Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 32 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    adnan usta Avatarı

Gerçek Adı
    Adnan
    Son Giriş
    04.09-2010
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    100%50 ile malülen emekli olabilir miyim? 19 yıl bağkurluyum 41 yaşındayım %60 üzeri olan devlet hastanesi heyet raporum hakem hastane olan uludağ ünüversitesinde %50 indi

cevaplarsan çok sevinirim

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:51
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Hayır Adnan,
    Maluliyet derecesi alt sınırı %60 dır.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.237

Hiiiç sıkmayın canınızı. Misler gibi emekli olabilirsiniz.

Her şeyden önce malulen emekli olmayacaksınız. Unutun onu. Tek yapmanız gereken şey, Bağ-Kur'a 5510 sayılı yasanın 28. maddesi gereğinde sakatlıktan dolayı erken emekli olmak istediğinize dair dilekçe vermek:

... 'na
    ... tarihinde başlayan Bağ-Kur'luluğum bulunmaktadır.
    5510 sayılı yasanın 28. maddesi gereğince sigortalılığa esas faaliyete son verdiğimi bildirir, aynı madde gereğince ("% 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla ikinci fıkranın (a) bendindeki yaş şartları aranmaksızın yaşlılık aylığına hak kazanırlar") sakatlık sonucu meydana gelen işgücü kaybımdan dolayı emeklilik işlemlerimin gerçekleştirilmesini arz ederim.

Sizi hastaneye sevk edecekler. %40 ve üzeri rapor alırsanız, emekli edileceksiniz. Bu kadar net

5510 sayılı yasanın 28. maddesi Bağ-Kur'luların da erken emeklilik şartlarını düzenler:
    Çalışma Gücünde Kayıp Oranı %60 ve daha çok olanlar: 15 yıl, 3960 gün
    Çalışma Gücünde Kayıp Oranı %50 – %59 arası olanlar: 16 yıl, 4320 gün
    Çalışma Gücünde Kayıp Oranı %40-%49 arası olanlar: 18 yıl, 4680 gün primle emekli olurlar.

Bu konudaki talimatlar SGK Sigortalı Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı tarafından yayınlanan B.13.2.SGK.0.11.00.02 / 784243 Sayı ve 18.11.2008 tarihli "5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun Tahsis Mevzuatına İlişkin Hükümleri" konulu genelge ile verilmiştir. Ayrıca konuya ilişkin sevk işlemlerine dair tüm detaylar da 30.04.2009 tarihinde yayınlanan B.13.2.SGK.0.00.00.00/ 130 / 374 sayılı genelgede düzenlenmiştir

Ayrıca emsal: http://www.engelliler.biz/forum/emek...mumkun-mu.html
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    adnan usta Avatarı

Gerçek Adı
    Adnan
    Son Giriş
    04.09-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

elimde olan 100%50 olan bu rapor geçerli olmazmı yeniden hastaneyemi sevk ederler ünüversitenin verdiği rapor geçerli olmazmı ama bu rapor malülen için başvurmuştum kabul etmezssse bağkur ben yenidenmi bağkura beni bu yasadan yararlandırın desem yeniden bir sürü hastane işi çıkarmı

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.237

Kurum sevk edecek ve yeni rapor alacaksınız. Eldeki rapor bir işe yaramaz.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    adnan usta Avatarı

Gerçek Adı
    Adnan
    Son Giriş
    04.09-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

oturan boğa kardeşim msn nem mevcut sitede sana özel sormak istediğim şeyler var yardımcı olursan çok sevinirim ben genede msnmi yazıyom sana usta-adnan@hotmail.com mutlaka görüşelim ünüversitede işim yarım kaldı bana b yardımcı ol

----------

peki bağkur şimdienim bu raporumdaki oranı kabul etmezse ben bunları mahkemeye versem iş mahkemesine bana bi faydası olurmu acaba çünkü ünüversite balıkesir devlet hastanesinden aldığım oranı düşürdü 100%50 verdik diyorlar bu sana yetmez dediler daha bir sürü tahlil verdiler iki aydır git gel sürünüyom oralarda gene gidecem temmuz 22 sinde bana bi r akılver şimdi bulduğum bağkurun bana gönderdiği bilgi kağıdında şunlar yazıyo ...........4/b sicil numaralı şahısın aşağıda yazılı raporların 5510 sayılı kanunun malülük sigortası ile hükümlerine göre incelenmesi ve adı geçenin 1) bu raporlarda belirtilen hastalık ve arızalara göre çalışma gücünün en az100%60 nı kaybetmiş durumda sayılıp sayılmayacağının 2)çalışma gücünün enaz%60 kaybetmiş durumunda ise a)başkabirinin sürekli bakımına muhtaçmı b) kontrol muayenesine tabi tutulmasının gerekli ise sevkine icap ettiğinin bildirilmesi demiş buna göre gelen sevk kağıdı ise .............4/b sicil numaralı kişinin çalışma gücü %60 nı kaybetmişsayılıp sayılmayacağının karar verilmesi için 26.05.2009tarih96 sayılı yazıları ile u.ü.t.f.kardiyoloji polikiliğine sevkine kara verilmiştir yazıyo bende hala uludağ ünüversitesine bu tarihten beri git gel sürün paran varmı yokmu diye soran yok bide girdiğim şeylerde %50 aldın dediler gene birsürü tahlil bilmiyorum ben iyice yoruldum hem param bitti hem sürün oralarda çıkardıkları birsürü sorun git gel seni emekli etmemek için elinden geleni yapıyorlar soracağım şey şu ben bu yazdıklarıma göre emekli olabilirmiyim çünkü gelen kağıtta 5510sayılı kanunve 4/b bahsediliyor %50 ilen bu iş olurmu ne olursunuz bu konuda daha açıklamalı bilgilerinize ihtiyacım var ama 28 madde diye bişey geçmiyor kağıtlarda

Yasaklı Üye
    Makri Avatarı

Son Giriş
    02.08-2013
    Saat
    01:02
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

5510 sayılı yasanın 28.maddesi engelli emekliliğinin kriterlerini belirlemiştir. Talebinde 5510 sayılı yasanın 28. gereğince diye açıkca belirtmen gerekiyor.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

OturanBoğa arkadaşımız malulen değil ereken emeklilikten bahsediyor,bu yüzden %50 yetmez şeklinde bir iddia doğru değil. %40 ve üzeri raporla erken emekli olunabilir.
    OturanBoğa yukarıda tüm hükümleri yazmış.

Üye
    adnan usta Avatarı

Gerçek Adı
    Adnan
    Son Giriş
    04.09-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ya bişeyler ekledim sonradan bi okuyup yardımcı olun lütfen birde raporlarımın hepsi yeni yani bu seneye ait

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Eklediğiniz açıklamaya göre siz malulen emeklilik için başvurmuşsunuz.28.maddeye başvursa idiniz (erken emeklilik) verdikleri %50 rapor ile de emekli olabilirdiniz.
    İsterseniz kuruma başvurarak malulen emekliliğe sehven başvurduğunuzu,başvurunuzun 5510 sayılı kanunun 28.maddesine göre düzenlenmesini isteyin.Bilmiyorum belki kabul edilir ve başvurunuz 28.maddeye göre yeniden değerlendirilir.
    Olmadı tekrar,bu kez erken emeklilik için başvuruda bulunursunuz.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.237

Bağkur ille de sevk ve yeni rapor istiyor.
    Eğer elinizdeki rapor kurum sağlık kurulunca onaylanmışsa, bir ihtimal kurum o raporu kabul edip erken emeklilik başvurunuzu işleme koyabilir. Ama bu büyük şans olur. Deneyin isterseniz...

Yasaklı Üye
    Makri Avatarı

Son Giriş
    02.08-2013
    Saat
    01:02
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Bölge sağlık kurullarına gönderilmek üzere yeni tarihli heyet raporu istiyor.

Üye
    adnan usta Avatarı

Gerçek Adı
    Adnan
    Son Giriş
    04.09-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

o zaman hemen bağkura gidip soracam elimdeki kağıtları alıp orada tanıdık bir şef arkadaş var diyecemki sen benim başvurumu 5510 dan yapmışın ama 28 maddedenmi diye soracam hiç olmazssa bi kesinlik kazanır ben de bilmiyom hanginden başvurduğumu eğer 28 maddeden se şu anki %50 sanırım yeterli hiç olmazssa ünüversitede beni emekli edin deyip yalakalık yapıp durmam hiç olmazssa sizin bahsettiğiniz gibi beni zaten sgk ünüversiteye sevk etti ve henüz sonuçlanmadı ama şu anakadar aldığım yüzde oranını oradaki doktora sordum %50 dedi ve işlemlerim daha henüz hastanede sonuçlanmadı şu anda aldığım oran bu birde şunu sorayım malülük emeklilği ile erken emeklilik arasında çok maaş farkı varmı ben bağkur 12 basamaktayım
    19 yılım dolmak üzere
    cevaplarınızı bekliyorum

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Evet yeni rapor isteyecekler elbette ama 28.maddeden başvursaydınız o raporla emekli olurdunuz derken bahsettiğim rapor da zaten başvurudan sonra kurum sevkiyle aldığı rapor (henüz eline geçmemiş dr. sözlü olarak oran %50 demiş)
    Adnan Bey siz o tanıdık olan şef ile şifahen görüşün,mümkünse başvuruyu 28.maddeye çevirmeye çalışsın.Ama yine sorun olacağını sanıyorum,çünkü hastane sevki malullüğe göre yapılmış.
    Deneyin bir olmazsa tekrardan erken emekliliğe başvurursunuz.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Sayın Adnan Bey.
    Burada sorunuzu sordunuz,elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalıştık.
    Özelden yazdığınız sorulara da cevap verdim,yalnız öyle kuru bilgilere dayanarak maaş tahmini yapmak istemedim ve yazımda ''maaş konusunda ise yorum yapmak istemiyorum'' dedim.
    Anormal bir durum var mı burada?
    Tekrar özelime mesaj atarak;
    ''ayıplıyorum seni''
    ''devletin maaş hesabını sen mi yapıyorsun,ne demek istemiyorum''
    gibi anlamsız ve de ne amaca hizmet ettiği belirsiz sözlerinizdeki maksadınız nedir?
    Sizde yardım etmeye çalışan birine verilen karşılık bu mu?
    Buradan aslında,yardım maksatlı da olsa her yere maydanoz olmamak gerektiği gibi bir fikir çıkıyor ama ben yine de bildiklerimi paylaşmaya devam edeceğim.
    Forumumuzdaki arkadaşlar buraya paylaşmak,bilgilenmek ve bilgilendirmek için geliyorlar.Bilmediğimi yine soracağım ve bildiklerimle yardımcı olmaya çalışacağım... herzaman.
    Tabi artık,yardım etmeye çalışan birine bile kaba bir tavır sergileyen ender kişilerle muhatap olmamak şartıyla.
    Herşeye rağmen Allah gönlünüze göre bir hayat bahşetsin size.

Sayfa 1 / 3 123 SonSon