Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 40 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    metinisa Avatarı

Gerçek Adı
    Metin TAÇOL
    Son Giriş
    23.11-2017
    Saat
    14:44
    Yaşadığı Yer
    ADANA
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    10 Aralık 2010 Güncel:

Bu başlıkta yer alan, emekli maaşının başlama tarihine ilişkin akbas kullanıcı adlı üyemizin açtığı ve kazandığı bir dava var. Bu konuun 18. mesajında anlatılmaya başlanan süreç, 33. mesajda "davayı kazandım" diye bitiyor.
    Emekli maaşının başlama tarihine dair mağdur edilen arkadaşlarımız bu başlıkta yer alan dilekçe örneğini ve süreci okumayı ihmal etmesinler.

Size kazık bir soru daha.....Kısaca özetlecegim: Ben Limited Şirket ortağıyım.Bağkura 9.10.2008de 5510/28 e göre emeklilik talebinde bulundum. 4.11.2008 de raporum alındı(%60), bağkur raporu beğenmedi ve ç.ü balcalıya sevk etti 2. rapor 20.02.2009 da çıktı(%60), 14.05.2009 da bağkur emeklilik talebimi reddetti.
    Beni maluliyetten değerlendirmiş ve raporumun oranını düşürmüş.
    Bunun üzerine itiraz dilekçesi yazdım. Gelen cevap çok komik: En kısa sürede ortaklıktan ayrılmam gerektiği, bununla ilgili belgeleri ibraz ettikten sonra emekli olabileceğimi bildirdiler.
    Emeklilik şefine ilğili kanun maddelerini hatırlattım, Ankara Merkezdeki tahsis şefleri ile uzun mücadele sonunda doğruyu kabul ettiler. Bu seferde emekliliğimin başlangıç tarihinde sorun çıktı.
    Bağkur şefi diyor ki :Sizin emekliliğiniz özürlü emekliliği değil, yaşlılık emekliliği, bu yüzden emeklilik aylığı başlangıcı bu hakkı elde ettiğiniz aydan sonra başlar yani beni haziran 2009 emekliliğimi başlatıyor. 7 aylık prim borcu çıkarıyor ve 7 aylık maaşımı vermiyorlar.

5510 sayılı kanunu inceledim özürlüler için yani yaşlılık aylığını raporla alanlar için bir düzenleme yok. Ben emekliliğimin aralık 2008 başlıcak diyorum kabul etmiyorlar bu yüzden emeklilik işlemlerimi yapmadılar. Acaba hangisi doğru? Bu konuda kesin bilgisi olan var mı?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:39
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    937
    Verilen Beğeniler
    1.231

Hata yaptılar ve şimdi de sorumluluktan da kaçmaya çalışıyorlar bence. Kanun maddesini aktarıp ısrar edin. Olmazsa hukuki süreç başlatacağınızı söyleyin. 5510 sayılı yasa çok açık:

Yaşlılık aylığının başlangıcı, kesilmesi veya sosyal güvenlik destek primi ödenmesi
    MADDE 30- 4 üncü maddenin birinci fıkrasının;
    a) (a) ve (b) bentlerinde belirtilen sigortalılardan yaşlılık aylığına hak kazananlara, yazılı istek tarihinden sonraki,
    b) (c) bendinde belirtilen sigortalılardan yaşlılık aylığına hak kazananlara, yetkili makamdan alınan emekliye sevk onayı üzerine görevleriyle ilişiğinin kesildiği tarihi takip eden,
    c) (c) bendinde belirtilen sigortalılardan her ne şekilde olursa olsun görevinden ayrılmış ve daha sonra başka bir sigortalılık haline tabi olarak çalışmamış olanlar ile kontrol muayenesi sonucu aylığı kesilenlerden yaşlılık aylığına hak kazananlara ise istek tarihini takip eden,
    ay başından itibaren aylık bağlanır.
    Aylığın ödenmesine başlanacağı tarihte hastalık sigortasından geçici iş göremezlik ödeneği almakta olan sigortalının yaşlılık aylığı, geçici iş göremezlik ödeneği verilme süresinin sona erdiği tarihi takip eden ay başından başlar. Ancak, bağlanacak yaşlılık aylığı geçici iş göremezlik ödeneğinin aylık tutarından fazla ise, aradaki fark birinci fıkraya göre tespit edilecek tarihten başlanarak verilir.
    [...]
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    fatihdavarci Avatarı

Son Giriş
    01.10-2009
    Saat
    16:32
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sevgili kardeşim.birkaç sorum olacak. cvp veririrsen sevinirim.
    1- özürlülüğün bağkurdan sonramı başladı.
    2- ben de 1990 bağkurluyum. ancak 2003 te böbrek nakli oldum 2004 te kalp krizi sonucu stent takıldı. ocak 2009 ta müracaat ettim. ama bağkur beni malulen emeklilik için saydı oysa ben 5510 sayılı kanuna göre müracaat etmiştim. nefroloji için balcalıya sevk yapıldım. gelen rapor %48 (sadece böbrek için). ankara yine kabul görmedi. bana ısrarla 2/3 oranında malül degilsin diyerek ret dedi.a ncak dün tekrar osmaniye il müd.lüne müracaat ettim ve ısrarla 28. maddeyi belirterek emeklilik talebinde bulundum.
    başka ne yapabilirim.

Benimle ilgili başlık: http://www.engelliler.biz/forum/emek...mumkun-mu.html

Üye
    miremur Avatarı

Gerçek Adı
    Emrullah
    Son Giriş
    08.11-2016
    Saat
    22:22
    Yaşadığı Yer
    Adana/yüreğir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Selamlar metinisa...Bende bugün Adana Bağ-kur'dan Ankara'nın benim emekliliğimi onayladığını öğrendim.Şefe sordum.Ne zamandan geçerli diye,bilmediğini ve 15 güne kadar belli olacağını söyledi.Açıkça senin son durumun beni endişelendirdi.Ben ocak 2009 da 5510 un 28 maddesi gereği dilekçem.Nisanda Adana bağ-kurda onaylandı.Geriye dönük primleri yatırmadan işlem yapmadılar.21 nisan itibarıyla borç yok,mayıstan geçerli emeklisin dediler.Ancak mayısta ben maaş beklerken Ankara Adana'nın onayını bozdu raporları istedi.Şimdi 4 aylık yine 722 tl prim borcu var ne olacak?sen son durumunu yaz olmazmı?

5510 SAYILI YASANIN 28 MADDESİ'nin bir fıkrası
    ‘SİGORTALILIKLARI DEVAM EDEN 4(b) SİGORTALILARINDAN SEVK TALEBİNDE BULUNDUKLARI TARİHTE ; İÇİNDE BULUNULAN AY İLE BİR ÖNCEKİ AYIN PRİM BORÇLARI DIŞINDA BORÇLARI BULUNMAYANLARIN,SÖZ KONUSU DÖNEMLERE İLİŞKİN BORÇLARI MUACCEL HALE GELMEDİGİNDEN,BUNLARIN SEVK İŞLEMLERİ YAPILACAK VE MASRAFLARI KURUMCA KARŞILANACAKTIR

Muaccel demek ;zamanı gelmemiş borç demekmiş. Bizden dilekçe tarihinde bütün prim bocunu aldılar.Geçen süre bizim insiyatifimizde değil.Bu madde gereği almamaları gerekir,yine biz öğreteceğiz kanunları
    devletin memurlarına ne dersin...biz ısrarcı olmalıyız...hoşkal...

Üye
    fatihdavarci Avatarı

Son Giriş
    01.10-2009
    Saat
    16:32
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sevgili kardeşim metinisa..neden cvp yazmadınız acaba...birbirlerimizle görüş alış verişi için bu sitede bulunmuyormuyuz..........

Üye
    metinisa Avatarı

Gerçek Adı
    Metin TAÇOL
    Son Giriş
    23.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ADANA
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba OturanBoğa,
    Bugün Bağkur'da Müdürlerle görüştüm. Kanunu ya biz bilmiyoruz yada onlar. Daha önce de yazmıştım. 9.10.2008da başvurumu yaptım 4.11.2008de raporum çıktı. Bu rapora göre temmuz2009 emekliliğim kabul edildi. Bizim emekliliğimiz yaşlılık emekliliği olduğu için geriye dönük işlem yapamıyorlar ve agustos 2009dan itibarenm emekliliğimi başlatıyorlar. Kısacası 8aylık maaşımı yediler ve 8 aylık bağkur primi istiyorlar. Bu primler yatmadan emeklilik işlemleri başlatılmıyor.
    ısrarla bu bir yaşlılık emekliliği olduğunu raporların tarihi ile kesinleşme tarihi arasındaki zamanın bağkuru ilgilendirmediği, yaşlılık aylığında geriye dönük emeklilik işlemi yapılamayacagını, bu konuda Ankara'dan kesin görüş alarak sonuçlandırdıklarını bildirdiler. Ama yargı yolunun açık olduğunu hak iddia ediyorsanız buyrun dediler. Yeni kanunda zaman bağkur lehine işliyormuş. Çünkü hastaneye sevk istek tarihi farklı, emeklilik istek tarihini farkı yorumluyorlar. Benim için artık yargı yolu başladı. İnşallah bu yolda bir sorunla karşılaşmam. Bu yolla emekli olan var mı. Süreçler onlara nasıl işledi. Bilgilerinizi benimle paylaşırmısınız?

Üye
    metinisa Avatarı

Gerçek Adı
    Metin TAÇOL
    Son Giriş
    23.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ADANA
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili fatihdavarci,
    Bagkur'a girmeden önce %40-%59 özürlülüğü olanlar yaşlılık emekliligi(mad.28) şartlarından emekli olabilirler. Senin gibi bağkurlu olduktan sonra özürlü olanlar maluliyet şartlarından (mad.25) (enaz%60) emekli olabilirler. Alınacak raporlar yeni tarihli olmalı.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    937
    Verilen Beğeniler
    1.231

Yasa bu kadar açıkken ne diye hak gaspına meylediyor kurum aklım almıyor!

Gelişmeleri bu başlıkta paylaş lütfen Metin.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    miremur Avatarı

Gerçek Adı
    Emrullah
    Son Giriş
    08.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adana/yüreğir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

SGK
    Başkanlığı Sigortalı Emeklilik İşlemleri Daire
    BAŞKANLIĞI
    ANKARA

Ben 1960 doğumlu %80 yürüme engelli 1986 yılından beri isteğe bağlı Bağ-kura 23 yıl 5 ay hizmeti olan Emrullah Maksom’um.
    Yeni Sosyal Güvenlik Yasası Ekim 2008 de yürürlüğe
    girmesi ile,5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası
    Kanunu’nun 28 maddesi gereğince bağ-kurdaki sakatlara yeni yasa
    emeklilik hakkı tanıdı. Bende 10/10/2008 de Adana Bağ-kur’a yeni yasa gereği emekli olmayı talep ettim.Adana Bağ-kur’dabeni,
    ’’yanlışlıkla’’malulen eski yasaya göre Adana Devlet Hastanesine sevk etti.%85 lik raporum Ankara’dan doğal olarak 3/2 sakatlığı tamamlamadığım gerekçesiyle 06/01/2009 da olumsuz geldi.

10/01/2009 tarihinde Adana Bağ-kur’a bu yanlışlığı düzeltmeleri ve yeni yasa gereği beni emekliliğe sevk etmelerini dilekçe ile telep ettim.Onlarda beni Adana Numune Hastanesine sevk ettiler.16/3/2009 daki %60 sakatlık raporum Adana Bağ-kurda
    21/4/2009 tarih itibariyle yeni yasa gereği emekli olduğum müjdesini verdiler.Ben maaş beklerken Adana Bağ-kurun onayını Ankara yeniden gözden geçirmek talebiyle Adana’dan raporlarımı
    istemiş.’’Terk etmiş sigortalıktan tekrar aktife’’döndürüldüm.

Ben normalde 2009 başında emekli olmayı beklerken,7 aylık
    geciken süreç içerisinde toplamda 1400 tl pirim bocumuda yatırmak zorunda kaldım.
    Sizlerden ricam Adana’dan gelen 8/6/2009 tarih ve 7511871
    nolu evrak takip sayılı raporumu yeni yasadan faydalanacak şekilde yorumlamanız.Yeni yasanın akabinde, 10/10/2008 tarihli raporumu baz alarak, maduriyetimi göz önünde tutmanız temennisi ve dileğiyle saygılar efendim.
    15/6/2009
    Emrullah Maksom

Selamlar metinisa aynen senin durumdayım.Son durumum bağ-kurun sayfasına terk edilmiş sigortalı işlemim gerçekleşti.Beni 21.4.2008 itibari ile işleme almışlar.Ancak daha maaş bağlama formatı Ankaradan gelmemiş.Bekliyorum...Ben ilk dilekçe ekim 2008.ikinci ocak 2009 kaybım.8 aylık maaş ve 1000 lirada geriye dönük prim ödemesi..Aslında yeni yasa gereği verilen dilekçe başlangıç olması lazım...

Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularının sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;
    a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,
    b) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün,
    malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla ikinci fıkranın (a) bendindeki yaş şartları aranmaksızın yaşlılık aylığına hak kazanırlar. Bunlar 94 üncü madde hükümlerine göre kontrol muayenesine tâbi tutulabilirler.
    Bakanlıkça tespit edilen maden işyerlerinin yeraltı işlerinde sürekli veya münavebeli olarak en az 20 yıldan beri çalışan sigortalılar için ikinci fıkrada belirtilen yaş şartı 55 olarak uygulanır.
    55 yaşını dolduran ve erken yaşlanmış olduğu tespit edilen sigortalılar, yaş dışındaki diğer şartları taşımaları halinde yaşlılık aylığından yararlanırlar. (1)
    (Ek fıkra: 17/4/2008-5754/16 md.) Emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlanması talebinde bulunan kadın sigortalılardan başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malûl çocuğu bulunanların, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra geçen prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, prim ödeme gün sayıları toplamına eklenir ve eklenen bu süreler emeklilik yaş hadlerinden de indirilir.
    (Değişik sekizinci fıkra: 17/4/2008-5754/16 md.) Yukarıdaki fıkralarda belirtilen yaşlılık aylıklarından yararlanabilmek için, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendinde belirtilen sigortalının çalıştığı işten ayrıldıktan, (b) bendinde belirtilen sigortalının sigortalılığa esas faaliyete son verip vermeyeceğini beyan ettikten sonra yazılı istekte bulunmaları, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (c) bendinde belirtilen sigortalıların ise istekleri üzerine yetkili makamdan emekliye sevk onayı alındıktan sonra ilişiklerinin kesilmesi şarttır.
    4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen sigortalılara yaşlılık aylığı bağlanabilmesi için ayrıca, yazılı talepte bulunduğu tarih itibarıyla genel sağlık sigortası primi dahil kendi sigortalılığı nedeniyle prim ve prime ilişkin her türlü borcunun olmaması zorunludur. (1)
    Bu maddenin uygulamasına ilişkin usûl ve esaslar, Kurum tarafından çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.
    Yaşlılık aylığının hesaplanması
    MADDE 29- (Değişik: 17/4/2008-5754/17 md.)
    4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalılar ile aynı fıkranın (c) bendine göre bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başlayanların yaşlılık aylığı, aşağıdaki hükümlere göre belirlenecek ortalama aylık kazancı ile aylık bağlama oranının çarpımı sonucunda bulunan tutardır.
    Ortalama aylık kazanç, sigortalının her yıla ait prime esas kazancının, kazancın ait olduğu yıldan itibaren aylık talep tarihine kadar geçen yıllar için, her yıl gerçekleşen güncelleme katsayısı ile güncellenerek bulunan kazançlar toplamının, itibarî hizmet süresi ile fiilî hizmet süresi zammı hariç toplam prim ödeme gün sayısına bölünmesi suretiyle hesaplanan ortalama günlük kazancın otuz katıdır.

Hayırlısı ne ise o olsun...hoşkal....

Üye
    metinisa Avatarı

Gerçek Adı
    Metin TAÇOL
    Son Giriş
    23.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ADANA
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba Arkadaşlar,

bağkur yasayı çok iyi biliyor. Bundan %100 eminim. bizleri emekli etmemek ve zamanı uzatıp çeşitli bahanelerle haksız yere prim tahsil edip maaşımıza vermemek istiyorlar. Kanunu önlerine koyuncada bahaneleri açık bilgisayar sistemi buna müsait değil. Ben de 28/4 mad. emekli oldum ama 8aylık prim ödetip 8aylık maaşımı yediler. Buda yaklaşık 8.500tl beni zarara uğrattılar. Ama bunu yanlarına bırakmayacagım. Dava açmak için şu anda araştırma yapıyorum. Avukatlar bu davayı almak istemiyorlar. Kesin kaybedersiniz diyorlar. Çünkü bağkur ilk talebi emekli talebi olarak açmıyor. Emekli maaşını tahsis talebi alındıktan sonra başlatıyor. Tahsis talebi emekli olduğunuz keşinleştikten sonra yapılan talepmiş. Bu şu demek oluyor: Bağkur rapordan sonra canı nezaman isterse karar verir bu süreler emeklilik süresi değildir. Geçen zaman bağkuru ilgilendirmez. bana söylenen : bilgisayar sistemlerin ona göre güncellendiği geriye dönük emeklilik işlemlerinin sistemde yapılması imkansız.
    ARKADAŞLAR BU BİR HAK İHLALİDİR. SORUMSUZLUKTUR. SAYGISIZLIKTIR. BİZLERİ HİÇE SAYMAKTIR. Hepimiz bu davaları açmalıyız. Bu ANAYASANIN İnsan haklarına aykırı bir durumdur. Derhal düzeltilmesi gerekiyor. Yılmayın, mücadele edelim. Bagkura karşı İSTİRDAT davası açılması gerekiyor. Bu konuda geçmiş uygulamalar varsa lütfen bilgi paylaşımı yapalım. Avukatlar bu davayı almazsa kendim takip edecem. Allah hepimizin yardımcısı olsun...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    937
    Verilen Beğeniler
    1.231

İyi ama Metin, "(b) bentlerinde belirtilen sigortalılardan yaşlılık aylığına hak kazananlara, yazılı istek tarihinden sonraki, [...] ay başından itibaren aylık bağlanır." diyen kanun maddesine ne diyor avukatlar?!
    "Yazılı istek tarihi" ifadesi kanunda bu kadar net şekilde belirtilmişken, yönetmelik ya da bilgisayar programı bahaneleri ne işe yarar ki hukuken?!

Üye
    miremur Avatarı

Gerçek Adı
    Emrullah
    Son Giriş
    08.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adana/yüreğir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Selamlar,Evet dilekçe tarihinden geçerli olacak diyende yine bizzat bölge ve il müdürleri beyler söyledi.Ama bile bile yalan söyleyerek başlarından savmak için olduğunu yeni yeni anlıyorum.Dilekçe tarihi değil emeklilik onaylandıktan sonra ki aydan itibaren maaş bağladıkları gibi geriye dönük primleri tahsil etmedende işlem yapmıyorlar.
    Benimde 6 maaş ve 1000 lirama mal oldu.Metin senin yanındayım bilgine....
    -----------------------------------------------------------------------------------
    4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen sigortalılara yaşlılık aylığı bağlanabilmesi için ayrıca, yazılı talepte bulunduğu tarih itibarıyla genel sağlık sigortası primi dahil kendi sigortalılığı nedeniyle prim ve prime ilişkin her türlü borcunun olmaması zorunludur. (1)
    Bu maddenin uygulamasına ilişkin usûl ve esaslar, Kurum tarafından çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.
    İşte metin kardeş bizi bu kendi ürettikleri silahla vuruyorlar.Kanun bizden yana ama brokrat beyler usulu ve esası keyiflerince düzenleyerek bizi mat ediyorlar...

Üye
    metinisa Avatarı

Gerçek Adı
    Metin TAÇOL
    Son Giriş
    23.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ADANA
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba OturanBoğa,
    Bağkura göre istek tarihi emekliliği hak kazandıktan sonra yapılan başvuru olarak değerlendiriyorlar. Avukatlar da aynı şeyi söylüyor. Bağkurun hastane sevk tarihi istek tarihi olmuyor. Çünkü o tarihte özürlü olduğun kesin değilki. rapor çıkıyor bağkurun sağlık kurulu bu raporu onaylıyor (tabii canı ne zaman isterse) onaylandıktan sonra biz emekliliğimize istek yapabiliyormuşuz. Ve bu istemi yaptığımızda borçumuzun olmaması gerekiyor. Kanun bu şekilde değişmiş. Eski uygulama artık yok. İlk başvuruda biz diyormuşuz ki : acaba ben özürlümüyüm bunu bir kanıtlayım ondan sonra başvurabilirim.
    Komik ama gerçek. İşte bu noktayı kanunla nasıl aşabiliriz?. Sanırım yeterince konu açık. önce özürlü olduğunu kanıtla ve onayla ondan sonra emekli ol. Sizin tanıdığınız avukatlara danışabilirmisiniz? Yeni emekli olabilecek arkadaşlarımız için bir örnek olur.

Üye
    metinisa Avatarı

Gerçek Adı
    Metin TAÇOL
    Son Giriş
    23.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ADANA
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba Oturanboğa,
    Bugün ADANA SGK müdürü ile de görüştüm söyledikleri aynen şöyle: malüliyet için rapor alrak emekliliğine hak kazananlar rapor tarihinden sonraki ay başından itibaren emekli aylığı baglanır (25.maddeden emeklilik) Fakat 28.maddeden emekliliğini isteyenlerin emeklilik başlama tarihi olarak rapor tarihi esas alınmıyor. Taaaa ki ne zaman SGK saglık kurulları raporunu onaylar ve o tarihe kadar ki primlerini yatırırsın sonraki ay emekliliğini başlatırlar. Bu süre isterse 1 yıl geçsin bu onları ilgilendirmezmiş.
    Bu uygulama yeni ve sadece engellilerin emekliliği için yapılıyor. Kısacası engelliler magduriyeti söz konusu. Bu noktayı nasıl aşarız. Bu konuda daha önce açılmış bir dava yok. Bilen kimler vardır, nasıl uygulanır yardımcı olurmusun?

Üye
    metinisa Avatarı

Gerçek Adı
    Metin TAÇOL
    Son Giriş
    23.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ADANA
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Merhaba OturanBoğa,
    Bağkur'dan maaşımın bağlanmasına neden olan gerekçeli kararı dilekçe ile istedim. Cevap geldi. Maaşımın bağlanmasına essas olaarak 2.raporumun tarihini dikkate almışlar fakat o tarihte bağkur borcum olduğundan borcumu yatırdığım 29.07.2009 tarihini esas aldıklarından 8aylık maaştan oldum. Bu yaptıkları SSİY. 61.maddesine ters düştüğü halde uygulama böyle oldu. Kaldı ki 2.rapor değil 1.raporumu esas almaları gerekiyordu. Dava yoluna gitmekten başka çare kalmadı. Bu konuda faydalı olabilecek bilgileri bana sunarsanız memnun olurum. Gelişmelerden tüm arkadaşların da haberi olsun.

Sayfa 1 / 3 123 SonSon