Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 36 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    hamido Avatarı

Son Giriş
    29.09-2010
    Saat
    18:15
    Yaşadığı Yer
    ankara/sincan
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    kardeş geçmiş olsun bende böbrek nakli hastasıyım ve 4 ay önce emekli oldum diyalizde emekli olma dediler dinledim çünkü nakil olursan %40 a düşer oranın ve emekliliğin iptal olur nakilden sonra gercektende %40 verdiler ve 16 yıl 3760 prim günüyle emekli oldum darısı başina

Üye
    RenaL Avatarı

Son Giriş
    21.01-2012
    Saat
    16:08
    Yaşadığı Yer
    afyonkarahisar
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

teşekkür ederim hayırlı olsun.. ben diyalize girerken zaten primim yetmiyordu nakil oldum başvurdum olmadı işte.. peki siz % kaç aldınız raporu?

bir şey sorucam size; emeklilik için başvuru yaptığınızda fiilen çalışıyormuydunuz? çalışıyor iseniz başvuru yaparken işten çıkışınızı alıp başvuruyu öylemi yaptınız..?

sgk'da okuduğum kadarıyla emekli olmak için işten çıkmanız gerekiyor yazıyor. böyle bir şart var mı?

saygılar.

Üye
    RenaL Avatarı

Son Giriş
    21.01-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    afyonkarahisar
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Malulen emeklilik ile ilgili durumum en son yargıdaydı (2006 rapor düşürülmesinden ve aradaki kanun değişmesinden eski-yeni kanun olayı) ve hakime hanım RED cevabı vermişti. Avukatım ısrarla temyize gönderelim dedi ben ise avukatın beni net savunamamasından ve içsel kahrımdan dolayı göndermesini istemedim...

Ben ise bu arada SGK dan, 10 yıl 1800 gün %60' a göre başvuru yapmak için araştırmalar yaparken tesadüf eseri öğrendim ki avukat benim hayır dememe rağmen temyize göndermiş.! Biliyorsunuz ki temyiz demek uzun bir bekleyiş demek..

Şimdi bu temyiz olayına rağmen düşündüğüm SGK başvurusunu yapabilir miyim? Yoksa temyiz sonucunu ve olumsuz gelirse vergi indirimi başvuru süresinimi beklemeliyim..

Allah hepimizin yardımcısı olsun..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:04
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.244

SGK başvurusu derken neyi kastediyorsunuz?

Malulen emekli olamıyorsanız, yukarıda da yazdığım üzerei defterdarlığa vergi indirimi için başvurup, o hakkı elde edebilir ve diğer şartları da tamamladığınızda Yaşlılık emekliliğinden yararlanabilirsiniz.
    Vergi indirimine başvurmak için mahkeme sonucunu beklemenize gerek yok. O ayrı bir süre...
    Ek bilgi: http://www.engelliler.biz/forum/saka...-evraklar.html
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    RenaL Avatarı

Son Giriş
    21.01-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    afyonkarahisar
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar daha önce foruma yazmıştım ama bulamadım.. SSK ile en son davalıydım, genel mücadelemi ve sonuçlarını size özetlemek istiyorum..

2001-2005 döneminde hemodiyalize girdim. 2005 de böbrek nakli oldum ve 21.04.2006 da 5 yıl 1800 günden malulen emekli olmak için ssk ya başvurdum. o dönem bağ-kur affı çıktığını ve yoğun olduğunu söyleyen ssk daki memurun 4 ay gibi bi süre dilekçemi sümen altı edince bu zaman zarfında yeni kanun çıkmış ve benim almam gereken böbrek nakillilere verilen %80 rapor %40 a çekilmiştir. Dilekçeme göre beni ankara hastanesine gönderdiler ve oradaki sağlık kurulu da 16.07.2006 da çıkan kanuna göre yani %40 olarak rapor verdi ve tabiki 3/2 sini kaybetmediğimden red verildi... angry - Böbrek nakillilerin malulen emeklilik durumu..?

Sonrasında itiraz edip yüksek sağlık kuruluna başvurdum, yine red geldi..

Ve yeni çıkan kanundan önce başvurumu yaptığımı, o dönemde malulen emeklilik şartlarımı yerine getirdiğimi, emekliliği hakettiğim halde reddedildiğini savunmak için dava açtım.. Uzun süren mahkemeler ve bu arada adli tıp derken iş en son temyize kadar gitti..malesef ki yeni sonuçlanan temyizde onama vererek hak edemedim

Bu durumda; SGK'ya göre %60 1800 günden emekli olmam zor çünkü %40 veriyorlar..

Şimdi iş değişikliği yaptım ve şu ana kadar hiç "vergi indiriminden yararlanmak" için başvuruda bulunmadım. .Sanırım "özürlü erken emekli" olmak için bu başvuruyu yapmam gerekiyor.. Defterdarlığa bu başvuruyu yapsam %40 oranından emekli olabilir miyim?
    01/10/2008 den sonra işe girenler farklı, önce girenler farklı 15 yıl 3600 mü yoksa 18 yıl 4320 mi karıştırıyorum deli olacam.. İnanın çok araştırdım çok okudum ve kafam iyice bu konuda allak bullak oldu bildiklerimi de unutmaya başladım en iyi sitenizden bilgi alabiliyorum..
    Son akibetim için bana tekrar yol gösterirseniz sevinirim..

işe giriş---01.10.1997
    ssk prim gün---3310-halen yatmakta

Sayın Bülent bey sabırla ilgilendiği ve bizlere ışık olmak için çabaladığı için özellikle teşekkür etmek istiyorum..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.244

06/08/2003 tarihi itibariyle sigortalılık süresi 3 yıldan fazla 6 yıldan az olup, 3. dereceden vergi indirim hakkı elde edenler, (01.10.1997 +) 18 yıl sigortalılık süresi ve 4080 gün primle ancak emekli olabilir.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    RenaL Avatarı

Son Giriş
    21.01-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    afyonkarahisar
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent bey, ilginize ve bilginize teşekkürler..Defterdarlığa gittim vergi indirimine başvurmak için..Emeklilik durumumu sordum biz işin bu kısmı ile değil, başvurusu ile ilgileniyoruz sgk ya soracaksınız dediler..salı günü de hastaneye sevkim yapılacak.. sizin verdiğiniz bilgi illaki doğru ama şunu öğrendim bize bizden başka kimsenin faydası yok..!sürekli aklıma takılan konu ise; 18 yıl 4080 günü doldurup emekliliği hakettiğimde malulen emeklilik ile maaş tutarı aynı mı yoksa özürlü erken emelilik maaşı daha mı az...

herkesle beraber hakkımda hayırlısı diyorum..

kaydadeğer gelişme olursa sizinle paylaşırım..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.244

Aralarında kayda değer bir fark yok. Hangisi ile erken emekli olunabiliyorsa, o statüde emekli olmak her zaman en kazançlısıdır bana göre....

Üye
    RenaL Avatarı

Son Giriş
    21.01-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    afyonkarahisar
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Tekrar merhabalar,

2,5 aylık koşturmadan sonra bugün üniversite hastanesinin kurulundan çıktım.
    Transplante böbrek + non nefrotik proteinüri + nörojenik mesane teşhisli, ağır özürlü ve sürekli ibareli %67 raporumu aldım.
    Şimdi söz Ankara'da tabi. İnşallah bu oran bozulup gelmez.

Daha öncesinde belirttiğim gibi malulen emekli olamamıştım, bu rapor Ankara'dan onaylanıp şayet %60 oranının altına indirmezlerse, 10 yıl-1800 gün-%60 dan malulen emekliliğe başvurmayı düşünüyorum.
    Bu fikrimle ilgili bilgisi olan varsa yorumlarsanız sevinirim.

Sevgilerimle.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.244

Malulen emekli olabilmenin ilk şartı, maluliyet cetveli'ne göre tek bir hastalıktan malul sayılmaktır. %67 işgücü kaybına neden olan rahatsızlıklar tek bir hastalık olarak değerlendirilirse, evet, malulen emeklilik için başvuru yapabilirsiniz tabii ki.
    Ben, her zaman, "ne kadar erken emeklilik o kadar iyi" derim...

Üye
    RenaL Avatarı

Son Giriş
    21.01-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    afyonkarahisar
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Demek bir de işin bu yönü var.. Biz nerden kısa yoldan çıkarızı düşünürken kanun da nerden geri çeviririz için çabalıyor sanırım.. Cetveli incelediğimde teşhisimle böbrek adı altındaki şartlar tutuyor.. Lakin 5 yıldır bu iş için uğraşıyorum bi şeyi tuttursak bi yerden kaybettiriliyoruz, güven yok yani.. Dediğiniz gibi 5 yıl sonra emekliliktense hemen emekli olup maaşa bağlanmak adına bir kere daha şansımı deneyip malulen emeklilik için başvuracağım.

Bu forumdan çok şey öğrendim, çok yol aldım, resmen karanlıktaki el fenerim gibiydi. İnşaallah diğer mağdur arkadaşlarımla beraber benimde sonucum hayırlı olur. Tüm yöneticilere teşekkür ederim.

Sevgilerimle.

Üye
    RenaL Avatarı

Son Giriş
    21.01-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    afyonkarahisar
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Tekrar merhabalar,

Sakatlık vergi indirimi için başvurduğum raporum; 30.09.2010 da Afyon Defterdarlığından Ankara Maliye'ye gönderilmiş.Bugün Ankara ile görüştüm 22.10.2010 da raporum bozulmadan %67 olarak gönderilmiş. Buraya kadar her şey güzel görünüyor, şimdi malulen emeklilik için (sanırım iş çıkışı verilmesi gerekiyormuş) tekrar başvuru yapacağım. İnşallah bir sorun çıkmadan emekli olurum ve sizlerle burada paylaşırım.

Bu yolda bana her yönden destek veren forum üyesi arkadaşlara ve emekdar yöneticilere candan teşekkür ederim.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.244

Hadi gözünüz aydın. Sonu da kısa sürede güzel şekilde geldi mi, tadından yenmez o emekli maaşı

Üye
    RenaL Avatarı

Son Giriş
    21.01-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    afyonkarahisar
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkür ederim Bülent Bey..

Biliyorsunuz malulen emekliliğe başvuracağım bu yüzden iş çıkışım verilecek. Muhasebeci, işten çıkış nedeni olarak 4857 iş kanuna göre "malulen emeklilik" olarak mı gösterecek? Bilginiz var mı acaba? teşekkürler.

Üye
    RenaL Avatarı

Son Giriş
    21.01-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    afyonkarahisar
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    bu nasıl iştir anlamadım.......

bugün malulen emeklilik için sağlık kurulundaydım.. 2 ay önce vergi indirimi için başvurduğum ve %67 aldığım hastane bugün bana iyileşme süreci diye malulen emeklilik i.in %46 verdi ve tekrar emeklilik şansımı öldürdüler..
    Gerçekten bu mantığı, bu düzeni anlamış değilim...acaip gerginim ve vebalime girenler varsa hakkımı helal etmiyorum.. doktor 2 dakika içinde girdi ve çıktı kurula ne olduğunu anlayamadım raporu aldıktan sonra kreatinin klirensinin yanlış hesaplandığını iddia ettim yanına gittim, evet yanlış hesaplanmıştı ama yine de emekli olmam için bi işe yaramadı.. böyle bir kuruldan çıkan raporlarla hayatımızla oynanıyor.....
    yazıklar olsun.....

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon