TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Toplam 7 mesajın 1-7 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    blksr74 Avatarı

Son Giriş
    21.03-2019
    Saat
    13:10
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    3

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    selamlar bir kamu kurumunda memurum 24 aralıkta 19 yılım bitiyor
    devlet hastanesinden %49 sürekli engelli raporu aldım ve vergi indirimi için müracaat ettim.sonuç bekliyorum.
    emeklilik şartları hakkında bana detay bilgi verebilirmisiniz.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:15
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1.096
    Verilen Beğeniler
    510

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    @blksr74
    Devlet memurlarının erken emekliliğinde vergi indiriminin hiç bir fonksiyonu yoktur.
    Siz 1Ekim 2008 öncesinde memur olduğunuz için erken emeklilik konusunda 5510 sayılı yasanın geçici 4. maddesine tabisiniz.
    Memuriyete normal kadro ile başlayıp sonradan ilk defa engelli raporu almış iseniz, bu maddenin ikinci bölümü sizin için uygun olacaktır.

Geçici 4. madde:
    Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce 5434 sayılı Kanun hükümlerine tabi olarak çalışmaya başlamış olup, çalışmaya başlamadan önce ilgili mevzuatına göre alınmış ve en az % 40 oranında özürlü olduklarını gösterir sağlık kurulu raporu bulunanlar ile en az % 40 oranında doğuştan özürlü olduklarını belgeleyenlerden aylık talep tarihinde bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında sigortalı olanlara; en az 5400 gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş ya da emekli keseneği ödenmiş olması kaydıyla, istekleri halinde bu madde hükümleri esas alınarak yaşlılık aylığı bağlanır.
    Ancak çalışmaya başladıktan sonra, Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularının sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;
    a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 5760,
    b) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 6480,
    gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması kaydıyla, haklarında bu fıkra hükümleri uygulanır.

Üye
    login Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:29
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    81
    Verilen Beğeniler
    75

Forumun her yerinde "emeklilik için vergi indirimi almalısınız" yazdığı için işte böyle milletin kafası karışıyor.

18 yıl 6480 prim gününü doldurduysanız emekli olabilirsiniz.

Üye
    blksr74 Avatarı

Son Giriş
    21.03-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    3

% 30 kardiyoloji
    % 20 koah
    % 9 bel fıtığı
    total %49 engelli raporu aldım ancak kurum sağlık kurulu raporumu değerlendirdikten sonra % 36 oran vermiş bu yüzden emekli müracatı yapamıyorum. nasıl bir yol izlemem gerekir . ayrıca raporuma dahil olmayan boynumda 4 tane fıtık var ve yakın görme bozukluğum var bunları da raporuma ekletebilirmiyim

Üye
    HOŞCAKAL Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:01
    Yaşadığı Yer
    .............
    Alınan Beğeniler
    66
    Verilen Beğeniler
    99

% 30 kardiyoloji
    % 20 koah
    % 9 bel fıtığı
    total %49 engelli raporu aldım ancak kurum sağlık kurulu raporumu değerlendirdikten sonra % 36 oran vermiş bu yüzden emekli müracatı yapamıyorum. nasıl bir yol izlemem gerekir . ayrıca raporuma dahil olmayan boynumda 4 tane fıtık var ve yakın görme bozukluğum var bunları da raporuma ekletebilirmiyim

evet ekleyip alabilirsiniz oran artar..
    bu arada yüzde 49 engel raporu kim düşürdü onu anlayamadım

15 hizmet yılını doldurduğunda emekliliğe ayrılabilir memurlar yüzde 40 ile

Üye
    blksr74 Avatarı

Son Giriş
    21.03-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    3

kamu emeklileri daire başkanlığı kurum sağlık kurulu işgücü kaybı oranı belirlemiş %36 olarak.
    @HOŞCAKAL

Ancak çalışmaya başladıktan sonra, Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularının sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;
    a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 5760,
    b) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 6480,
    gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması kaydıyla, haklarında bu fıkra hükümleri uygulanır.

işgücü kaybı %36 demişler

Üye
    login Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:29
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    81
    Verilen Beğeniler
    75

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @blksr74

Sgk özetle bizim yönetmeliğimiz farklı yetkili hastaneden aldığın engel oranı çalışma gücü kayıp oranı değildir diyor.Vergi indirimi için başvurduğun merkez sağlık kurulu da diyor ki hastaneden aldığın rapor usulüne uygunsa hatalı degilse imza vs. eksik degilse aynen onaylarız.

Sonuc olarak aynı ülkede aynı hastalığa sahip biri memur digeri işci olan iki insandan işci olan emekli olurken memur olan olamıyor.Bunun hiçbir mantıklı gerekçesi olamaz.

Bunların bizim yönetmeliğimiz farklı dediği de sanırım "Çalışma Gücü ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Tespit Yönetmeliği"
    Zira bundan başka bir yönetmelik bilmiyorum.Esasında bu yönetmelik iceriğine bakılınca iş kazaları ya da çalışırken calışma şartlarından dolayı olan hastalıklardan kaynaklanan durumların tespiti için hazırlanmış gibi görünüyor kısaca benim anladığım Sgk buradan kendine vazife çıkarmış.