TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Sayfa 1 / 4 1234 SonSon
Toplam 46 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Ustaman Avatarı

Son Giriş
    11.01-2020
    Saat
    21:50
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    94 ssk girişi olan ve 2006 dan beri memur olan biri: vergi indirimi yüzde kırk alarak emekli olabilir mi? Şartları uygun mu? İstifa edip ssk lı bir işte mi başvuruda bulunması gerekir? Teşekkürler

Üye
    fatih_123 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:18
    Alınan Beğeniler
    22
    Verilen Beğeniler
    9

çalıştığınız sürede vergi indiriminden faydalandıysanız prim süreniz çoktan dolmuş.bu sürede normal çalıştıysanız şimdi alacağınız rapor eskiye doğru işlemez. %60 üzeri tek branştan rapor alırsanız malulen emekli olabilirsiniz.

Üye
    Ustaman Avatarı

Son Giriş
    11.01-2020
    Saat
    21:50
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Fatih bey sağolun. Yalnız ben örn. Memuriyetten istifa edip. Ssk lı bir işe başlayıp yüzde 40 ile vergi indirimi alarak emekli olabilir miyim? Sonuçta 25 yıl ve 4600 gün mevcut.

Üye
    Makiyato Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:33
    Yaşadığı Yer
    İzmir-Stockholm
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    37

@fatih_123

Mrb. Ben 19 yıl memuriyette normal çalıştıktan sonra bu sene %40 dan rapor alıp vergi diliminden emekli olamıyormuyum bu yoruma göre? biraz kafam karıştıda aydınlatırsanız sevinirim. Vergi diliminden emeklilik için önce raporu alıp vergi diliminden faydanmaya başlayıp sonra 19 yıl yada özür oranına göre 14-15 yıl çalışıp ondan sonramı emekli olunuyor?

Üye
    fatih_123 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Alınan Beğeniler
    22
    Verilen Beğeniler
    9

hayır. önceden çalıştığın süre işe yaramaz. engelli raporunu verdiğin tarihten sonrası geçerli. %60 ve üstü rapor alırsan malülen emekli olursun. engelli olarak çalışmamışsın sen sonradan engelli olmuşsun anladığım kadarıyla. senin düşüncen gibi olsa herkes gider rapor alır emekli olur. kimse 65 yaşını beklemez

Üye
    AhmetGS17 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    02:54
    Yaşadığı Yer
    Çanakkale
    Alınan Beğeniler
    35
    Verilen Beğeniler
    91

@fatih_123

Fatih bey yanlışınız var. Koyu işaretlediğim cümleniz tamamen yanlış.
    Ben 1989'da ilk kez SSKlı oldum. toplamda 3,5 yıl SSK var.
    1996'da memur oldum. Sonradan engelli olarak 15 Ağustos 2019 'da %53 ile engelli raporumu teslim alıp emeklilik işlemlerimi başlattım.
    %47 ile onaylandı ve 16 Aralık 2019 günü de ilişiğimi keserek emekli oldum.
    Şu an maaş ve ikramiyemin yatmasını bekliyorum.
    Allah nasip ederse bu ayın sonunda onlar da yatacak.
    Henüz emekliliğim sonuçlanmadan bir kaç hafta önce de e-devlette emeklilik şartlarımda değişiklik oldu.
    Önceden şu yaşta şu yıl emekli olur yazarken sonrasında 18 yıl hizmet süresine tabi olup engelli raporu onaylandığında emekli olabilir yazmaya başladı.

Üye
    fatih_123 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Alınan Beğeniler
    22
    Verilen Beğeniler
    9

senin işe giriş yılın ve hizmet süren zaten engelli olmadan da emeklilik sağlarmış. diğer arkadaşınki seninkiyle uzaktan yakından ilgili değil

Üye
    AhmetGS17 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Çanakkale
    Alınan Beğeniler
    35
    Verilen Beğeniler
    91

@fatih_123

Ben engelli olmadan önce emeklilik şartlarımda 54 yaş ve 2025 yılı yazıyordu.
    Ben emekli olmaya yaş ve yıldan ulaşmamıştım ki
    Şu an 49 yaşındayım. Bu yaşta emekli oldum.
    Mart ayından bu yana bu engelli mevzusuyla boşuna mı uğraştım yani.
    Yanlış bilgilendirmeye devam ediyorsunuz Fatih bey

Üye
    Makiyato Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir-Stockholm
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    37

Umarım Fatih bey yanılıyorsunuzdur. Çünkü bende okuduğum maddelerde ve tablolarda engelli raporunu ibraz ettikten sonra geçen süre diye birşey görmedim. İşe başlama tarihlerine göre tablolar var ama engelli olunan tarihe göre tablo hiç görmedim.
    Bide yukarıda memur emekliliğinde şöyle bir ibare var
    2- Ayrıca çalışmaya başladıktan sonra alınmış raporu olanlardan çalışma gücündeki kayıp oranının;
    a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 5760, (5760/360 = 16 YIL)
    b) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 6480, (6480/360 =18 YIL) gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması kaydıyla, haklarında bu fıkra hükümleri uygulanarak kendilerine yaşlılık aylığı bağlanacaktır.

Burdan rapordan sonra anlamı çıkarmıyorum ben. Ya inşallah yanılıyorsunuzdur Fatih bey ) yoksa bütün emeklilik hayalleri suya düşecek.

Üye
    AhmetGS17 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Çanakkale
    Alınan Beğeniler
    35
    Verilen Beğeniler
    91

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    @Makiyato

19 yıl dolu dolu memuriyet ve %40 ve üstü engelli raporuyla emekli olursunuz.
    Vergi indirimi almak durumunda değilsiniz. Memurlarda vergi indirim şartı yoktur.
    Engelli raporunuzu işyerinizden üst kurumunuz aracılığı ile SGK'ya yollayacaksınız.
    SGK sağlık yüksek kurulu yolladığınız engelli raporunuzu düşürebilir.
    Bu nedenle ne kadar yüksek oranla giderse o kadar iyi.
    SGK önce üst kurumunuza, üst kurumunuz da işyerinize ve şahsınıza sonucu iletecektir.
    SGK detaylı bir yazı yazacaktır. Eğer olumlu sonuçlanırsa onaylanan oranı da belirterek istediği zaman emekli olabilir tarzında bir cevap verecektir.
    O andan itibaren emeklilik dilekçenizi verebilirsiniz. Aşağıdaki kendi açtığım konuda süreçle ilgili detayları görebilirsiniz.

https://www.engelliler.biz/forum/tur...rec-nedir.html

Üye
    Makiyato Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir-Stockholm
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    37

Ahmet bey valla içime su serptiniz çok sağolun. Bir kez daha teyit edelim 19 yıl sağlam çalışıp bu yıl %40 üzeri rapor alıp ibraz edersem emekli olabiliyorum dimi

Üye
    AhmetGS17 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Çanakkale
    Alınan Beğeniler
    35
    Verilen Beğeniler
    91

@Makiyato

Tabi ki. SGK onay şartıyla. Yani elimde rapor var hadi ben gidiyorum değil tabi ki.
    Benim konumda sorduğunuzu buradan cevaplayayım.
    Öncelikle rapor başvurusu sırasında zaten sebep ve amaç bölümünde işaretlemek mümkün. Ancak emekli olmak yerine neden bunu tercih ediyorsunuz. Ama yine de sorun olacağını düşünmüyorum. Kaldı ki ben de maluliyet işaretlemiştim. Malül olmadım ama oranım %40 ve üstü olduğu için bunu kullanarak emekli oldum

Üye
    Makiyato Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir-Stockholm
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    37

Sağolun tekrardan Ahmet bey inanın net bilgi almakta çoğu kez zorlanıyoruz. Emekli olmanıza rağmen gelip burda sizin geçtiğiniz yoldan daha yeni yürümüye başlayan insanlara yardım ettiğiniz için teşekkürler.
    Misal memurların vergi indirimi ile emeklilik yönünden işi olmadığını sayenizde öğrendim bugün. Bizim amirlere kalsa vergi diliminden rapor aldıktan sonra altı ay çalışmadan emekli olunamaz diyo)

Üye
    AhmetGS17 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Çanakkale
    Alınan Beğeniler
    35
    Verilen Beğeniler
    91

@Makiyato

Kendi konumda süreci de tarih tarih yazdım. Herşey ortada. Hazır olmuşu var ortada. Şu an Allah'a şükürler olsun paralarımın yatmasını bekliyorum. Allah dileyen herkese nasip etsin. Beklemesi geçmesi zor bir süreç. Kademe kademe stres dolu.
    Acaba yeterli oran çıkacak mı?
    Acaba SGK yeterli oranda onaylayacak mı?
    Acaba cevap ne zaman gelir.
    Acaba şu ne olur
    Acaba bu ne olur.
    Gerçekten zor bir süreç. Ama bitince insanın sırtından resmen yük iniyor. Rahatlıyor.
    6 ay mevzusu memurlar için tamamen uydurma. Ha o gerekli çalışma süresini tamamlamak için 6 ay gerekiyorsa o zaman eyvallah. O zaman 6 değil 3 de olur 13 de. O ayrı bir konu. %40-49 arası engelli oranlı raporu olan 2008 öncesi memur olan bir memur için 18 yıl hizmet süresi gerekir. Sizin 17 yıl 6 ayınız varsa toplamda elbette 6 ay beklersiniz. Acaba öyle bir durum mu var...

Bu arada naçizane önemli bir düşüncemi de belirtmek isterim;
    SGK'ya %50 ve civarında oranla gitmek en iyisi. Çünkü SGK oran düşürdüğünde hüsran olabiliyor.

Üye
    Makiyato Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir-Stockholm
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    37

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Yo 19 yıl nisan ayında bitecek,bu altı ay olayı tamamen bizimkilerin iş bilmemelerinden sanırım.
    Orana gelince bu yönetmelikteki tabloya göre uyku apnesi 35 kesin, diyabet 20 kesin, karaciğer 15-35 arası, obezite 5-10 arası, gözde 5-15 arası toplamda en kötü 65 felan alırım onuda sgk en kötü 40-45 düşürür diye hesap ediyorum ama elbette belli olmaz. çünkü eli kolu olmayan arkadaşlara bile 35 felan verildiğini okudum. Bakalım hayırlısı.Bende sizin gibi başlık açıp bizden sonrakileri doğru bilgilendirmeye gayret edeceğim.

Sayfa 1 / 4 1234 SonSon