TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Toplam 6 mesajın 1-6 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Makiyato Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    13:05
    Yaşadığı Yer
    İzmir-Stockholm
    Alınan Beğeniler
    36
    Verilen Beğeniler
    82

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    5510 geçici 4.madde de;
    - Ayrıca çalışmaya başladıktan sonra alınmış raporu olanlardan çalışma gücündeki kayıp oranının;
    a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 5760, (5760/360 = 16 YIL)
    b) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 6480, (6480/360 =18 YIL) gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması kaydıyla, haklarında bu fıkra hükümleri uygulanarak kendilerine yaşlılık aylığı bağlanacaktır.
    Bu emeklilik şeklinin adı malulen emeklilik midir yoksa engelli emekliliği midir?

Bide Google başlığı yazıp sorgulayınca da "Malulen emeklilikte, malul sayılmak için maluliyetin sigortalı olarak işe girdikten sonra olması gerekmektedir
    Engelli emekliliğinde bunun tam tersi yani engelli işe girmeden önce yada doğuştan engelli olmalıdır
    " şeklinde bir bilgi çıkıyo çoğu sitede.

Şimdi işe sağlam giren bir 657 li, 5510 geçici4.maddeye göre malulen mi emekli olur, engelli emeklisi mi olur?

Üye
    rainman57 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:21
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    0

İşe girdikten sonra rahatsızlanırsan engelli emekliliği olursun(%40-%60 arası ).Yüzde 60 geçerse tek rahatsızlıktan malulen olursun diye biliyorum.

Üye
    Makiyato Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir-Stockholm
    Alınan Beğeniler
    36
    Verilen Beğeniler
    82

@rainman57
    Bende öyle biliyorum ama internette dediğim gibi şöyle bilgiler de dolaşıyor "Malulen emeklilikte, malul sayılmak için maluliyetin sigortalı olarak işe girdikten sonra olması gerekmektedir
    Engelli emekliliğinde bunun tam tersi yani engelli işe girmeden önce yada doğuştan engelli olmalıdır
    "

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    02.07-2020
    Saat
    14:42
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    103
    Verilen Beğeniler
    30

@Makiyato
    İlk mesajınız erken emeklilik hakkında, 2.mesajınız malulen emeklilik hakkında ikisi çok farklı şeyler

Üye
    serdarski Avatarı

Gerçek Adı
    Serdar Senturk
    Son Giriş
    01.07-2020
    Saat
    12:32
    Yaşadığı Yer
    İstanbuL
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    18

Google'da yazılan doğru..

İş kazası sebebiyle malul duruma geldiyseniz yani engelli olduysanız durum farklı, ilk sigortalı olduğunuz tarihten önce engelli olduysanız "engelli emekliliği" durumu sözkonusu.

Mesela ben 15 yaşımdayken bir ameliyat sebebiyle engelli duruma geldim, ilk sigortalı olduğumda zaten engelli durumdaydım. Engelli kişi olarak ilk sigortalı olduğumda 19 yaşımdaydım.

Üye
    Makiyato Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir-Stockholm
    Alınan Beğeniler
    36
    Verilen Beğeniler
    82

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Yani uzun lafın kısası
    İşe sağlam giren,daha sonra %40-60 arası rapor alan bir 657 linin, 5510 geçici 4.maddeye göre olduğu emeklilik çeşidinin adı engelli emeklisidir diyebiliriz sanırım.