Toplam 10 mesajın 1-10 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ahmetdemir Avatarı

Son Giriş
    15.04-2016
    Saat
    00:55
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    bende bir soru soracağım : %60 rapor bildiğim kadarı ile 2. derece engelli oluyor,16:02.2000 de işe girdim sonradan trafik kazası geçirdim,engelli oldum 26.07.1977 doğumluyum
    raporluluk sürem sigortaya dahil edilmedi ve toplamda 2800 günüm var halen çalışmaktayım ben nezaman emekli olurum.
    2. dereceler 15 yılda mı emekli oluyor.yardımcı olursanız sevinirim.
    saygılar

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    16:48
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

ahmetdemir..
    17 yıl 3840 güne tabisiniz....
    2000+17:2017 yılında vergi ind. hakkından faydalanıyorsanız emekli olabilirsiniz..

Üye
    ahmetdemir Avatarı

Son Giriş
    15.04-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ilker bey bu hesapla yaklaşık 1000 gün sonra emekli oluyorum illa 17 yılı tamamalamak gerekir mi günü doldurunca oluyormu 2.yıl 7 ay sonra normalde emekli oluyorum

ilker bey verdiğin bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:18
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    956
    Verilen Beğeniler
    1.250

Ahmet, sen omurilik yaralanması geçirmemiş miydin? Sonradan %60 ve üzerinde işgücü kaybı ile malul duruma gelen kişiler malulen emekli de olaiblirler ya. Onun için sordum.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:33
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Arkadaşım sen ilk sigortalı olarak işe başladıktan sonra engelin oluşmuş.
    %60 ve üzeri rapor alabilirsen 16.02.2010 tarihinde malulen emekliliği hakedebilirsin.
    Senin için bu daha uygun,erken emeklilik için oldukça uzun bir süren var.

Üye
    ahmetdemir Avatarı

Son Giriş
    15.04-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bülent bey ve ufukalp trafik kazası sonucu %60 raporluyum ama çalışabiliyorum o konuda sorun yok malulen emekli olmayı istemedim ilginiz için çok teşekkür ediyorum hastaneden aldığım rapor ankaradan da %60 la döndü iş kura kaytlı da oldum toplamda 17 yılı , yoksa 3840 gün dolduğu zaman hemen emekli olabilirmiyim onu öğrenmek istedim Ali Tezel le konuştum günü nasıl olsa doldurursun demişti yılı beklemelimiyim onu öğrenmek istmiştim saygılar..

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Ahmet.
    Malesef emekli olmak için süre ve prim ikisini birlikte yerine getirmen gerekiyor.
    Biz de zaten o yüzden malulen emeklilikten bahsettik. Yoksa emekliliğine az bir süresi kalmış birine neden malulen emeklilik tavsiye edelim.
    Siz bilirsiniz artık,8 yıl beklerim diyorsanız o dasizin tercihiniz.

Üye
    ahmetdemir Avatarı

Son Giriş
    15.04-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ufukalp verdiğin bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim saygılar..

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Ahmet Bey,
    Sakıncası olmadığını ve başka arkadaşların da bu konuda tereddütleri olabileceğini düşünerek özel mesaj yoluyla sorduğunuz soruyu ve elimden geldiğince yapacağım yorumu buraya alıyorum.

''malulen emekli olamak için iş kazası olması gerekmez mi önce onu sorayım sonra benim şimdiye kadar aldığım raporlarda %45 %55 ve %60 var enson vergi indirimi için aldığım rapor %60 ve ankaradan da öyle geldi. bu rapor la malulen emekli olamak için günüm dolduğunda 2010 un 2 ayında başvurabilirmiyim vergi indiriminden faydalanaraktan emeli olunca bildiğim kadarıyla maaş olarak baya iyi alıyorsun malulen emekli olunca öyle olurmu size zahmet yardımcı olursanız sevinirim saygılar... ''

Öncelikle ilk sorunuzu ele alalım.
    Malulen emeklilik için mutlaka iş kazası olacak diye bir şart yok.
    Ancak yeni sgk yasasından önce şöyle bir fark vardı;malul sayılabilmek için,iş kazası ya da meslek hastalığı sebebiyle meslekte kazanım gücünün en az %60 ını kaybetmiş olmak şartı aranırken,iş kazası ya da meslek hastalığı dışında kalan durumlar için çalışma gücünün en az 2/3 ünün (%66,6) kaybedilmiş olması gerekiyordu.
    Şu an yürürlükteki mevzuata göre ise her iki durumda da malullük alt sınırı %60 dır.
    İkinci soruya gelince;
    Vergi indirimi ya da başka sebeplerle daha önce aldığınız raporlarla malulen emekli olamazsınız.Kurum malulen emeklilik taleplerinde mutlaka hastaneye sevk ediyor.
    Maaş konusuna gelirsek;
    bağlanacak aylık miktarını belirleyen etkenler prime esas kazanç tutarları ve aylık bağlanma oranını etkilemesi yönünden de prim ödeme gün sayısıdır.
    Ancak,
    Malulen emeklilikte aylık bağlanma oranı prim gün sayısına bakılmaksızın %60 olacağına göre, maşınızda bir fark olmayacaktır. Hatta raporda başkasının bakımına ihtiyaç duyduğu ya da ağır özürlü ibaresi bulunduğunda +10 oran eklenerek %70 den aylık bağlanmaktadır.
    Umarım aydınlatıcı olmuştur.
    Bu arada şunu da belirtmek isterim,buradaki yazı tamamen kendi yorumumdur ve kesin bilgidir şeklinde iddiam yok,eksiklerim ya da hatalarım olabilir.Diğer arkadaşlardan da yorumlarıyla katkı sağlamasını bekliyorum.

Üye
    ahmetdemir Avatarı

Son Giriş
    15.04-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ufukalp bey gayet açık geyet güzel cevaplamışsınız çok teşekkür ediyorum saygılar...