Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 22 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    CAHİT1974 Avatarı

Son Giriş
    03.12-2010
    Saat
    22:50
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Maliyeye ankara numuneden zorluklar içinde aldığım raporla vergi indirim belgesi almak için baş vurdum ( http://www.engelliler.biz/forum/emek...l-etmiyor.html ). tam 4-ay sürdü ankarada ikamet etmeme rağmen

vede 4-ay sonra , sanırım psikolojik yineleyen depresyon rahatsızlığımdan dolayı bir yıl sonra tekrar kontrol edilmek üzere hastaneden aldığım raporuma onay vermiş vede yazısı elime geçti .
    üçüncü dereceden vergi indiriminden faydalanabileceğim şeklinde

ben ssk dan emekli olmak için vergi indirim belgesine müracat etmiştim benim ssk başlangıcım 1991 yılında vede 4150 ssk primi ödenmiş günüm var

maliyenin bir yıl sonra tekrar kontrol edilecek şeklinde verdiği vergi indirim belgesi ben şuan emekliliğe başvuracağın bir sorun teşkil edermi benim emeklilğim nasıl olur

lütfen konu hakkındaki bilgili arkadaşların fikirlerini bekliyorum

ankara numuna hastanesinden aldığım raporumda engelimin sürekli olduğu yazıyor raporumu 2009-nisan ayında aldım

ben ortapedik artı yineleyen depresyon hastasıyım

Üye
    savas19 Avatarı

Gerçek Adı
    savaş
    Son Giriş
    05.11-2010
    Saat
    23:09
    Yaşadığı Yer
    türkiye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hadi özün aydın ,bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla hemen emeklı olabilirsin

Üye
    CAHİT1974 Avatarı

Son Giriş
    03.12-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Soykan kardeş maliye vergi indirim belgeme bir yıl sonra kontrol edilecek

şeklinde bir not düşmüş-bunun emekliliğime bir zararı olurmu

ssk benden tekrar rapor istermi-raporumu nisan 2009 da aldım ankara numune hastanesinden

Üye
    güllerdiyarı Avatarı

Gerçek Adı
    Musa
    Son Giriş
    13.10-2014
    Saat
    11:26
    Yaşadığı Yer
    ısparta
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

cahit bey öncelikle hayırlı olsun,evet bir yıl sonra yeniden rapor alacaksınız bildiğim kadarıyla

Üye
    CAHİT1974 Avatarı

Son Giriş
    03.12-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben emekliliğie müracet edeceğim bu durumu nasıl kaldırtirabilirim maliyeye , lütfen konu hakkında bilgisi olan arkadaşların fikirlerini bekliyorum lütfen bana yardımcı olun

bu durum beni çok kaygılandırıyor

Üye
    albinomurat Avatarı

Gerçek Adı
    murat
    Son Giriş
    10.11-2012
    Saat
    15:10
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

emekli olabilirsin ama bir yıl sonra kontrol şartı konduysa sana geçici emeklilik şartıyla emekli olursun taki yeni rapor kesinleşinceye kadar sen başvur bur tür durumlarda geçici emeklilüği kabuledip sürekli yaparlar

Üye
    halım Avatarı

Son Giriş
    28.11-2014
    Saat
    16:20
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

geçici emekliliği açıklayabilir misiniz. birde kontrol muayenesinde geçici emekliliği sürekli emekliliğe çevirme garantisi varmıdır?

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:39
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Aldığın raporla emekli olamazsınız.Nedenine gelince;
    1)Hastalığınızın iyileşme ihtimali olması
    2)Raporonuzda kontrol ibaresinin olması.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    19:45
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    968
    Verilen Beğeniler
    1.255

Yok yok, aman yanlış bilgi olmasın...

Kontrol muayenesi şerhi olan raporla vergi indirim hakkı elde eden kişiler kontrol muayenesinden önce emekliliğe başvurabilirler ve prim gün şartları tutuyorsa diledikleri zaman emekli olabilirler. Bu kesin.

Kural şu:
    1- Vergi indirim hakkı elde ettiğin için SGK emeklilik başvurunu kabul eder ve diğer şartlar uygunsa emekli eder
    2- Kontrol muayenesi zamanı geldiğinde raporla birlikte hastaneye gitmek ve kontrol muayenesi olman gerek. Kontrol muayenesi sonucu (5510/94):
    ___a) İşgücü kaybı oranının %40'ın altına düştüğü tespit edilirse, hastane durumu defterdarlığa ve SGK'na bildirir ve emekli maaşın durdurulur (Eğer oran düşmesine rağmen emekli maaşını almaya devam edersen, haksız yere ödenen paralar faiziyle beraber geri alınır)
    ___b) İşgücü kaybın %40'ın üstünde olursa, her şey aynen devam eder. Emekli maaşı almaya devam edersin. Raporun Aslı Gibidir onaylı ve imzalı bir nüshasını mutlaka alıp sakla. Ne olur ne olmaz...
    ___c) İşgücü kaybın %40'ın üstünde olur ama yine kontrol muayenesi şerhi düşülürse, aynı şekilde, o kontrol zamanı geldiğinde aynı işlemi yeniden yapmak zorunda kalırsın.
    3- Eğer kontrol muayenesini aksatırsan, SGK maaşını durdurur. Sonrasında 3 ay içinde kontrole gidersen ve %40 üzeri rapor alırsan, durdurulan emekli maaşı durdurulduğu tarihten itibaren ödenmeye devam olunur. Yok, eğer 3 ayı aşkın bir sürede kontrol muayenesine gidersen, o zaman sen kontrol muayenesine gidene dek maaşın durdurulur, ve %40 üzeri rapor alacağın tarihten itibaren maaş ödenmeye başlanır. Yani durdurulduğu tarihten itibaren başlamaz.
    4- Eğer kontrol muayenesine (en geç zamanından 3 ay sonrasına dek) gitmezsen, bu durumda hastane durumu ilgili kurumlara iletir ve (varsa yersiz ödemeler geri alınıp) emekliliğin iptal edilir.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    mustafa043 Avatarı

Son Giriş
    17.05-2013
    Saat
    16:02
    Yaşadığı Yer
    kütahya merkez
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

cahit kardeşim bence 1 yıl daha bekle işini terk etme 1 yıl sonra emekli ol benim sürekli raporum vardı emekli oldum 1 yıl sonra beni sgk kontrol muayenesine çagırdı ve emek liliğimi durdurdu şimdi dava açtım işimdenden ayrıldığım için şu an çok zor bi duruma düştüm benim tavsiyem emekli olma çalışmaya devam et 1 yıl sonra raporunu yenilediğinde emekli ol bence.

Benim tecrübeşlerimi oku ondan sonra karar ver bence. çünkü herşey çok saçma gelişiyor: http://www.engelliler.biz/forum/emek...lirsizlik.html

Üye
    CAHİT1974 Avatarı

Son Giriş
    03.12-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar benim ankara numune hastanesinden raporumu 4-ay önce aldım raporum henüz çok taze raporumda %44 engellidir vede süreklidir ibaresi var ona rağmen maliye 1-yıl sonra kontrol şerhi koyarak vergi indirim belgesi vermiş
    ayrıca 5-ay önce ankara hastanesinden raporum var 5-ay önce ondada yine süreklidir ibaresi var
    2009 yılı yanlış anlaşılmasın
    ortapedik ve psikiyatrik rahatsızlığıma ilişkin ortapdeik rahatsızlığımın 1992-yılında ve 2003 yılındaki aldığım raporlarımın fotokobilerini malieye vermiştim ek bilgi istediklerinde
    psikiyatrik rahatsızlığımda sorun olmadığını onun aynen
    oanaylanacağını söylemişlerdi onun hakkındada bilgi isteselerdi 2007-2008-2009 yılında almış olduğum kullandiğım ilaçların reçetesi ve ilaç raporlarım var onlarıda ibraz edebilirdim
    bu durumda ne yapılabilir
    bu bir yıl sonra kontrol şerhini nasıl kaldırtabilirim

birde benim 4100 ssk günüm var ilk ssk numaramı 1991 yılında aldım primlerim asgari ücretten yatırıldı emekli olursam nekadar maaş alabilirim 1974 doğumluyum

lütfen konu hakkında bilgisi olanlar yazsın

msn adresim cahit.1974@hotmail.com adresimi kayıt edebilirim daha yakından konuşub konuyu paylaşabiliriz

Üye
    falim Avatarı

Gerçek Adı
    murat
    Son Giriş
    27.07-2016
    Saat
    18:55
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

benim raporumdada hastane şerhi vardı ama maliye şer koymamış bende süreyi bekledim ve zamanı geldiginde maliyeye gidip sordum maliye ankara defterdarlıgı bana bizim şerhimiz varmı dedi bende sizin şerhiniz yok ama hastane nin vardedim önemli olan bizim şerhimiz dedler ve senin işin bitmiştir artık hastaneyle ugraşmayacaksın dediler bende zaten emekliligi hak etmiştim yani maliye şerhini kaldırmak hastalıklarla ilgilidir diye düşünüyom iyileşecek bi hastalık varsa şerhi kaldırmak zor diye bilirim arkadaşlar

Üye
    CAHİT1974 Avatarı

Son Giriş
    03.12-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar benim raporumda hastanenin şerhi yok maliye koymuş-iki hastaneden rapor aldım ikisindde engelimin sürekli olduğu yazıyor

Üye
    falim Avatarı

Gerçek Adı
    murat
    Son Giriş
    27.07-2016
    Saat
    18:55
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

demekki senin hastalıgında düzelme olacagı kanısında o yüzden şerh koymuş işin zor biraz arkadaşım

Üye
    merlot Avatarı

Son Giriş
    18.09-2017
    Saat
    14:49
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Benimde benzer durumum var. Maliyeden gelen raporda bir yıl sonra kontrol olmak şartıyla %4l,5 olarak vergi indirim raporu geldi. Pirimim ve çalışma yılım yeterli olduğu için emekliliğe başvurdum ve biraç ay önce emekli oldum. Emeklilik onayımı veren SGK görevlisi, kontrol zamanı geldiğinde maaşımın birkaç ay kesileceğinin ve kontrol sonuçlanınca durum aynıysa maaşımı almaya devam edeceğimi söyledi.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon