TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Sayfa 3 / 3 İlkİlk 123
Toplam 43 mesajın 31-43 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Bilgi Hazinedir Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    162
    Verilen Beğeniler
    272

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @(Gölge)

5510 sayılı kanunda hem malulen emeklilik var hemde çalışma gücü kaybı tespiti ile emeklilik var.Yani engelli vatandaşlar için 2 farklı emeklilik sistemi var.Kanunun 28 maddesinin bir örneğini aşağıda paylaşacağım.Bu arkadaşım çalışma gücü kaybı ile yani bizim anlayacağım şekilde engelli sağlık kurulu raporu ile emekli olmuştur.

Biliyorsunuzdur malulen emeklilik için farklı bir rapor olan maluliyet tespiti gerekir ve bu raporda engel oranı olmaz.Arkadaşımız benim anladığım engelli sağlık kurulu raporu ile emekli olmuş ve % 80 engel oranı bilgisini yazısında paylaşmıştır.

Tabii sizin dediğiniz gibi malulen emekli olmuş olsa bile emekli maaşının durumunu değişmeyecektir.Çünkü söylediğim gibi ne şekilde emekli olursa olsun şu an alacağı emekli maaşının aynısı alacaktır.

Malulen emekli olmak, engel vergi indirimi ile emekli olanlar için emekli maaşının düşmesi söz konusu dahi olmamaktır ve bu şekilde emekli olan vatandaşlar normal emekli olanların aksine daha fazla emekli maaşı almalarına neden oluşturmaktadırTüm işlemler SGK emekli maaşı bağlama hükümleri ile yapılmaktadır.

Yani dediğim gibi malulen emeklilik,engelli vergi indirimi ile emeklilik veya normal emeklilik her ne şekilde emekli olursanız olun emekli maaşınız aynı şekilde hesaplanır.Emeklilik sistemine göre emekli maaşı azalması diye birşey olmaz.

Arkadaşımız 2009 yılından sonra devlet memuru olmuştur.5510 sayılı kanunun 28. maddesinin 4. ve 5. fıkraları uyarınca emekli edilmiş ve yeni kanunun uygun gördüğü hesaplamalar dahilinde emekli maaşı almaktadır.

Saygılar.

Not: 506 sayılı kanunun geçici 20 .maddesi kurulan özel banka emekli sandıkları SSK gibi aynı içtihatlara bağlı kalmak kaydı ile farklı ve bağımsız sosyal güvenlik kuruluşu gibi hareket eder.Bu konuyu ancak kullanan yani özel banka emekli sandığı üyesi kişilere sorabilirsiniz.Çünkü ben bu sistemi 15 yıl kullandım ve bilmemin sebebi buradan geliyor.Soracağınız veya merak ettiğiniz özel banka emekli sandığı mevzuatını ben size seve seve açıklayabilirim.Dışarıdan özel banka emekli sandığı bilgisini ve iç yapısının anlatılabilmesi pek mümkün değildir.

Saygılar.

5510 sayılı Kanunun 28. Maddesi 4. ve 5. fıkrası

"4. fıkrası ;Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce 25 inci maddenin ikinci fıkrasına göre malûl sayılmayı gerektirecek derecede hastalığı veya engelliliği bulunan ve bu nedenle malûllük aylığından yararlanamayan sigortalılara, en az onbeş yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3960 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla yaşlılık aylığı bağlanır.

5. fıkrası;Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularının sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;
    a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,
    b) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün,
    malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla ikinci fıkranın (a) bendindeki yaş şartları aranmaksızın yaşlılık aylığına hak kazanırlar. Bunlar 94 üncü madde hükümlerine göre kontrol muayenesine tâbi tutulabilirler."

Üye
    (Gölge) Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    N/A
    Alınan Beğeniler
    400
    Verilen Beğeniler
    783

@Evliyacelebi malulenmi oldunuz engelli emeklisimi oldunuz

Üye
    Evliyacelebi Avatarı

Son Giriş
    05.05-2021
    Saat
    22:03
    Yaşadığı Yer
    Izmir
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Inanin bende bunu merak ediyorum.cevremde de var malulen emekli olup 3200 tl maas alanlar.ama itiraz ettim bende bekliyorum 5 aydir cevap yok

Ben hicbir talepte.bulunmadim engelli yada malul emekliligi icin ama onlar direk malulen emekli ettiler

Taban 2900 tl demissiniz bunu merak ediyorum nasil ve neye gore hesaplaniyor acaba

Üye
    (Gölge) Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    N/A
    Alınan Beğeniler
    400
    Verilen Beğeniler
    783

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    girişiniz 2008 öncesi olsaydı memuriyet girişi 3000 bin baglanırdı ama siz 2009 da memur olmuşsunuz 5510 sayılı yasaya göre emekli olmuşsunuz o rakam dogrudur

Üye
    Evliyacelebi Avatarı

Son Giriş
    05.05-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Izmir
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Tesekkur ederim @golge ve @Bilgihazinedir

Üye
    (Gölge) Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    N/A
    Alınan Beğeniler
    400
    Verilen Beğeniler
    783

ama benim kafama takılan 2006 da banka da çalışmışsınız oda emekli sandıgımıydı oda emekli sandıgımı oluyor bilmiyorum bilgi hazinedir diyor o farklı diyor devlet bankasımıydı nasıldı emekli sandıgı oluyorsa bankada çalışmışlıgınız maaş yanlıştır emekli sandıgı olmuyorsa dogrudur maaş
    @Evliyacelebi

Üye
    Evliyacelebi Avatarı

Son Giriş
    05.05-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Izmir
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

@gölge evet 2006 da halkbankasinda goreve basladim
    @golge evet halkbankasi o donem yari ozel yari devlet bankasiydi.sonradan halka arz edildi.ama biz kpss puani ve mülakat sistemiyle goreve atanmistik.banka emekli sandigi diye geciyordu sisteme

Üye
    Bilgi Hazinedir Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    162
    Verilen Beğeniler
    272

@Evliyacelebi

Merhaba, @(Gölge) arkadaşımız sizin özel banka emekli sandığı (506 sayılı kanunun geçici 20. maddesi ile kurulan sandıklar) hakkında bilginizi paylaşmanızı istedi.Banka da bir süre yaptığınız çalışmanızı T.C Emekli Sandığı (5434 sayılı kanuna tabi devlet memurluğu) içinde olduğunu düşünüyor.Haklı olarak özel banka emekli sandığı terimi hakkında sizden bilgi almak istedi.

Yani bankada özel banka emekli sandığı çalışmanızı devlet memurluğunun T.C. Emekli Sandığı ile aynı olduğunu düşünüyor.

Sizin 2006 yılında kullandığınız özel banka emekli sandığı T.C. Ziraat Bankası ile ortak kullanılan 2 banka personelinin üye olduğu bir özel emekli sandığıdır.Banka özel emekli sandıkları kendi sosyal güvenlik hizmeti(hastane ,muayene,ek hizmet giderleri,sağlık giderleri gibi) ve tüm isimler altında sistemde bulunan kendi üyelerinin emekli maaşı öderler.

Sizin duyduğunuz bir konumu bilmiyorum ancak sizin bir süre kullandığınız özel banka emekli sandığı halen devam etmekte olan çalışanına da emekli olan personeline de 3 ay da bir ikramiye ödemesi (maaşı dışında ek ödeme-maaşının 1/3 'ü kadar) yapıyor.Hastane veya muayene ücretlerini sandığın anlaşmalı olmadığı sağlık kuruluşuna (sandıklar bağımsız kuruluşlar olması nedeni ile özel veya kamu hastanesi olmadan dilediği sağlık kuruluşu ile anlaşma yaparlar ve anlaşmalı hastanelere sevk ile gidiler.Anlaşma sağlamadığı hastaneye gidersek bahsettiğim süreçler gerçekleşir.)giderseniz cepten yani nakit ödeyip fatura ve tüm sağlık ile ilgili belgeleri özel banka sandığına gönderirsiniz ve onlar 15 gün sonra size geri öder gibi bir çok farklı uygulamaları mevcuttur.

Özel Banka Emekli Sandıkları içinde altta da görebileceğimiz gibi özel bankalar ve kamu bankaları vardır.Yani özel banka emekli sandığı kullanımında özel veya kamu sektörü ayrımı yoktur.

Ben size 506 sayılı kanunun geçici 20. maddesi bilgisini ve özel banka sandıkları listesini ekte paylaşıyor olacağım.

Saygılar.

506 sayılı kanunun Geçici 20. Maddesi;

"Geçici Madde 20 – Bankalar, sigorta ve reasürans şirketleri, ticaret odaları, sanayi odaları,borsalar veya bunların
    teşkil ettikleri birlikler personelinin malûllük, yaşlılık ve ölümlerinde yardım yapmak üzere, bu kanunun yayımı tarihine
    kadar tesis veya dernek olarak kurulmuş bulunan sandıklar, bu kanunun yayımı tarihinden itibaren en geç altı ay içinde:
    a) ilgili bulundukları banka, sigorta şirketi, reasürans şirketi, ticaret odası, sanayi odası, borsa veya bunların
    birliklerinin bütün personelini kapsıyacak,
    b) Bu personelin, iş kazalariyle meslek hastalıkları, hastalık, analık, malûllük, yaşlılık ve ölüm, eşlerinin analık, eş ve
    çocuklarının hastalık hallerinde, en az bu kanunda belirtilen yardımları sağlıyacak,
    c) Sandıkların statülerine tabi personelin bu madde şümulüne giren banka, sigorta şirketi, reasürans şirketi, ticaret
    odası, sanayi odası, borsa veya bunların birliklerinden birinden diğerine geçmesi halinde bu gibi personelin kendi
    sandıklarındaki müktesep haklarının da diğer ilgili sandığa veya aralarında kuracakları müşterek bir sandığa intikalini temin
    edecek,
    Birer tesis haline getirildiği ve bunu tevsik eden statülerini, bu kanunun yayımı tarihinden en geç altı ay içinde
    Çalışma Bakanlığına verdikleri takdirde, bu teşekküllerin ve sandıkların personeli işbu kanunun uygulanmasında sigortalı
    sayılmazlar.
    Şu kadar ki, bu sandıkların statüleri ve statü değişiklikleri Çalışma Bakanlığınca onaylanmak suretiyle tekemmül
    eder. Mali durumları da Çalışma, Maliye ve Ticaret Bakanlıklarınca müşterek kontrol ve murakabe edilir. Mali durumlarının
    kontrol ve murakabesi sonunda alınmasına bu Bakanlıklarca müştereken lüzum gösterilecek tedbirleri, sandıklar ve ilgili
    bulundukları teşekküller yerine getirmekle yükümlüdür.
    Sözü edilen sandıkların mevzuatına tabi olarak geçen hizmetler ile emekli sandıkları kanunlarına veya malûllük,
    yaşlılık ve ölüm sigortalarına tabi olarak geçen hizmetler yazılı istek halinde, 5/1/1961 tarihli 228 sayılı kanunun aylık
    bağlanmasına ilişkin esasları dairesinde birleştirilerek tahsis yapılır."

Özel Banka Emekli Sandıkları Listesi;

* T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş. ve T. HALK BANKASI A.Ş. MENSUPLARI EMEKLİ VE YARDIM SANDIĞI VAKFI

* ŞEKERBANK T.A.Ş. PERSONELİ SOSYAL SİGORTA SANDIĞI VAKFI

* YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş. MENSUPLARI YARDIM VE EMEKLİ SANDIĞI VAKFI

* AKBANK T.A.Ş. MENSUPLARI TEKAÜT SANDIĞI VAKFI

* TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş.MEMUR VE MÜSTAHDEMLERİ EMEKLİ VE YARDIM SANDIĞI VAKFI

* ANADOLU ANONİM TÜRK SİGORTA ŞİRKETİ MEMURLARI EMEKLİ SANDIĞI VAKFI

* TÜRKİYE SİNAİ KALKINMA BANKASI MEMUR VE MÜSTAHDEMLERİ YARDIM VE EMEKLİ VAKFI

* TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.MENSUPLARI EMEKLİ SANDIĞI VAKFI

* TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.MEMUR VE HİZMETLİLERİ EMEKLİ VE SAĞLIK YARDIM SANDIĞI VAKFI

* MİLLİ REASÜRANS T.A.Ş.MENSUPLARI EMEKLİ SAĞLIK SANDIĞI VAKFI

* TÜRKİYE ODALAR BORSALAR VE BİRLİK PERSONELİ SİGORTA VE EMEKLİ SANDIĞI

* HDI SİGORTA A.Ş. (LİBERTY SİGORTA A.Ş.) PERSONELİ SİGORTA VE YARDIM SANDIĞI VAKFI
    Konu Bilgi Hazinedir tarafından değiştirilmiştir (14.03-2021 Saat 11:26 ).

Üye
    Hugo88 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    22:40
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    14
    Verilen Beğeniler
    3

Emekli maaşı adaletsizliği maalesef bazıları için geçerli değil.Olan her zaman vatandaşa oluyor zaten.Okuyalım,öğrenelim insanlarımıza doğru bilgiyi aktaralım ki seçimlerimizi ona göre belirleyelim.
    https://www.haberturk.com/yazarlar/a...-2900-tl-dustu

https://www.haberturk.com/yazarlar/a...-gerek-kalmadi

Üye
    Evliyacelebi Avatarı

Son Giriş
    05.05-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Izmir
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

@Bilgihazinedir tesekkur ederim verdiginiz bilgiler icin.emeginize saglik

Üye
    Bilgi Hazinedir Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    162
    Verilen Beğeniler
    272

@Evliyacelebi

Rica ederim.

Saygılar.

Üye
    Suskun Mutsuz Umutlu Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    01:55
    Yaşadığı Yer
    AMASYA
    Alınan Beğeniler
    91
    Verilen Beğeniler
    21

Hayattan soğudum. Koskoca devlet memuru, öğretmen engelliliğine rağmen, rahatsızlığına rağmen o kadar sene hizmet verecek. Fakat hastalığı engelliliği arttı veya oluştu diye görevi devam ettiremez hale gelecek ve emekli olacak fakat emekli maaşı asgari ücretten bile az , asgari ücret olsa yine az . Böyle saçmalık olur mu ? İnsanlar emekli olunca ev araba gıda kıyafet fatura gibi ihtiyaçları giderleri bitiyor mu ki maaşı azalıyor ? Buna bir çare bulunması lazım asla kabul edilemez.

Üye
    Evliyacelebi Avatarı

Son Giriş
    05.05-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Izmir
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @Suskun Mutsuz Umutlu evet cok haklisiniz.aynen benimde bu durum cok zoruma gidiyor.ama maleherhangi bir duzenlemede yok.kimsenin umrunda degil.

Sayfa 3 / 3 İlkİlk 123