TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Toplam 15 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    dilate50 Avatarı

Son Giriş
    30.01-2020
    Saat
    14:38
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Değerli arkadaşlar.

2 sorum var bilenler beni aydınlatırsa sevinirim.

1-Sonradan engelli olan memur yani işe başladıktan sonra engelli olan memur oranına göre 16 veya 18 yılda emekli oluyor.
    Ancak ben önce 5434 e tabi olarak 2007 de normal kpss ile memur oldum.Sonra hasta oldum ve yakın zamanda tek hastalıktan %50 rapor verdiler. Ekpss sınavına girdim ve 2019 da engelli öğretmen oldum.ŞUAN BEN ENGELLİ ÖĞRETMEN KADROSUNDAYIM.16 YILDA MI EMEKLİ OLACAĞIM YOKSA 15 YILDA MI.

2-İstifa etmeyi düşünüyorum.2007 yılından beri memurum.5434 kanuna tabiiyim ve 4100 küsür emekli sandığı günüm var.İstifa ederde ssk ya tabi olarak 3.5 yıl asgari ücretle çalışırsam ssk dan tahminen ne kadar emekli aylığı alırım.

SAYGILAR...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:25
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2.667
    Verilen Beğeniler
    3.160

@dilate50

Sonradan sakatlanan memur olarak aşağıdaki şartlarda emekli olacaksınız:

a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 5760,
    b) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 6480,

İstifa edip 1261 gün ssk'Lı çakılan olarak sigortalı olursanız -vergi indirim hakkı elde etmek şartı ile- emeklilik için aşağıdaki tabloya tabi olursunuz:

2008 oncesi - İlk memuriyetim 2007. Emekliliğim için kaç yıl prim yatması gerekir?

Memur olarak devam etmeniz çok daha iyi olur.

Üye
    dilate50 Avatarı

Son Giriş
    30.01-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

5434 e tabiyim oturan boga iyi okursaniz sorularimi

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2.667
    Verilen Beğeniler
    3.160

@dilate50

Yukarıda yazdığım cevap doğrudur.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:26
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1.039
    Verilen Beğeniler
    485

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    @OturanBoğa @dilate50 memuriyet başlangıcının 2007 olduğunu belirtmiş, dolayısıyla emekliliği 5510 değil, 5434 e göre değerlendirilmesi gerekir. Sizin cevabınız 5510 / 28. maddeyi içermektedir.
    5510 sayılı yasanın yürürlüğe girdiği 1 Ekim 2008 tarihinden önce memur olanların emeklilik yönünden yeni yasaya geçiş hükümleri 5510 / geçici 4.madde ile belirlenmiştir.
    Geçici 4.maddenin konumuzla ilgili bölümü aşağıdaki gibidir:

Bu Kanun'un yürürlüğe girdiği tarihten önce 5434 sayılı Kanun hükümlerine tabi olarak çalışmaya başlamış olup, çalışmaya başlamadan önce ilgili mevzuatına göre alınmış ve en az %40 oranında özürlü olduklarını gösterir sağlık kurulu raporu bulunanlar ile en az % 40 oranında doğuştan özürlü olduklarını belgeleyenlerden aylık talep tarihinde bu Kanun'un 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında sigortalı olanlara; en az 5400 gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş ya da emekli keseneği ödenmiş olması kaydıyla, istekleri halinde bu madde hükümleri esas alınarak yaşlılık aylığı bağlanır. Ancak çalışmaya başladıktan sonra, Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularının sağlık kurullarınca usulüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;

a) %50 ila %59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 5760,

b) %40 ila %49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 6480,
    gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması kaydıyla, haklarında bu fıkra hükümleri uygulanır.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2.667
    Verilen Beğeniler
    3.160

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    @Ufukalp

Evet evet, aynı maddeyi anıp yanlış içeriği yapıştırmışım. Çok pardon. Düzelttim @dilate50

Üye
    dilate50 Avatarı

Son Giriş
    30.01-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

@Ufukalp hocam ilk girişimde normal kpss ile normal memur olarak 2007 memuriyet girişim.Ancak sonrasında hasta oldum ve ekpss ye girerek engelli öğretmen oldum.Şuan engelli öğretmen kadrosunda olduğum için 15 yılda emekli olmam gerekmez mi
    @Ufukalp hocam birde şunu sorayım bu güne kadar hep memur maaşı aldım 12 yıldır ve emekli sandığına memur primim ödendi.Şimdi istifa etsem ssk ya bağlı çalışmaya başlasam ve asgari ücretle 3.5 yıl ödeyip ssk dan emekli olsam sizce kaç lira emekli maaşı alırım.Sonuçta 3.5 yıl ssk asgari ücretten prim ödemiş olsamda 12 yıl memur primi yüksekten ödendi.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1.039
    Verilen Beğeniler
    485

@dilate50
    15 yılda (5400 gün) emekli olabilmeniz için 5434 e tabi olarak ilk girişinizin engelli kadrosunda olması, ya da normal kadro ile atanmış olsanız dahi işe giriş tarihinden önceki bir tarihte alınmış engelli sağlık kurulu raporunuzun olması, kısaca 5434 e tabi olarak çalışmaya başlamadan önce engelli olmanız gerekiyor.
    Siz ise hem normal kadroda başlamışsınız, hem de engelinizin oluşması çalışmaya başladıktan sonra olmuş.
    Bu yüzden sizin emekliliğiniz ancak 5760 gün ile mümkündür.

İkinci sorunuza gelirsek:
    Böyle bir şeyi kesinlikle tavsiye etmem.
    Memuriyet başlangıcınız 2008 öncesi olduğu için siz 5510 değil 5434 sayılı kanuna göre emekli olacaksınız ve bağlanacak maaş yönünden 5510.dsn çok çok avantajlı durumdasınız. 4A statüsünde 3,5 yıl prim öderseniz bu sizin ortalamanızı oldukça aşağı çeker.

Üye
    dilate50 Avatarı

Son Giriş
    30.01-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

@Ufukalp hocam ÇOK ZOR DURUMDAYIM.CEVAPLARINIZ için çok sağolun.Peki tahminen 3.5 yıl ssk lı çalışsam12 yıl memur primim olmasına rağmen bana yine diğer arkadaşlarımıza bağlandığı gibi 1000 1100 tl arası bir para mı bağlanır.Sizce bu durumda bana ne kadar aylık bağlanır.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1.039
    Verilen Beğeniler
    485

Maaş tahmini yapmam mümkün değil ama 5434 e göre bağlanacak aylığın çok altında olacaktır.
    Çünkü 5434 e göre bağlanan en düşük emekli aylığı en son bildiğim kadarıyla 2.379 TL idi, bu son zamlarla daha artmış da olabilir.
    Memur olarak neden devam etmiyorsunuz onu anlamadım.

Üye
    Bahadırdr Avatarı

Son Giriş
    09.03-2020
    Saat
    19:52
    Yaşadığı Yer
    Isparta
    Alınan Beğeniler
    30
    Verilen Beğeniler
    0

@Ufukalp bey burda gorunce sormak istedigim seyler var online misiniz?

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1.039
    Verilen Beğeniler
    485

@Bahadırdr
    Dışarı çıkıyorum bazı işlerim var. Siz etiketleyerek yazabilirsiniz, bilgim dahilinde dönüşte cevap veririm.

Üye
    Bahadırdr Avatarı

Son Giriş
    09.03-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Isparta
    Alınan Beğeniler
    30
    Verilen Beğeniler
    0

Tamamdir

@Ufukalp ,sondefa memur olarak verdigim emeklilik dilekcesi ardindan onay gelip ayrilis yaptiktan 1 ay sonra sgk kamu gorevlileri emeklikik dairesi dun kapiya posta yollamis ve son 7 yil ssk biz bakniyoz emeklikik onayi iptal goreve iade yazmis.Yaziyi 4a emeklilik dairesine yollamasi gerekirken tutmus bana yollamis ustelik benim bakankiga da baslangic yapin falan demis iyi de ben 6 aydir her dilekceye son 7 yil ssk dedim zaten .Simdi ne yapicaz?

Bu yetki asimi degil mi ben baslamak istemiyorum yani akil alir gibi diil

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1.039
    Verilen Beğeniler
    485

@Bahadırdr
    İki statüde hizmet varsa emeklilik son 2520 günün çoğu, yani en az 1261 günü hangi statüde ise o kurumdan emekli olunur.
    Son 7 yıl içinde 4A primleriniz çoğunlukta ise emeklilik için sizin muhatabınız emekli sandığı değil SSK'dır.
    SSK vergi indirimi ile direkt emeklilik başvurunuzu almıyor mu ?

Üye
    Bahadırdr Avatarı

Son Giriş
    09.03-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Isparta
    Alınan Beğeniler
    30
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bugun sgk il md ne gittim anlattim durumu tabi son kuruma basvurmak lazim onlarin evraklari bize yollamasi lazimdi dedi beni sefe yonlendirdi mudur gittim sagoksun ikgilendi vergi indirimi yazisini verdim tahsis formu doldurdu .Benim zoruma giden bakanlik butun evrakkar elindeyken niye buna dikkat etmez ben herseyi prisedure uygun yaptum kabak bana patladi .Ankara da tutmus goreve iadesi falan yazmis yani baslamicam belki ya da de ki ilgilinin yazisini 4a emekki sube mudurluk herneyse oraya havale ediyorum .2018/38 sgk genekgesi var orda ijinci talep alinamksizin maasi takip eden ay basi baslar diyor bunlar beni herseyi bastan yapmaya zorluyor.

Simdi ben saglik md den yazi gelirse basla diye ne diyim? Baslamicam da nasil diyim iste.

Bir de butun dilekcelerde gorus yazisinda ben 4a emeklisi olacagimi bikiyoum islemler 9na gire yapilsin diye de yazdim anlattim