TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 45 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    egeli_35 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    14:03
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba arkadaşlar, benim bir sorum olacak.

Geçen yıl süresiz %61 engelli raporum aldım ve vergi indirimine başvurdum. Vergi indirim sonucum ise 1 yıl süreli geldi ve 8. ayın ortasında doluyor. Bende 7. ayda emekliliğe hak kazanıyorum. Sizce nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Emekliliğe başvurmalı mıyım. SGK kabul eder mi, sonucu sizce ne olur, kontrol muayenesine yönlendirilir miyim.

Teşekkürler.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:26
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2.973
    Verilen Beğeniler
    3.543

@egeli_35

Aslında sgk vergi indiriminin süreli olmasını umursamadan raporun sürekliliğini göz önüne alıp emekliliği süresiz şekilde onaylayabilir de. Ama bu kadar şanslı olabilir misiniz, sgk herkese bu kadar eziyet çektirirken sizin hakkınızı kolayca verir mi, inanın bilemiyorum.
    Ben olsam defterdarlığa hemen bir dilekçe yazar, sürekli raporuma istinaden vergi indirim hakkımın süre kısıtlaması olmadan uzatılmasını talep ederdim. Onlar "yeni rapor" derse, "be kardeşim, sürekli raporum varken hastaneler yeni rapor vermiyor, manyak mısınız" dersiniz. Ama sen kertede vergi indirim hakkı uzamazsa sgk emeklilikte sorun çıkartır.

Üye
    egeli_35 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    0

@OturanBoğa Cevabınız için teşekkürler.

Vergi dairesi ile görüştüm kendileri SGK ya başvurabilirsiniz, ama ne derler bilemeyiz isterseniz tekrar vergi indirimi için başvuruda bulunun dedi, ama coronalı bu süreçte sürenin çok uzayacağını düşünüyorum.

Emeklilik için SGK ya başvursam onlar 7. ay içinde hakettiğim için kabul edip beni daha sonrada onlar kontrole göndermiyor mu. ( Emeklilik hakkediş tarihim hiç olmazsa belli olmuyor mu acaba.)

Birde defterdarlık demişsiniz. İzmir vergi dairesine başvurmuştum ilk olarak oraya mı yoksa farklı bir birime mi dilekçe yazayım.

Teşekkürler

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:26
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2.973
    Verilen Beğeniler
    3.543

@egeli_35

SÜREKLİ olan aynı raporla vergi indiriminin uzatılması için dilekçe verin. Yeni rapor macerasına girmeyin şimdi.
    Vergi indirimi nereden aldıysanız oraya başvurmanızı kastediyorum

SGK'ya başvursanız evet, işleme alırlar ama neticelene dek vergi indirim süresi bitince ne yaparlar bilemem.

Üye
    egeli_35 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    0

@OturanBoğa merhaba, ben daha önce konu açmıştır. Şimdi birsey sormak isterim. Emekli oldum bir ay sonra SGK beni kontrol muayenesine sevk etti. İlk kontrol %61 geldi ( İlk raporumla aynı ) daha sonra beni hakem hastane başka bir hastaneye sevk etti onlarda %53 vermiş ( Kalp ve bel fıtığı rahatsızlıklarımı saymamışlar ) Bu durumda emeklilik şartlarım değişiyor ve 9-10 ay daha beklmek zorunda kalacağım. Sizce buna itiraz hakkım var mıdır. Teşekkürler

Üye
    serkan1976 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:37
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    35
    Verilen Beğeniler
    4

Kontrolde %40 ın altına düşmediği sürece emekliliğiniz devam eder. Sıkıntı yapmayın.

Üye
    Bilgi Hazinedir Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    152
    Verilen Beğeniler
    261

@serkan1976

Merhaba @egeli_35 isimli arkadaşımızın söylemek istediği emekli olurken 2.dereceden(%60-%79 engelli oranı) engelli vergi indirimi ile emekli olmuş.Yeni rapor oranı ile 3. derece(%40-%59 engelli oranı)engelli vergi indirimi düşeceğini ve 3. derecede(%40-%59 engelli oranı)engelli vergi indirimi ile emekliliğin bir önceki şartlara göre SGK hizmet yılı ve SGK prim günü daha fazla olması nedeni ile yeni derece olan 3. derece(%40-%59 engelli oranı) şartlarının oluşması için 9-10 beklemesi gerektiğinden bahsetmiş.Yani 3. derece(%40-%59 engelli oranı) için emekli hakkını doldurmamış yani hak etmemiş daha.

Saygılar.

Üye
    serkan1976 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    35
    Verilen Beğeniler
    4

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    @Bilgi Hazinedir

Eğer emekli olup kontrol muayenesi istenmişse, kontrolde %40'ın altına düşmedikçe emeklilik devam eder. Benim başıma geldi. Bende %80 ile emekli olmuştum. Kontrolde %77 ye düştü ve ikinci derece dilimine girdim. Prim günüm eksik kalıyor diye üzülmüştüm. Fakat öyle değilmiş.

Üye
    Bilgi Hazinedir Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    152
    Verilen Beğeniler
    261

@serkan1976

Merhaba, inanın şanlısınız.Aynı durum yani emeklilik sonrası kontrol muayanesi işlemi sonrası benim yakın arkadaşımın başına geldi.SGK prim farkını askerlik borçlanması ile veya çalışarak kapatması için yönlendirdi.Kendisi askerlik borçlanması yaptı ve emeklilik işlemleri kaldığı yerden devam etti.Bu konuyu araştırdık ve SGK danışmanıda yatırılması gerektiğini beyan etmişti.

Acaba bunun sürece veya kişiye göre farklı bir yolu mu var?Şimdi onu merak ettim.

Bilgilendirme için teşekkür ederim.

Saygılar.

Üye
    serkan1976 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    35
    Verilen Beğeniler
    4

Kanuna göre değişiklik gösterebilir belki. Ben 1998 yılından önce (1993) sigorta girişliyim.

Üye
    Bilgi Hazinedir Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    152
    Verilen Beğeniler
    261

@serkan1976

Söyledikleriniz mantıklı geldi,bu arkadaşım sigorta girişi 1999 Eylül sonrası olması lazım.Sanırım 2000 veya 2001 idi.Bunu ben araştıracağım zaten.Bende okuyup araştırmayı seviyorum ve herkesten birşey öğrenmek bana göre en değerli kazanımlar.

Tekrar teşekkür ederim.

Saygılar.

Üye
    serkan1976 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    35
    Verilen Beğeniler
    4

Bana sgk gelen maaş bağlama evrağında 506 sayılı kanunun, 60 ıncı maddesi b ve c bendine istinaden yazıyor. Ordaki atıfa görede 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün yeterlidir diyor. Bundan dolayı olabilir.

Üye
    34şaşkın66 Avatarı

Son Giriş
    19.04-2021
    Saat
    12:43
    Yaşadığı Yer
    Yozgat
    Alınan Beğeniler
    10
    Verilen Beğeniler
    4

Kişiye özel olma ihtimali dışında herşey olabilir.ayrıca sgk gözden kaçırma durumu nasıl olsun.birebir yaşamış görmüş.bence bu ne şans nede gözden kaçırma. Bildiğin kanun nizam.arkadaşın olayını bi çok kişiden duydum.bunuda en iyi kendisi bildiği için dahada netleşti benim için.

Üye
    Bilgi Hazinedir Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    152
    Verilen Beğeniler
    261

@34şaşkın66

Merhaba @serkan1976 isimli arkadaşımızın yaşadığı durumun bir benzerini yakın arkadaşımın yanında olduğum bir süreç yaşadığını belirtmek isterim.Aslında hangisinin doğru bir bilgi olduğu konusu bizim aramızda konuştuğumuz bilgilendirmelerden ibarettir.Siz konuya subjektif bir yorum yapmışsınız.

Bende bu yazının en alt bölümüne bu forum sitesinde tarihi, kimin yazdığı hakkında bilgilerin bulunan ve konuştuğumuz konunun birebir aynısı hakkında soru soran birini buldum.Yanıtı bu forum sitesinin genel yayın yönetmeni vermiş.İlgili yazısı en altta okuyabilirsiniz.

Benim dediğimi birebir doğrulamışlar verdiği cevapta.Engelli vergi indirimi raporu olup emekli olan birisinin daha sonraki kontrol muayenesinde engel oranı düşer ve derecesi değişirse ,yeni engelli vergi indirimi raporu derecesi karşılığındaki SGK hizmet yılı veya SGK prim günü o anki SGK prim günü ve hizmet yılı ile karşılanamıyorsa emeklilik işlemleri yeni SGK prim günü ve hizmet yılı gerçekleşene kadar duruyor yazıyor.Bu arada bu durum yaşandıktan sonra daha önce almış olduğu emekli maaşları için hiçbir sıkıntı çıkmadığı veya geri istenmediğini belirtmemizde fayda var.

Saygılar.

Soru :29.05.2016 tarih @mindar

vergi indirimi için başvurup yüzde 76 rapor aldım 2 yıl süreli 2 yıl içerisnde emekli olduğumu düşünelim
    2 yıl sonra oranım düşerse örnek yüzde 55 oldu, ben 2 yıl önce 3800 günden emekli oluyorsam
    2 yol sonra yüzde 55 raporla örnek 4800 günden emekli oluyor olacağım
    peki bu durumda benim emeklilik durumum ve emekli olup aldığım maaşların hükmü ne olur ?
    emeklliğim iptal edilip süresi geldiğinde mi emekli edilirim.

Cevap:06.06.2016 @OturanBoğa

Evet. Emekliliğine temel koşullar değişirse ve tabii bu durum kontrol muayenesinde tespit edilirse, emeklilik sonlanır. Yeniden emeklilik koşulları oluştuğunda yeniden rapor-vergi indirimi derken yeniden emeklilik olur.
    Konu Bilgi Hazinedir tarafından değiştirilmiştir (19.01-2021 Saat 21:58 ).

Üye
    egeli_35 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @Bilgi Hazinedir @serkan1976 bilgiler için teşekkürler, ben durdurulduğunu tahmin ediyorum. Aslında öğrenmek istediğim itiraz hakkım var mı ( kalp hastalığı ve bel fıtığı hastalıklarımı nasıl saymazlar anlamış değilim. )Yani bu kadar git gelin sonucu bu olmamalıydı diye düşünüyorum.

Sayfa 1 / 3 123 SonSon