TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Sayfa 1 / 10 12345 ... SonSon
Toplam 143 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Davlumbaz Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:56
    Yaşadığı Yer
    -
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    97

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba, forumu uzun süredir takip ediyorum, bu konuyu da başından sonuna kadar okudum. Eşim 25 yıllık hemşire, (tip 2 diyabet) şeker hastalığından dolayı görme kaybı var, yakın görmesi çok kötü olduğu için çalışamıyor, bu nedenle ücretsiz izin aldık. Doktor bir gözünün %70, diğerinin de %40 gördüğünü söyledi. Bu koşullar altında rapora başvursak alabilir miyiz? Ücretsiz izindeyken raporu alıp emekli işlemleri için dilekçe versek ve sonuç geldikten sonra emekliye ayrılsa olabilir mi?

Üye
    kayserili3838 Avatarı

Son Giriş
    08.03-2019
    Saat
    11:02
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Esinizin %70 ve %40 gördüğünü Dr neye göre karar verdi çıplak gözle ölçüm yapılmaz kontak lens veya gözlük ile ölçüm yapildi mi

Üye
    Davlumbaz Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    -
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    97

Emekli sandığına bağlı sonradan sağlık sorunları yaşayan memur, heyet raporunu ücretsiz izindeyken alırsa emekliliğe başvururken sorun çıkar mı? İlla çalışmaya başlamış mı olması lazım? Ya da ne zaman başlamalı?

Üye
    Ogorken Avatarı

Son Giriş
    15.05-2019
    Saat
    16:11
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    25
    Verilen Beğeniler
    0

Neden çıksın @Davlumbaz kardeş. Neticede siz engelli raporu çıkaracaksınız. İsi gücü sigortası olmayan insanlar da çıkarabiliyor. Kısacası engelli rapor çıkarmak çalışmaya bağlı değil ki emekli olurken sorun çıkarsinlar. Siz zaten kurum sevkiyle değil bizzat kendiniz basvuracaksiniz engelli raporu için. Sorun olacak bir durum şahsen göremiyorum ben.Zira istifa edip ardından engelli raporu alıp tekrar işe baslasaniz durum farklı olabilir ancak ayliksiz izindeyken bildiğim kadarıyla etkilemez bu durum. Neticede siz memurluktan ayrılmadiniz sadece ayliksiz izin aldınız. Benim yorumum bu

Bu arada raporunuzun onaylanmamasina üzüldüm @login kardeş. Hakkınızda hayırlısı olsun

Üye
    Davlumbaz Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    -
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    97

@Ogorken çok teşekkür ederim. Buraya yeni üye oldum ama yaklaşık 4 aydır konu başlığını en başından başlayarak okudum, verilen linkleri, geçen kanun maddelerini, yönetmeliklerin hepsini indirerek iyice anlamaya çalıştım. Hikayemizi kısaca anlatayım. Eşimde görme problemi oluşunca tedavisi için tıp fakültesine yönlendirdiler. Oradaki doktor malulen emekliliğe başvurun dedi. Eşim sağlık memuru olduğu için hastaneye gidip işyeri hekimine durumu anlattık. O da bizi başhekime götürdü, başhekim inanmadı, muayene ettirdi, SGK ile işinizi halledin dedi. SGK'ya gittik. Onlar da emekli sandığına bağlı olanlardan asker, polis gibi görevlilerin emekli olabileceğini söyledi. O kadar çok araştırdım, hiçbir yerde doğru bilgi yoktu.

İşin daha en başındayım, rapor verirler mi, kaç oranında verirler onu bilemiyorum. Eşime boş yere umut vermek de istemiyorum. Hepiniz ne yapılacağını adım adım yazmışsınız, bana yol yordam gösterdiniz, Allah razı olsun.

Üye
    Nurtan Avatarı

Gerçek Adı
    Schrödingerin Kedisi
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:07
    Yaşadığı Yer
    Nefes aldığı heryer
    Alınan Beğeniler
    51
    Verilen Beğeniler
    1

Rapor almadan önce muayene olun göz ölçümlerinizle belki gözlük kullanılması gerekecek bunu Dr. size söyler. eğer görme kaybında kesinlik varsa şekerle birlikte göz raporu alabilirsiniz. yada tek şekerden vücut bütünlüğünde kayıplara neden olduğu için. şekerden kaynaklandığının da kesinliği olması gerek.

Üye
    Davlumbaz Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    -
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    97

Şekerden kaynaklandığı kesin, zaten şekere bağlı olarak gelişen bir hastalıkmış. Gözlüklü görme derecesini yazdım, gözlüksüz daha az çıkıyor. Bir ay çok az, öbür ay biraz daha fazla, her seferinde farklı çıkıyor. O yüzden en iyi görme oranını yazdım buraya. Göze iğne vuruyorlar, biraz yükseliyor, bir iki ay sonra yine görmesi azalıyor. Daha önce şekerden dolayı fournier gangreni de geçirdi. Bunların hepsi e-devlet kayıtlarında var.

@kayserili3838
    Önce göz numarası ile göz tansiyonu ölçüldü. Sonra anjiyo çekildi. OCT çekildi. Retinada kanama var dendi. 4 seans lazer yapıldı. Görme solda %10 sağda %30 dendi. Makulada ödem oluşmuş. İki göze Ozurdex iğne yapıldı. İki ay sonra muayenede solda %40 sağda %80 olmuş dendi. Bir ay sonra yine gittiğimizde %40 ve %70, OCT'de makula ödemi çok artmış, tekrar iğne olacak dendi. Şimdi iğneleri vurduruyoruz. Her gittiğimizde doktora gözlerim yüzde kaç görüyor diye soruyor. Karşıdaki harfleri okutup değişik gözlük camları takıyorlar, bir de göze mercek koyup fotoğrafını çekiyorlar. Muayene bu şekilde. Doktor söylüyor bu oranları.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:13
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2.440
    Verilen Beğeniler
    2.844

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    @Davlumbaz

Görme kayıpları ile ilgili olarak hangi oranda rapor verileceğine dair bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

Engelli sağlık kurulu raporu alıp emeklilik için kurumunuza başvurabilirsiniz. Ama sigortalılık süresi ve prim şartlarının da tamam olması gerek tabii ki.

Üye
    Davlumbaz Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    -
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    97

@OturanBoğa teşekkür ederim. Eşim 93 girişli, emekli sandığına bağlı, 25 yıllık çalışma süresi var. Şu anda Ozurdex isimli bir iğne vuruyorlar, geçen seferde görmesine olumlu etkisi olmuştu. Bu sefer bir göze yaptırdık, diğerinde ilaç temin edilemediği için yaptıramadık. Görme oranı her seferinde değişik çıktığı için heyette süreli veya görme oranı iyi diye rapor verebilirler diye korkuyor. Tedavi devam ediyor ve bu iğnelerden sürekli olacakmış. Rapor için ne zaman başvurmak mantıklı olur? Diğer iğneyi yaptırmayı beklemeli miyiz yoksa hemen mi başvurmalıyız?
    %24 oran alması yeterli.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:13
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2.440
    Verilen Beğeniler
    2.844

@Davlumbaz

Bence hemen başvurmak makul olabilir.

Üye
    Davlumbaz Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    -
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    97

Eşim ilimizdeki rapor vermeye yetkili tek hastanede çalışıyordu, şu an ücretsiz izinde.Heyet raporu başvurusu yapacağız. Göz doktoru tedavi başka ildeki fakültede olduğu için oradan durum bildirir rapor alıp getirirseniz rapor verebilirim dedi. O raporu almak da uzun sürer sanırım, heyet raporu için ildeki hastaneye mi fakülteye mi gitmek daha mantıklı? Emekli sandığına bağlı çalışıyor, oranı Ankara'da düşürme olmaz, değil mi?
    Yarın başlamayı düşünüyoruz, tavsiyeleriniz varsa çok makbule geçer.

Üye
    turkuazist Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    1

Arkadaşım, göz özür oranları görme keskinliği+görme alanı puanı belirlenip belli bir hesaba göre yapılıyor. Önce bu oranlar belirlenmeli. Ayrıca görmeyi çıplak göz ile değil, gözlükle alıyorlar. Yani uzak ve yakın görmeme meselesi gözlükle beraber ölçülerek yapılıyor. Eğer yakın gözlüğü taktığında sorunu çözülüyorsa oran çıkmaz. Ancak gözlüğe rağmen göremiyorsa o oranda hesaplama yapılıyor. Ancak siz şeker hastalığından bahsetmişsiniz. Asıl o hastalıktan dolayı ciddi bir oran alabilirsiniz. Sonrasında eğer göz ile ilgili bir kusur varsa o da eklenir. Geçmiş olsun.

Üye
    Davlumbaz Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    -
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    97

@turkuazist gözlükle düzeltilmiş görme sağ göz 0.3 sol göz 0.2 diyabetik retinopati, bilateral kistoid makula ödemi, sert eksuda, plak, seröz, sol hafif katarakt, ikinci kranyal sinir felci az tutulum. Bunları asistan not almış, profesör görecek dedi, hoca muayene etmeden önce dosyayı bize verdi, fotoğraf çektim.
    Görme alanı testi yapmadı. Sonucu söylemedi, oran sorduk, kurul verecek dedi.
    Daha diğer bölümlere gitmedik.

Üye
    turkuazist Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    1

Eğer bu oranlar sürekli değişkenlik arzediyorsa sürekli bir oran vermezler. Ancak bu şekilde kalıyorsa gözlerden alacağınız oran formüle göre 0.3=73 0.2=65
    73×3 + 73 + 65= 357
    357/5= 71.4
    100-71.4= 28.6
    Yani en fazla %29 alırsınız. Bu hesapta görme alanı 100 kabul ediliyor. Eğer görme alanı testi yaptirirsaniz ve düşük değer çıkarsa bu oranda özür değerini yükseltir.
    Siz eğer şeker hastalığından da oran alırsanız belki %40 ı geçer. Ama sadece gözden %40 alamazsiniz.

Üye
    Davlumbaz Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    -
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    97

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @turkuazist dün profesörle konuştuk, bize dedi ki şeker hastalarında eskisinden daha iyi görme beklemiyoruz, sizi umutlandırmak istemeyiz, olan görüşü korumak için tedaviye mutlaka devam edelim, yoksa daha kötü olur dedi. Buradan yola çıkarak sürekli bir rapor verebilir diye düşündüm. Eşim geçen mayıs ayında ameliyat geçirdi, şekeri 380 civarıydu, hemogobin a1c 13.47 çıkmıştı. Tedavi düzenlendi, şeker için gündüz 3*1 metformin hap günde 3 kere 8 ünite humalog insülin, gece de 20 ünite basaglar insülin yapıyor. Bu tedaviyle hemoglobin a1c değeri 6.1 çıkıyor yani şekeri normale çok yakın değerde seyrediyor. Buradan şeker için %20 oran verirler mi? Tip 2 diyabet. Ayrıca 2 yıldır diyabetik nöropatisi var, nörolog da belki %5 verebilir diye düşündüm.

Sayfa 1 / 10 12345 ... SonSon