsek... raporumda uyku apnesi ağır derecede, atipik psikoz orta derecede tanım var. 15 yıl 3960 güne emekli olur muyum olmaz mıyım abi sen onu bana bi söyle yeter abi...

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12