TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 23 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    senerbey6592 Avatarı

Son Giriş
    25.02-2021
    Saat
    15:04
    Yaşadığı Yer
    yozgat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    2019 yılında almış olduğum sürekli engelli raporum Ankara'dan aynı şekilde sürekli olarak onaylanıp geldi 5 yıl sonra prim ve günüm dolunca vergi indirimim ile emekli olabilirmiyim yada tekrardan yeni vergi indirim belgesimi istenir

Üye
    hanifeaydin Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    inanın bu soruya cevap vermeye korkuyorum zira her yıl her ay her gün yasa değişikliği oabilir bakın geçmişe yönelik raporlar da şöyle olacaktır kapsama alınacaktır diye çat diye bir yasa çıkarırlar.ben cimer e yazıyorum onlar bile iki uçlu cevap veriyorlar.şöyle de olabilir böyle de olabilir. ama yazdığınızda mantıken evet olabilrisniz demeliyiz ama diyemiyoruz burası Türkiye

Üye
    senerbey6592 Avatarı

Son Giriş
    25.02-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    yozgat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çok geçerli bi yorum günümüz türkiyesi için bi insan ya iş gücünü kaybetmiştir yada kaybetmemiştir belli bi yaştan sonra çoğu kronik hastalık ilerliyor

Üye
    Bilgi Hazinedir Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    154
    Verilen Beğeniler
    262

@senerbey6592

Merhaba @hanifeaydin arkadaşımız önemli bir konuya değinmiş.Ülkemizde kanunların değiştirilmesi ve buna bağlı yönetmeliklerin yeniden yazılarak yürürlüğe girmesi nedeni ile uygulamalar kısa zamanlar içinde farklılıklar gösterebiliyor.

Ancak şu an mevzuatta olan kanun hükümleri ve yönetmelikler çerçevesinde süresiz engelli vergi indirimi belgesi sahip bir kişinin yeniden aynı belgesi almasına gerek yoktur.Tabii buna bağlı olarak mevcut olan süresiz engelli vergi indirimi belgesini emeklilik şartlarınızın tamamı gerçekleştiği dönemde SGK kurumu emeklilik servisine ibraz ederek emeklilik hakkında faydalanabilirsiniz.

Şu andaki ilgili mevzuatlar bu şekilde uygulanıyor.

Saygılar.

Üye
    senerbey6592 Avatarı

Son Giriş
    25.02-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    yozgat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bakalım ilerleyen yıllarda ne gibi değişmler olacak umarım tekrar tekrar farklı yasalar çıkmaz bizde muzdarip olmayız

Üye
    Engelli52 Avatarı

Gerçek Adı
    Hüseyin
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    03:43
    Yaşadığı Yer
    Ordu
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    0

Maalesef üzülerek söylemeliyim ki Türkiye sakatlar derneği ve engelliler konfederasyonu bu konuda bir çalışma yapmıyor kendini yeterince ifade edemiyorlar
    buradan tüm engelli arkadaşlarıma ve site yöneticilerine seslenmek istiyorum bu konuda ne yapabiliriz forumda bu konuyu sabitleyerek gelen talepler üzerine belli başlıklarlabu konuyu iletebiliriz başta cimer AK parti sosyal işler başkanlığı vb.
    Mevcut engelli raporu alıp engelli kadrosundan işe başlayıp da vergi indirimi alıp emekli olacağı zaman özellikle kontrol muayenelerinde son çıkan yönetmeliklerle engel oranı düşmektedir bunun için 4 grup engelli olmalı böylece 4-5 sene daha bu insan çalışabilir

Üye
    fa06 Avatarı

Son Giriş
    15.04-2021
    Saat
    23:51
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

maalesef şimdiki yasaya göre emekli olacağınız zaman sgk sizi yeni rapor almanız için sizi tekrar hastaneye sevk edecek.Emekli olacağınız zaman yeniden vergi indirimi almanız gerekli

Üye
    Engelli52 Avatarı

Gerçek Adı
    Hüseyin
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    03:43
    Yaşadığı Yer
    Ordu
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 2
    4A SGK emeklisinde vergi indirim olanı direkt emekli diyor yeniden rapor almaya göndermiyor

Üye
    Bilgi Hazinedir Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    154
    Verilen Beğeniler
    262

@fa06

Merhaba, söylediklerinizi başka bir emeklilik ile karıştırıyorsunuz sanırım.Engelli vergi indirimi ile emeklilikte süresiz raporu olan kişiler belgeleri ile başvurduklarında hastaneye sevk edilmezler.Yönetmelik maddeleri ile ilerleyen bir süreçtir.

Ancak siz 5510 sayılı kanunun 28. maddesi 4. fıkrası gereği kişileri SGK emeklilik için başvurduğunda hastaneye sevk ediyorsa bunun adı Çalışma Gücü Kaybı Tespiti ile Emeklilikdir yada kişi malulen emeklilik başvurusunda bulunduğunda kurum aynı şekilde bir hastaneye maluliyet tespiti için yönlendirmektedir.

Tekrar belirtmek gerekirse Engelli Vergi İndirimi İle Emeklilikte mevzuat gereği elindeki belge olan kişi belgeyi ibraz edince emekliliğe sevk edilir.Bir hastaneye gönderilmez.

Saygılar.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:57
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2.976
    Verilen Beğeniler
    3.544

@senerbey6592

İlk sigortalılığı 1 Ekim 2008'den önce olup emekliliği 4a ssk statüsünde gerçekleşecek kişiler vergi indirim hakkı elde etmişlerse emeklilikte onlardan yeniden rapor istenmez. Bunun dışında kalan her durumda emeklilik zamanı geldiğinde yeni rapor almak zorundasınız. Yani bugünden alınan vergi indiriminin hiç bir anlamı yok emeklilik açısından

Üye
    fa06 Avatarı

Son Giriş
    15.04-2021
    Saat
    23:51
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

bende bugün başvurdum.demekki boşuna başvurdum.birde boşu boşuna riskte almış oluyorum bu durumda.ya rapor oranım düşerse.bu sefer işimide kayıp edebilirim her halde öylemi oluyor. @OturanBoğa. risk varmı.bugün başvurdum.iptal etmek olurmu

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:57
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2.976
    Verilen Beğeniler
    3.544

@fa06

Hayır, oranın düşmesi engelli statüsünde işinizden olmanıza neden olmaz. Zaten raporu beyan etme zorunluluğunuz da yok.

Üye
    hanifeaydin Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    0

@Bilgi Hazinedir

bana bugün 2005 te aldığın engelli raporu geçersiz yeniden alman lazım dediler.maliyeden onayım da var , biraz sinirlendim bugün.bilmiyor desem memur hastanede heyet kısmında.

Üye
    Bilgi Hazinedir Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    154
    Verilen Beğeniler
    262

@hanifeaydin

Merhaba,sizin için çok üzüldüm.Çok emek veriyorsunuz ,yazdıklarınızı okuyorum.

Başka bir forum sayfasında yazınıza ulaştım.Eğer sakıncası yoksa size bilgi almak istiyorum.Devlet hastanesine gittiğinizde 2005 engelli sağlık kurulunu bir işlem için gerekli olduğu için ibraz mı ettiniz veya sadece sağlık kurulu heyetinin bulundu bölüme giderek orada bulunan memurlara bilgi amaçlı soru sormak mı istediniz?

Şöyle bir durum var ki Engelli Vergi İndirimi ile Emeklilik şartlarına tabi SGK emeklilik servisine başvurumuzda emeklilik sisteminin adından da anlaşılacağı gibi engelli vergi indirimi belgemizi ibraz ediyoruz ve emeklilik işlemlerini başlatıyoruz.SGK kurumu emeklilik başvurunuzda engelli sağlık kurulu raporunu sizden istemeyecktir.

Ancak anladığım kadarıyla siz sosyal hayatta kulllanım açısından (ücretsiz ulaşım,telekominikasyon indirimleri,su fatura indirimi gibi ) verilen haklardan bahsediyorsanız süresiz bir engelli sağlık kurulu raporu ile her zaman bu haklarınızı kullanabilirsiniz.

Diğer taraftan 2019 yılı Şubat ayında engelli sağlık kurulu raporunun tesis edildiği yönetmelik ve engel oranlarının listesi değiştirildir.Ayrıca yeni yönetmelik ile ulusal engelli veri bankası yani yeni sistem ismiyle e-rapor sürecine başlandı.Bu sistem ile e-devlet üzerinden adınıza kaydı yapılan engelli sağlık kurulu raporu ulusal arşive kaydedilmekle birlikte devlet kurumları tarafından siz ibraz etmeden kendileri tarafından bulunabilmekte hatta gerçekliği teyit edilebilmektedir.

2019 yılından önce e-rapor sistemi olmaması nedeni ile önceki yıllarda alınan engelli sağlık kurulu raporları kullanıcıları tarafından sürekli yanında muhafaza edilmesi ,teyidinin zor olması ve e-devlette sağlık bakanlığı sisteminde yüklü olmaması nedeni ile devlet kuruşları vatandaşları bu yeni sisteme dahil edebilmek için yeni engelli sağlık kurulu raporu almalarını teşvik edebiliyor veya söyleyebiliyor.

Saygılar.
    Konu Bilgi Hazinedir tarafından değiştirilmiştir (10.03-2021 Saat 09:54 ).

Üye
    tenox07 Avatarı

Gerçek Adı
    ÖMER
    Son Giriş
    14.04-2021
    Saat
    08:39
    Yaşadığı Yer
    ANTALYA
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    33

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @OturanBoğa

+1 Bende sizin söylediğiniz gibi biliyorum buradan (Antalya'dan) bir arkadaşım gitti beni dinlemeden yeniden rapora başvurdu...
    Şimdi link attım keşke direkt sgk gitseydim diyor emeklilik için 2017 ait engelli sürekli raporum ve 2017 vergi indirim onayım ile diyor.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon