TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Toplam 13 mesajın 1-13 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Çernobil Avatarı

Gerçek Adı
    Aziz
    Son Giriş
    10.07-2021
    Saat
    23:55
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar merhaba,

Emekliliğime az bir süre kaldı ve ben Türkiye'nin çok büyük bir şirketinde çalışıyorum. Şirket, ayak altında bir Quasimodo'nun dolanmasının sağlıklı çalışanların iş motivasyonu düşüreceğini düşündüklerinden beni onlarla mesai arkadaşı olarak görmeden elime bir asgari ücret tutuşturuyorlar on küsür yıldır. Ne zam aldım, ne kendimi geliştirebildim, ne insanlığımı bilebildim.

Bir ümidim emekli olunca çift maaş alabilmekti. IK'ya sorduğumda "Bayram sonrası netleştirip ben sana dönerim" dedi. Geçen güne kadar dönmeyince ben yazdım. Yazdığımın dakikasında "Bizim böyle bir uygulamamız yok" dedi. Uğraşıp durumu netleştirseydi çok daha önceden yazardı. Yazmadığına göre bu soruma cevap aramayı umursamadı. Dün de anında "Bizim böyle bir uygulamamız yok" diyerek beni geçiştirdi. Şirketin böyle bir teamülü olduğunu düşünmüyorum.

Kendimi tahkir edilmiş ve ayrımcılığa uğramış hissediyorum. Engelli kontenjanını doldurmalarına yardım ederek devlet nezdinde suçlu duruma düşmemelerini sağlıyorsam, onlar niçin ayrıca devletten emekli olmama mani oluyorlar? Onlara ne gibi bir külfeti olacak bunun? Ben zaten çalışıyor gösterilmeye devam ederek onların engelli personel çalıştırma zorunluluklarını yerine getirmelerine devam etmesini sağlayacağım.
    Emekli olursam ve çalışmaya devam edersem, şirketin kasasında ne gibi bir değişiklik olacak?

Saygılarımla.

Üye
    Bilgi Hazinedir Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    221
    Verilen Beğeniler
    325

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    @Çernobil

Merhaba,bu konuda yazınızın ilk bölümlerimde bahsettiğiniz sebeple çalışmakta olduğunuz kurum sizi emekli çalışan olarak çalışmanızı uygun bulmuyor.

Bu kanıya nasıl vardığımı sorarsanız sebebi şöyle ki;

Ben eski bir finans çalışanıyım.Uzun yıllar çalışmış olduğum ve buradan ismini veremeyeceğim Türkiye'nin en büyük finans kuruluşlarında birisinden emekli oldum.Türkiye'de en büyük finans kuruluşlarının en başında gelen bir çok kuruluş emekli olduktan sonra personellerini asla çalıştırmazlar.Bu istinayı yapan belki 2 veya 3 kuruluş duydum.Sizin bahsettiğiniz emekli olmuş personel çalıştırmama olayı bu kurumlarda kurum kültürüne dönmüş yani standart bir uygulama halini almış.Belki finans emekli arkadaşlarımız buradan yazarsa benim söylediklerimi destekleyecektir.Bu olay benim emekli olduğum sektörlerde uzun yıllardır var kurum kültürü adı altında.

Bunları yazmanın en önemli sebebi yalnız olmadığınız bilmeniz ve üzülmemeniz içindir.Ben bir çok sektör kuruluşu ile emekli olduktan sonra konuştuğumda aynı cevabı alınca durumu anlamak daha kolay oldu.

Sizi çok iyi anlıyorum yasal konularda bir sıkıntı olmaması ve hatta kurumunuza maddi anlamda şu durumunuzda belki daha pozitif bir fayda sağlama ihtimali olmasına karşın bu tip kurum yönetimleri emekli çalışanların işe olan tutkularını ve motivasyonlarını düşürdüğünü düşünmekle birlikte sizin her an gidebilme ihtimalinizi kurum içi sadakat ve güven duygusuna zarar verebileceği kanaatine varmışlar anladığım kadarıyla.

Ama bize sorsalar ve keşke bir mülakat daha yapsalar,bir kısım emekli çalışanlarının kendilerine eskiden yaşattıkları olay silsilesine tüm emekli olacak personellerinin üzerine yıkmadan belkide gerçekten normal çalışandan daha fazla katkı sağlayacak bir çok personeli kaybettiklerini söyleyebilirdik kendilerine.

Siz içinizi ferah tutun.Hakkımızda hayırlısı olsun İnşAllah.Her işte vardır bir hayır.

Artık bir karar verdi iseniz sadece önünüze bakınız.

Şems-i Tebrizi'nin dediği gibi;

"Sabretmek, öylece durup beklemek değil, ileri görüşlü olmak demektir. Sabır nedir? Dikene bakıp gülü, geceye bakıp gündüzü tahayyül edebilmektir.”

Saygılar.

Üye
    Çernobil Avatarı

Gerçek Adı
    Aziz
    Son Giriş
    10.07-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 2
    Merhaba, bende bebekliğimden beri hala da devam etmekte olan yoğun ve sistematik aile içi şiddet hikayesi mevut. Şirket kültüründe 13 sene, asgari ücret verilen bir çalışana zam yapmamak var mı? Ben sabretmek istemiyorum, ben ekonomik, fiziki, psikolojik şiddet görmek istemiyorum, tahkir edilmek, polarizasyona uğramak istemiyorum. Açım, ben 30'lu yaşlarımın ortasında şiddetten niçin kaçamıyorum. Ailem üç kuruşumla biriktirdiğim paraları çalmasalar avukattım ya ben. İki sene önceye kadar bilgisayarımda disket sürücü vardı ya. Böyle iş mi olur?

Beni işe bile çağırmıyorlar. Sigortasız da iş bulamıyorum. Bu konuda başta İŞKUR korkuttu zaten. Derviş değilim, Siddartha değilim, sabredeyim. Ben tatil yapmak istiyorum, ben dünya mutfaklarını yerinde tatmak istiyorum, degüstatör olmak istiyorum ya ben. Esaret altında gibiyim, sıkıştırdılar bizi elimiz sakat diye sikik, aşağılık bir hayata; alışmamı bekliyorlar.

Emeklilik şartlarımı doldurduktan sonra şirket tam olarak şimdikinden farklı olarak nasıl bir ödeme yapacak devlete. Şimdi prim ödüyor.

Üye
    ahmetönerge Avatarı

Gerçek Adı
    ahmet önerge
    Son Giriş
    31.07-2021
    Saat
    05:40
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    0

şirketlerin hemen hepsi aynı asgari ücret veriyor zorunlu askerlik gibi düşünüyorlar yasa değişse 1 saniye tutmazlar işine geliyorsa mantığı şöyle bir örnek vereyim büyük bankalardan bir tanesi çalıştırmamak için her sene ceza ödemeyi göze almış ve ödüyor

Üye
    Bilgi Hazinedir Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    221
    Verilen Beğeniler
    325

Zaten Değerlendirdiniz! 2
    @Çernobil

Hayatın en zorlu noktalarından geçmiş olduğunuzu yazılarınızdan görebiliyorum.Hayatın tüm zorluklarını yaşayarak buraya gelmişsiniz ve üzerinde çok yük ve sorumluluk almışsınız.

Bende size naçizane diyorum ki yüklerinizden kurtulun özgürleştirin kendinizi.Bu yüklerle siz hayat yoluna devam ettikçe bedeninizi ve ruhunuzu yoracak ve bir yerde hemde hiç olmadık bir yerde yorulup duracaksınız.Ancak sizin çok uzun ve çok güzel yollar,hayatlar olabilir önünüzde.

Bu şansı kendinizden esirgemeyin,yüklerinizi olduğu yere bırakın.Almanız gereken bilgi ve deneyimleri alın küfenize ve yola devam edin.

Bu tavsiyeyi size aileden hiç yardım almadan erken yaşta evden ayrılmış, 11 yaşından beri sürekli çalışmış,lise ve üniversite eğitim hayatında okurken hem çalışmış hemde eğitimine devam etmiş,depo elemanı(hamallık)-temizlik görevlisinden ofis yöneticiliğine kadar her işte ve görevde çalışmış, ailesini kurmuş ve ayrıca hayatı boyunca sadece 1 kez şehir değiştirmek suretiyle tatile çıkmış birisi yazıyor size bu metinleri ,yaşı 50 'ye dayanan bir yolcu sadece.

Bence kıymetli olan sizsiniz ,taşıdığınız yükleriniz değil.

Saygılar.

@ahmetönerge

Merhaba,haklısınız bende yukarıdaki yazımlarım da aynen sizin söylediğinizi belirttim.

Finans sektöründe emekli olan personel değil tüm personeller birer rakamdan ibarettir.Bu sebeple tekrar aynı rakamı yazmak istemezler ve ilgilenmezler.Böylesi durumları deneyimlediğimiz de kendimiz için en doğru ve faydalı yolla çözüme ulaştırıp ,hayatın yeni seferlerine çıkmak lazımdır.

Saygılar.

Üye
    Çernobil Avatarı

Gerçek Adı
    Aziz
    Son Giriş
    10.07-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    1

evet hocam, @ahmetönerge arkadaşımızın da söylediği gibi, insan yerine konmuyoruz ve öfkeliyim. dayanışmamız gerekiyor. sanırım eskiden parlamentoda engelli olarak bir şafak pavey vardı, şimdi de hdp'den musa piroğlu. sayının artması ve sembolik olmaması gerekiyor.

buradakine ek, 4000 tl'lik bir iş bulsam anında kaçacağım. üç kuruş yüzünden hukuk olmadı, boğaziçi'ne girmeye çalışıyorum. şiddet yüzünden egzama yüzümü ele geçirdi, kalbim feci yorgun. hastaneye dahi gidemiyorum. kadın hakları, çocuk hakları, lgbti+ hakları, hayvan haklarında çok haklı olarak farkındalık yaratılıyor. darısı engellilere, mültecilere ve azınlıklara.

kırgınım ve öfkeliyim. hepimiz böyle olmalıyız. hadi kapitalizm bizde satacak bir şey bulamadıkça bizi parlatmaz. çok lazım olursa, ancak ampüte edilmiş kaslı, güzel vücutlu insanları kullanır. toplum da ikiyüzlü. konuyla ilgili radikal görüşlü milletvekillerinin radikal yasaları lazım. dediğim gibi hocam, denize giremiyor engelliler, temel ihtiyaçlarına ulaşamıyor, saygınlıkları yok, toplum içinde engelleri yüzünden rahat hissetmiyorlar ve iletişim problemleri yaşıyorlar, seks hayatı yok ya da kısıtlı, iyi işlerde yüksek maaş zaten hayal. çok yetenekli çok zeki nice çocuk, daha çok başta engelli olduğu için bu yeteneklerini geliştiremiyor.
    çocuğun teki serebral palsyli mi ne, spastik. zihninde bir sorun yok, üniversite sınavından mı, şahane puan almış derece yapmış. "azmin zaferi", "engel tanımıyor" vs. diye kolpa başlıklar atılmıştı. ya amına koyayım dalyarak gazetecileri, çocuğun beyninde bir sorun yok ki! hep sarahaten ya da içten içe aşağılama, hakir görme. şerefsizler! biz niçin fransız rivierası'na, yunan adalarına, como gölü'ne, fiji'ye gidemiyoruz arkadaş?

Üye
    adil12 Avatarı

Son Giriş
    28.07-2021
    Saat
    16:24
    Yaşadığı Yer
    Çankırı
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    5

Peki kararın ne ? Emekli olursan az para alacaksın. Emekliliğin istediğinden tekrar sgk heyet raporu isteyebilir . 3 ay sonra çağırıyorlar oranları düşürebilirler. Açıkcası ben emekli olunca çok az para alıcama asgari ücret ile çalışmak iyi oluyor ama çalışma şartları farklı tabi.

Üye
    Oscar Avatarı

Son Giriş
    27.06-2021
    Saat
    00:05
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    261
    Verilen Beğeniler
    188

@adil12

Kardeş haklısın ama bu arkadaşın çalıştığı firma yönetiminin engelliye bakış açısı içler acısı ve devam ederse daha ciddi psikolojik rahatsızlıkları olur. Her şeyin başı sağlık ve paranın canı cehenneme...

Üye
    Çernobil Avatarı

Gerçek Adı
    Aziz
    Son Giriş
    10.07-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    1

sevgili @adil12 ve @Oscar;

muhtemelen oran düşecektir. sistem, bürokrasi çok değişmiş. ancak emeklilik için "sürekli" ibaresi bulunduğu halde niçin raporumu yineletmek zorunda kalacağım ki?

hayır, asgari ücret ile çalışmak iyi olmuyor. biz fasulyeden mi yaşıyoruz? bunu kanıksamayın! ben kendi şirketimin engelli personele bakış açısından bağımsız bu öfkeyi dile getiriyorum. insanların kedisi bir engelliden daha varlıklı, rahat, sevgi dolu, özgür, mutlu ve kendini gerçekleştirebilmiş yaşıyor. ben bunları dile getirdiğim için de ruhsal sorunlarım yok. rahatsız edici bir saçmalık içinde yaşattırmışlar. yok psikolojik rahatsızlık olur, yok şükret. yahu akvaryum balıkları bizden iyi yaşıyor diyorum, şükret diyorsunuz. psikolojik rahatsızlık diyorsunuz. evet arkadaş, rahatsızım. bu toplumdaki yaygın görüşten rahatsızım, sistemden rahatsızım.

Üye
    Çernobil Avatarı

Gerçek Adı
    Aziz
    Son Giriş
    10.07-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    1

Merhaba,

Emekli olacağım yer şayet emekli olursam beni çalıştırmayacağını söyledi. "Şirket prensibi" dışında bu kararın somut nedeni nedir?
    Onlara ne gibi bir masraf çıkacak eskiye göre?
    i. Devlete prim ödemeyecekler mi?
    ii. Emeklilik halinde engelli kadrosunu doldurmaya devam etmeyecek miyim?
    iii. Bilmediğim ve söylemek istediğiniz başkaca şeyler.

Üye
    Yagozer Avatarı

Son Giriş
    09.07-2021
    Saat
    01:42
    Yaşadığı Yer
    Balıkesir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

Malesef kontenjan ya da prensip doğrultusunda bunu yapabiliyorlar. Kar-zarar hesabı ya da yeni bir iş bulabilme umudu ile kendiniz değerlendirin

Belli bir yüzdeleri var emekli çalıştırmak için. Ve de bunu hep üstteki yöneticiler kullanır. Bu yüzdeyi aşmanın firmaya getirisi yok. O sebeple söylemiş olabilirler

Üye
    celik Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet KAVCU
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    1

Kanun gereği kamu ve özel sektörlerde ki engelli kadroları doldurulsa, doldurmayanlara yüklü para cezası verilse, bu verilen cezalara af gelmeyip aksine faiz uygulaması yapılsaydı inanın ki yıllardır hep aynı engelli iş ilanları veren şirketler de olmazdı. en güzel örneği şu şekilde gösterebilriz. bir firmanın engelli çalıştığı vakit giden harcaması ve çalıştırmadığı vakit devlete vereceği ceza ödemesi..

yıllardır bu sorun çözülüp atlatılsaydı şu an biz engellilerin dünya ya bakış açısı da belki biraz daha pozitif olurdu..

Bu yazdıklarım sadece engellilerin iş hayatında ki sorunlarından sadece biri. genel olarak sorunları paylaşmaya kalktığımızda inanın sonu gelmez.

az önce açtığım konuyu bu konuya örnek olarak paylaşmak istiyorum. Kamu da geçici engelli işçi alımı.

https://www.engelliler.biz/forum/ila...na-cikmis.html

bu " geçici engelli alımı " mevzusunun içinden bir türlü çıkamadım. Benim bilmediğim, okumadığım, gözden kaçırmadığım bir konu mu? bilmem ama bu iki defadır denk geliyorum. bilen arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim.

Üye
    hanifeaydin Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    26
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    yazılanları okuyorum çok çok üzülüyorum daha çok şey yazarım da öfkem de artıyor insanlar da sinirleniyor . normal insanların da engellilerinde bu ülkede gram değeri yok biz tek oyuz .firmalarda da tek satırda çıkan ibareyiz zamanında o kadar mücadele verdim ama elde edemyip yoruldum bıraktım.bizi tüketerek zırt pırt değişen kural yasa kanunlarla bezdirmeye çalışıyorlar .10 sene önce engelli olan biri neden şu an engelli sayılmıyor tedavisi mi bulundu ilaç mı keşfedildi nedir ? yoruldum sabahları uyanmak gazeteleri okumak bile istemiyorum .Bir evladım var durumumdan ötürü şu an kenara ne koysam evladım için diyip dayanıyorum.özel sektör değil ekpss için zorlayın burayı okyan her kim varsa.