Merhaba arkadaşlar, geçenlerde babamın sağlık raporunun sahte olduğu gerekçesiyle emekliliğinin iptal edildiği hakkında bir konu açmıştım ve SGK'nın ödeme hükmü verdiğini söylemiştim, bende bu durum başına gelebilecek olanlar için bir kaç tavsiye vermek istedim.

1 - İtiraz etmeyin, sonuç her türlü ödeme oluyor. Babamın sağlık raporunun sahte olduğunu iddia etseler de, İl Sağlık Müdürlüğü ve NOTER raporun gerçek olduğunu doğruladı.

2 - Hemen karar vermeyin, geriye dönük borç çıkarsa hemen ödemekte acele etmeyin, eğer illa ödeyeceğim ama biriktirmem lazım diyorsanız itiraz ederek süreyi uzatabilirsiniz ( 1 ila 6 ay, faiz işliyor.)

3 - Raporunuz gerçekten kaldırıldı mı ona bakın, 2019'dan sonra aldıysanız e-devlet ve e-rapor üzerinden raporunuza bakın, eğer çıkmazsa büyük ihtimalle raporunuz iptal edilmiştir. Eğer 2019'dan önce ise e-nabız'da çıkıyorsa yeterlidir.

4 - Aceleci davranmayın ve kendinizi yormayın, çünkü ne kadar yorsanız da sadece size zararı olacak, eğer ödemeyecek durumdaysanız son çare olarak mahkemeye başvurabilir, yada tekrardan heyete girmek için SGK'ye müraacat da bulunabilirsiniz.

5 - DYS Evrak Doğrulamayı kontrol edin, eğer SGK üzerinden itiraz ettiyseniz, bunun sonuçlarını e-devletten arama kısmına DYS yazaraktan çıkan sayfadan takip edebilirsiniz.

6 - Vergi dairesini kontrol, vergi indirimi ile de emekli olduysanız, evrak doğrulama kısmından evrağınızı kontrol edin, eğer orada da çıkıyorsa ve heyete girmekten de üşeniyorsanız, yaklaşık 3 ila 6 yıl sürecek hukuki süreç başlatabilir, avukatınıza güvenerekten sonucu bekleyebilirsiniz.

Şimdilik bu kadardı, bu konu altında başka iptal olan kişiler varsa lütfen bildiklerini paylaşsın, teşekkürler.

Bizde sürecin başında hiç bir şey bilmiyorduk, hepsini forumdan toplayarak bu konuya koydum. Kontrol sonrası iptal için her hangi bir fikrim yok.